Dobra kombinacija sa Line6 UX2 i mikrofonom AKG C2000?

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
ljuba79
Posts: 16
Joined: 27 Mar 2013, 19:31

Dobra kombinacija sa Line6 UX2 i mikrofonom AKG C2000?

Post by ljuba79 » 07 Oct 2014, 13:02

Pozdrav svima,
molim nekog raspolozenog, coveka od iskustva, da mi pomogne i preporuci neku SPRAVU - koja u sebi ima npr. predpojacalo(mozda lampa), kompresor, ili neki mali mikser da dadam jos uz to...Sta bi bilo dobro da ukombinujem sa mojom zvucnom karticom Line6 UX2 i mikrofonom AKG C2000?
Znaci u pitanju je skromni kucni studio, ali voleo bih da napravim solidne mogucnosti - da mi vokal ne zvuci(kao sad) kao iz bureta i akusticna da izlazi bolje...
Nekako zamisljam da napravim akusticnu sobu i snimim zajedno kahon sa perkusijama na par kanala, uz to bas i gitaru ritam/solo...Onako, da ima dusu - unplugged...Kako da uopste najbolje snimim vise kanala odjednom sa Line 6 UX2 ?
Ima li neko da proda tako neku spravu od vas?
Hvala od srca!

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Dobra kombinacija sa Line6 UX2 i mikrofonom AKG C2000?

Post by Tiki the Boyler » 07 Oct 2014, 21:45

Sa UX 2 možeš snimati dva kanala istovremeno.
Sve ostalo o čemu pričaš možeš napraviti softverom.
Eksterna sprava (EQ, compresor... ) prvo mnogo košta, a drugo, potrebno ti je jako mnogo iskustva da bi je na takav način koristio.

ljuba79
Posts: 16
Joined: 27 Mar 2013, 19:31

Re: Dobra kombinacija sa Line6 UX2 i mikrofonom AKG C2000?

Post by ljuba79 » 08 Oct 2014, 08:19

Ok Tiki, hvala, razumem otprilike...Snimajuci, dodavajuci i midi kanale - izgubio sam onu nit orginalnosti, ono kad pesma dise...Koliko god da ja to uradim dobro, dinamicki(bubanj, bas, klavir, to midi) - nekako mi ispada da lazem sam sebe...Nemam softvere dobre, i ne znam za sada ni kako da nabavim(sramota me da trazim od ljudi)...Nuendo, ez drumer, Ux2 - svestan sam da je to osnova, komercijala na koju se pocetnici(kao ja) naloze...i onda kad shvatis - zastanes :grummel_2:
Nema veze, trazimo put...

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Dobra kombinacija sa Line6 UX2 i mikrofonom AKG C2000?

Post by Reverse » 08 Oct 2014, 17:02

Problem sa midijem je sto ljudi uglavnom ne znaju da sviraju instrument koji "kucaju" ili bar da znaju kako se svira u osnovi. Da, potreban je dobar vst, ali to je samo pola zvuka, treba posvetiti vremena da bi to zvucalo realno (miks je naravno bitan). VST je dobar za instrumente koji su u drugom planu, znaci za neke solo deonice bolje je snimiti ziv instrument, ovako ces provesti sate radeci na automatizacijama itd. i tesko da ces dobiti to sto zelis.
Drugo, ko sto TIki rece, kompresor, eq i ostali eksterni hardver ti nece sluziti nicemu sada. Za obradu ti je dovoljan softver.
Line6 ima dva kanala, ako zelis visekanalno snimanje treba ti drugi interfejs. Drugo, samo snimanje povlaci mnoge stvari, neces moci da namestis mikrofone i cepaj, treba tu provesti dosta vremena u isprobavanju, pozicioniranju mikrofona, instrumenata, pa onda sama soba gde snimas, pa koje mikrofone za sta koristis, pa posle na cemu slusas kad miksas i u kakvoj sobi... 1000 stvari.

Mozda neko misli da je ovo previse za pocetnicko/amatersko kakvo god snimanje, ali u tom slucaju mozete da se ubodete u miksetu i snimate stereo kanal u laptop. Bolji zvuk ces dobiti nego da snimas visekanalno a nisi siguran sta radis.

Mozes i da okacis neke snimke, pa da vidimo gde je problem, kazes vokal i akusticna se cuju ko iz bureta? itd

ljuba79
Posts: 16
Joined: 27 Mar 2013, 19:31

Re: Dobra kombinacija sa Line6 UX2 i mikrofonom AKG C2000?

Post by ljuba79 » 09 Oct 2014, 09:36

Razumem te (Reverse), potpuno si u pravu...Hvala!
Evo jednog snimka:

https://soundcloud.com/ljuba79/moj-grad ... erska-demo

Pesma je "B strana" , kao i vecina mojih, ali eto meni jedne drage, cisto da osetis pricu...
Ovo je taj moj neki probni demo snimak, ali problem je sto bolje zvuci u mixu, ali sam ga ja kao "nabudzio" u nekom "masteringu" ,pa je bass tako ispao prekompresovan i reverb uopste nerealan...
Mislim da cu ipak ostati (za sada) na ovoj nekoj skromnoj opremici - cisto da belezim ideje, igram se, a prave snimke da uradim uzivo sa ekipom, u nekom dobrom prostoru(npr. pozoriste)...navezbati par ljudi(i to je posebna prica, trebam naci entuzijaste) - i sve onako zajedno - da ima disanje, dusu, orginalnost...
Taj ambijent nikad necu postici sa nasnimavanjima ko zna cega, kroz ko zna sta...a to sve kosta i bure je bez dna...

ps. Ako neko zna neku ekipicu, ili pojedinca koji bi se uklopio( i doprineo kreativno), i uopste zeleo da ucestvuje u ovakvom projektu - neka nabaci...

Hvala, pozdrav, i svima sve najbolje!!!

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Dobra kombinacija sa Line6 UX2 i mikrofonom AKG C2000?

Post by Reverse » 09 Oct 2014, 18:55

Meni je ovo solidan demo snimak.
Mislim da ti je veci problem miks nego li samo usnimavanje i oprema.
Prvo, previse kompresije svuda, pogotovo u masteru. Cuje se pumpanje kad upadne bas bubanj i bas gitara.
Pogledaj neke tutorijale za master i izbegavaj allin1 plugin-ove, ako ti je pocetni miks dobar master ti sluzi da doteras volume i neke sitne korekcije.
Problem je kod ovakvog miksa oceniti objektivno, mozda si hteo ovako "neobican miks"?
Pored previse kompresije, za moj ukus gitara je malo "tanka", bubanj mi se bas ne svidja, nekako je sav u ambijentu sa previse visokih, nema midlow i basova, nema topline u celom miksu.
Vokal je previse u srednjim pa zvuci malo neprijatno za uho, razumem sta si pokusao ali mozda da ga smiskas blize "klasicnom zvuku" vokala.
Generalno u celom miksu imas previse mid/high frekvencija. Moguce da ti je problem monitoring, ne znam na cemu slusas kad miksas?
Mozda ce neko strucniji da ti bolje i blize objasni ovo oko miksa :)
Pozdrav

ljuba79
Posts: 16
Joined: 27 Mar 2013, 19:31

Re: Dobra kombinacija sa Line6 UX2 i mikrofonom AKG C2000?

Post by ljuba79 » 10 Oct 2014, 08:34

Hvala Reverse, stoji svaka rec koju si napisao/sugerisao...Otprilike da sam svestan svega toga, svakako bi trebalo mastering uraditi na kvalitetnijoj opremi - kod nekog ko ipak radi sa tim godinama...Ja imam neke jeftini Roland Cakewalk ma-15d - monitore...Hteo sam da dobijem na gainu u masteringu, pa malo stereo enchanger...i ode sve u neku kompresiju i nerealan reverb...Ali mix je, kao sto rekoh, mnogo bolji...Ali opet se vracam na cinjenicu - da je ipak sve to vestacki...
Evo jedne fine produkcije, malo za uzivanciju, e tako nesto bih voleo da postignem nekad :

https://soundcloud.com/jamesbaymusic/ho ... he-river-4

Hvala na pomoci i trudu!!!
Ako stignes(Reverse) - bar mi reci - kako ti se svidja pesma?
Pozdrav...

ljuba79
Posts: 16
Joined: 27 Mar 2013, 19:31

Re: Dobra kombinacija sa Line6 UX2 i mikrofonom AKG C2000?

Post by ljuba79 » 13 Oct 2014, 12:28

https://soundcloud.com/ljuba79/moj-grad ... rbajterska

Cini mi se da sam bar malo napredovao...
Ako koga uopste interesuje ;-)

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Dobra kombinacija sa Line6 UX2 i mikrofonom AKG C2000?

Post by Reverse » 14 Oct 2014, 17:29

Gitare i bas su sasvim ok.
Ono sto mi i dalje ne svidja su bubanj i vokal.
Ne znam koji vst bubnja koristis, imas kod ovih "poznatijih" dosta opcija, probaj da se igras sa levelom izmedju direct/room/overhead kanala, za moj ukus previse rooma ovde.
Malo je i lose "odsviran" pogotovu u uvodu, ima nekih nelogicnih prelaza, itd.
Vokal mi je i dalje nekako u srednjim, ne znam kakav je suv snimak? Drugi problem je soba, na par mesta bas "iskoci" u snimku narocito na mestima gde pevas glasnije, jos kad se doda kompresija na to...
Quick fix je da snimas sa manjim gainom, manje ce hvatati sobu, pa posle pojacavaj u miksu, da vise suma ali to je manji problem ovde. Pravo resenje je akusticki sredjena prostorija, neki vokal booth...
Mogla bi tema i da se prebaci u produkciju-post produkciju :mrgreen:

User avatar
Kauto Labs
Posts: 204
Joined: 13 Apr 2013, 17:07
Location: Косјерић

Re: Dobra kombinacija sa Line6 UX2 i mikrofonom AKG C2000?

Post by Kauto Labs » 14 Oct 2014, 20:23

koji je najbolji usb interefejs za usnimavanje elektricne gitare do 200 eura? 2 ulaza, dodatni softver uz karticu me ne interesuje

valja li ovo? http://www.mitrosmusic.com/proizvod/160 ... erg-UR-22/

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Dobra kombinacija sa Line6 UX2 i mikrofonom AKG C2000?

Post by Trooper » 14 Oct 2014, 23:27

Pogledaj bancikinu temu za Scarlett, tu je dosta diskutovano o tom cenovnom rangu

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest