магнетофон

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

магнетофон

Post by Kristijan » 04 Jan 2015, 12:40

Да ли данас има икакве сврхе користити магнетофон? Постоји ли било какав разлог да се исти користи у студију, или можда уживо? Врло ми је битно и хитно да ми неко да колико толико аргументован одговор, јер постоји могућност да дођем у посед озбиљне справе, али не бих и онако тесан животни простор додатно затрпавао ако нема посебно смисленог разлога да довлачим ту скаламерију.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: магнетофон

Post by Dersu Uzala » 04 Jan 2015, 13:42

Imas pare za trake i znas gde da nabavis trake? Komplet su drukciji i mikrofoni i preamps za snimanje analogno vs direct to disk. Obizorm da ti sviras uglavnom akustaru, kazu ljudi da tu ne pomaze bitno analogni tape recorder. Stavise preferiraju digitalno. Vecina.

Al skoro svi poznati muzicari (ili priznati) i dalje snimaju na trake. Sve vise i vise. Imas poslednjih godina intervjue sa Gilmorom i Gejbrijelom recimo zasto je to tako.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: магнетофон

Post by Kristijan » 04 Jan 2015, 13:45

Захваљујем.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: магнетофон

Post by Dersu Uzala » 04 Jan 2015, 13:58

Preporucam se.

Procitaj i komentare posto preslusas materijal.

http://recordinghacks.com/2013/01/26/an ... s-digital/

E sad, ako je A80 ili ATR-124 ja bih ga uzeo iz principa.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: магнетофон

Post by fattwang » 04 Jan 2015, 14:48

Trake je skoro nemoguće nabaviti, glave na magnetofinima se brzo troše, treba sam uređaj podesiti i održavati.
Pogledaj kako je komplikovan pomenuti Studer A80.
http://de.audiofanzine.com/aufnahmegera ... 03851.html

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: магнетофон

Post by Dersu Uzala » 04 Jan 2015, 15:15

A pri tome je decja igracka za ATR-124 ili MM-1200.

Za A80 jos i ima traka na zapadu, to je cetvrt inca, za ova druga dva ( 2 inca) ima samo jedan proizvodjac i pokusavaju da poprave kvalitet tih novih traka da bude ko nekad. Jer nemamu pojma kako se to nekad pravilo. A Ampex i 3M vise ne prave :kokice:

Al nisam ni mislio da on oce nesto fensi od preko 4 kanala i/ili cetvrt inca.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: магнетофон

Post by hipihill » 05 Jan 2015, 10:08

Neki koriste magnetofone tako što signal propuste prekio njega da bi dobili starinski šmek. Ako ti je od pomoći informacija da su svi Studeri iz RTB-a nestali i završili uglavnom u privatnim studijima. Lično znam za najmanje dva komada. Osim magnetofona još mnogi komadi opremi su nestali na volšeban način.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: магнетофон

Post by Dersu Uzala » 05 Jan 2015, 10:29

hipihill wrote:Neki koriste magnetofone tako što signal propuste prekio njega da bi dobili starinski šmek. Ako ti je od pomoći informacija da su svi Studeri iz RTB-a nestali i završili uglavnom u privatnim studijima. Lično znam za najmanje dva komada. Osim magnetofona još mnogi komadi opremi su nestali na volšeban način.
Ovo prvo da.

Ovo drugo, licno sam prisustvovao instaliranju prvog i jedinog ATR-124 na Balkanu. '82. ili trece, ne secam se. Posto smo mi studirali i ja sam bio faca, pozvao me ortak iz odeljenja da to 'namestimo' liku koji je to kupio. Za 48,000 baka. Tada. Pre nego sto smo otisli u askaru.

Prepricaj to tamo na onom forumu. :kokice:

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: магнетофон

Post by Dersu Uzala » 05 Jan 2015, 11:11

Lik je ziveo na Cerak Vinogradima tada. Mozda ti to otvori secanje obzirom kakav si zajeban pravni lik, mislis se ti.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: магнетофон

Post by komil » 05 Jan 2015, 16:08

Imam ja često gomilu traka, obično ne znam šta ću sa njima, a stalno mi neko donosi da ih rešim. Imam nekog lika što ih otkupljuje za circa 100 din komad... Nisam davno gledao male oglase, ali trebalo bi da ih ima i tamo.

Apropo sprave, pa zašto da ne? Čak i da nema neki prednosti, pa uvek će se naći ljudi koji će želeti da se snime na "stari" način, nezavisno od opipljivih prednost. Što se prednosti tiče, na traci je očigledno drugačija i karakteristična saturacija, tu je i neka karakteristična kompresija (neminovno se smanjuje dinamički opseg u odnosu na digitalno). Meni se sviđa čak i kao efekat, jako raspodešena glava mi je kul efekat.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: магнетофон

Post by Kristijan » 05 Jan 2015, 18:46

Ово је познаник огласио да поклања, али ми се ово што сам читао овде учинило у ствари као добар разлог да не узимам справу. На крају је магнетофон ипак нашао место где може да се удоми. Хвала свима.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: магнетофон

Post by hipihill » 05 Jan 2015, 20:44

Dersu Uzala wrote: Ovo prvo da.

Ovo drugo, licno sam prisustvovao instaliranju prvog i jedinog ATR-124 na Balkanu. '82. ili trece, ne secam se. Posto smo mi studirali i ja sam bio faca, pozvao me ortak iz odeljenja da to 'namestimo' liku koji je to kupio. Za 48,000 baka. Tada. Pre nego sto smo otisli u askaru.

Prepricaj to tamo na onom forumu. :kokice:

Lik je ziveo na Cerak Vinogradima tada. Mozda ti to otvori secanje obzirom kakav si zajeban pravni lik, mislis se ti.
Dragi moj Dersu Uzala pišeš u zagonetkama, teško te je pratiti! Iskreno, nemam pojma šta ti je taj ATR-124. Jedini ATR za koji znam je odvratan aviončić kojim sam leteo jednom i nikad više! Posebno ne mogu da povežem Cerak sa magnetofonima!? Ne prisećam se u ovom momentu da poznajem bilo koga odatle iz bilo koje branše.Video sam jedan primerak lampaškog Studera i još jedan noviji u ličnoj svojini. Sve je to na potezu centra i šireg centra grada. Ne znam poreklo te opreme, ali ne mislim da je to nešto kradeno, više verujem da su rađeni kojekavi rashodi i otpisi i ko zna šta još pa na kraju dospelo do tih studija.

Kill surf city
Posts: 2527
Joined: 10 Jan 2009, 10:56

Re: магнетофон

Post by Kill surf city » 05 Jan 2015, 23:43

Joj, Sava. :mrgreen:

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: магнетофон

Post by Dersu Uzala » 06 Jan 2015, 07:03

hipihill wrote:Jedini ATR za koji znam je odvratan aviončić kojim sam leteo jednom i nikad više!
Image

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: магнетофон

Post by hipihill » 06 Jan 2015, 11:19

Dersu Uzala wrote:
hipihill wrote:Jedini ATR za koji znam je odvratan aviončić kojim sam leteo jednom i nikad više!
Ne, nisam tako nesto video nikada osim na fotografijama. Ovi su recimo koliko i taj deo sa vu metrima, ali tu je metal, pokriveno je. Jedan je bio sa onim sirokim trakama, drugi nije.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest