ATM 450 Cardioid Condenser Instrument Microphone

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
yacky
Posts: 149
Joined: 14 Mar 2009, 14:02
Location: Trstenik

ATM 450 Cardioid Condenser Instrument Microphone

Post by yacky » 27 Feb 2015, 12:42

Pozz drugari,

Interesuje me dali i kakva iskustva imate sa ovim mikrofonom ??? Koristio bih ga za Live ozvucavanje gitare preko Pea Vey Bandit 75 pojacala. Kakva je razlika u kvalitetu, i u ciju korist, u odnosu na Shure SM 57 ? Procitao sam dosta reviews-a, i uglavnom su svi vrlo pozitivni, ali uglavnom su preporuke za akusticne instrumente ili kao overhead za bubanj, pa me zato interesuje kako bi funkcionisao u ovakvoj nameni ! Mozda je trebalo ovo postaviti na "Live sound", pa se izvinjavam unapred !

Pozz Aleksandar

yacky
Posts: 149
Joined: 14 Mar 2009, 14:02
Location: Trstenik

Re: ATM 450 Cardioid Condenser Instrument Microphone

Post by yacky » 02 Mar 2015, 20:15

Braco i sestre ima li nekog koji ima neko iskustvo sa ovim mikrofonom !!?? Nije valjda da ga niko nije koristio !??

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: ATM 450 Cardioid Condenser Instrument Microphone

Post by komil » 02 Mar 2015, 21:04

Pa kad porediš babe i žabe. Shure SM57 je dinamički mikrofon, a pitaš ga za poređenje sa kondenzatorskim mikrofonom i to 5 puta skupljim od njega. Za live ozvučavanje pojačala se u principu generalno pre koriste dinamički mikrofoni, podnose veće maltretiranje. Kardioid kondenzeri su generalno osetljiviji i na fizičko maltretiranje.

Shure SM57 nije neki sjajan mikrofon (štaviše...), neki je standard zato što se jeftino i lako s njim u praksi postižu neki solidni rezultati. Njegove mane mogu donekle i da pomognu da pojačalo izađe bolje u miksu i sl. ali i to je stvar ukusa. Kondenzeri se generalno možda više koriste za clean zvuk, generalno se bolje ponašaju na relativno manjim glasnoćama. Shure SM57 dobro radi kad se očepi sa jakom glasnoćom, pa je to praktični razlog zašto se puno koristi za live. Pretpostavljam i da bi zvuk tog kondenzera bio osetljiviji na poziciju mikrofona, dok je za live prednost da možeš samo na brzinu da staviš mikrofon i imaš nešto upotrebljivo.

Kondenzatorski mikrofoni zahtevaju phantom power, dok dinamički ne zahtevaju. Pitanje je na kakve ćeš sve miksete nailaziti, verovatno neće svaka imati phantom...

yacky
Posts: 149
Joined: 14 Mar 2009, 14:02
Location: Trstenik

Re: ATM 450 Cardioid Condenser Instrument Microphone

Post by yacky » 02 Mar 2015, 21:55

Hvala na odgovoru, ali i mali komentar !!

Bavim se muzikom profi preko 35 godina i tacno znam sta sam pitao, tj. nisam pitao cenovnu razliku, nacin na koji funkcionise jedan a na koji drugi mikrofon, i td. vec sam precizno pitao razliku u kvalitetu zvuka kada se ozvucava ovim (ATM 450) mikrofonom, jer je SM 57 najkorisceniji mikrofon za ozvucavanje gitara a ATM 450, kao sto rekoh u postu, uglavnom koriste za ozvucavanje akusticnih instrumenata !!!! Zasto je nepisano pravilo da se uvek neko pravi pametan, filozofira i ne odgovori/pomogne ako hoce kratko, jasno i sazeto, ako je imao odredjena iskustva, a ne drzi slovo i predavanje o necemu sto ga niko nije ni pitao ( dinamicki/kondenzatorski, sa/bez fantomsko napajanje, imas/nemas razne miksete i td) !!!??

Ipak, jos jednom hvala na kakvom takvom odgovoru clanu komil !!!

Pozz Aleksandar

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: ATM 450 Cardioid Condenser Instrument Microphone

Post by komil » 02 Mar 2015, 22:33

Ja sam se javio samo zato što si kukao da ti niko ne odgovara :mrgreen:

Meni lično pitanje "Kakva je razlika u kvalitetu, i u ciju korist, u odnosu na Shure SM 57 ?", zvuči kao "da li je za jelo bolja kašika ili viljuška", otud i moj odgovor.

Verovatno onda za tih 35 godina imaš ili možeš da pozajmiš tu Shurku. Pa poslušaj npr. ono što uradi u visokima na pojačalu. Ako ti to ne smeta, ili čak, baš odlično leži u muzici koju sviraš (na drajvu recimo), onda je Shurka dobra za tvoj ukus, recimo da je tako. Što se tiče preporuke za ATM 450 kao overhead ili za akustične instrumente - to je generalna preporuka za taj tip mikrofona, a ne taj model. Mogao bih napisati zašto je to tako, ali opet ćeš reći da izmišljam toplu vodu a možeš i lako sam naći na internetu.

Što se tiče iskustva nemam sa ATM 450, imam sa raznim drugim mikrofonima tog tipa, a sa Shurkom 57 imam sa raznim varijantama (i modovima). Toliko mogu pomoći, više ne. Bez uvrede, ali u tvom pitanju se zaista ne vidi ni mali procenat iskustva o kojem pričaš. Srdačan pozdrav.

yacky
Posts: 149
Joined: 14 Mar 2009, 14:02
Location: Trstenik

Re: ATM 450 Cardioid Condenser Instrument Microphone

Post by yacky » 02 Mar 2015, 23:17

Haha, i dalje preplices konkretne odgovore i neko beskorisno filozofiranje !!! "Što se tiče iskustva nemam sa ATM 450", to je odgovor koji si trebao dati i kraj !!! Bez obzira na moj dugogodisnji staz, zelim podeliti iskustva sa drugim kolegama, kako taj mikrofon (ATM 450) reaguje obzirom da je kondenzatorski i dali ima skrivenih caka( ugao postavke, nivo signala, razdaljina. itd. ...). Ozvucavao sam ja i sa SM 57 i mnogo drugih mikrofona, ali forum i postoji za razmenu iskustava a ne samodokazivanja (bez uvrede) ! :ziveli:

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: ATM 450 Cardioid Condenser Instrument Microphone

Post by komil » 02 Mar 2015, 23:58

Da, mogo sam to da napišem odmah, ali ovako sam uspeo nekog na forumu da iznerviram. :lol: Sada sam srećniji :ziveli:
Mnogi ne znaju, zofija u reči filozofija u prevodu znači "nervirati druge"! :ziveli:

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: ATM 450 Cardioid Condenser Instrument Microphone

Post by Cope » 03 Mar 2015, 01:23

Bitnija stvar je u kojim uslovima hoćeš da ozvučiš gitaru, jer manje više sa različitim mikrofonima možeš da postigneš slične rezultate kada su u pitanju kontrolisani uslovi svirke, dok si kod nekih stvari uslovljen drugim faktorima kao što su ostali članovi benda, buka iz okoline, faze, te zvučna slika koju želiš da dobiješ...
Za neke normalne pare fenomenalno radi AKG C-900 (moje iskustvo) kada su acc gitare i sl. stvari u pitanju.
Bandit ni u kom slučaju nije pojačalo koje se dobro pari sa acc gitarom jer je sirovo do zla boga, ali opet ko šta voli, muzika je umetnost koja opravdava sredstva ako željeni rezultat ispadne kako treba.

E sad, nije mi baš najjasnije da li želiš da ozvučiš gitaru pa u Bandit, ili gitaru bodeš u Bandit pa to sve zajedno ozvučavaš. Ako je ovo drugo, onda je po meni najbolje rešenje Beta 57 jer je malo usmerenija od obične 57, koja pa opet radi konkretnije.
Na kraju šta ko voli i šta želi da postigne, možeš i da ozvučiš i sa oba mikrofona, sa obe strane pojačala ako znaš kako, i ko zna šta još ti padne na pamet. Ton je beskrajna zanimljiva igranka i pravilo je da nema pravila... :ziveli:

yacky
Posts: 149
Joined: 14 Mar 2009, 14:02
Location: Trstenik

Re: ATM 450 Cardioid Condenser Instrument Microphone

Post by yacky » 03 Mar 2015, 02:55

Poenta cele price je da imam set up i zvuk koji mi se svidja (oprema je: Digi Tech DSP 1101 , Johnson J Station i Pea Vey Bandit 75) i elekticna gitara, te je namera, preneti taj zvuk bez velikog miksa i podesavanja na uzivo svirci sa bendom !!! Mikrofon sam vec nabavio i radio sa njim i to mi izgleda odlicno, ali zelim da cujem i druga iskustva i savete nekoga koji mozda zna skrivene mane ili vrline ovakvog set up-a !! Ozvucavao sam ja ranije i sa 57-com, ali me je prosto interesovao krajnji tezultat, ton koji izlazi. a ne poredjenje dva razlicita mikrofona i dve razlicite tehnologije ( condenzatorski i dinamicki) znam da prosto nema smisla to porediti!

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: ATM 450 Cardioid Condenser Instrument Microphone

Post by Cope » 03 Mar 2015, 10:34

Vidi, taj tvoj setap kada bi premestio u neki drugi prostor, dobio bi potpuno novu zvučnu sliku, tako da nije samo mikrofon taj koji kreira tonsku sliku.
U tom slučaju ja ti savetujem kondenzator tipa Neumann U87, naravno ako si u finansijskoj mogućnosti, ili neki drugi, da kažem jeftiniji mikrofon, ali istog tipa i sa velikom i duplom dijafragmom (ima barem danas da se nađu kopije jeftino), stim što ćeš morati da se izoluješ od ostatka orkestra.
Sa jednim overom tipa ATM450 ništa nećeš dobiti ako ga ne upariš i postaviš gde treba, čak šta manje...

Šurka SM57 beta za najmanje para i sa najmanje drndanja daje željene rezultate, i batali mozganje oko skupljih stvari koje su za studio.

Pozz...

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: ATM 450 Cardioid Condenser Instrument Microphone

Post by Baba Slim » 03 Mar 2015, 11:42

Cope wrote:Šurka SM57 beta za najmanje para i sa najmanje drndanja daje željene rezultate, i batali mozganje oko skupljih stvari koje su za studio.
Veliko :1: za BETU SM57. Kad god sam imao prilike da se ozvucim tim mikrofonom, sreci nije bilo kraja. Toncina kakva treba da bude preneta u razglas, i cao, bez komplikacija kondenzatorskog mikrofona. Jedini kondenzatorski mikrofon za koji sam pre nekoliko godina dobio preporuku od prodavca u radnji da se koristi i za ozvucavanje gitarskih pojacala je Audio Technica AT-2020, ali ga nisam probao... Jednostavno, za tu primenu moraju ici mikrofoni koji trpe visok SPL bez izoblicavanja, gde neces rizikovati fizicko ostecenje membrane usled prevelikih dB.

EDIT: Cek samo sekund, ja iz svih tvojih postova nisam razumeo kakav setup zapravo imas - elektricna gitara kroz Digitech pa u Bandita, i sve to hoces da ozvucis mikrofonom, ili akustara koju hoces da ozvucis mikrofonom a ostalo samo koristis za monitoring?

yacky
Posts: 149
Joined: 14 Mar 2009, 14:02
Location: Trstenik

Re: ATM 450 Cardioid Condenser Instrument Microphone

Post by yacky » 03 Mar 2015, 22:00

Zahvaljujem na kociznom odgovoru !! Set up je el.gitara + GSP 1101 (J Station u lancu) + Bandit 75 i to ozvuciti mikrofonom !

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: ATM 450 Cardioid Condenser Instrument Microphone

Post by Baba Slim » 04 Mar 2015, 14:36

Onda Beta SM57, ili ako imas priliku da isprobas dinamicke Sennheiser e609 ili njegovog skupljeg brata e906. Isto jako poznati mikrofoni za ozvucavanje pojacala iz blizine, koji su koncipirani i da mogu da vise sa kabineta, dakle ne treba ti stalak za njih.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest