Monitori dilema

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

fatbastard
Posts: 93
Joined: 03 Jul 2010, 15:46
Location: Beograd

Monitori dilema

Post by fatbastard » 23 Apr 2015, 11:59

Pozdrav drugari.
Od kako sam prošle godine dobio otkaz na poslu, shvatio sam da imam mnogo vise vremena za sebe, i pre svega sviranje.
Intezivirao sam vežbanje i iz toga je proizašlo mnštvo ideja koje bih, naravno, snimio, za sebe.
Pošto imam komp i kartu (Presonus Audio Box), odlučih da kupim prvo sluške, a kasnije i monitore i kontroler.
Prošetah ja tako do Mitrosa da uzmem Presonus HD7, i nije bilo nikog u radnji, i zamolim druga koji tamo radi da mi veže neke niskobudžetne monitore da ih čujem.
Većina su već bili lepo vezani (Yamaha MSP3, HS5, M Audio BX6 Carbon, JBL LSR 305, RCF Ayra 5,KRK Rokit 5 G3, Fluid Audio C5), oni to šaltaju daljinskim upravljačem, i rekoh mu ja da mi priveže još i Presonus Eris E4.5!
Slušali smo ih otprilike redom kao što je napisano - Yamahe lepo, čisto, malko fali basa, M Audio ćebe, mutno, ostali prilično lepo, ne dobro koliko i Yamaha. Ondak mi je pustio Presonus, koji takođe radi pristojno, vrlo slično Yamahi i KRK-u (duplo je jeftiniji), za koji sam se već bio i zagrejao kod kuće (što je važan faktor).
Međutim, ondak on pusti ovaj poslednji Fluid Audio i on oduva sve! Prezentno, lepi basovi, precizni srednji, nežni visoki, milina slušati.
Inače smo sve slušali na China Girl od Bowie-a.
E sad tek sledi pitanje, ovo je bilo samo da vas uvedem u atmosferu, pošto sam ja laik što se tiče studia i opreme, da li uopšte treba da bude lepo kad slušaš studijski monitor?
U čemu je stvar, bojim se da ako kupim ove monitore, kod kuće sebi na njima napravim zvuk kakav volim, onda odem negde i pustim i dobijem potuno drugu sliku (fale basovi, visoki pravo u mozak, krv iz ušiju). :)
Divno bi bilo da ima još neko ko ih je čuo da podeli mišljenje, i naravno odgovori na moje pitanje!
Srdačan podzrav

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Monitori dilema

Post by Reverse » 23 Apr 2015, 13:22

Iz mog ne tako velikog iskustva...
Svaki monitor ima neki svoj karakter. Neki imaju vise basa, neki izrazenije srednje itd.
Bitna stvar je da naucis kako tvoji monitori rade, i kako se ponasaju u sobi u kojoj miksas.
Vec neko vreme imam JBL LSR 305 i prilicno sam zadovoljan. Soba je da kazem donekle akusticki tretirana ali ni blizu idealnog.
U pocetku, pa i sada, ubacim par "svetski" smiksanih pesama u projekat pa uporedjujem. Vremenom sam naucio sta fali monitorima i sobi pa kompenzujem.
Slusao sam neke svoje stvari i na skupljim monitorima (dynaudio bm6, Pmc, Adam a7x), i miks je uvek bio ok.
Znaci bez obzira za koji monitor se odlucis, potrebno je da se naviknes na njih, slusaj mnogo muzike, uporedjuj paralelno profi mikseve sa svojim itd.
Naravno idealno bi bilo da akusticki sredis prostoriju. Verujem da bolje rezultate daju neki monitori srednje klase u akusticki sredjenoj sobi nego profi monitori u netretiranoj prostoriji.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Monitori dilema

Post by Rockatansky » 23 Apr 2015, 13:48

fatbastard wrote:Pozdrav drugari.
Od kako sam prošle godine dobio otkaz na poslu, shvatio sam da imam mnogo vise vremena za sebe, i pre svega sviranje.
Woohoo! :metal: :ziveli:

User avatar
Uncle Moe
Posts: 684
Joined: 10 May 2008, 01:39
Location: Space Ranch
Contact:

Re: Monitori dilema

Post by Uncle Moe » 23 Apr 2015, 14:59

Meni taj deo non-stop odzvanja :D

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Monitori dilema

Post by Overdrive » 23 Apr 2015, 20:14

ja sve snimam na zvučnicima / slušalicama kakve očekujem da ima 95% populacije

pa ako mi na njima zvuči ok, zvučaće i kod ostalih

https://soundcloud.com/gluteus-maksimus/j-croce-cover

fatbastard
Posts: 93
Joined: 03 Jul 2010, 15:46
Location: Beograd

Re: Monitori dilema

Post by fatbastard » 24 Apr 2015, 08:54

Hvala Reverse na odgovoru i dobrom savetu!
Lomim se između Presonusa i Fluida jer su par 20000rsd (170e).
Ostali su komad 20000rsd, a trenutno mi je to mnogo para, a i ako ću da štekam i dam +350e, sačekaću polovno neke ozbiljne i završiti posao...

Pa na čemu radiš, ako nije tajna, Overdrive? :)
Uncle Moe wrote:Meni taj deo non-stop odzvanja :D
To je ono, u svemu lošem ima nešto dobro! :)
Mada moram da priznam da sam se pogrešno izrazio, nije tipičan otkaz nego sam bio zamena u školi 6 godina, i obećavano mi je radno mesto nakon isteka ugovora, i ondak me sačekalo - ministarstvo ne odobrava nova radna mesta...
Al zato od septembra napredovao kako na instrumentu, tako i u stonom tenisu, i skinuo jedno 10kg...

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Monitori dilema

Post by Overdrive » 24 Apr 2015, 09:22

fatbastard wrote:
Pa na čemu radiš, ako nije tajna, Overdrive? :)
ma nema nikakve tajne, to su 5.1 Creative Inspire zvučnici
Poređao sam po dva zvučnika levo i dva desno, vufer gurnuo ispod stola i to je to
Peti (centralni) ne koristim

Inače svaka čast za stoni tenis i 10kg, a i za muzku, najbolji način da to vreme pretvoriš u neke pluseve za sebe :ziveli:

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Monitori dilema

Post by zwelj » 25 Apr 2015, 19:48

Overdrive wrote:ja sve snimam na zvučnicima / slušalicama kakve očekujem da ima 95% populacije

pa ako mi na njima zvuči ok, zvučaće i kod ostalih

https://soundcloud.com/gluteus-maksimus/j-croce-cover
Fino ti je ovo Boogie momce, mozda tehnicki i nije nesto, ali svidja mi se atmosfera... Izgleda da mi je vreme za Joni Mitchell, CSN&Y, Cat Stevens, Donovan, James Taylor, Paul Simon, Ry Cooder... playlistu. Nista lepse od pitomog glasa i starih Martin, Guild i Gibson akustara snimljeni matorim Neumannima... Kakvi monitori, produkcija i sta-ti-ja-znam... Garbage-in = Garbage-out... Nema tu pomoci...

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Monitori dilema

Post by Cope » 01 May 2015, 01:18

Ja imam JBL neke matore velike monitore - 12" bas i 50L zapremine, ali uvek proverim miks i na zvučnicima od laptopa.
E sad, možda je važnije da ti se uvo navikne na jedne iste monitore i da sve radiš na njima, jer na kraju, dobar ton ne prave monitori nego kvalitetni ulazni signal, znanje, iskustvo i naravno uvo.
ps. Sad kada bih kupovao nove monitore uzeo bih opet JBL ili Dynaudio.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Monitori dilema

Post by komil » 01 May 2015, 15:08

Moj predlog je da razmatriš i budžetnu opciju kupovine jednog umesto dva monitora. Prođeš bukvalno duplo jeftinije. Nisam ni čuo dosta toga što spominješ, ali od onog što sam čuo, moj utisak je da bi se isplatilo uzeti nešto skuplje od tih predloga na uštrb toga što bi ispao jedan monitor... Ograđujem se da je ovo teoretski predlog, nisam ni video da je neko koristio samo jedan monitor, ali moj utisak posle pazarenja je takav. Nažalost, monitor ne može da se ni približno izbaci iz lanca kućnog studija, i ipak ne može biti bilo kakav. Kad uzmeš makar jedan monitor koji liči na nešto i samo kreneš da puštaš raznu muziku, brojaćeš celopuno životno vreme na pre i posle pazarenja monitora. Bilo bi dobro kada bi slušalice mogle to da zamene, ja sam pre 10-ak godina uzeo sluške od 100 i nešto eura za treking u kućnom studiju i u suštini su to bile bačene pare. Za treking bi radile neke od 10, a bolje da sam tada uzeo monitore.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Monitori dilema

Post by Overdrive » 01 May 2015, 19:28

zwelj wrote:
Fino ti je ovo Boogie momce, mozda tehnicki i nije nesto, ali svidja mi se atmosfera... Izgleda da mi je vreme za Joni Mitchell, CSN&Y, Cat Stevens, Donovan, James Taylor, Paul Simon, Ry Cooder... playlistu. Nista lepse od pitomog glasa i starih Martin, Guild i Gibson akustara snimljeni matorim Neumannima... Kakvi monitori, produkcija i sta-ti-ja-znam... Garbage-in = Garbage-out... Nema tu pomoci...
Image

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Monitori dilema

Post by bancika » 17 Nov 2015, 01:15

Overdrive wrote:pa ako mi na njima zvuči ok, zvučaće i kod ostalih
m'da...ako znas da vozis juga znaces i boing 777, brzine idu u H :)

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Monitori dilema

Post by Overdrive » 17 Nov 2015, 09:39

bancika wrote:
m'da...ako znas da vozis juga znaces i boing 777, brzine idu u H :)
pa mislim da poređenje nije na mestu

jer: 99% konzumenata muzike NE koristi nikakve studijske monitore, right? Već nekakve,svakakve zvučnike.

Ako na upravo takvim zvučnicima postignem ok zvuk, onda sam pogodio 99% a promašio samo 1%.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Monitori dilema

Post by bancika » 17 Nov 2015, 10:26

ne moraju slusaoci da imaju studijske monitore, dovoljno je neko kvalitetnije ozvucenje. A i ne znam koliko je fer procena od 99%. Ako gledas populaciju koja gleda farmu, verovatno si u pravu :) Ako su ti publika uglavnom muzicari, ljubitelji kvalitetnije muzike i slicno, onda je verovatno drugacije, pogotovo ako se uzme na globalnom nivou, a ne samo kod nas. Ne znam koji ti je target audience :)

nego, jesi ti i pjev'o ili samo gitaru?

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Monitori dilema

Post by Overdrive » 17 Nov 2015, 10:37

bancika wrote: Ne znam koji ti je target audience :)

nego, jesi ti i pjev'o ili samo gitaru?
kako koji je target? pa ceo svet.. :lol:

i pjevo i gitaru i sve

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest