Pomoć oko snimanja

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
rihmeister
Posts: 4
Joined: 11 Nov 2015, 21:03

Pomoć oko snimanja

Post by rihmeister » 11 Nov 2015, 22:02

Pokušao bih sa snimanjem gitare i glasa. Naravno, ne treba mi nikakav ludački zvuk, samo da bude bolje od snimanja telefonom itd..
1) Da li je dovoljan mikrofon, i da li sa adapterom može u ulaz za mikrofon na kompjuteru.
2) Koji ne najbolji program?
3) Planiram da kupim što jeftiniji, da li nešto kao ovi mogu da posluže http://www.mitrosmusic.com/proizvod/139 ... LTRAVOICE/ http://www.mitrosmusic.com/proizvod/896 ... D-1500BKH/ Behringer XM8500 i Stagg neki nebitno
4) I da, ima li još neki način i izvolte

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pomoć oko snimanja

Post by Kristijan » 12 Nov 2015, 08:40

Неће то добро да ради. Није то неупотребљив микрофон, само нија за ову намену. Такви микрофони врло уско хватају, па би са њим хватао само оно у шта си микрофон уперио и чему си довољно близу примакао микрофон. Или глас, или гитара, неће оба да ухвати како треба.

За то што би ти да радиш треба ти кондензаторски микрофон, ако ћеш већ да се укључујеш у компјутер, а то нема за мале паре.

Мој је савет да ипак идеш на довијање са опремом коју већ имаш. Рецимо ја налазим да су снимци које праве фотоапарати када их наместиш да раде као камере врло употребљиви као демо снимци. Не причамо о страшном квалитету снимка, али све се чује прилично уједначено. Исто сам имао врло фина искуства са mp3 када их наместим да раде као диктафон. Бољи телефони исто умеју да праве употребљиве снимке. Мада ту ипак причамо о телефону који далеко превазилази цену микрофона. Стерео USB микрофони за таблете и паметне телефоне могу исто да направе леп снимак, али ни они нису баш јефтини.

Било како било, овај микрофон који си ти издвојио није за то. Биће добар за тезгарење по ћумезима, али не ради посао за кућно снимање које подразумева да и глас и гитара буду снимљени једним микрофоном.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Pomoć oko snimanja

Post by Overdrive » 12 Nov 2015, 09:51

rihmeister wrote:Pokušao bih sa snimanjem gitare i glasa. Naravno, ne treba mi nikakav ludački zvuk, samo da bude bolje od snimanja telefonom itd..
1) Da li je dovoljan mikrofon, i da li sa adapterom može u ulaz za mikrofon na kompjuteru.
2) Koji ne najbolji program?
3) Planiram da kupim što jeftiniji, da li nešto kao ovi mogu da posluže http://www.mitrosmusic.com/proizvod/139 ... LTRAVOICE/ http://www.mitrosmusic.com/proizvod/896 ... D-1500BKH/ Behringer XM8500 i Stagg neki nebitno
4) I da, ima li još neki način i izvolte
Možeš sve da završiš sa tim što imaš.

Ali samo ako ćeš da koirstiš neki program (npr Reaper), i snimiš prvvo gitaru, pa posle glas.

Nikakav problem.

rihmeister
Posts: 4
Joined: 11 Nov 2015, 21:03

Re: Pomoć oko snimanja

Post by rihmeister » 12 Nov 2015, 19:17

Znači, ja bih mogao da, sa adapterom, prikačim mikrofon u ulaz za mikrofon na kompjuteru i da snimam gitaru i glas posebno preko Reapera audacityja ili čega već? I da, na pojačalu imam 2 inputa, da li bi, nekim slučajem, mogao da u jedan prikačim gitaru, a u drugi mikrofon, pa da sviranje i pevanje ide prego njega? Nadam se da me razumete :D

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Pomoć oko snimanja

Post by Rockatansky » 12 Nov 2015, 22:28

Juce sam bio u mizockoj radnji kada je neko pitao isto... :) To ce jako lose da radi, jos ako ukljucis na pr. distorziju, sta mislis sta ce da bude sa glasom...
U svakom slucaju najbolje da snimis sve posebno.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pomoć oko snimanja

Post by Kristijan » 12 Nov 2015, 23:03

Заправо и имаш 2 улаза, line in је свакако улаз који треба да се користи за инструмент, али то што имаш 2 улаза и даље не значи да се компјутер понаша као миксета.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Pomoć oko snimanja

Post by komil » 12 Nov 2015, 23:12

Mogao bi da nađeš neki mikrofon od oko 2000 dinara nov maksimalno, ili da skupiš pare za ovako nešto:
https://www.kupujemprodajem.com/Behring ... d=52161264
kondenzatorski a USB, tj. imaš direktnu vezu sa kompjuterom (zaobilaziš krš muzičku karticu) i mikrofon kojim možeš napraviti neki demo.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Pomoć oko snimanja

Post by Rockatansky » 13 Nov 2015, 00:13

Kristijan wrote:Заправо и имаш 2 улаза, line in је свакако улаз који треба да се користи за инструмент, али то што имаш 2 улаза и даље не значи да се компјутер понаша као миксета.
Zar nije mislio na samo pojacalo? :?:

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Pomoć oko snimanja

Post by komil » 13 Nov 2015, 00:35

Zapravo line in nije ulaz koji treba da se koristi za instrument i neće na njemu iole prihvatljivo instr. ni raditi osim ako ima instrument u sebi aktivnu elektroniku.

Operativni nivoi mikrofona su od -60dBu do -20dBu, el. Instrumenata -30/-20dBu dok je linijski nivo -10dBu.

Komp. i svaka karta može naravno da miksa mic i instr. ulaze, to se podešava u onom Win mikseru, ikonica dole desno.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pomoć oko snimanja

Post by Kristijan » 13 Nov 2015, 06:47

Али чекај... Па зашто сам онда увек добијао савет да повежем гитару на тај улаз? Истина, повезивање на интегрисану звучну карту никад нисам доживљавао као неко профи решење, па нисам ни имао велика очекивања, али остаје чињеница да последњих 10 година слушам једну исту причу. По техничким подацима које наводиш испада да је то мит. Како онда опстаје тај мит?
komil wrote:Komp. i svaka karta može naravno da miksa mic i instr. ulaze, to se podešava u onom Win mikseru, ikonica dole desno.
Видиш, ја сам у више наврата покушао овако да снимам и то никад није дало задовољавајуће резултате. Будући да немам могућност истовременог снимања и репродукције свакако ме је занимало како могу да снимим и гитару и глас у једном цугу а да немам амбијенталну буку. Акустична са активном озвуком, динамички вокални микрофон али из профи лиге - и опет је некако то било траљаво. И даље ми је на крају било боље како то један микрофон ухвати, чак и са шумовима из простора.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Pomoć oko snimanja

Post by komil » 13 Nov 2015, 09:51

Kristijan wrote:Али чекај... Па зашто сам онда увек добијао савет да повежем гитару на тај улаз?
Pa ono, ako imaš samo ta dva ulaza, mic i line in onda u neki od ta dva moraš staviti gitaru, biraš manje zlo. Na line inu bude tiha gitara i sa dosta šuma. Ja sam ranije stavljao upravo na mic, stišam ga jako i bude bolje nego line in. Ali to je jako davno bilo, što bi neko to radio kada za circa 10eur može da se kupi interfejs prilagođen baš za el. Instr i kači se na usb.
Line in je na oper. nivou hifi uređaja, predviđeno je da iz neke mini linije ili predpojačala ljudi tu uključuju uređaje. Taj nivo se i zove kućni hifi, profi uređaji rade na još većem nivou.
Kristijan wrote:Видиш, ја сам у више наврата покушао овако да снимам и то никад није дало задовољавајуће резултате. Будући да немам могућност истовременог снимања и репродукције свакако ме је занимало како могу да снимим и гитару и глас у једном цугу а да немам амбијенталну буку.
Ja sam se tim mikserčićem dosta igrao pre mnogo godina i to mi je uvek radilo. Rezultati naravno nikad nešto dobri, ali to je zbog minijaturnog mikrofonskog preampa u jeftinoj karti. Nema tu neke razlike da li je mikrofon jeftin ili pro kada je taj preamp takav.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Pomoć oko snimanja

Post by bancika » 13 Nov 2015, 11:22

treba proveriti i impedansu. Line je valjda oko 10k, sto je malo za gitaru, osim ako nema aktivnu elektroniku. Moze doci do gubitka visokih.
Nisam siguran mic koju impedansu ima, mozda cak i manju :)

rihmeister
Posts: 4
Joined: 11 Nov 2015, 21:03

Re: Pomoć oko snimanja

Post by rihmeister » 24 Dec 2015, 19:56

Evo mene posle dugo duugo vremene hehe :D Niasm se bavio ovim od onda, sad cu imati vremena pa da se malo igram. Evo vako: nije mi problem da snimam gitaru pa vokal pojedinacno, ako je ti izvodljivo sa dinamickim mikrofonom i racunarom. Nasao sam polovan Shure SV200. Pa reko da vas pitam jel valja :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest