Rode NT4 ?!?

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
sepsa
Posts: 55
Joined: 19 Nov 2007, 01:30

Rode NT4 ?!?

Post by sepsa » 18 May 2008, 01:13

Interesuje me vase misljenje o Rode NT4 mikrofonu, tj. kako ce raditi ako ga koristim k'o overe prilikom usnimavanja bubnja.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Rode NT4 ?!?

Post by Tiki the Boyler » 18 May 2008, 19:11

Taj mikrofon radi fenomenalno! Jedan od najupotrebljivijih stereo mikrofona ikad!
Lično sam ga koristio i kao over za bubanj i dobijenim rezultatom sam prezadovoljan!
Jedini problem kod tog mikrofona je njegova fiksna XY konfiguracija, tako da ako poželiš snimati overe AB tehnikom (što je skoro pa default kod heavy muzike) nećeš moći da ga koristiš! Drugim riječima, ako imaš dobar bubanj i dobrog bubnjara, a pritom je u pitanju neka dinamična svirka (jazz, funky, rnbi eventualno neka akustičnija pop varijanta) moći ćeš u ogromnoj mjeri da se osloniš samo na snimak iz NT4 (naravno ako ga nisi cutovao pri usnimavanju)!

Ako ti je primarno snimanje bubnja, a radiš razne varijante (uključujući i heavy rokanja) ja bih prednost dao NT5 Matched Pair setu, jer je kapsula skoro ista, a možeš da biraš postavku mikrofona!

User avatar
sepsa
Posts: 55
Joined: 19 Nov 2007, 01:30

Re: Rode NT4 ?!?

Post by sepsa » 19 May 2008, 02:35

Ja sam bubnjar, i uglavnom bi' snimao svoje bendove.
To je po meni rok (posto ne volim podele na pank, pankrok, pop rok, i slicno).
Posto imam PreSonus FajerPod sa osam kanala, razmisljao sam ovako:
1-2: Rode NT4;
3-4: Upareni Rode NT1-A;
5: AKaGe D 112-bas;
6: Sur SM57-dobos;
7: neki za kontru;
8: ako bude zatrebao za nesto.
Koliko je pametna ova kombinacija?!?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Rode NT4 ?!?

Post by Tiki the Boyler » 19 May 2008, 13:53

Za šta bi koristio NT1a?!

User avatar
sepsa
Posts: 55
Joined: 19 Nov 2007, 01:30

Re: Rode NT4 ?!?

Post by sepsa » 19 May 2008, 20:50

Kao ambijentalce.
Snimali smo bubanj u velikoj sali Kulturnog Centra (u Zrenjaninu), i k'o ambijentalce smo stavili AKaGe Persepsn 100.
Ja sam se odusevio kako su ti mikrofoni pokupili reverb od sale.
Neki strucniji ljudi su mi rekli da ce NT1-A odraditi to isto, samo bolje i kvalitetnije.
U svakom slucaju (ako gresim/grese), muzicka skola ima NT1-A, pa mogu da uzmem i probam ih prvo.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Rode NT4 ?!?

Post by Tiki the Boyler » 19 May 2008, 21:20

OK...

Ali... vodi računa o tome da za upotrebu ambijentalaca trebaš prvo imati jako dobar ambijent! Imaš li ga?!?
To su u principu skupi mikrofoni i po nekom nepisanom pravilu se kupuju na kraju lanca (kad već imaš sve - neophodnije mikrofone)!
Naročito je problematična kombinacija ambijentalaca i NT4 (XY konfiguracije) jer ćeš onda generalno u snimku imati previše curenja i ambijenta uopšte, a vrlo malo konkretnosti i šuta koji se postiže close mikingom! (što je u rock varijanti ipak imperativ)

Znači, ja bih probao:

za Kick: AKG D112 (klasika - nit smrdi nit miriše), Shure Beta 52 (ako hoćeš masan i moderan sound), Audix D6 (ako hoćeš razbijački klik za rafale i heavy uopšte) ili pak Audio-Technicu AE2500 (koja u sebi ima i dinamičku i kondenzatorski kapsulu pa možeš da eksperimentišeš koliko hoćeš)
za Snare: Shure SM57 (apsolutna klasika za gornju opnu) i Shure Beta 57A (za donju opnu), eventualno ElectroVoice N/D 478 (sa kojim sam dobijao fenomenalne rezultate!
za tomove: ako već ne možeš da dođeš do Sennheisera MD421 (koji je opet klasika), probaj sa ElectroVoice N/D 468 (koji su frekvencijski vrlo široki pa možeš da radiš šta hoćeš sa snimkom) ili Audio-Technicu PRO35ax (koji ti je totalni modernjak i u trendu). Ja lično na floor tomu volim staviti kondenz velike membrane (i ako je moguće lampaš) kao npr RODE NTK ili Audio-Technica 3060, da ne maštamo o Neumannu U87 koji je za to fenomenalan, ali definitivno predaleko!
za hi-hat: Pored AKG C451, vodu ti pije Oktava MK-012 ili RODE NT5. Ja lično volim malecki RODE NT6 jer ga mogu jako lako pozicionirati gdje želim, a da pri tom ne pokupim ono što ne želim.
za overe: RODE NT5 Matched Pair ili dva Shure SM91. Ovdje ti je situacija najšarenija i jako lako odeš u ezoteriju koju prosto sebi ne možeš priuštiti!

Ovo obojeno su neki moji izbori, a sad...ti vidi i probaj šta tebi godi i paše!
Sve ostalo (ambijentalce, PZM i slično) bih kupovao tek kada bih imao ovaj osnovni set mikrofona!

User avatar
sepsa
Posts: 55
Joined: 19 Nov 2007, 01:30

Re: Rode NT4 ?!?

Post by sepsa » 20 May 2008, 01:23

Posto sviram u sest bendova bubnjeve, dosta toga i snimam.
Evo ti moja skorija iskustva sa usnimavanjem mene sa bendovima (od najgoreg, ka najboljem); inace ja sam svirao, a drugi su snimali:
1. Oruzjem Protivu Otmicara:
-Bas: AKaGe D112;
-Dobos gore: Sur SM57;
-Dobos dole: Sur Beta 57A;
-Kontra: Zenhojzer E914;
-Indijaner: Zenhojzer MD421;
-Ambijentalac: Nojman M147;
-Overi: AKaGe C1000 (cudi me da ih nisi pomenuo, posto su to meni UBEDLJIVO NAJGORI mikrofoni koji su postali klasika).
Ubedljivo najgori snimak; bas, dobos i indijaner su toliko lose ispali, da smo na kraju polepili semplove iz Drumagoga.
2. Kanal Tvid:
-Bas: AKaGe D112;
-Dobos: Sur SM57;
-Kontra: Zenhojzer MD441;
-Timpan: Sur SM57;
-Indijaner: Sur SM57;
-Overi: Oktava MKL-012.
Snimak je OK; moja jedina primedba (k'o bubnjaru) je dobos.
3. Sukob Interesa Sepsa-Vink:
-Bas: AKaGe D112;
-Dobos gore: Sur SM57;
-Dobos dole: Zenhojzer MD441;
-Overi: AKaGe C1000;
-Ambijentalac: AkaGe Persepsn 100;
-I na oko metar ipo od bas bubnja smo stavili Rode Klasik 2.
Meni licno se ovaj snimak najvise svidja (bukvalno nismo ni morali puno da cackamo posle snimak bubnja u KjuBejzu; samo sam utisao dobos dole, posto ne volim puno snara na snimku).
Prva dva snimka su snimana po gluvim sobama, a treci je sniman na bini Velike Sale Kulturnog Centra (koja prima oko 800 ljudi).
Cime se ti inace bavis?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Rode NT4 ?!?

Post by Tiki the Boyler » 20 May 2008, 11:45

Ufff.... čime se ne bavim...

U radnoj knjižici trenutno piše: menadžer prodaje (koji glup naziv), a firma u kojoj šljakam je ova! Mada se u toj firmi bavim svime više nego prodajom.
U ono malo preostalog vremena visim u svom nazovi studiju, a uzaludno pokušavam ponovo okupiti bend!
Čik pogodi ko mi fali - naravno bubnjar!!!
Honorarno radim kao live tonac... onima koji imaju puno opreme a malo znanja! Freelancer... uglavnom.

p.s. I meni je muka od pomisli na AKG C1000 - zato ih i ne pomenuh!

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Rode NT4 ?!?

Post by Tiki the Boyler » 20 May 2008, 11:50

btw. Na mom MySpace profilu možeš čuti živo snimljen bubanj (u očajnom prostoru sa plafonom na metar od činela) - u kompoziciji Outro...
Ako se dobro sjećam...
Kick je bio ElectroVoice RE20
Snare - SM57
HH - Rode NT6
Overi - Rode NT5 Matched Pair
Tomovi - Peavey PVM-328

User avatar
sepsa
Posts: 55
Joined: 19 Nov 2007, 01:30

Re: Rode NT4 ?!?

Post by sepsa » 20 May 2008, 23:05

Jos mi samo Maj Spejs adresu daj...
:D
Evo ti moje Maj Spejs adrese pa poslusaj:
http://www.myspace.com/
oruzjemprotivuotmicara
sukobinteresasepsavink
kpzms
madresegoistas
kanaltvid
Inace, onaj snimak koji mi se svidja nije tamo, jer je u fazi snimanja vokala.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Rode NT4 ?!?

Post by Tiki the Boyler » 21 May 2008, 01:36

Vec sam je stavio - klik na "nazovi studiju"...

Ali evo i ovako www.myspace.com/digitalboyler

User avatar
sepsa
Posts: 55
Joined: 19 Nov 2007, 01:30

Re: Rode NT4 ?!?

Post by sepsa » 21 May 2008, 15:53

Hvala.
OK je snimak (za tu vrstu muzike).
Ne bi' voleo kad bi' ja svucao tako...
:D
Razmisljao sam, ako neko hoce da snimi OK bubanj, moraju se potrefiti vise stvari:
-OK bubanj;
-OK bubnjar;
-OK gluva soba;
-OK mikrofoni;
-OK covek koji ce to sve izmiksati i namestiti da zvuci kako treba.
Posto je to po meni u ZR-u nemoguce, kontao sam da nam snimak treba zvucati k'o jako dobar lajv snimak.
Zato sam razmisljao o NT4 i o NT1-A.

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Rode NT4 ?!?

Post by Fox IV » 23 Sep 2008, 02:33

Samo bih još dodao (ako nije već prekasno a kapiram da jeste al nema veze) da probaš na tomovima ElectroVoice ND 468. Iznenađujuće jeftin mikrofon sa iznenađujuće dobrim rezultatima. Da, naravno, Audix A6 jeste definitivno moj izbor u snimanju kicka ali imao sam iskustva i sa ElectroVoice ND 868 i mogu reći da sam vrlo zadovoljan dotičnim. Naravno da ni slučajno nije istih karakteristika poput Audixa (to je valjda one of a kind nabustovan mikrofon) ali treba experimentisati ako imaš uslova i prilike da nabaviš dotični. Takođe, za overe bi možda bilo lepo probati AKG C 480 sa CK 61-ULS kapsulom. Works like a charm (često ga upotrebljavamo u live aplikacijama i uvek grickam nokte da im se nešto ne desi). SM 57 za gornju opnu je definitivno klasika što kažete al razmisli i o AKG C535. Nije baš standardno ali vrlo lepo radi.
Čisto prenosim neka svoja iskustva... ne mora nužno da bude da sam u pravu.

CheerZ!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest