Neka pitanja oko mog skromnog studija

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

babastara
Posts: 17
Joined: 22 Jun 2008, 08:46

Neka pitanja oko mog skromnog studija

Post by babastara » 22 Jun 2008, 09:17

Odakle da pochnem... :D E ovako imam ovu opremu: Behringer mixer xenyx 502, zvuchna kartica U-Control UCA200, Slushalice behringer HPM1000 i mikrofon behringer XM8500...
Nije neka oprema jel tako... :D To bi trebalo da predstavlja moj kucni studio... :D
Ali meni ona sasvim dovoljna za moje amaterske potrebe, s tim shto bih uradio jednu izmenu, a to je da promenim mikrofon...
Znachi ovu opremu koristim za snimanje vokala(rep vokala)... :P Sad tu ima jedan problem...

Kada bih kupio Shure sm58, da li bih oseti razliku izmedju snimljenog materijala na njemu i na mikrofonu ovoga kojeg imam XM8500? Problem je shto mi XM8500 modifikuje glas, i chini ga nekako jako pishtavim(djechijim) valjda se to kaze da je glas tanak... :?
Kupo bih Shure sm58, da zamenim ovaj, ali nisam siguran da li vredi jer ne znam da li ce mi to popraviti kvalitet snimka... Shta mi vi predlazete?

Takodje ima josh par stvari koje me zbunjuju... :!: Ja sam povezao miksetu sa kompom tako shto sam jednostavno Input sa zvuchne spojio za output sa miksete i otput sa zvuchne i input sa miksete, a mikrofon je ushao u standarni ulaz za mikrofon na mikseti... Tako je pisalo u uputstvu(Quick start guide). Maloprije sam gledao ovaj video sa youtube-a(http://www.youtube.com/watch?v=RioSWle0JmQ), i vidim da je tu nekako drugachije povezano... Zashto je to tako? :roll:

Shta postizem ajo mikrodon povezem na input miksete, i kako to da uradim?(Nije mi takaz dzek za mikrofon?

I konachno zadnje pitanje. Uraaaa :lol:

Kazu da slika govori 1000 rechi pa evo:
Image
Poshto se na gornjoj slici i nevidi bash najbolje shta pishe pored dugmadi evo par pomocnih slika:
http://www.lachlach.pl/grafika/behringer/x502/502d.jpg
http://www.soundhouse.co.jp/shop/prod_i ... 02xxx4.jpg
http://www.copystars.com/images_product ... s16484.jpg

Izvinite shto sam vas smorio, ali puno bi mi znachila pomoc...

Unapred hvala.

User avatar
Zlo
Posts: 403
Joined: 11 Apr 2008, 02:19

Re: Neka pitanja oko mog skromnog studija

Post by Zlo » 22 Jun 2008, 10:07

Mikrofon nemam pojma .Ako ti je glas takav nece ti pomoci nikakav mikrofon. Realna boja tvog glasa je malo drugacija od onog sto ti cujes dok slusas svoj govor/recitovanje.
A razliku bi verovatno osetio manje ili vise u zavisnosti od toga kako snimas i na cemu slusas taj zvuk.
Mikseta.Pogledaj manual.Ono gore su ti ulazi.Fora da snimas ili slusas istovremeno gitaru,glas i jos neki instrument.Mada mislim da za snimanje i nije neka varijanta.Vise za live sviruckanje.Main out ti je "glavni" izlaz.Znaci odatle ides u pojacalo/razglas/aktivne zvucnike.

Levo dole potencimetri kojima kontrolises volume pojedincanih kanala.Imas recimo gitaru i mikrofon.Ali gitara ne moze da se cuje od tvog mocnog i prodrnog hip hop vokala.Ti onda lepo na mixeti pojacas kanal na kom je ubodena gitara a smanjis vokal.
Desni potenciometar kontrolise volume izlaza.

Ovo je bilo uopsteno jer ni ja nemam pojma.Mixetu sam video jednom na TV i drugi put ne nekom koncertu.

I molim te procitaj manual pre nego sto bilo sta povezujes.Ja sam legenda koja je spojila line izlaz iz 50W gitarskog pojacala na line ulaz zvucne kartice.Srecom bila je neka od 5e .Tada nisam imao internet i muzicki forum pa da nekog pitam :D

Ako sam negde pogresio molim drugare sa foruma da me isprave,da ne dezinformisem decka.
Last edited by Zlo on 22 Jun 2008, 10:17, edited 1 time in total.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Neka pitanja oko mog skromnog studija

Post by Rocket Roll » 22 Jun 2008, 10:15

Dobro je, Zlo. Ostaje samo da "elaboriram".
babastara wrote:Kada bih kupio Shure sm58, da li bih oseti razliku izmedju snimljenog materijala na njemu i na mikrofonu ovoga kojeg imam XM8500?
Pa, bi donekle, ali vrlo malo. XM8500 je odličan Shure SM58 klon - što čuješ na njemu, čućeš i na SM58.

A i ne znam da li ti je najpametnije da sto evra ulažeš u mikrofon - možda bi tih sto evra bolje "čuo" u zvučnoj kartici sa sopstvenim ASIO protokolom, ili u nekim monitorčićima / boljim zvučnicima? Ja mislim da bi, u tom setupu koji imaš, bolje bilo da uložiš u pomenuto.
babastara wrote:Problem je shto mi XM8500 modifikuje glas, i chini ga nekako jako pishtavim(djechijim) valjda se to kaze da je glas tanak...
Ne verujem da je do mikrofona. XM8500 je vrlo "pošten" mikrofon - vrlo "čist". Ima fenomenalne reviewe (http://www.musiciansfriend.com/srs7/pro ... pid=270490) a i ono što sam od njega par puta čuo potvrđuje te reviewe.

Problemi su drugde - ako ne znaš čemu ti služe dugmići na mikseti, ne umeš ni da kompenzuješ "svetlinu" tog mikrofona tako da zazvuči "kako treba". Ali nema smisla da ti objašnjavam kako ćeš podesiti EQ na mikseti i kako ćeš naknadno obrađivati vokal kada je već u kompu, uzimajući u obzir da tako malo znaš... Prvo se informiši.

Ima još jedna "caka" sa tim "tanušni vokal problemom". Neki od nas - uključujući tu i mene, a verovatno i tebe - imaju četvrtastu vilicu, velike sinuse, nosnu devijaciju i problem sa zagrižajem (šetajuća vilica). Mi loše procenjujemo basove, naročito sopstvenog glasa, jer nam on u glavi odzvanja "težim" nego što jeste. Za druge ga nesvesno kompenzujemo - "njanjamo" i "tanjimo" glasom - jer nam se čini da pričamo "basovitije" nego što stvarno pričamo.

Zato smo (između ostalog) loši producenti i zato taj mikrofon možda i ne laže - tvoj glas je takav, samo kad ga snimiš možeš da ga čuješ bez rezonacija svoje lobanje i njenih delova. Tu nema leka. Moraš da naučiš da kompenzuješ tu grešku (da ne veruješ svojim ušima, drugim rečima!).
babastara wrote:Ja sam povezao miksetu sa kompom tako shto sam jednostavno Input sa zvuchne spojio za output sa miksete i otput sa zvuchne i input sa miksete...
Dobićeš mikrofoniju. Soundcard Input -> Mixer Out je sve što ti treba. Iz izlaza zvučne ideš direktno na zvučnike / monitore.

"Šta je ova dugmad" objašnjenje - brate, molim te. Previše tražiš. To zahteva da ti napišem celo uputstvo za upotrebu, za to vremena nemam, a uputstvo si i dobio sa miksetom! Ako nisi - skini ga sa Behringerovog sajta i pročitaj pažljivo, evo ti čak i link: http://www.behringer.com/502/index.cfm?lang=ENG
Last edited by Rocket Roll on 22 Jun 2008, 10:23, edited 1 time in total.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Neka pitanja oko mog skromnog studija

Post by Critical » 22 Jun 2008, 10:21

Image

Image

Nece te boleti da pogledas uputstvo :D

Btw,ljudi ispravite me ako sam negde nacino gresku :D

User avatar
Zlo
Posts: 403
Joined: 11 Apr 2008, 02:19

Re: Neka pitanja oko mog skromnog studija

Post by Zlo » 22 Jun 2008, 10:26

Mrzim te Rocket :D :D Ali necu puno da te mrzim jer sam video na onom fotosu sa Dekijem tvoju visinu i sirinu . :D :D
Salim se.Zaista postujem tvoje znanje i zelju da naucis .
Eto vidis-znam da ljudi svoj glas ne cuju realno ali nisam imao pojma zbog cega.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Neka pitanja oko mog skromnog studija

Post by dejankuki » 22 Jun 2008, 11:31

Mozda nije lose da ipak pogledas tj. procunjas po prodavnicama i porazmislis da kupis KONDENZATORSKI mikrofon..

I o njima smo dosta pisali po forumu.. no evo jos malo.
Kondenzatorski mikrofoni malo "pune glas", tj. bolji su za snimanje vokala i akusticnih instrumenata. Ali moraju da se napajaju sa +48V fantomskog napajanja... sto tvoja mikseta nema. Ali za cenu Shurea sm58 mozes da opremis svoj studio taman da budes "kompatibilan" sa svim potrebama...

NPR (ne predlazem, vec predstavljam..)

Behringer C1 - 44 evra
Image


ili opet behringer C3 60tak evra
Image


Phantom napajanje:

Behringer PS400 25evra
Image

Art tube amp 40tak
Image


ili Behringer Mic 100 ultragain 45Evra
Image


i da imas mnogo bolju opremu nego sto bi imao sa shureom...



Sto se tice pak miksetice..
Ajmo redom..

1. kanal (odozgo na dole)

XLR balansirani ulaz. (u njega ubadas ili mikrofon ili neki uredjaj koji ima takve konektore, mozes i obican procesor ali moras da imas takav kabli..)

linijski ulaz ( bilo koji uredjaj kome je signal uzet pre pojacivaca npr line out na CDu ili najprostije procesor ili gitaru)

trim iliti gain. (dodajes snagu tom uredjaju do granice dok ne pocne da distorzira...)

EQ high (Ekvilajzer tj kontrola visokih)
EQ low (Ekvilajzer tj kontrola dubokih)

Pan (panorama ili balans levog i desnog kanala.. ako zelis da se i L i R cuju podjednako stavis na sredinu, a ako zelis da se R ILI L cuju jace okrenes na R ili L)
Level (prosta jacina kanala)

2/3 kanal.
L i R ulazi (ukoliko ukljucujes neki stereo uredjaj onda ces ih ukljuciti tako sto ces izlaz L na ulaz L a R na R i tako ces u 2/3 kanalu imati stereo zvuk..mada u nekim slucajevima ces ukljuciti gitaru u L a klavijature u R i tako imati dva instrumenta u jedan kanal...)

bal odnosno balans ( ovim dugmetom odredjujes jacinu 2 dnosno 3 kanala. E sad ukoliko si ukljucio neki stereo izvor onda odredjujes jacinu levog odnosno desnog signala. Ukoliko si ukljucio Gitaru i Klavijature onda odredjujes koji ce se instrument jace cuti..)
level 2/3 volume (odnosno nivo jacine ta dva kanla zajedno)


4/5 kanal.
Isto kao i u slucaju 2/3 kanala..
s tim da ovo mozesda iskoristis za bass gitaru i npr jos jednu gitaru... ili ritam masinu... ili .... ili .... (kombinacije su beZkonacne)

Main out samo ti ima kaze glavni izlaz (tu povezujes ovu mikseticu sa nekim pojacalom, drugom miksetom, snagasem....muzickom kartom....


CD/Tape output/input ti sluze da ukljucis signal sa CD-a ili nekog drugog uredjaja U i IZ miksetice
(prepostavka hoces da sviras/pevas uz neku pesmu, ukljucices na CD input ili prikljucis neku drugu miksetu da bi ih zajedno miksao.. istim tim konektorima. CD/Tape Output ti sluzi da povezes drugu miksetu linijski izlazom ili da cist signal posalje u opremu za snimanje... A posto se main out i CD/Tape out ponasaju isto.. mozes da biras... ili preko banana izlaza ili preko cinc izlaza... svejedno ti je...

CD/Tape to phones kada je ukljuceno, ova funkcija salje signal CD/Tape u slusalice...
CD/Tape to mix kada je ukljucena ova funkcija salje signal CD/Tape u glavni miks...

Phones jacina signala u sluslicama

Main mix jacina ukupnog izlaznog signala...

L.E.Diode sluze da vizuelno vidis jacinu signala koji izlazi iz miksete... zeleno je ok signal a ako bije u crveno ( ili ako se pale crvene to nevalja.)
Uslovno, mogu crvene da se pale ALI.... retko i na kratko.



Uh, nadam se bar da ce mi neko reci Hvala

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Neka pitanja oko mog skromnog studija

Post by Critical » 22 Jun 2008, 11:38

Uh, nadam se bar da ce mi neko reci Hvala
Hvala Deki! :D :)

babastara
Posts: 17
Joined: 22 Jun 2008, 08:46

Re: Neka pitanja oko mog skromnog studija

Post by babastara » 22 Jun 2008, 12:10

Ljudi, hvala vam mnogo na komentarima, stvarno mi mnogo znachi... nemam sada vremena da detaljnije prochitam, ali kada se vratim sa treninga cu to uraditi...
Inache uputstvo je na engleskom, pa mi je malo zajebano, ali probacu da ga deshifrujem.
Ih josh jedno pitanje, da li one male preampe(fantomsko napajanje) mogu da prikljuchim na miksetu?
Josh jednom, veliko hvala...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Neka pitanja oko mog skromnog studija

Post by sirac-šunka » 22 Jun 2008, 12:29

Lepo pomogoste coveku, aj i ja da napisem nesto...

Gurkanje gitare direkt u linijski ulaz na mikseti i nije neko resenje. Jos ako pre gitare stavis klasicnu distortion pedalu dobija se onjj prstavi neupotrebljivi zvuk. Zbog toga bi pre gitare do miksa trebalo da ide ili procesor, ili di box, a onda ti ni ne treba mikseta za snimanje gitare.
Gitare direktno u muzicku karticu (odn. racunarski audio interface, da se preciznije izrazim) mozes da bodes, a da dobro zvuci, samo ako imas onaj Hi-Z ulaz.
Linijski ulazi sluze prvenstveno za klavijature, ritam masine, gitaski proc il' cd player (ko sto rece Deki) isl.

Sto se tice, dodatnog ulaganja, a s obzirom da se bavis hip hopom, ja glasam za kondenzatorski mikrofon.
Tako su uradili moji drugari iz Ding Donga (imali su jedan hit "Celav sam pa sta", :D mozda se neko i seca), kupili su Rode NT1 (on je malkice skuplji, oko 170evra, ali vredi sve pare) i imaju istu miksetu kao i ti (skoro da sam siguran) i posto ono, kako Deki rece, ovaj mixic nema phantom napajanje, odneli su je kod majstora koji je to ugradio za nevelike pare. Dakle i to se moze, pa eto ti jos jedna ideja za resenje oko Phantoma!

EDIT:
Ih josh jedno pitanje, da li one male preampe(fantomsko napajanje) mogu da prikljuchim na miksetu?
Naravski, ali ove di box-ove Mic100 i Art Tube mozes i direktno jer imaju u sebi i preamp, znaci npr. kond.mic.+mic100+lineinput na kartici...

Ja mislim da bi ti ipak najjeftinije resenje bila ugradnja phantoma u ovu mikseticu koju vec imas, kao sto vec rekoh, a i pomenuti Mic100 i Art Tube kostaju otprilike ko i ova tvoja miksetica, mozda i malkice vise...

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Neka pitanja oko mog skromnog studija

Post by Critical » 22 Jun 2008, 12:41

Code: Select all

Tako su uradili moji drugari iz Ding Donga (imali su jedan hit "Celav sam pa sta",  mozda se neko i seca)
Celav sam pa sta ako sam celav sam pa sta ....
Cela je i marijanin tata (tako nesto ide) hahahhaha
Kako da se ne secam :D

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Neka pitanja oko mog skromnog studija

Post by dejankuki » 22 Jun 2008, 12:50

sirac-šunka wrote:Ja mislim da bi ti ipak najjeftinije resenje bila ugradnja phantoma u ovu mikseticu koju vec imas, kao sto vec rekoh, a i pomenuti Mic100 i Art Tube kostaju otprilike ko i ova tvoja miksetica, mozda i malkice vise...
Da apsolutno je sirac-suMka u pravu... znaci ja sam te preampove pmenuo zbog i samo ZBOG +48V phantom napajanja...



P.S. moracu da uradim jedan "tutorijal" o ubadanju raznih instrumenata u karticu...





P.S. 2 Sirac imas li skype ili MSN....


P.S. 3 dok sam pisao P.S. 2 zaboraviJo sam... seticu se kasnije...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Neka pitanja oko mog skromnog studija

Post by sirac-šunka » 22 Jun 2008, 15:02

dejankuki wrote:P.S. 2 Sirac imas li skype ili MSN....
Nemam, eh stalno me to pitaju :( ... sad sam pogledao skype ima oko 21 mb, malkice pretesko za moj dial up...
Aj videcu da skinem kod nekog.
Critical wrote:Celav sam pa sta ako sam celav sam pa sta ....
Cela je i marijanin tata (tako nesto ide) hahahhaha
Kako da se ne secam :D
Hohoho... :D Bravo, bravo :D , cak sam i ja zaboravio ovaj tekst... Marijana im valjda bejase neka pevacica, koja je brzo izasla iz benda, pa nisam stigao da je upoznam...

babastara
Posts: 17
Joined: 22 Jun 2008, 08:46

Re: Neka pitanja oko mog skromnog studija

Post by babastara » 22 Jun 2008, 15:05

Mikseta mi ne sluzi za nikakve dodatne instrumente, vec samo da na nju prikljuchim mic. Koji majstori rade takve stvari(mislim ugradjuju fantomsko napajanje u miksetu)? Zivim u CRnoj Gori pa mi je malo zejebano to oko te ugradnje i nabavke opreme.

PS: Neko je rekao da za te pare kupim bolji zvuchnu ili monitore... Mislim da je zvuchna sasvim solidna(a i mnogo pozitivnih komentara sam chitao o njoj), i takodje meni odlichno radi, tako da je ne bih menjao, a za monitore cu da pogledam.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Neka pitanja oko mog skromnog studija

Post by sirac-šunka » 22 Jun 2008, 15:58

babastara wrote:Koji majstori rade takve stvari(mislim ugradjuju fantomsko napajanje u miksetu)?
Pa ovde kod mene mogao bih odmah da ti navedem bar dvojicu, sto ti naravno nista nece znaciti, ali to su majstori koji servisiraju opremu lokalnim tezgarosima (kako narodnjacima, tako i zabavnjacima :lol: ), cesto iznajmljuju i svoju opremu, uvek imaju bar nesto sto ce pokusti da ti prodaju (da ne kazem uvale :D )...
Jedan od ovih mojih je pravio i citave miksete, razglase, zvucne kutije... da si u blizini, odmah bi ti ga preporucio.

Znaci raspitaj se ko u blizini tebe popravlja miksete i razglase, a ako ne nadjes nikoga, ovu intervenciju bi mogao da zavrsi i malo bolji majstor koji popravlja belu tehniku, televizore, pegle, muzicke stubove..., ako se samo malo potrudi i zauzme... Takvih bi bar majstora trebalo da ima u svakom mestu.

A sve ovo, naravno, ako se resis da uzimas kondenzatorski mikrofon... u suprotnom nema smisla.

babastara
Posts: 17
Joined: 22 Jun 2008, 08:46

Re: Neka pitanja oko mog skromnog studija

Post by babastara » 22 Jun 2008, 16:02

Hvala na odgovoru...
Evo ja nikako da prestanem sa pitanjima, ali znate ono kako ide, ko pita ne skita... :lol:
A moje novo pitanje je, da li preko EQ na mikseti mogu da iskontrolishem koji cemi zvukovi ulazit u mikrofon. Odnosno kompjuter mi mnogo buchi(pakao), a to mi sve mikrofon povata, pa me zanima da li nekako to moze da se reshi uz pomoc podeshavanja na mikseti?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest