snimanje gajbi, a jeftino?

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

snimanje gajbi, a jeftino?

Post by Doolio » 23 Jun 2006, 03:51

zanima me neka minimalna konfiguracija za snimanje gajbi, ali da bude pristojan zvuk (znaci relativno solidan frekvencioni opseg, sto manje sustanja...)...uzeo bih neki najgrdji usmereni majk jer kontam da je to za kucne uslove sasvim dovoljno i da bi nesto preko bio overkill (ispravljajte ako gresim). vezano za to, zanima me da li mi je potrebno neko predpojacalo za takav majk ili mogu direktno u komp da turim. ako da, koje, kakvo i za koliko? dalje, preporucite mi zvucnu karticu.
snimao bih uglavnom akustaru na majk i mozda elektricnu (isto na majk, verovatno ne direktno), vokal i mozda neke bongose...
hvala

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 23 Jun 2006, 14:03

El. gitaru samo ucukas u line-in (nemoj mic-in) , kul je ako nabavis neki d-box a moze i da posluzi neki digitalni procesor.Mada ja ukljucujem gitaru i direktno.Imam neku uzas muzicku kartu integrisanu na ploci :) ali odlicno zvuci kada sve snimim.
Mislim da bi ti za zezanje i neki jeftini mikrofon odradio posao.Samo nemoj da kupujes one male za 200 kinti :) .

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 23 Jun 2006, 18:18

Ako mene pitas, bolje ti je da napravis sam mali mikrofon. Skini lepo semu sa neta, kupi komponente, moze da izadje max 200-300 din, a dobijes mnogo jak mikrofon.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 23 Jun 2006, 22:51

najtofdum:
snimali smo ranije na nekoj bubi koja je bila istripovana po tome da je imala super opseg, a kostala je dve pare:) onda se sjebala i skontali smo da ni majkovi od tipa 2-3000 ne rade posao...konkretno mi treba usmereni majk, tako da ne verujem da mogu da ga zavrsim bez barem 60ak jura...
proc za dzitru imam, ali sam do sada snimao preko majka, probacu dajrektli...

dart verkundus:
pa ne znam, posto sam se nakanio na usmereni majk, procackacu, ali ne verujem da bi ja to umeo...

Sasa Gosovic
Posts: 6
Joined: 05 Jun 2006, 13:05

Post by Sasa Gosovic » 24 Jun 2006, 01:24

Cemu "usmereni" mikrofon? Skoro 98% mikrofona koje ces sretati ili videti na TV-u su usmereni ali ne vidim kako ti to moze nesto znaciti. U svakom slucaju ce i pored toga da ti pokupe sve sto se cuje u sobi u kojoj budes snimao.

Za snimanje kuci ti ne treba nista specijalno, moze da posluzi i integrisana zvucna kartica. Vise je bitno kakav imas procesor i koliko si vesta da na njemu podesis dobar zvuk (jer nije isto kad procesor koristis live na gitarskom pojacalu i kad ga bodes u komp). Ja imam Zoom gfx-5 i ima sasvim solidan zvuk.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 24 Jun 2006, 12:46

dobr, za elektricnu cu se snaci, posto ona cini mozda 10% produkcije:)
bitnije mi je snimanje na majk.
e jebga onda, ako kupi sve zivo onda jebo ga ja:) to sam nesto pricao sa likom koji je dobio 10 iz elektroakustike, pa smo nesto skontali da bi bilo dobro uzeti usmereni. mozda ti imas neki predlog? mislim, snimam akustaru, tako da mi je bitno da se to dobro snimi...
proc je zoom4040. pa ne znam bas za integrisanu zvucnu, recimo kod mene se losije snima sa istim majkom nego kod ortaka samo zbog toga...
sada nemam para za potpuni apgrejd sistema, tako da cu verovatno uzeti samo majk, ali planiram da za recimo godinu dana imam pristojnu opremu, tako da je i to razlog sto ocu da uzimam relativno kvalitetnije komponente...

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 25 Jun 2006, 00:24

Ja imam Digitech RP80 i kad sam nesto snimao identicno mi zvuci kao na pojacalu...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 09 Jul 2006, 16:21

Svrati u MusicTrade na Zelenom vencu (Jug Bogdanova 16) - trebalo bi da su vec dobili Shure-ove klonove za 2000 din, kazu da su vrlo dobri, a verujem ljudima, tako da... Samo racunaj da su to kondenzatorci, treba im fantomsko napajanje koje mozes da dobijes iz male miksete (Behringer za 50 e, Tapco by Mackie za iste pare u SkyMusic).

Btw, svaka od tih miksetica donosi podrsku za mikrofone. Za kucne uslove su ok - nisu "da sviras na Wembley", svakako, ali treba biti skroman.

Ako nemas para, vidi neki karaoke Phillipsov mic. Ima ih po prodavnicama diskova - npr. onoj ispod Sunca kod Doma Omladine - mada ne znam koliko ti ovim pomazem, i da li bi ti nesto od ovoga zavrsilo pos'o.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 09 Jul 2006, 16:34

hvala na infou u svakom slucaju, otkud znam, valjda mogu da probam majkove u prodavnaji pa da vidim...
ova prva kombinacija bi mogla da bude okej, ako su okej mikrofoni...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 09 Jul 2006, 22:03

Nema na cemu - jos nesto, kod njih imas i Seymour Duncan-ove magnete za akusticnu gitaru, onaj model oblozen drvetom je cca 7500 din, a ima ih sve do 200 e. Drugar je uzeo taj najjeftiniji i - Duncan je Duncan, dobar zvuk, iz njega ide kabl koji on prvo "turi" u maleckog Marshalla (ono sto se zove Baby Marshall, kao kutija od cigareta) da pojaca signal a onda u line-in, a odatle - nebo je granica!

Mada je to puno love za stvar koja radi samo na akusticnoj. Probaj da neki-bilo-kakav mic propustis kroz Zoomche, mozda efekti izvuku kvalitet zvuka. Probaj SVE kombinacije, bwe.

(Zvucna kartica - mnogo raznih misljenja. Cene, od najnize, koliko znam: Creative E-MU 0404 je 100 e, Audigy 4 je malo jeftinija - prodavnica je na Sajmu, preko puta podzemnog prolaza, kod ulaza u halu. Skupo. Ja sam skrpio nekako za 0404, a nervira me sto te pare "izgore" na kraju, za par godina moracu da pljunem jos toliko + nov comp a tesko da ce mi se isplatiti cisto muzicki. Jbg, to je ipak za one koji zive od muzike, ne za muziku.)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 11 Jul 2006, 02:01

dobro, sto se magneta tice, moja akustara je u stvari poluakustara, tako da vec imam mogucnost ustekavanja, ali ipak bih za to koristio clean elektricnu ako bih hteo, nego akusticnu, akusticnu bi snimao preko majka, na suvo. mislim, akusticnu i sviram zbog tog akusticnog smeka:), a elektricnu zbog elektricnog:P:)
jebiga, svaki sport/hobi/umetnost je skup:( mada, ako je oprema dobra, ona je dobra, zajebanije bi bilo da se bavis grafikom, onda bi se tek smorio:) po meni je zajebanije odluciti koliko se stekati za koju komponentu: da li kupiti nesto jeftino a oma, ili cekati godinu dana za nesto pristojno ili cekati sto godina pa uzeti nekog zmaja...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 11 Jul 2006, 14:50

Dobra ideja to za akusticni zvuk preko majka, svakako je bolje... A za opremu ti savetujem da ovako razmisljas - nikom ne treba "plafon", nego nesto sto zavrsava pos'o za najmanje para. E sad, TU se misljenja razilaze - sta ce da ti zavrsi pos'o. Pa onda neki moraju da imaju "zlatnog Les Pola", nekome je 100 e gornja granica za sve. Ja licno postujem ovu drugu "skolu misljenja" - malo koga zanima i ovde sta mi radimo, a kamoli tamo preko... A ako postanes pro, onda ce ti neko drugi placati studio i opremu, a ti ces znati tacno sta ti treba. Osim toga, 100 e je jos uvek gornja granica normalnog budzeta ovde gde smo - svaka cast onome ko ima vise, naravno!

I zato - pristojna zvucna kartica. Logika koja stoji iza toga je da ces je verovatno kupiti u pakovanju sa softverom, pa ces imati jedan dobar program za editovanje i par dobrih pluginova (a ima dosta i freewarea - kX drajveri za Creative kartice, AudaCity kao mainframe i free VST efekti). Recimo, cini mi se da bi zvuk Guitar Riga 2 ili AmpliTubea (mada nisu "miracle solution") mogao da dobijes tek sa gitarskim procesorom preko 200 e, a taj gitarski procesor bi onda radio samo zvuk gitare, nista produkcija, mix, etc.

Nazalost, nije kartica najskuplji deo jednacine, nego treba dati bar jos 2x toliko za monitore ili zvucnike i pojacalo koje ce da ih "gura". E, tu sam ja stao, tj. tek treba da vidim sta je tu najjeftinije resenje. Kvalitet - to je za one sa solidnim finansijama, nazalost...

Nadam se da ti ovo pomaze: ako trenutno imas para, vidi http://www.itsvet.com/Creative-Audigy-4 ... card-39-21, link za Creative Audigy 4 kod nas, a na sajtu distributera - http://www.pyramid.co.yu/ - mozes da vidis kako se krecu cene i sta jos ima... Pozdrav!

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 12 Jul 2006, 00:38

pa pazi, ja na to gledam ovako: bitno mi je da nesto dobro snimim, znaci, monitor moze da bude grozan, zvucnici mogu da budu srednje zalosni, recimo, ako imam sluske normalne, to mi je dosta. kartica treba da radi poso, majk treba da radi poso, kablovi i tako to.

slazem se da mi ne treba plafon, naravno. ali opet, ko sto ti kazes, razne stvari raznim ljudima rade poso. mene konkretno najvise zanima snimanje akusticne dzitre preko mikrofona, tako da bi se moja best baj oprema sigurno razlikovala od opreme nekog lika koji direktno tura kabal od elektricne ili koji snima distorziju preko mikrofona. konkretno mislim (laicki totalno) da za snimanje akustike preko majka je dosta bitan frekvencioni opseg mikrofona, tj da je to najbitnije od svega.

postoji jos jedan faktor, a to je koliko je ko u stanju da se cima/zrtvuje ili sta god. znaci, verovatno neko sa srednjim finansijama moze da uzme les pola ako se steka godinu dana, ne ode na odmor i prestane da pusi, ali malo ko je spreman na takve poduhvate:)

sto se tice freewarea, dobro, to se uvek moze nabaviti. mada meni ne treba neki zajeban program, treba mi nesto tipa saund fordza ili neki sempler tipa fruti lups ili esid, posto ne bi sad ne znam ni ja sta radio sa efektima, jednostavno bi miksovo i lepio stvari, nivelisao vrednosti itd. jedino sto me trenutno jebe (a mozda mozes nesto da mi preporucis iako sam postavio pitanje na drugom forumu) je sto se smaram po saund fordzu i nikako ne mogu da namestim onaj filter/efekat kao da je vokal preko fona ili loseg radia. kao u feel good inc. od gorillaza. u sf-u postoje kao radio filteri ali su sranje, tj nisu to sto mi treba, pa ako znas efekat/program ili nesto...

para nemam nesto, ali stvarno mi je tuzno kad hocu da snimim akusticnu gitaru i sve se lepo cuje (svaki ton, svaka zica, prelazenje trzalice preko zica, prelazenje prstiju preko zica itd.) i onda pustim da vidim kako se snimilo i dobijem bezoblicnu gomilu tonova i brujanja:) tako da hocu da postignem neko najsrecnije resenje za dobar kvalitet snimka.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 13 Jul 2006, 14:05

Za akustican zvuk - stvarno malo znam, pa pricam o onome sto volim - dobro bi bilo da uvek stavljas malo chorusa ili malo flangera, znaci zvuk blizi R.E.M.-u nego Neil Youngu. Probaj da sviras sto blize kobilici, tako zice dobijaju definiciju, i pazi na poziciju mikrofona, ni preblizu ni predaleko, nikako preglasno i da ide snimak u "crveno" - al' su ovo samo generalni saveti, ako ti znas neku foru samo kazi, da se poducimo...

Kada ja radim takav efekat na glasu - meni je asocijacija uvek Tom Waits, on koristi TalkBox, to je "hardver" (Top of the Hill sa Real Gone) ili John Spencer Blues Explosion - zadovoljan sam nekom heavy distorzijom kroz koju pricam, a koju u masteru stisam da ne "prska", ili mozda pre nekim modulatorom - phaser, ringmodulator (Black Sabbath, gitara u Paranoidu, ili uvodni vokal Billyja Gibbonsa u La Grange ZZ Topova). A mislim da bi zanimljiv efekat postigao i da pricas kroz usnu harmoniku, mada za to treba vestine - i ima jednu prednost, malo pricas malo sviras!

Kao VST, takvi efekti se zovu Vocoderi (valjda od Vocal Encoder) i ima ih dosta koji su free pluginovi. Neki od njih ce raditi i u SoundForgeu, ako podrzavaju Dx (Direct X). Ima mnogo linkova, i ako potrazis naci ces neki koji ti se bas svidja.

Ovaj ce vrlo verovatno da radi u SF - Richard Wolton 4ormulator Vocoder Extreme: http://www.vocoder-plugins.com/more.html, preuzmi onaj "Free DirectX".

Ako imas neki noviji Nero koji dolazi sa celim skupom programa, on ima Wave Editor i neke zanimljive efekte.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 13 Jul 2006, 23:15

sto se akusticnog zvuka tice, jedino za sta sam sto posto siguran je da su nove zice apsolutna keva za sve:) poseban metalni trip novih zica traje nekih sat-dva bukvalno i samo tada mozes da dobijes najbolji zvuk ravan onome koji cujes kad slusas neciji akusticni album ili izvodjenje ili slicno. totalno sam isprobao vise puta u praksi i trip se izgubi posle najvise dan, a najmanje sat vremena, valjda se zice razvuku/naviknu ili sta god, ali jednostavno, nove zice tek stavljene nemaju premca.
posle sam saznao da vecina poznatih muzicara u studiju za snimanje menja zice za svaku numeru, a dosta njih to radi i na koncertima, sto je meni bila misaona imenica, ali posle sam skontao da je to skroz okej trip posto je stvarno vidna razlika.
sto se tice sviranja blize kobilici to je jednostavno trip da skontas sta hoces od zvuka, znaci ako sviras kod kobilice dobices tanji zvuk slican sitaru i to je primenljivo svakako, samo ne uvek:) u principu mozes da se setas od kobilice do glave i da izvaljujes tripove, svaki moze koristiti za nesto. po meni je recimo za bluz najbolje da sviras tacno iznad rupe jer dobijas najpuniji zvuk...
okej, hvala, overicu doticne efekte. mada mislim da bi bilo najbolje kad bih jednostavno izvalio kombinaciju/vrednosti barova na ekvilajzeru, tj mislim da bi se to moglo time postici, recimo da smorim baseve, a pojacam treble grubo govoreci, mada me iskreno mrzi da se sad igram s tim...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest