Studijske sluške BehringerHPS5000,odn.dobre/džabne sluške...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Studijske sluške BehringerHPS5000,odn.dobre/džabne sluške...

Post by Rocket Roll » 31 Jan 2007, 14:55

...ne postoje. Ne šalim se.

Teško je raditi monitoring preko slušalica - to nije njihova namena, one su pre tu da iz blizine čujete neki detalj miksa, ima li glitcheva i gde, na kojim frekvencijama nešto počinje da "prducka" (da izvinete na izrazu!) i, naravno, da cela vaša porodica ne bi morala da saučestvuje u masteringu, kada vam u dva ujutru padne neka ideja na pamet.

Međutim, ako radite na nekakvom HiFi sistemu ili na kompjuterskim zvučnicima, onda se što hitnije spašavajte dobrim slušalicama. "Kupovni" zvučnici nisu loši - napraotiv, njihova je mana što na njima sve zvuči super. Odziv im nije "flat" (tj. ne prodiru sve frekvencije kroz njih podjednako) već im je ekvilizacija u fabrici podešena na najbolje slušanje. Praktično, to znači da u fabrici odluče da neke frekvencije sasvim odseku - naprave "rupetine" u zvučnoj slici - kako bi malecki zvučnici imali, recimo, što više basa i soprana bez da "krče" i generalno distorziraju. To je neophodno da bi se uopšte išta moglo slušati na njima, ali...

Ako radite svoju muziku, dešavalo vam se, svakako, da odnesete neki svoj miks kod drugara i da na njegovom sistemu to zvuči potpuno drugačije, naročito ako ima "prostrane" zvučnike. To tipično izgleda ovako: vaš miks ima basa koliko hoćete (ali i on zvuči drugačije nego kod vas), a posle basa dolazi jedan ogroman prazan prostor u kojem ste vi itekako čuli neke stvari, samo što su onda one misteriozno nestale... Na samom kraju, iz najvećih visina, čuju se nekakvi tanki i jadni soprani/ sintovi. Gitare zvuče mršavo, delay i reverb su neopravdano odsutni, i slične nevolje.

Rekoh, u pitanju je karakter vašeg sistema - on verovatno katuje sve srednje, širi visoke a basove uopšte ne može da "pohvata" (pa i ne možete da intervenišete na njima, osim napamet). Fenomen poznat kao "disko kez" (tako bi izgledala postavka grafičkog ekvilajzera za taj zvuk) - nagurali su im visine i nizine, a u sredini nema ničega.

Sad, svi znamo da su monitori skupi. Može li ih se nekako zaobići? Možda možete da pokušate sa slušalicama.

I tu nastaje drugi problem... Gde naći dobre slušalice za monitoring? Nigde, za StVaRnO male pare. Slušalice su vam mnogo bliže ušima, tu se mnogo lakše greši u projektovanju / štednji na materijalu. Ako imate oko stotinjak evra, pokušajte sa AKGovim K-141 Studio modelom. Ako nemate ni dinara, skupite bar 20 evra i uzmite Behringer HPM 1000 - trebale bi da budu barem malo bliže referentnom slušanju nego razni Geniusi i tako to.

Teško je napamet, bez referenci, reći zašto čoveku trebaju bolji monitori / slušalice ("Moji zvučnici rade super, u čemu je problem?" - i kako sad objasniti "Problem je baš u tome što rade super") i šta zapravo dobijate kupovinom boljih (napamet pričati o dobrom zvuku je kao prisećanje na sjajan seks - nije ni upola tako dobro kada se priča).

Pišem na ovu temu jer sam, za bijednih 4600 dinara (ouch!), priuštio sebi Behringerove HPS5000, i čujem razliku... Da citiram jednog pametnog čoveka, "ako kroz te-i-te slušalice / monitore čuješ stvari za koje nikada nisi ni znao da postoje u snimku, onda se drži tih slušalica / monitora". Sa ovim Behringerima je to slučaj, i sada je teško objasniti kako to zapravo izgleda... Odziv im je "mrtav", sve frekvencije su prisutne na istoj jačini; basovi daleko više drmaju uši tamo gde isti ti basovi uopšte ne izlaze iz malenih zvučnika (ali na velikim "gađaju u srce"); svaka dobro enkodirana traka je odjednom puna zvukova za koje nisam znao da su stavljeni tamo (da li ste znali da je najjače produciran bubanj na svemu što imam u kolekciji u John Hammondovom "Wicked Grinu"? nisam znao ni ja) a moj rad zvuči... kahm. Moraću još puuuno da radim.

Da završim, u pitanju su kobaltne kapsule, bakar u njima je presovan u bezvazdušnom okruženju, malecke su (za slušalice), i lake (negde je trebalo srezati troškove), uopšte ne volim da ih skidam - svi mi drugi zvučnici zvuče kao frekvencijska kaša bez glave i bez repa.

Napomene - nisu za glavate i nisu za "prženje ušiju", nemojte to da radite sebi, posle vam nikakvi monitori neće pomoći. "Engineers who fry their ears, find themselves with short careers!"

Image

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest