Najbolji studio u regionu???

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
Dreamer
Posts: 15
Joined: 17 Jun 2008, 22:19
Location: Sarajevo

Najbolji studio u regionu???

Post by Dreamer » 03 Jan 2009, 17:12

Znam da postoji vec nekoliko slicnih tema na ovom forumu, ali s obzirom da ovdje nije rijec samo o studijima u Srbiji zamolio bih admina da ne brise ovu temu!

Dakle, zanima me koji je po vasem misljenju najbolji studio u nasem regionu, ali kad kazem najbolji ne mislim iskljucivo na opremu vec i na cjelokupnu ekipu koja je dio tog studija! Takodje me zanima da li uopste postoji studio ciji su dio i producenti koji su se susretali sa razliciti muzickim pravcima, a ne samo sa "slager pjesmuljcima"!

Konkretno, treba mi studio u kojem bih mogao snimiti album koji bi zanrovski bio slican posljednjem albumu Alanis Morissette - Flavours Of Entanglement! 8) :)

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Najbolji studio u regionu???

Post by Tiki the Boyler » 03 Jan 2009, 18:43

Najbolji studio ne postoji.
Studio (kao što si i sam primjetio) čini čitav niz faktora... Od prostora, opreme, ljudi...
Puno toga bi trebalo da se pogodi pa bude najbolji! Za tebe!

Jedna od boljih ekipa, uključujući fenomenalan prostor i opremu okupljena je oko studija Hammer u Novom Sadu.
Ima ih stvarno dosta, ali recimo da činjenica da su mi oni prvi pali na pamet govori nešto.
btw. Tu je, recimo, urađen poslednji album Šabana Bajramovića Romano Raj, kao i najnoviji album benda Leb i Sol!

I da... nije sve u studiju... ima nešto i do ljudi koji komponuju, aranžiraju... sviraju!!!

User avatar
Dreamer
Posts: 15
Joined: 17 Jun 2008, 22:19
Location: Sarajevo

Re: Najbolji studio u regionu???

Post by Dreamer » 04 Jan 2009, 12:19

Sta mislite koji je bolji od ova dva(sto se opreme tice):

1.

FX:
Lexicon 480 ,Lexicon PCM 90, Lexicon PCM 80, Lexicon PCM 70, Eventide H 3000 SE, TC D two delay, Yamaha spx 900

DYNAMICS:
Tube-tech LCA 2B, Universal Audio 2 - 1176, Empirical Labs Distressor (2), SPL Transient designer 4, Drawmer 1960, DL 251, DL 231, DS 301, DS 201, Tla C1 Valve, DBX 263A, BSS DPR 402...

PRE’s & EQ’s:
Chandler Germanium preamp, Chandler Germanium Tone Control, Focusrite ISA 430 producer pack, Crane Song Flamingo preamp, Little Labs IBP, Little Labs STD

MIC’s:
Royer, AKG, Shure, Sennheiser, Beyer, Neumann, Oktava, Rode, Cad...

INSTRUMENTS:
Line 6 Vetta 2, Fender Stratocaster American Deluxe, Dean Vendetta, Upright Piano "SCHOLZE"

Image

Image
_________________________________________________________________________________________

2.

RECORDERS:
PARIS BUNDLE 3: 128 TRACK,
3 x EDS1000, 22 IN - 22 OUT,
ADAT INTERFACE
RME FIREFACE 400
ADAT LX-20
TASCAM DA-20 mkII

PRE’s & EQ’s:
2 x AVALON 737sp
2 x NEVE 9098
2 x FOCUSRITE RED1
FOCUSRITE RED7
SPL CHANNEL ONE
DBX 586
DRAWMER 1961

FX:
LEXICON 480L
LEXICON PCM90
SONY DPS-V77
ROLAND SRV-330
FMR RNC1773
2 x FMR RNLA7239
SPL CHARISMA
JOEMEEK C2
MOTU MIDI EXPRESS

MONITORING:
CUSTOM MADE BY OZIMEC, 4way MOREL/RCF

INSTRUMENTS:
Line 6 Vetta 2, Fender Stratocaster American Deluxe, Dean Vendetta, Upright Piano "SCHOLZE"

MIC’s:
AKG C12 VR
NEUMANN/GEFELL UM57
NEUMANN U87 Ai
M-AUDIO SPUTNIK
SE ELECTRONICS TITAN
RODE NTV
2 x SE ELECTRONICS R1 - RIBBON
4 x M-AUDIO NOVA
ELECTRO-VOICE RE20
AKG D12
2 x RODE NT2
RODE NT3
AKG C3000
BEYERDYNAMIC M201N
2 x SENNHEISER MD421U
SENNHEISER MD422U
5 x SHURE SM57
5 x SHURE SM58

Image

Image

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Najbolji studio u regionu???

Post by Tiki the Boyler » 04 Jan 2009, 17:34

Radio sam kompletnu produkciju jedne pjesme u Studiju br. 2. Recimo da su utisci pola-pola! Nismo se baš našli na istoj talasnoj dužini ali su uslovi jako korektni.

Ako mene pitaš, ja bih usnimavao u Studiju br. 2 a miksao u Studiju br. 1. (onako na prvu, jer puno podataka tu fali)

Samim tim možeš doći do zaključka da nikad ne bih prepustio kompletnu produkciju albuma jednom čovjeku i jednom studiju. Pogotovo ako tačno znaš šta želiš.

Ili... još bolja solucija... obavi snimanja recimo kod Mahira u Sarajevu, eventualno u Mostarskom Pavarotiju (jer ne zaboravi računati u trošak, cijenu prevoza i boravka ljudi 500km od kuće), a onda natenane odaberi studio za miks i postprodukciju. I za taj dio posla još jednom baci pogled na novosadski Hammer.

Poz!

User avatar
Drumkiller
Posts: 296
Joined: 09 Sep 2008, 10:22
Location: Zrenjanin

Re: Najbolji studio u regionu???

Post by Drumkiller » 04 Jan 2009, 20:27

ja mislim da je br 2 bolji...nekako mi bolje izgleda iolacija(boljem uradjena)..al' se ne razumem bas najbolje....:)

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Najbolji studio u regionu???

Post by sirac-šunka » 04 Jan 2009, 22:17

Drumkiller wrote:ja mislim da je br 2 bolji...nekako mi bolje izgleda iolacija(boljem uradjena)..al' se ne razumem bas najbolje....:)
:D
Ma to si samo rekao zato sto prvi studijo lici na brod! :)
Izolacija ne treba da izgleda, nego da radi to cemu je namenjena.
A istina, enterijer je u prvom studiju resen jako lose. Atmosfera je prilicno hladna i sterilna i... pa stvarno lici na neku fensi jahtu. Bljak! Nikad ne bih snimao album tamo, sve da je i 10 puta bolji od studija 1...

Ivann
Posts: 1
Joined: 18 Jan 2009, 18:44
Location: Mexico

Re: Najbolji studio u regionu???

Post by Ivann » 18 Jan 2009, 19:31

Ako zelis da postignes zvuk slican ili identican Alanis Morissette potrebno ti je kao prvo producent ili inzenjer koji zna kako da snimi gitare specificne za ovaj zvuk, posle toga dolazi oprema i prostor koji je veoma vazan kad se radi o bubnjevima i glasu. Ne mogu da ti prporucim nijedan studio iz regiona posto ne poznajem, zato sam i dosao na ovaj forum da se informisem o dogadjanjima kod nas, ali generalno govoreci o produkciji "svetskog zvuka" preporucio bih snimanje i miks regionalno zbog budzeta, uzeci u obzir pre pomenuto i mastering negde u inostranstvu.

Iz licnog iskustva i od prijatelja znam da dobar zvuk u danasnje digitalno vreme moze da se izvuce iz minimalne opreme i veoma jednostavnih prostora (citaj: bez neke specijalne akusticne pripreme) i zato je veoma vazan muzicki producent i/ili inzenjer, ali za vrhunski zvuk su ipak potrebne vrhuska oprema i vrhunske prostorije. Sto se tice opreme za mene je najbolja kombinacija vintage analogna predpojacali i mikrofoni snimano u pro tools i mix u pro tools.

Sto se tice preporuka od drugih clanova o ova 2 studija cudi me da oba studija nemaju ili je vrlo tesko pronaci njihovo web stranicu (trazio u google) a cuo sam deo produkcije leb i sol i istina je da nisam nigde cuo u toj produkcije neki posebni zvuk koji bi mi rekao nesto posebno o studiju gde je sniman, ako smo stvarno zahtevni u potraznji za vrhunskim zvukom. Kako zvuci leb i sol na tom cdu moze da se izvuci iz najobicnije mbox2 i malim pro tools-om cak i direktno snimano bez neke speciajlne spoljne opreme i u veoma jednostavnoj prostoriji. Cudi me da u ovom drugom studiju koriste paris koji je zastareli sistem i totalno nefleksibilan, imaju u vidu da je pro tools standard u svim svetskim studijima.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest