Instrumentalni mikrofon

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
sl0e
Posts: 1495
Joined: 17 Feb 2008, 03:00
Location: Beograd

Instrumentalni mikrofon

Post by sl0e » 26 Jan 2009, 18:25

Dakle ovako, treba mi instrumentalni mikrofon koji bih prvenstveno koristio za akusticnu gitaru. Razgledao sam po prodavnicama i zapao mi je za oko Shure-ov SM57 mikrofon, koji je, prema recima prodavca, dobar kako za instrumente, tako i za vokal. Inace kosta nesto malo preko 10 hiljada dinara.

Zanima me da li je neko imao iskustva sa ovim mikrofonom, i ako jeste, molio bih za neke ustiske. Takodje bih zamolio i za eventualnu preporuku, ako ste imali iskustva sa dobrim instrumentalnim mikrofonima u tom cenovnom rangu.

Hvala :)

KirilStipsa
Posts: 510
Joined: 09 Oct 2008, 14:15

Re: Instrumentalni mikrofon

Post by KirilStipsa » 26 Jan 2009, 18:48

Shure-ova 57ica je jedan od najstandardnijih mikrofona na trzistu, kako za pevanje tako i za ozvucavanje intrumenata (pojacala) ali nije bas idealan izbor za ozvucavanje akustare... u stvari, zavisi i od akustare... 57ica je britka, visoki mid-ovi su izrazeni, dace ti "ostru" notu gitari, ali to mozda nije dobro za tvoj zvuk, ili stil sviranja. Zavisi i od tipa svirke... npr. ja pevam na 57ici 8)

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Instrumentalni mikrofon

Post by Tiki the Boyler » 27 Jan 2009, 00:35

SM57 je mikrofon koji se uglavnom koristi za ozvučavanje/snimanje instrumenata sa visokim nivoom zvučnog pritiska (doboš, duvači, gitarska pojačala...), što akustara nije.
Budući da ima istu glavu kao i SM58 koji je standardni vokalni mikrofon nerijetko ga koriste za pjevanje.

Ali za akustaru... može da radi, ali to nije to. Akustična gitara se uglavnom ozvučava nekim kondenzatorskim mikrofonom male membrane. Dinamički nema tu osjetljivost, tako da... ja ti ne savjetujem 57-icu ako ti je primarno ozvučavanje gitare!

Nego, za koju namjenu ti treba mikrofon? Snimanje ili pokušavaš neku live varijantu da radiš?

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Instrumentalni mikrofon

Post by sirac-šunka » 27 Jan 2009, 00:39

Zavisi i od toga da li ti prvenstveno treba za zive nastupe ili za snimanje...

A zar ti za zive svirke ne bi prakticniji bio neki piezo sistem ozvuke...?

EDIT: Tiki me pretekao...

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Instrumentalni mikrofon

Post by Tiki the Boyler » 27 Jan 2009, 00:49

Pa... ljudima obično treba da probaju da bi shvatili da mikrofon na akustari neće raditi za live!
Sem ako nemaš baš dojajne uslove (veliku binu, savršen monitoring, tonca...)

User avatar
sl0e
Posts: 1495
Joined: 17 Feb 2008, 03:00
Location: Beograd

Re: Instrumentalni mikrofon

Post by sl0e » 27 Jan 2009, 08:19

Tiki the Boyler wrote:Nego, za koju namjenu ti treba mikrofon? Snimanje ili pokušavaš neku live varijantu da radiš?
Treba mi za neko snimanje u kucnim uslovima. Mislim, ili to, ili da ozvucim akustaru... Ne znam koja je bolja varijanta, a i ne znam da li akusticna gitara moze da se ozvuci za 100 evra, koliki mi je budzet trenutno :?

Btw, sada sam na net-u pogledao cene nekih kondenzatorskih mikrofona, one su waaay over my budget... Naravno, u pitanju je Shure, koji kosta oko 300 dolara. Drugar mi je preporucio Behringer-ov B5 mikrofon koji bi mi se uklopio u budzet. Otisao bih u Mitros da pogledam, ali ga nemaju... Da li mozda imate neke predloge za ovakve mikrofone?

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Instrumentalni mikrofon

Post by sirac-šunka » 27 Jan 2009, 11:35

Eeee!
RODE NT-1 i zavrsis probleme kucnog snimanja za duze vreme. Kosta oko 160evra (bar je tako bilo kad sam se ja poslednji put informisao o tome) i vrlo lepo radi za snimanje glasa i akusticne gitare.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Instrumentalni mikrofon

Post by Tiki the Boyler » 27 Jan 2009, 14:28

RODE NT-1 mene baš i nije oduševio na akustari. Previše je "šupalj". Ima ga i dole i gore, ali ne tamo gdje je najpotrebniji.

Behringer B5 će ti za snimanje raditi posao više nego dobro. Za nekih 100-tinjak EUR ne možeš pazariti bolji mikrofon.
Pogledaj još recimo Joemeek JM27. Meni je jako dobro radio posao. Mada će uskoro u penziju... (doaze mlade snage)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Instrumentalni mikrofon

Post by Rocket Roll » 27 Jan 2009, 15:40

Par novih (uparenih) Behringerovih C-4 (kondenzatori male membrane) bi trebali da budu odlično rešenje - možeš pošteno da ozvučiš akustičnu (jedan prema kobilici, jedan prema spoju vrata i tela) za osamdesetak evra.

Sačekaj da stignu u prodavnice.

Image

Link: http://www.behringer.com/EN/Products/C-4.aspx

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Instrumentalni mikrofon

Post by nemanjavelimirovic » 27 Jan 2009, 15:59

Rocket Roll wrote:Par novih (uparenih) Behringerovih C-4 (kondenzatori male membrane) bi trebali da budu odlično rešenje - možeš pošteno da ozvučiš akustičnu (jedan prema kobilici, jedan prema spoju vrata i tela) za osamdesetak evra.

Sačekaj da stignu u prodavnice.

Image

Link: http://www.behringer.com/EN/Products/C-4.aspx

uuuuuuuuuuuuuuuu..Ovo ce biti za overhead najbolje reshenje za male pare!!!!!!!! Jedva cekam da dodju... :shock:

User avatar
sl0e
Posts: 1495
Joined: 17 Feb 2008, 03:00
Location: Beograd

Re: Instrumentalni mikrofon

Post by sl0e » 27 Jan 2009, 16:42

Sacekacu da ovi nasi dobiju tog novog Behringer-a, pa cu otici da pogledam. Vec mi je na to-do listi da odem da overim i B5-icu. Samo da pitam Tikija, gde da odem da pogledam Joemeek-a?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Instrumentalni mikrofon

Post by Tiki the Boyler » 27 Jan 2009, 17:18

Joemeeka može biti u Artistu.
(a pripazi i na oglase :) )

C-4 je vjerovatno C-2 obojen u crnu boju. (nekad mi se prosto gadi to njihovo fejkovanje)
Radi posao (i sam ih imam), ali bih ih za bilo koju ozbiljniju priču zaobišao u širokom luku.
Ipak nešto kontam da je bolje imati jedan pristojan mikrofon nego dva krša za iste pare.

User avatar
sl0e
Posts: 1495
Joined: 17 Feb 2008, 03:00
Location: Beograd

Re: Instrumentalni mikrofon

Post by sl0e » 27 Jan 2009, 23:09

Ok. Off i go to Artist then, ovih dana, pa cu pogledati. Videcu da skoknem i do Sky-a, mozda imaju neki Shure koji mi odgovara. Behringer kada bude stigao...

Hvala na odgovorima i savetima :)

User avatar
taklabas
Posts: 56
Joined: 19 Jan 2009, 00:04
Location: Skopje , Macedonia

Re: Instrumentalni mikrofon

Post by taklabas » 20 Feb 2009, 21:46

mozes i akg perception 100
http://www.artmusic.pl/dat/product/3584b.jpg
isto je dobar samo moras imati mali preamp

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Instrumentalni mikrofon

Post by Tiki the Boyler » 20 Feb 2009, 22:34

Perception ima veliku (1") membranu i kao takav nije pretjerano upotrebljiv za gitaru. Previše tuli.
Jeste doduše bolje rješenje od dinamičkog, naročito kada ti treba neki "opšti" mikrofon, ali ako se već cilja namjenski, onda je bolje uzeti nešto što radi posao, a to su u ovom slučaju uglavnom mikrofoni male membrane.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest