Mikrofon i Pretpojačalo (Budget Rap Setup)?

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
damir MC
Posts: 50
Joined: 06 Mar 2009, 21:15
Location: Sarajevo

Mikrofon i Pretpojačalo (Budget Rap Setup)?

Post by damir MC » 28 Mar 2009, 14:32

e ovako zelim kupiti mikrofon za kucno snimanje (znaci kondenzatorski) e sada me interesuje neka razlika u kvaliteti za kucno snimanje izmedju Behringera C1, C3 i B1 :D (bez mnogo filozofiranja)... i interesuje me NA predpojacalu mikrofonskom (takodje Behringer Ultragain Tube Mic100) za snimanje vokala koliko mi je bitno (tj. sta ustvari postizem sa) PAD 20dB, limiter, Phase Reverber ? inace meni je predpojacalo samo za Phantomsko napajanje bitno... :D

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Mikrofon i Pretpojačalo?

Post by Rocket Roll » 28 Mar 2009, 16:50

damir MC wrote:...koliko mi je bitno (tj. sta ustvari postizem sa) PAD 20dB, limiter, Phase Reverber ? inace meni je predpojacalo samo za Phantomsko napajanje bitno... :D
Na kvalitetnim spravama takve opcije olakšavaju život.

S druge strane, "snimi sve pa onda seci šta ti ne treba" je vrlo zdrava opcija koja može da ti uštedi dosta muka. Ako ti usnimiš vokal ograničavajući mu opseg / dinamiku pre nego je došao "na traku", a kasnije zaključiš da ti treba više dinamike ili veći opseg...

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Mikrofon i Pretpojačalo?

Post by Tiki the Boyler » 28 Mar 2009, 21:34

Ako ćeš da biraš najmanje zlo onda pazari B1. Manje nisam mogao filozofirati.

Na MIC100 imaš dva potenciometra. Lijevim podešavaš nivo ulaznog signala, a desnim nivo izlaznog signala. Ukoliko ti je signal na ulazu prejak, tako da čak i na minimalnoj postavci lijevog potenciometra distrozira onda trebaš da pritisneš dugme za atenuaciju iliti 20dB Pad.

Phase Reverse (ne reverbe) služi za okretanje faze ulaznog signala, što je korisna opcija kada snimaš sa više mikrofona suprotne orijentacije u prostoru. Već smo pisali o tome pa pretraži malo Forum.

Limiter ne dozvoljava da signal pređe određen dinamički nivo. Pošto nema nikakve dodatne regulacije postavljen je na fiksnu vrijednost, tako da stepen limitovanja zapravo podešavaš regulacijom nivoa ulaznog signala. Taj limiter i nije nešto, ali može biti od pomoći da ne dođe do klipovanja u AD koneverteru. Probaj pa javi kako radi.

Ako imaš iole upotrebljiv ulazni konvertor (iliti zvučnu kartu) sa 24-bit modom rada, možda je najbolje ne dirati taj nesretni limiter, jer, kao što kolega RR reče, zahvaljujući današnjoj tehnici vrlo lako možeš izvršiti obradu signala naknadno - u digitalnom domenu.

damir MC
Posts: 50
Joined: 06 Mar 2009, 21:15
Location: Sarajevo

Re: Mikrofon i Pretpojačalo?

Post by damir MC » 28 Mar 2009, 21:48

moja greska za Reverse... sto se tice mikrofona zelim samo da glas bude prirodan i da imam neki solidan zvuk za kucno snimanje... e sada me interesje upravo to, da li je glas sa ova 3majka prirodan i da li cu postici neki solidn zvuk za kucno snimanje (rep muzike), bolji nego sa Shurovom 58icom ? 8)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Mikrofon i Pretpojačalo?

Post by Rocket Roll » 28 Mar 2009, 23:30

Za rep se obično preporučuje mikrofon koji dobro podnosi SPL (sound pressure level), tranzijente, plozive... malo koji reper zna da "radi sa mikrofonom", uglavnom smatraju da ga treba uhvatiti kao na spotovima (tj. potpuno pogrešno), mlatiti njim okolo (ili klimatati glavom) i vikati iz sve snage u njega.

Tiki će me ispraviti ako grešim, ali mislim da bi iz tih razloga bilo bolje da ostaneš na SM58? On trpi takvo ponašanje, a kondenzatori velike membrane takav tretman baš i ne podnose.

damir MC
Posts: 50
Joined: 06 Mar 2009, 21:15
Location: Sarajevo

Re: Mikrofon i Pretpojačalo (Budget Rap Setup)?

Post by damir MC » 29 Mar 2009, 14:51

da znam... upravu si potpuno za ovu konstantaciju da mnogi reperi misle da treba vec navedeno raditi dok snima traku, no jasno je da se prije svega iz ruke ne moze snimati i da je greska cesta pri snimanju sto se izvodjaci suvise priblize mikrofonu, idealan je stalak svakako (ali moze se to iskombinirati nesto ako ga nemate)!! recimo ja imam stalak i jasne su mi te neke osnovne stvari oko snimanja e sada zelim da kupim neki solidan majk za kucnog snimanja (od tih navedenih gore) jednostavno dinamicki majk nije to sto zelim (vec sam radio sa takvim)! e sada me interesuje isto kolika je mogucnost da se osteti kondenzatorski mikrofon bez POP Filtera ? :ziveli:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Mikrofon i Pretpojačalo (Budget Rap Setup)?

Post by Rocket Roll » 29 Mar 2009, 17:13

damir MC wrote:...kolika je mogucnost da se osteti kondenzatorski mikrofon bez POP Filtera ? :ziveli:
Mislim da je zanemarljivo mala. No udarac vazduha pri izgovoru ploziva i stridenata zahteva da izvođač bude dalje od mikrofona (i da se tokom izvođenja ne unosi u njega) ako se ne koristi pop-šuc.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Mikrofon i Pretpojačalo (Budget Rap Setup)?

Post by sirac-šunka » 29 Mar 2009, 18:52

Bez pop filtera ces dobiti prilicno los usnimak, zasto bi snimao bez? Napravi od carape :D

damir MC
Posts: 50
Joined: 06 Mar 2009, 21:15
Location: Sarajevo

Re: Mikrofon i Pretpojačalo (Budget Rap Setup)?

Post by damir MC » 29 Mar 2009, 19:00

znam da ce se malo naglasiti slova P,B,D,S ali to je samo za pocetak jer zelim prvo kupiti sad taj majk pa cemo onda Pop Filter interesovalo me je da li se moze ostetiti jer mislio sam nesto malo snimati dok se kupi filter... :D da i jedno pitanje ne bas sto ide uz ovu temu ali... inace produkciju radim u Cool Edit Pro 2,1 ali skino sam Waves Diamond Bundle5.2 i instalirao ! e sad me interesuje u kojem ga programu mogu primjeniti da skinem sum (jer sam cuo da se sum najbolje uklanja sa istim) ?? :ziveli:

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Mikrofon i Pretpojačalo (Budget Rap Setup)?

Post by sirac-šunka » 29 Mar 2009, 19:14

Waves X-Noise, cini mi se...

flyprojecty
Posts: 15
Joined: 16 Dec 2008, 02:19

Re: Mikrofon i Pretpojačalo (Budget Rap Setup)?

Post by flyprojecty » 12 Jun 2009, 22:51

imam veliki problem...imam sound blaster live i kondenzatorski kmikrofon stagg pgt 70...i berhinger ultra-di di 20 kako to da povezem imam i bananice dobio sam neki kabal sa ulazom i izlazom ??molim vas ako neko zna kako da povezem da cujem mikrofon u pretpojacalu imam 9 V bateriju :o :shock: :O.o: :?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Mikrofon i Pretpojačalo (Budget Rap Setup)?

Post by Tiki the Boyler » 12 Jun 2009, 22:58

Behringer DI20 nije predpojačalo već aktivni dvokanalni DI-box / splitter.
Tako da... neće moći da radi to što si zamislio. Ako već pucaš na Behringera, pogledaj MIC100 ili MIC200.

flyprojecty
Posts: 15
Joined: 16 Dec 2008, 02:19

Re: Mikrofon i Pretpojačalo (Budget Rap Setup)?

Post by flyprojecty » 13 Jun 2009, 00:59

E hvala na tome,bas sam danas sve to kupio u mitrosu.tj kupim mikrofon i shvatim nece da radi...onda zovem mitros,on mi kaze uzmi ovo malo pre sto sam naveo di 20,plus mi covek da kabl posto sam ga zamolio da mi da sve sto mi je potrebno...posle nekog vremena ja dodjem kuci svce montiram kad ono nece zakljucimo nas 4 da je otisao mikrofon...plus evo sad mi Vi kazete da ovo nema veze sa vezeom.....strasno fino cu da vratim ovo i da uzmem drugi mikrofon a ustedecu 3000 ccc kolko su ne ozbiljni prvo los mikrofon,drugo:to se ne zove pred pojacalo,3:da mi pogresan kabl...ali nemam reci...znaci ti mislis da bi samo trebao mic da zamenim ? :(

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Mikrofon i Pretpojačalo (Budget Rap Setup)?

Post by Tiki the Boyler » 14 Jun 2009, 14:13

Mikrofon je OK. (u funkcionalnom smislu)
Detalj je u tome što tebi pored mikrofona treba mikrofonsko predpojačalo (koje napaja mikrofon i slabašni signal iz njega dovodi na linijski nivo), a DI20 to nije. DI20 je DI-box a to je nešto sasvim drugo. Onaj ko ti je prodao DI20 uz kondenzatorski mikrofon baš i nije čist.
Uostalom, ponesi svoj računar u prodavnicu i zamoli ljude koji su ti to prodali da ti fino sve to povežu na comp i pred tobom puste u funkciju. Ako to uspiju onda problema nema! :shock:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest