Misljenje vezano za tonski studio

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
damnjan
Posts: 6
Joined: 28 May 2009, 15:04
Location: Beograd

Misljenje vezano za tonski studio

Post by damnjan » 28 May 2009, 15:07

Pozdrav svim forumasima, zanimaju me pojedine stvari vezane za pravljenje tonskog studija, svaka sugestija, kritika ili pomoc dobro ce doci, a naravno sva misljenja uvazam i cenim!
Moja pitanja :

1) Sta mislite o uparivanju Marshall MG 100 HDFX glave (100W) sa Peavey 412 Valve king SLant kabinetom (400W), u svrhu jednog gitarskog kompleta. Da li postoji problem pri spajanju ove dve komponente, s obzirom da Marshall radi na 8 oma, a Peavey na 16, i da li je to odgovarajuce za prostoriju 30-35 kvadratnih metara

http://www.marshallamps.com/product.asp ... e=OVERVIEW

http://www.peavey.com/products/browse.c ... 0Slant.cfm

2) S obzirom na ukupnu snagu gitarskog ozvucenja od 500w, koja je optimalna potrebna snaga bas pojacala i da li je uopste potrebno toliko snage (da li ce akusticni bubanj trpeti)
3) koja bi bila potrebna snaga razglasa, i koliko zvucnika je najbolje imati (2,4,6....)

znam da je tema presiroka ali od nekuda se mora poceti pa ici u pojedinosti, svakako sam zahvalan za sve vrste pomoci!!

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Misljenje vezano za tonski studio

Post by Tiki the Boyler » 29 May 2009, 01:05

Kako si došao do cifre od 500W gitarskog zvuka?
Koja je namjena razglasa u tonskom studiju?

Da li mi zapravo pričamo o vježbaonici za bendove?

damnjan
Posts: 6
Joined: 28 May 2009, 15:04
Location: Beograd

Re: Misljenje vezano za tonski studio

Post by damnjan » 29 May 2009, 14:51

da bas to, vezbaonica, a 500 w je kutija od 400w + glava od 100 w, a razglas je za otprilike tri mikrofona + klavijature

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Misljenje vezano za tonski studio

Post by Tiki the Boyler » 29 May 2009, 18:50

Pojačalo od 100W će i kutiju od 1000W tjerati sa 100W, tako da nema govora o nekih 500W. Iz te kombinacije možeš dobiti maksimalno 100W (ako prilagodiš impedanse), a po mom mišljenju je to apsolutno previše za prostoriju od 35m². Teoretski na tu snagu ti treba 400W snage za bass pojačalo (ali stvarnih 400W, ne Behringer watti) i onda nastaje potpuni besmisao. Bubnjar ne čuje sebe, vi ne čujete njega, a pjevač postaje potpuno suvišan.

U praksi posao sa vježbaonicom završava 30W gitarski lampaš (ili dva takva), pristojan bass combo od 200-tinjak watti, te prost razglas koji bi se sastojao od miksete sa bar četiri mikrofonska ulaza i efektom, te dvije dvosistemske zvučne kutije (12"+1") snage 100-200W (u kombinaciji aktivni mikser + pasivne kutije, ili pasivni mikser + aktivne kutije).

Moje mišljenje je da sve preko toga prerasta u teror koji ne vodi nigdje.

damnjan
Posts: 6
Joined: 28 May 2009, 15:04
Location: Beograd

Re: Misljenje vezano za tonski studio

Post by damnjan » 29 May 2009, 18:59

hvala puno na savetu, sad sam se i ja preracunao da sam napravio gresku prilikom sabiranja glave sa kutijama.....
da li ce to znaciti da sve sto prodje kroz miksteu (tipa 3 mikrofona i eventualno klavijatura) ide na iste zvucnike, i da li je to pozeljno??
jos jednom hvala

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Misljenje vezano za tonski studio

Post by Tiki the Boyler » 29 May 2009, 21:59

Na miksetu treba da idu samo vokali, eventualno klavijature, neki sempleri ili šta već...
Apsolutno je bespotrebno provlačiti gitaru, bass ili bubanj kroz razglas u prostoriji od 35 kvadrata!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest