Koji mikrofon bih mogo uzeti uz SHURE SM57???

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
RR3
Posts: 52
Joined: 16 Feb 2009, 02:17

Koji mikrofon bih mogo uzeti uz SHURE SM57???

Post by RR3 » 27 Jul 2009, 02:53

Pozdrav ljudi :) malo ču opširnije ovaj post,sada me zanimaju mikrofoni.
Hoću da pazarim shure sm57 a u dilemi sam koji bi još mic mogao uzeti uz pomenuti kako bi mogao malo experimentisati sa ozvučavanjem pojačala. U principu zanima me ovakav zvuk gitare a i uopšte,snimak, produkcijski pa evo par primera.

http://www.youtube.com/watch?v=-KivFnwU ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=xg_OKyJB ... re=related

Sada ja razmišljam o Audio-Technica PRO63 u Artistu je pristupačna cena ali neznam šta on nudi i kako bi bio u kombinaciji sa SM57? ili mi preporučite još neki ok mic do 100 eura.
I još jedno pitanje i dilema pošto bi koristio mikrofone za snimanje tj ozvučavanje pojačala. Dali je bolje uzimati pream ili audio interface? ranije sam mislio o Line6 UX2 ali sam odustao. Nekako više razmišljam da bi bio bolji neki preamp,zanima me dal je neko probao i kakvi su utisci o Behringer Ultragain Pro MIC2200? Vidim da ima i u Artistu.Koliko se zaista isplati uzimati Behringera? ima li boljih predloga?

http://www.thomann.de/gb/behringer_mic2 ... in_pro.htm

I dali mi potrebno još nešto od opreme uz mikrofone i preamp za povezivanje sa kompjuterom? Snimao bi u Cubase SX to imam :) mislim da bi ti bilo za sada ako se setim još nešto pitaću.
Pozdrav

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Koji mikrofon bih mogo uzeti uz SHURE SM57???

Post by dejankuki » 27 Jul 2009, 11:33

Sto se tice zvuka, vise ces dobiti experimentisanjem samim pojacalom..

Mikrofon kao mikrofon ti sluzi da verno i sto vernije prenese zvuk ili izvor zvuka.

Drugo, i UX2 je preamp, s tim da imas i softver koji je veoma dobar. Nemoj da mislis da lampa u MC-200 nesto posebno dobro radi. Mislim radi ona ali..

Dakle, u jednoj recenici, vise experimentisi pojacalom i uzmi UX2 slobodno i koristi njegov GearBox.

Naravno ima puno, puno preampa... ali sad u ovoj fazi mislim da ce ti ovo zavrsiti posao... (btw imas i Audio buddy, Fast track, lexicon interfejse, Alesis.... ihaaaa)

Eh da.. trebala bi ti i mikseta ako mislis da upotrebljavas odjednom dva mikrofona... jer svi preampovi do 150-200 evra uglavnom imaju one-chanell-at-the-time mogucnosti...

RR3
Posts: 52
Joined: 16 Feb 2009, 02:17

Re: Koji mikrofon bih mogo uzeti uz SHURE SM57???

Post by RR3 » 27 Jul 2009, 18:33

Hvala DekiKuki na odgovoru. :ziveli: ali meni nije jasno sledeće. Ja sam se zezo sa experimentisanjem zvuka na pojačalu i našao sam šta mi se sviđa i to nediram. sada dok sviram u sobi nekako zvuk liči na Death sa Leprosy,tako nešto mogu opisati najbliže :D
weee ,sada, ja sam mislio da experimentišem sa dva mikrofona,onako da kombinujem raznorazne pozicije mikrofona. Zanima me koji bi još mikrofon mogao koristiti u tu svrhu uz SM57? ja sam imao u ideji Audio-Technica PRO63. Zanima me kakav je to mic i šta bi mogao dobiti sa njime? i daj savet za neki microfon ako imaš bolju ideju :D

E sada preamp. Line6 UX2 pa on ima dva ulaza za mic u tom slučaju mi nebi bila potrebna mixeta tako?
a i upravo mi to smor,što na tržištu postoji gomila tih sprava pa više neznam zašta da se odlučim. Pa sam tako mislio da uzmem neki preamp bez dodatnih softvera. Šta znam ovaj Behringer mi zanimljiv jer je rack varijanta e sada sam skeptičan zbog samog imena firme :O.o: pa nekako više nemam ideju šta da uzmem... Inače neočekujem da se bavim profi muzikom i da snimam Metallicu i Dimmu Borgir tako da mi treba nešto pristojno za skroman buđet i da se zanimam sa svoim pristojnim demosima. :) E i naprimer koju bi mi preporučio mixeticu da pobodem dva mikrofona? I može li neki mudriji predlog konfiguracije?

Tako,ajd udrite na pisanjeeeeeeee :metal:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Koji mikrofon bih mogo uzeti uz SHURE SM57???

Post by dejankuki » 27 Jul 2009, 22:05

RR3 wrote:Hvala DekiKuki na odgovoru. :ziveli: ali meni nije jasno sledeće. Ja sam se zezo sa experimentisanjem zvuka na pojačalu i našao sam šta mi se sviđa i to nediram. sada dok sviram u sobi nekako zvuk liči na Death sa Leprosy,tako nešto mogu opisati najbliže :D
weee ,sada, ja sam mislio da experimentišem sa dva mikrofona,onako da kombinujem raznorazne pozicije mikrofona. Zanima me koji bi još mikrofon mogao koristiti u tu svrhu uz SM57? ja sam imao u ideji Audio-Technica PRO63. Zanima me kakav je to mic i šta bi mogao dobiti sa njime? i daj savet za neki microfon ako imaš bolju ideju :D
Pa sad, ti mozes da ekperimentises i veoma je dobro da experimentises, ali, ako ti pojacalo ne daje zvuk kakav hoces, sam mikrofon ti ga ne moze napraviti. Svi mikrofoni se prave i dizajnirani su da ti prenesu REALNU sliku izvora zvuka. Dakle ti samo mozes da ih stavis, npr na metar od pojacala, od pozadi, iznad i da hvatas te dodatne zvukove i nijanse u zvuku. Tako da sa tri -cetri-pet mikrofona neces dobiti nista ako ti je izvor clean.. nadam se da me razumes.. a ako si na pojacalu VEC dobio odgovarajuci zvuk, onda ce ti biti dovoljan i jedan mikrofon.. 57ica je odlican mikrofon za pojacala i uopste za gitaru, tako da .. ako bas hoces kupi jos jedan... eventualno pogledaj Sennheiser E-906... nije los i vrlo je slican 57ici.. tek da imas malo drugaciji spektar... ETO.. :)

RR3 wrote: E sada preamp. Line6 UX2 pa on ima dva ulaza za mic u tom slučaju mi nebi bila potrebna mixeta tako?
Eeeeekkk !!! Wrong!!

Dakle pogledaj po specifikacijama, ti mozes da snimas dva mikrofona ALI ne i istovremeno.. eventualno mozes da snimas jedan XLR (kennon) ulaz i jedan TRS iliti bananu, ali dva TRS-a ili dva XLR-a istovremeno neces moci... :(
RR3 wrote:a i upravo mi to smor,što na tržištu postoji gomila tih sprava pa više neznam zašta da se odlučim. Pa sam tako mislio da uzmem neki preamp bez dodatnih softvera. Šta znam ovaj Behringer mi zanimljiv jer je rack varijanta e sada sam skeptičan zbog samog imena firme :O.o: pa nekako više nemam ideju šta da uzmem..
Hmm, kao sto ce se neki sloziti samnom line6 ima najbolji odnos cena vs. kvalitet.. tako da!! Mada i Fast Track je super, i Lexicon... mada PO MENI je mozda najbolja kupovina ovo http://www.thomann.de/gb/alesis_io2.htm jer ima XLR sa phantom napajanjem, banana ulaze i na kraju i MIDI, stoce ti jednom zatrebati... a ti ces imati.. ;)
Sa druge strane ti sotver sa line6 ne moras uopste da koristis..
RR3 wrote:E i naprimer koju bi mi preporučio mixeticu da pobodem dva mikrofona? I može li neki mudriji predlog konfiguracije?
Hmmm. posto ti ne treba efekti tipa reverb, delay flanger. mozda ovo http://www.thomann.de/gb/phonic_am_440_uk.htm

ili ovo http://www.thomann.de/gb/peavey_pv_6.htm


ili na kraju ovo ovde ima i nekih efekata. http://www.thomann.de/gb/lem_rdx62u_mixer.htm

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Koji mikrofon bih mogo uzeti uz SHURE SM57???

Post by andrej] » 28 Jul 2009, 12:39

ljudi, čovek je u pravu skroz i pita vas pravilnu stvar. što ga ubeđujete da nije u pravu?

http://www.soundonsound.com/sos/aug07/a ... ording.htm

i dok je 57ica dobra za gitarska pojačala i njome su snimljeni mnogi poznati albumi, daleko od toga da se njome dobija najbolji zvuk pojačala. za početak, beta 57a daje bolji zvuk (meni, isprobano na orange tiny terroru kroz orange 1x12 closed back kabinet, u više pozicija). o skupljim mikrofonima i kombinacijama mikrofona da ne govorimo.

obavezno probaj mikrofon pre nego ga kupiš. kad već imaš 57, traži neki polovan pristojan kondenzatorski (znači trebaće ti fantom na tom interfejsu/preampu) sa velikom dijafragmom. ja sam ljubitelj nekih lo-fi metoda snimanja, planiram da svoj tascam midistudio 688 (analogni signal, digitalna kontrola, traka) koristim sa ručno pravljenim electret mikrofonom (mala dijafragma, kapsule naručene sa banzaia) u kombinaciji nekim polovnim mikrofonom za bas bubanj, a polovan kondenzatorski sa velikom dijafragmom ću da koristim u paru sa beta 57a (to je prvi mikrofon koji ću da kupim). naravno, ovaj kondenzatorski sa velikom dijafragmom se uvek može koristiti za snimanje ambijenta.

pročitaj šta kažu pametniji i iskusniji.

RR3
Posts: 52
Joined: 16 Feb 2009, 02:17

Re: Koji mikrofon bih mogo uzeti uz SHURE SM57???

Post by RR3 » 28 Jul 2009, 23:07

Hvala Andrej na linku i savetu. :ziveli: Ja još nemam 57 cu planiram da je kupim ali sam hteo uzeti još neki od malo jeftinijih a solidnih da kombinujem pozicije. Nisam najbolje upoznat sa svom tom tehnikom,zato i pitam :D Znam da se može snimiti sa jednim micom gitara ali zašto nebi probao za sada i sa dva???
Naveo sam da razmišljam uzeti uz 57 cu i Audio-Technica PRO63 koji je u Artistu povoljan pa bi voleo da čujem od nekoga dali je koristio ovaj mic i dali se isplati uzimati ga? ili predlog za nešto isto ok a povoljno? Tako :)

http://www.artistsystems.net/mex/artikal.php?art=2739

Evo par linkova od kojih crpim ideje :D bilo bi lepo imati ovakav studio i atmosveru.

http://www.youtube.com/watch?v=vBnqZbEgWAk
http://www.youtube.com/watch?v=SLZHKLE6 ... re=related
obratite malo pažnju :)

e mislim da je ovo najbolji tutorial kada je priča o snimanju metal gitara

http://www.imperialmastering.com/guitartonevid/
mislim da je čovek lepo objasnio i mislim da se primečuje razlika u snimku sa jednim micom i sa dva mica.
Naravno na youtubu ima još mali milion klipova i tutoriala koi su ok zanimljivi.
Naravno da mnogo faktora utiče na kvalitet zvuka i snimka itd...
Ali pošto sam i ja jedan od vas koji živi u skromnim uslovima i imam želju da se zanimam sa snimanjem svoje muzike sebi mogu priuštiti skromnu opremu. Tako da eto razmišljam kako se mogu najbolje utrošiti novci na opremu?????
UZETI NEŠTO SKROMNO A DA RADI PRISTOJAN POSO nije izmišljena nova mineralna voda i mudrost,to je misao svakog od nas.
Ave i :ziveli: živi bili.

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Koji mikrofon bih mogo uzeti uz SHURE SM57???

Post by andrej] » 29 Jul 2009, 11:04

e, kad nisi uzeo sm57, razmisli o beta 57a

RR3
Posts: 52
Joined: 16 Feb 2009, 02:17

Re: Koji mikrofon bih mogo uzeti uz SHURE SM57???

Post by RR3 » 01 Aug 2009, 14:13

Eto posle par dana još malo da muderujemo. Pogledaću i betu 57A.
Nego ako bi odjednom snimao dva kanala tj sa dva mikrofona onda bi mi trebala jedna mixeta neka skromna koje je odprilike DekiKuki preporućio.
Zanima me onda pored mixete dali mi potreban i neki preamp i kako se to sve spaja sa kompjuterom?

Pozdrav :)

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Koji mikrofon bih mogo uzeti uz SHURE SM57???

Post by Tiki the Boyler » 02 Aug 2009, 12:32

SM57 pod obavezno!
To je mikrofon koji je obilježio čitavu istoriju gitarskog tona i to je definitivno osnova!
Kao drugi mikrofon bi bilo lijepo imati Sennheisser MD421, koji je takođe legenda sam po sebi. Međutim, vjerujem da će te njegova cijena odvratiti i od same posmisli na to.

Drugi mikrofon... nije jednostavno pitanje, ali... dosta svjetskih studija koji se bave produkcijom heavy gitara koriste upravo kombinaciju SM57 i Beta 57A mikrofona. Dovoljno različitog karaktera, a opet dovoljno ujednačeni i izbalansirani. Kombinacija sa kojom ne možeš da omaneš!

Audio-Technica ima sjajne mikrofone. Lično posjedujem nekoliko modela, a za gitare (naročito one malo tvrđe) sam koristio PRO25ax koji se pokazao kao sjajan! Nešto je skuplji od modela za koji si pitao, ali... po meni pun pogodak. Iskreno PRO63 nisam imao priliku praktično testirati, tako da ti ne bih mogao previše reći o njemu. Po specifikacijama je nešto svjetliji i od SM57 i PRO25ax, tako da bi trebao biti onaj "komplementarni par" koji ti u ovoj priči nedostaje.
Priča o mikrofonima bi mogla da se vodi do prekosutra, ali...


Što se priče mikser, interfejs itd. tiče... Ajde da se ponovimo po stoti put!
Jeftini mali mikseri tipa Behringer XENYX, Tapco i sl. su govniši prepuni jeftine elektronike koja ničemu ne služi i koji jednostavno rade LOŠE! Ja bih ih zbog toga uvijek zaobišao. Ne samo zato što rade tako kako rade, već što pored njih moraš da pazariš i neki pristojan audio interfejs, tako da ekonomska strana priče ne drži vodu.
Danas na tržištu imaš stvarno ogroman izbor audio interfejsa (iliti eksternih zvučnih kartica) koje u sebi imaju dva (nerijetko pristojna) mikrofonska predpojačala, interni monitoring, pojačalo za slušalice i kontrolu monitoringa u režiji. Čak imaju i više ulaza i izlaza tako da možeš da se baviš i reampingom.
Ja ću pomenuti samo neke a ti vidi... M-Audio Fast Track Pro, E-MU 0404USB, Focusrite Saffire LE, PreSonus AudioBox, te pomenuti Line 6 UX2 (da, može da snima dva mikrofona odjednom i dobiješ GearBox, odnosno Pod Farm pride).

Moja preporuka ti je da za početak kupiš Shure SM57 i neki interfejs (zavisno od raspoloživog budžeta) i igraš se za početak sa tom kombinacijom. Tek kada naučiš da koristiš jedan mikrofon i uspiješ pronaći željene pozicije na membrani zvučnika bićeš spreman da se igraš sa drugim mikrofonom.
Ne žuri... radi korak po korak. Sviraj, snimaj, slušaj.... sviraj, snimaj, slušaj... i uspijeh ne može izostati!

Pozdrav i sretno!

User avatar
Mirkos
Posts: 87
Joined: 20 Oct 2007, 17:08
Location: Beograd

Re: Koji mikrofon bih mogo uzeti uz SHURE SM57???

Post by Mirkos » 07 Nov 2009, 00:36

tiki the boyler je (napokon) rekao najtacniju stvar,i izgleda da imamo isti ukus.

1.uzmi ti samo 57 za pocetak i eksperimentisi sa njim jedno ... godinu dana :)
2.do tada skupljaj pare za 421
3.kupi 421.Sad imas najbolju postavu za snimanje gitara na svetu.
4.isprobaj svaku audiotehniku koju mozes.NEMA lose,osim MOZDA onog malog seta za bubanj,ali i on za live radi odlican posao.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest