MF Wiki - sta mislite?

JEDINO U VEZI FORUMA. Ostala pitanja postavite u odgovarajuci podforum ili ce biti obrisana bez premestanja.

Moderators: KnightOfDoom, kumkat

MF Wiki ... za ... protiv...

Svidja mi se ideja
49
75%
NE svidja mi se ideja
1
2%
Nema potrebe za MF wiki
15
23%
Nemam misljenje
0
No votes
 
Total votes: 65

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

MF Wiki - sta mislite?

Post by KnightOfDoom » 22 Sep 2009, 13:48

U planu je postavljanje mf wikia, sto bi u principu predstavljalo nesto slicno wikipediji ali bi se naravno koncentrisali na muziku. Informacije o instrumentima (bez subjektivnih misljenja) , istorije proizvodjaca, diskografije bendova, razni tehnicki podaci, teorija i sl. Uglavnom sve sto ima veze sa muzikom.

Zanima nas kakvo je vase misljenje o tome, koga bi zanimalo i ko misli da bi imao koristi od necega takvog. Naravno i da li zelite i mislite da bi mogli da pomognete ovakvom projektu .

Jos uvek ne mozemo da damo informacju o pustanju wiki-a u rad posto se obicno planovi izjalove, sto zbog nedostatka vremena sto zbog nekompatibilnosti softvera. Za ovo nam se cini da postoje realne mogucnosti pa nas zanima vase misljenje.

User avatar
Stanko
Posts: 1559
Joined: 13 May 2009, 15:59
Location: Beograd

Re: MF Wiki - sta mislite?

Post by Stanko » 22 Sep 2009, 13:52

Moze jako dobro da ispadne samo ako ljudi budu voljni da pomognu i edituju.

Jedino sto mislim da ne bi trebalo da se stavljaju bendovi, postoji wikipedija za to, jednostavno necemo moci sve valjano da pokrijemo ;) :D

User avatar
muki17
Urednik
Posts: 1472
Joined: 16 Apr 2007, 17:59
Location: Bg

Re: MF Wiki - sta mislite?

Post by muki17 » 22 Sep 2009, 14:00

KnightOfDoom wrote:U planu je postavljanje mf wikia, sto bi u principu predstavljalo nesto slicno wikipediji ali bi se naravno koncentrisali na muziku. Informacije o instrumentima (bez subjektivnih misljenja) , istorije proizvodjaca, diskografije bendova, razni tehnicki podaci, teorija i sl. Uglavnom sve sto ima veze sa muzikom.

Zanima nas kakvo je vase misljenje o tome, koga bi zanimalo i ko misli da bi imao koristi od necega takvog. Naravno i da li zelite i mislite da bi mogli da pomognete ovakvom projektu .

Jos uvek ne mozemo da damo informacju o pustanju wiki-a u rad posto se obicno planovi izjalove, sto zbog nedostatka vremena sto zbog nekompatibilnosti softvera. Za ovo nam se cini da postoje realne mogucnosti pa nas zanima vase misljenje.
apsolutno predobra ideja,i sav sam u tome,ocekujte moju pomoc.koristi ima,naravno,samim tim MF ce postati jos vece ime,i postavice standarde i samim tim steci i autoritet,a da ideja nije vidjena jos kod nas,tako da :ziveli: :ziveli:

User avatar
YeaH_LefT
Posts: 25
Joined: 18 Nov 2007, 16:54
Location: Bar

Re: MF Wiki - sta mislite?

Post by YeaH_LefT » 22 Sep 2009, 15:17

Pah, ovako, razni tehnicki podaci i teorija mozda i mogu da prodju, mozda cak i diskografije nekih manje poznatih bendova, ali objektivne informacije o instrumentima tesko... /bas bi bilo interesantno da se vidi koliko bi trajalo to 'OBJEKTIVNO' pisanije o nekom instrumentu/
Mislim da ima dosta clanova odavde koji bi pomogli, /samo ekipa sa MF chata pa dosta :D, a kamoli jos ostali/ ali ipak trebate malo preciznije odrediti kako ste zamislili da se to odvija, kuda da ide MFW /o cemu sve da se pise/.
I da, hoce li svi moci da pisu ili samo 'odabrani' ? Jer ako bude potpuno otvoreno moci ce bas bas bas svako da upise sta mu se prohtje, a neki clanovi su sve sem objektivni, tako da i to moze super da dodje za nove konflikte na forumu :D...

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: MF Wiki - sta mislite?

Post by KnightOfDoom » 22 Sep 2009, 15:29

Pa... Odredjeni proizvodjac ima te i te modele gitara bi bilo dovoljno na nekom "obicnom" wikiu. Kod nas bi se islo u detalje od kog je drveta odredjeni model, koji hardver ima i sl. Na to sam mislio, ne na licne impresije :)

Kategorije i nacin iznosenja informacija ce se delom odrediti unapred a delom iz zelja clanova i dobrih/losih iskustava.

Ako sve bude kako treba moci ce da pisu svi koji su registrovani na forumu, niko nece moci da se registruje samo na wikiu. Pravilnik ce vaziti i tamo i ovde. Ako neko bude pisao gluposti dobice warn ili ban i sa wikia i sa foruma.


/zaboravih

Sto se bendova tice. Mislio sam da se pise sve o "svim" bendovima. Naravno, niko nece moci da kreira stranicu na kojoj ce stoji ime benda i dve reci (kao na forumu sto cesto imamo) vec ce morati da se dobrano potrudi da sklopi istoriju benda, trenutne i bivse clanove, diskografiju i slicno.

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: MF Wiki - sta mislite?

Post by Bozha » 22 Sep 2009, 15:52

Malo je stvari koje mi mozemo da napisemo, a kojih vec nema na Wikipedia.org. Nas wiki bi koristio najvise ljudima koji se ne sluze engleskim, a takvih je na netu jako malo. Malo je bezveze da se sve svede na prevodjenje. Najlogicnije mi je da se bavi domacom muzickom scenom i da skuplja odgovore na neka vecita forumska pitanja...

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: MF Wiki - sta mislite?

Post by Funkomat » 22 Sep 2009, 16:02

Bozha wrote:Malo je stvari koje mi mozemo da napisemo, a kojih vec nema na Wikipedia.org. Nas wiki bi koristio najvise ljudima koji se ne sluze engleskim, a takvih je na netu jako malo. Malo je bezveze da se sve svede na prevodjenje.
Bas to...
Mislim da ovako nesto nije nesto narocito potrebno. Dva klika u guglu i svako dobije sve podatke o svemu sto ih zanima.
Mnogo vise truda bi trebalo uloziti u ovo nesto nego sto bi zapravo koristilo ljudima.
Bar ja tako mislim.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: MF Wiki - sta mislite?

Post by Rocket Roll » 22 Sep 2009, 17:27

KnightOfDoom wrote:Informacije o instrumentima (bez subjektivnih misljenja)...
Ako se svodi na kratku "ličnu kartu" svakog instrumenta (drvo, hardver, dužina skale), to uglavnom već postoji na sajtovima prodavnica. Sve ostalo je subjektivno - otvorimo stranicu, recimo, za Ibanez JEM i neko kaže "jedna od najpoznatijih metal gitara", a neko drugi se sa tim ne složi, itd.
KnightOfDoom wrote:...istorije proizvodjaca...
To ide sporo i traži veliko znanje koje zaista niko od nas nema (ne mislim samo na forumu, mislim na ex-Yu uopšte). Na jednu pametnu rečenicu doći će deset sumnjivih tvrdnji i možemo da ispadnemo smešni.
KnightOfDoom wrote:...diskografije bendova...
Toga ima na srpskohrvatskobosanskoj Vikipediji, ako se ne varam?

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: MF Wiki - sta mislite?

Post by KnightOfDoom » 22 Sep 2009, 23:52

Jasno je da je sve navedeno sa moje strane primer. Postavljeno je pitanje clanovima kako bi videli sta je pozeljno da se vidi na takvom vikiju. Moze biti i "how to" stranica (kako nastimovati gitaru, zalemiti kabl i sl.) ogranicenja ne postoje dok je u pitanju informacija i u vezi muzike je. Ako zelite da pisete o domacim bendovima pisite, neko drugi ce zeleti o stranim.

Roll, bez uvrede, tvoj stav mi je poznat mesecima unazad kada si na ovu ideju prokomentarisao u stilu "aaa, tu ima posla, necu ja to da uredjujem". Shvatas valjda da te niko ne tera na to kao sto niko ne tera clanove da pisu i posecuju buduci wiki. Ali ajde da ti odgovorim, odavno nisam koristio quote tag.
Ako se svodi na kratku "ličnu kartu" svakog instrumenta (drvo, hardver, dužina skale), to uglavnom već postoji na sajtovima prodavnica.
Postoji za aktuelne modele. Uostalom, to je bio primer.
Sve ostalo je subjektivno - otvorimo stranicu, recimo, za Ibanez JEM i neko kaže "jedna od najpoznatijih metal gitara", a neko drugi se sa tim ne složi, itd.
Cenis da bi to proslo? A jel moze umesto "jedna od najpoznatijih metal gitara" da se napise "JEM je dizajnirao taj i taj , napravio mu rupu jer je mislio da je kul, proizvodi se od te i te godine, i postoji toliko razlicith modela"
Pa necemo praviti prazne stranice sa imenima svih mogucih modela i cekati da neko nesto napise. O mnogim i nema sta da se pise, ali eto o tom jemu koji si spomenuo ima mnogo vise od "jedna od najpoznatijih metal gitara".
To ide sporo i traži veliko znanje koje zaista niko od nas nema (ne mislim samo na forumu, mislim na ex-Yu uopšte). Na jednu pametnu rečenicu doći će deset sumnjivih tvrdnji i možemo da ispadnemo smešni.
Za teranje na pisanje sam vec rekao, ko oce i zna nek baci koju rec.
Toga ima na srpskohrvatskobosanskoj Vikipediji, ako se ne varam?
Sve sto sam ikad trazio na sr.wikipedia ima u najboljem slucaju nekoliko recenica ili nema nista.
Evo ovde ima vise http://sr.wikipedia.org/wiki/gitara Vidi sto se crveni bass gitara.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: MF Wiki - sta mislite?

Post by Rocket Roll » 23 Sep 2009, 00:20

KnightOfDoom wrote:Moze biti i "how to" stranica (kako nastimovati gitaru, zalemiti kabl i sl.)...
Najbolji "specifični" Wikiji i jesu baš takvi, koliko ih ja pratim: "how to".

O istorijatu gitara ipak ima ponešto, taj je posao već kako-tako urađen: http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0% ... 1%80%D0%B0

Nije mi jasno - na tom su članku ostavljena mesta za, recimo, "Stratokaster", "Telekaster", "Les Pol", "Rikenbejker" itd. Da li sad treba popunjavati te termine ili linkovati preko MF Wikija na njih?

Da li treba samo prevoditi već postojeće članke sa engleskog Wikija (ili nemačkog, tamo su ponekad još bolji), ili pisati koliko se može "iz glave" po principu "daj šta daš"?

jablаn
Posts: 31
Joined: 25 Sep 2008, 12:19
Location: Beograd

Re: MF Wiki - sta mislite?

Post by jablаn » 23 Sep 2009, 07:04

Izvinjavam se što upadam, kao novi član, ali nije li bolje da proširite srpsku Vikipediju? Čemu još jedna? Ok, te howto stvari koje nisu enciklopedijske prirode kapiram, al toga nema toliko da ne bi moglo kroz par top tema.

User avatar
kumkat
Site Admin
Posts: 531
Joined: 15 May 2006, 18:35
Location: Beograd

Re: MF Wiki - sta mislite?

Post by kumkat » 23 Sep 2009, 09:29

Evo ga i glasanje.....

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: MF Wiki - sta mislite?

Post by andrej] » 23 Sep 2009, 10:38

mogli bi imati neke koristi od wikija. npr, mogli bismo napraviti wiki o pozeljnim i nepozeljnim svojstvima npr. jeftinih gitara, cenama i sl. pa onda, o ozvucenju (tikijev odlicni post), pa o verzijama big muffa i njihovom pravljenju, pa o zamkama i fazonima izrade pedala/gitara u kucnoj radinosti, sa sve komplet osnovama (povezivanje prekidaca, diode i sl), pa objasnjenja tehnika razvijanja plocice i njihove prednosti i mane... pa o pojacalima na nasem trzistu i starim, polovnim pojacalima koja se cesto pojavljuju kod nas na oglasima. o polovnoj opremi koja se moze kod nas naci za dz, a vredi je razmotriti...

nesto tako bi bilo skroz okej

User avatar
luka000
Posts: 326
Joined: 21 May 2008, 20:39
Location: Novi Beograd

Re: MF Wiki - sta mislite?

Post by luka000 » 23 Sep 2009, 10:40

Ja mislim da bi u svakom slucaju trebalo pokusati....nikad se ne zna, mozda i ispadne dobro....dok ne pokusas ne znas :ziveli: meni se generalno svidja ideja...tako da podrzavam otvaranje MF Wiki :ziveli:

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: MF Wiki - sta mislite?

Post by KnightOfDoom » 23 Sep 2009, 13:23

Rocket Roll wrote: O istorijatu gitara ipak ima ponešto, taj je posao već kako-tako urađen: http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0% ... 1%80%D0%B0

Nije mi jasno - na tom su članku ostavljena mesta za, recimo, "Stratokaster", "Telekaster", "Les Pol", "Rikenbejker" itd. Da li sad treba popunjavati te termine ili linkovati preko MF Wikija na njih?
Ne razumem sto si se uhvatio za vikipediju pa ne pustas. Kakve veze imaju clanci na srpskoj vikipediji i ono sto ce biti na MF Wikiu i zasto bi linkovali na njih?
Rocket Roll wrote:Da li treba samo prevoditi već postojeće članke sa engleskog Wikija (ili nemačkog, tamo su ponekad još bolji), ili pisati koliko se može "iz glave" po principu "daj šta daš"?
Kog engleskog i nemackog vikija? Napravi razliku izmedju wikia kao softvera ( http://en.wikipedia.org/wiki/Wiki ) i wikipedie kao sajta ( http://en.wikipedia.org ). I ne, nikako nije poenta kradja i prevod tekstova sa wikipedie.

Neki specijalizovani vikiji
http://wiki.beyondunreal.com/
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK
http://www.talkbass.com/wiki/index.php/Main_Page

Bitno je napisati bilo koju informacuju od koje ce neko imati koristi, a da ima veze sa muzikom. Jel sad malo jasnije na sta sam mislio?

Evo andrej ima lepe ideje, osim cena koje su promenljve.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest