Predlog u vezi svih tema tipa "Savet za kupovinu..."

JEDINO U VEZI FORUMA. Ostala pitanja postavite u odgovarajuci podforum ili ce biti obrisana bez premestanja.

Moderators: KnightOfDoom, kumkat

Post Reply
User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Predlog u vezi svih tema tipa "Savet za kupovinu..."

Post by mislim_stvarno » 18 Oct 2008, 15:14

Saveti za kupovinu el.gitare pojacala, bassa... su teme koje se najcesce otvaraju u okviru bilo kog podforuma.
Ima ih bas dosta, a izgleda kao da se nove otvaraju nedeljnim intervalom.
Znam da je mnogim neiskusnim ljudima potrebna pomoc, ali svako otvara novu temu za svoj problem umesto da trazi i cita druge veoma slicne teme.

Mozda bi bilo dobro da se postavi sticky tema,o svim savetima za kupovinu, ili mozda cak ceo podforum gde bi se postavljale bas te teme, gde bi se postavljala pitanja vezano za sve sto bilo koga zanima.

User avatar
Chord-Master
MF veteran
Posts: 829
Joined: 15 Feb 2007, 23:17
Location: Beograd

Re: Predlog u vezi svih tema tipa "Savet za kupovinu..."

Post by Chord-Master » 18 Oct 2008, 16:33

Dobra ideja.
I ja sam jos davno primetio nagomilavanje tema koje se samo ponavljaju i ponavljaju, cak sam se i sam trudio da ne otvaram nove teme, ako za tim bas nema neke velike potrebe.
Medjutim nisam siguran da sve to moze da se obuhvati pod jednom sticky temom, Rocket je vec postavio podugacku temu, koja detaljno objasnjava sve sto treba da se zna o kupovini prve gitare, veci je problem to sto potencijalni kupci prve gitare uglavnom zele da znaju nesto vise o odredjenom modelu koji im se svideo, bez ikakvog predznanja o elektricnim gitarama (desavalo se da ljudi postavljaju bas nebulozna pitanja, npr. sta je humbucker?) i sve to se uglavnom svodi na postavljanje linkova tema u kojima je vec pisano o tome ili ponavljanje istih saveta iznova i iznova, uz retko koju novu informaciju.

Tako da, sto se toga tice, u potpunosti se slazem, ali nisam siguran da to moze da se sredi kroz jednu sticky temu, jer mnogo ljudi ne pogleda ni dve teme na ovom forumu, pre nego sto postave svoju u kojoj traze pomoc. Tu ne mozemo nista da uradimo, mislim ne mozemo terati ljude puskom da citaju sticky teme.

User avatar
Chord-Master
MF veteran
Posts: 829
Joined: 15 Feb 2007, 23:17
Location: Beograd

Re: Predlog u vezi svih tema tipa "Savet za kupovinu..."

Post by Chord-Master » 18 Oct 2008, 17:13

Edit (sa zakasnjenjem): sad sam video da se tema u kojoj je Rocket pisao (Pocetak Sviranja Gitare - Najcesca Pitanja) vec nalazi kao sticky, ali u podforumu 'pocetnici'. Mozda bi bilo dobro kada bi se stick-ovala i u podforumu elektricna gitara, buduci da dosta govori o razlicitim tipovima elektricnih gitara i veoma korisnim savetima vezanim upravo za to.

A negde bi i moglo i da se napise upozorenje da se prvo pogledaju sve sticky teme u tom podforumu (mislim na konkretne podforume, ne 'Sve i Svasta' :) ), pre nego sto se traze saveti, jer ce samim tim ljudi steci kol'ko-tol'ko potrebnog predznanja i nece postavljati "glupa" pitanja. I njima ide u korist sto ce znati vise o temi pre kupovine, te ce im teze neko uvaliti nesto lose, a ni mi necemo morati da se ponavljamo i imacemo vise vremena da posvetimo pijenju, ovaj... pomaganju u drugim oblastima. :mrgreen:

I da ne ispadne, da diskriminisem ostale instrumente - bilo bi dobro da se za druge instrumente isto naprave sticky teme, kao sto je gore-pomenuta Rocket-ova tema, za pocetak bar neko od, sada vec mnogobrojnih, basista sa znanjem i iskustvom bi to mogao da uradi.

To mi jedino pada na pamet kao neko resenje, jer iako, kako rekoh, ne mozemo naterati sve clanove da ih citaju, takve teme su opet korisne onima koji bi ih citali, ali u nedostatku doticnih, ne mogu. Bolje da obezbedimo sticky teme te vrste, jer je ipak mnogo lakse procitati sve te savete u jednoj temi, nego gledati stotinu razlicitih, bar sto se tice nekih osnovnih saveta, sto se tice pojedinih modela, tu nema drugog nacina, nego da se pretrazuju razne teme, mozda eventualno da postavimo temu tipa "dvadeset najboljih pocetnickih gitara/basova/kompleta bubnjeva" i sl., sto je opet, donekle relativno.

Dakle podrzavam tvoju ideju, sto se tice toga, ali i dalje ne mozemo misliti da cemo time u potpunosti resiti problem i da ce se svi lepiti na sticky teme, ko muve na govno, uvek ce se naci neko ko nece ih nece citati, a trazice savete... opet ako nista drugo, tako bismo verovatno smanjili broj "neupucenih".

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Predlog u vezi svih tema tipa "Savet za kupovinu..."

Post by Rocket Roll » 18 Oct 2008, 17:33

Chord-Master wrote:...uvek ce se naci neko ko nece ih nece citati, a trazice savete...
Upravo. Jedino da apelujem na ljude da ne odgovaraju na teme o kojima je već i previše bilo reči? Ne hranite trolove. :D Eventualno im "bacite kosku" - link do teme u kojoj se obrađuje ono što njih zanima.

Suviše preporuka = suviše reklamiranja određene prodavnice ili određenog proizvoda. To je bilo zabavno na početku Foruma, kada je trebalo "nacrtati opštu mapu" stanja na srpskom muzičkom tržištu, a sada se pretvara u ono što je Nyarlathotep opisao kao "glumljenje dobrih vila koje guglaju za putnike namernike".

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Predlog u vezi svih tema tipa "Savet za kupovinu..."

Post by mislim_stvarno » 18 Oct 2008, 18:24

Slazem se sa svim tim, znam i ja da je Rocket otvorio temu sa tim na umu, ali ipak sam mislio pre svega da se pokusa sa nekom temom u podforumu gde se najvise postavljaju ta pitanja. Neka tema koja i naslovom privlaci ljude da citaju to...
npr. U podforumu El.gitara, tema "Sva pitanja i saveti za kupovinu nove ili polovne gitare" ili nesto slicno.

Neki ljudi se samo pojave, otvore novu temu za kupovinu, a posle toga, kada saznaju sta ih zanima, jednostavno vise ne dodju (mnogo duze sam citao forum pre nego sto sam se registrovao pa sam primetio i to :mrgreen: )

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Predlog u vezi svih tema tipa "Savet za kupovinu..."

Post by Kristijan » 18 Oct 2008, 22:38

Na stranu i to sto ljude bas totalno mrzi da pretraze forum pre nego sto postave pitanje... Meni je najtragicnije sto u velikom broju slucajeva ukapiram da je neko dosao po "savet" samo da bi cuo ono sto mu se svidja, da ako je ikako moguce overi svoju odluku koju je vec doneo pre nego sto je postavio pitanje. I onda razni ljudi balave danima da objasne coveku sta je za njega dobro, da bi ovaj na kraju zakljucio da je sve to fino, ali da njemu zapravo treba nesto sto izgleda kao ona gitara sto svira Slash/Vai/Clapton/Gilbert/what-have-you... ali ako moze za 200 eura! Pored tastature drzim spahtlu, da mogu posle takvih komentara da se odlepim od plafona...

Bice da je u pitanju i generacijski jaz. Verovatno je bilo teze doci do para kad sam ja poceo da "bunarim" gitare, pa sam ginuo da dobijem sto bolji ton za pare koje imam, i samo sam to jurio, a moglo je na glavi da pise i "Cincilator Luminator", i da gitara izgleda kao da je prezivela poplavu i pozar, tim redom. I nije bilo fotkanja za myspace i facebook, pa nisam imao potrebu da se montiram sa gitarom, samo mi je bilo bitno da sviram instrument i da budem zadovoljan s tonom. Valjda su omladinci bolje ukapirali sta je advertajzing... Samo tu nema nista od svirke.

Jedna stvar me nevidjeno zbunjuje. Nikad nije informacija bila dostupnija, i nikad se ljudi nisu manje trudili da do iste dodju. Moja prva iskustva u kupovini su podrazumevala odmeravanja sa ajkulama koje preprodaju gitare, tad nije postojala ni jedna radnja u kojoj imas ozbiljan izbor pristojnih gitara, pa je samo dolazilo u obzir natezanje sa ovim premazanim likovima. Jedino sto sam ja imao kao "oruzje" u odabiru gitare je sluh i strpljenje. I sa svim tim ajkulama sam se nosio od kad sam imao 14 godina potpuno sam - sam ih nadjem u oglasima, sam ih lociram bilo gde u gradu, sam odem da kupujem. Naravno, sam sebe psujem ako sam napravio pogresan izbor. A sad citam ovde na forumu kako se ljudi izgube pokusavajuci da nadju studio za probu... A na forumu recju i slikom objasnjeno sta i kako, da ne pricamo kako na sajtu studija sve to isto tako detaljno postoji objasnjeno, samo je mnogo veliki smor da se googla... Smor... To je kljucna rec, ljudi koji danas kupuju svoju prvu gitaru su pripadnici smorene generacije. I oni ovo nece procitati, jer sve sto je duze od 160 karaktera i ne moze da stane u SMS nije za citanje.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Predlog u vezi svih tema tipa "Savet za kupovinu..."

Post by Critical » 18 Oct 2008, 23:11

Jedna stvar me nevidjeno zbunjuje. Nikad nije informacija bila dostupnija, i nikad se ljudi nisu manje trudili da do iste dodju. Moja prva iskustva u kupovini su podrazumevala odmeravanja sa ajkulama koje preprodaju gitare, tad nije postojala ni jedna radnja u kojoj imas ozbiljan izbor pristojnih gitara, pa je samo dolazilo u obzir natezanje sa ovim premazanim likovima. Jedino sto sam ja imao kao "oruzje" u odabiru gitare je sluh i strpljenje. I sa svim tim ajkulama sam se nosio od kad sam imao 14 godina potpuno sam - sam ih nadjem u oglasima, sam ih lociram bilo gde u gradu, sam odem da kupujem. Naravno, sam sebe psujem ako sam napravio pogresan izbor. A sad citam ovde na forumu kako se ljudi izgube pokusavajuci da nadju studio za probu... A na forumu recju i slikom objasnjeno sta i kako, da ne pricamo kako na sajtu studija sve to isto tako detaljno postoji objasnjeno, samo je mnogo veliki smor da se googla... Smor... To je kljucna rec, ljudi koji danas kupuju svoju prvu gitaru su pripadnici smorene generacije. I oni ovo nece procitati, jer sve sto je duze od 160 karaktera i ne moze da stane u SMS nije za citanje.

Ovo je jedna velika istina i tuzno je sto je tako ..........
. Meni je najtragicnije sto u velikom broju slucajeva ukapiram da je neko dosao po "savet" samo da bi cuo ono sto mu se svidja, da ako je ikako moguce overi svoju odluku koju je vec doneo pre nego sto je postavio pitanje. I onda razni ljudi balave danima da objasne coveku sta je za njega dobro, da bi ovaj na kraju zakljucio da je sve to fino, ali da njemu zapravo treba nesto sto izgleda kao ona gitara sto svira Slash/Vai/Clapton/Gilbert/what-have-you... ali ako moze za 200 eura
I ja se onda divim rollu i ostalima ljudima koji imaju toliko strpljenja i volje da nekome to priblize i kakva je gitara i gde moze da nadje i onda TAJ isti na kraju dodje i pokenja se na sav taj njihov trud .........i takvih ce uvek biti napravili mi taj novi podforum ,bilo sta, uvek ce biti neko ko KAO nije nasao nigde nesto o tome o cemu hoce da pita .........

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Predlog u vezi svih tema tipa "Savet za kupovinu..."

Post by Rocket Roll » 18 Oct 2008, 23:21

Kristijan wrote:Nikad nije informacija bila dostupnija, i nikad se ljudi nisu manje trudili da do iste dodju.
Vredno citiranja u "Pametna misao za danas" threadu: viewtopic.php?f=34&t=1431&p=54351#p54351

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Predlog u vezi svih tema tipa "Savet za kupovinu..."

Post by Doolio » 19 Oct 2008, 15:12

to je standardno, izobilje radja lenjost i dosadu

User avatar
dimmu
MF veteran
Posts: 485
Joined: 21 Dec 2007, 00:59
Location: Sombor

Re: Predlog u vezi svih tema tipa "Savet za kupovinu..."

Post by dimmu » 14 Nov 2008, 20:28

a zashto se ne bi stavio jedan topic neshto kao lista ovih "popularnijih gitara"? naprimer da u toj listi bude ime,marka,koliko koshtaju,ukratko da se opishu i za kakvu vrstu muzike su najbolje.naravno da se taj topic zakljucha i da se update-uje sa vremena na vreme pri nekoj drastichnoj promeni cena..

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Predlog u vezi svih tema tipa "Savet za kupovinu..."

Post by sinisake » 15 Nov 2008, 01:44

Meni bas odgovara ovako kako je sada. :wink:
Bas sam dobio na topicu koji sam otvorio mnogo korisnih saveta/ponuda/linkova. Zato se takve teme i otvaraju. :mrgreen:

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Predlog u vezi svih tema tipa "Savet za kupovinu..."

Post by sirac-šunka » 15 Nov 2008, 12:04

Vodic za kupovinu gitara i bas gitara razlicitih cenovinih klasa, ili lista najpopularnijih gitara je ok stvar, ali uvek ce da se javi neko da iskopa neku gitaru iz nekog budzaka sa oglasa, pa da se kao dvoumi izmedju te i jos neke, pa ce onda neko da mu predlozi nesto trece, neko nesto cetvrto i tako ce i ta tema da se pretvori u milijarditu temu o kupovini gitare tog i tog cenovnog ranga.

We're doomed, doomed I say! :deda:
:theyareontome_2:

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Predlog u vezi svih tema tipa "Savet za kupovinu..."

Post by Critical » 15 Nov 2008, 13:08

Vodic za kupovinu gitara i bas gitara razlicitih cenovinih klasa, ili lista najpopularnijih gitara je ok stvar,
Super je to stvar ,samo sto to niko nece gledati (po starom Srpskom obicaju :D) jbg i pravilnik postoji i u njemu pravila o oglasima pa opet milion njih postavi oglas koji moram da odbijem jer nije po pravilniku,cak i oni koji su duze na forumu to urade ........

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest