Next level country

Moderator: Trooper

Post Reply
User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Next level country

Post by Overdrive » 06 Mar 2018, 10:56

a može i ovako..

Sturgill Simpson





vi što ne znate da svirate, obratite pažnju na lika što svira telca

https://www.youtube.com/watch?v=tepe-6UpkAI

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Next level country

Post by Overdrive » 06 Mar 2018, 10:58



ovi što ne znaju da sviraju bubnjeve nek obrate pažnju na bubnjara..

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Next level country

Post by Overdrive » 06 Mar 2018, 11:06



ovi što ne znaju da pevaju (i da sviraju)..Mr. Chris Stapleton..

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Next level country

Post by alfonso » 06 Mar 2018, 11:48

Nikada mi nije bilo jasno, kako mozete voleti Americke narodnjake, a ne voleti nase. To je portpuno isti zanr (odnosi se na kafansku muziku, bez zurli i slicnih stvari)

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Next level country

Post by Overdrive » 06 Mar 2018, 13:24

alfonso wrote:
06 Mar 2018, 11:48
Nikada mi nije bilo jasno, kako mozete voleti Americke narodnjake, a ne voleti nase. To je portpuno isti zanr (odnosi se na kafansku muziku, bez zurli i slicnih stvari)
ne znam za druge, ali kod mene je jednostavno: ja ne volim NIŠTA naše, tako da..

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Next level country

Post by Rockatansky » 06 Mar 2018, 14:21

alfonso wrote:
06 Mar 2018, 11:48
Nikada mi nije bilo jasno, kako mozete voleti Americke narodnjake, a ne voleti nase. To je portpuno isti zanr (odnosi se na kafansku muziku, bez zurli i slicnih stvari)
Znas kako sam ja povezao americki kantri i nase narodnjake? :D Kada sam bio mali jos... Skontao sam da i jedno i drugo slusaju soferi! :D

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Next level country

Post by Overdrive » 06 Mar 2018, 14:30

neki ne vide drvo od šume.. :roll:

The Uvo ne zna za "žanrove"
The Uvo sluša tonove, ritam i melodije.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Next level country

Post by Kristijan » 06 Mar 2018, 18:50

Мени веома лежи bluegrass музика. Посебно ме привлаче социјалне теме које уопште нису редак случај у bluegrass музици. Има ту разних тумачења и жанровских препуцавања, не знам шта је општеприхваћено тумачење, а иде се од тога да је bluegrass само подврста country музике па до тога да су то безмало сасвим одвојене музичке традиције. Генерално не волим да имам стриктну жанровску оријентацију и никад нисам волео да се изјашњавам као слушалац овог или оног жанра, али ето више волим bluegrass него country. Кад смо код тога, bluegrass ми више лежи од наше народне музике. Мислим да је ствар између осталог и у аранжману, оркестрацији... Свирао сам гитару и као дете, волео сам музику коју могу да свирам на гитари, никад нисам чуо да наша народна музика добро звучи на гитари. То је и природно, права изворна народна музика се не свира на инструментима који производе акорде. Оне шеме са контрабасом, хармоником, кларинетом, виолином и гитаром... то није стварно наша народна музика, то је адаптација. Мислим да је примарна снага наше изворне музике вокал а мене у формативним годинама то није толико занимало и једноставно сам отишао другим путем. Главна фора је да сам сувише касно дошао у додир са аутентичном нашом музиком, која је надасве инспиративна и није уопште лака за извођење. Сада само гајим поштовање према том изразу, али сам се као извођач обликовао сасвим другачије и не умем да учествујем у томе. Кафански сентимент и кафанска музика ме не занима и ја то не зовем народном музиком.

Ево како може old time music да звучи у савременој варијанти:



Обратите пажњу на бенџо који нема прагове и има gut strings.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Next level country

Post by Overdrive » 06 Mar 2018, 19:48

Pričao je R.Blackmore kako mu nije bilo jasna sva ta pompa oko njegove svirke, jer kada ode u bilo koji studio u Nashville, tamo ga bilo koji country gitarista, kada je gitarsko umeće u pitanju - pojede za doručak.

Poređenje "narodnjaka" sa Zapadne civilizacije, sa ovim što se tera kod nas..nije ni vredno trošenja reči, pa to nekako i shvatih kao zaiebanciju.

Ono što Country izdvaja (osim vrhunskih muzičara) su upravo tekstovi i ta neka povezanost sa životom običnog čoveka, (socijalne teme).

Ukratko, ko je gitarista (ili pretenduje da to bude) a nema dodoirnih tačaka sa Country muzikom ( Chet Atkins, Jerry Reed, Merl Travisom..pa dalje, Brad Paisley, Johnny Hiland i drugim životinjama..) - taj može odma' da baci gitaru što se mene tiče.
Da sam u nekom žiriju, ne da mi ne bi prošao nego bi dobio plus šut u dupe :1:



ukratko - Country gitarista može da odsvira bilo šta što mogu drugi gitaristi. Drugi gitaristi međutim, nisu u stanju da odsviraju ono što može country gitarista.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Next level country

Post by alfonso » 06 Mar 2018, 20:15

Ja nisam veliki ljubitelj ni nase, a kantri mi se bas ne svidja. Samo me je uvek iritiralo kako ljudi koi slusaju kantri glume neke velicine (ne kazem da vi ovde to radite, ali hipsteraj nas ubi), a to je u SAD seljacka muzika. Nekako se ceo svet okrenuo naopacke, po mom misljenju. Kukamo kako nam je muzika uzas, a dosta ljudi izgovori ovo sto je i Overdrajv "ja ne volim NIŠTA naše"

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Next level country

Post by Overdrive » 06 Mar 2018, 22:38

alfonso wrote:
06 Mar 2018, 20:15
a to je u SAD seljacka muzika.

a što se ti batice petljaš gde ti nije mesto ?

ajde ti lepo pali smog topika i pusti nas koji se razumemo u muziku da čavrljamo

da ti ne bi pustio džoni keša.. ili nedobog Bob Dylana.. ako si uopšte čuo za te "seljake"..:roll:

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Next level country

Post by alfonso » 07 Mar 2018, 08:35

Overdrive wrote:
06 Mar 2018, 22:38
alfonso wrote:
06 Mar 2018, 20:15
a to je u SAD seljacka muzika.

a što se ti batice petljaš gde ti nije mesto ?

ajde ti lepo pali smog topika i pusti nas koji se razumemo u muziku da čavrljamo

da ti ne bi pustio džoni keša.. ili nedobog Bob Dylana.. ako si uopšte čuo za te "seljake"..:roll:
Ja znam da imas neki problem u glavi. Ali, sine, idi leci se, a ne na mene ovde da se brecas.
Dzabe se pravis baja sa tim "pali sa mog topika" ko da imas 10 godina. Ako ti se ne svidja misljenje drugih, nemoj da ulazis u razgovor
Dilan me Smara i zlocin protiv umetnosti je sto je on dobio Nobela za knjizevnost
Ako hoces da se drndas na nekog, idi pa zenu i decu maltretiraj, a ne mene

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Next level country

Post by Kristijan » 07 Mar 2018, 09:04

Од савремених извођача мени је поред Стејплтоновог гласа исто посебно занимљив Избелов глас



И код bluegrass и код country музике ја волим те приче у песмама. Не кажем да је то нека врхунска поезија, али ми се допада што је приповедачки моменат и даље присутан. Спрдају се људи па кажу да кад пустиш кантри песму уназад деси се то да певачу оживи пас, врати му се жена и камионет се мистериозно поправи сам од себе :) Мада није то баш тако...

Што се тиче Дилана и Нобела... Право је питање колико уопште Нобелова награда данас има смисла и зато се и не удубљујем да ли је Дилану требало доделити награду или не. Мада... утисак ми је да је више Нобелу потребан Дилан него што је Дилану потребан Нобел. Могу да схватим да није лако бити заинтересован за Дилана као извођача, али мислим да је његов доприносдс огроман и да не сме да се занемарује као аутор. Нема пуно аутора који су стиховима добацили даље у популарној музици.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Next level country

Post by bancika » 07 Mar 2018, 10:15

alfonso wrote:
06 Mar 2018, 11:48
Nikada mi nije bilo jasno, kako mozete voleti Americke narodnjake, a ne voleti nase. To je portpuno isti zanr (odnosi se na kafansku muziku, bez zurli i slicnih stvari)
to nije neki argument. Da volim nesto samo zato sto 50% + 1 od lokalnog stanovnistva voli to isto...bespotrebno jednoumlje. Podsetimo se samo (bilo kojih) izbora i sta je vecina birala :) :hide:

I nije isti zanr. Mozda je isti princip kako je nastala jedna i druga muzika, ali je rezultat skroz drugaciji. To je kao da kazes da su sve nacionalne kuhinje iste.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Next level country

Post by alfonso » 07 Mar 2018, 10:59

Dilanov doprinos muzici je nesporan. Kao sto je i uticaj kantri muzike na mnoge izvodjace koji nemaju velze sa tom muzikom (Dzos Homi iz QOTSA je svirao polke i kantri, Kantrel je valjda i izbacio kantri album ili 2...).
Meni je samo glupo da kad neko cuje Tozovca kaze "seljacka muzika", a americka "seljacka muzika" je ok. Seljacina je seljacina, iz koje god zemlje da dodje. To je ono sto mene nervira

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest