Gitaristi narodne muzike

Moderator: Trooper

Post Reply
balevr
Posts: 44
Joined: 28 Apr 2009, 15:56

Re: Gitaristi narodne muzike

Post by balevr » 10 Aug 2011, 13:46

Kako neko moze da pljuje po NARODNOJ muzici?
http://www.youtube.com/watch?v=qxZK9xyG ... re=related

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Gitaristi narodne muzike

Post by sezam » 15 Sep 2011, 00:11


sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Gitaristi narodne muzike

Post by sezam » 15 Sep 2011, 12:13

sezam wrote:
Autorska melodija iskomponovana 2005. godine na pocetku karijeje Novaka Djokovica, danas posvecena njegovom osvajanju US opena. "Moravac na Ist Riveru"

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Gitaristi narodne muzike

Post by sinisake » 15 Sep 2011, 14:59

Sezame, zasto se Potpuri Zoranu uopste zove tako (potpuri)? :?:

Hvala.

User avatar
whosyourdaddy
Posts: 434
Joined: 31 Jan 2009, 12:40
Location: Novi Sad - Srbija

Re: Gitaristi narodne muzike

Post by whosyourdaddy » 15 Sep 2011, 19:23

sinisake wrote:Sezame, zasto se Potpuri Zoranu uopste zove tako (potpuri)? :?:

Hvala.
http://en.wiktionary.org/wiki/potpourri - medley

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Gitaristi narodne muzike

Post by sinisake » 15 Sep 2011, 21:34

Pa zato i pitam, poznato mi je znacenje. :wink:

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Gitaristi narodne muzike

Post by sezam » 15 Sep 2011, 22:26

sinisake wrote:Sezame, zasto se Potpuri Zoranu uopste zove tako (potpuri)? :?:

Hvala.
Lepo pitanje. Potpurii su kratke kompozicije, a napravio sam je na sahrani Zorana Djindjica pod celokupnim utiskom, emocijom, i zvukom onog vojnog orkestra. Da je duze smatrao sam da ne bi valjalo. Uradio sam u A-duru, jer mi je zvuk orkestra ostao u A-duru. Pozdrav.

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Gitaristi narodne muzike

Post by sezam » 16 Sep 2011, 09:17

sezam wrote:
sinisake wrote:Sezame, zasto se Potpuri Zoranu uopste zove tako (potpuri)? :?:

Hvala.
Lepo pitanje. Potpurii su kratke kompozicije, a napravio sam je na sahrani Zorana Djindjica pod celokupnim utiskom, emocijom, i zvukom onog vojnog orkestra. Da je duze smatrao sam da ne bi valjalo. Uradio sam u A-duru, jer mi je zvuk orkestra ostao u A-duru. Pozdrav.
Pogledao sam jutros posto imam 3 muzicke enciklopedije. U jednoj pise, doduse samo u jednoj da je potpurri, kratak komad /kompozicija/ dok u drugoj pise, pravilno da je niz melodija koje se nizu jedna za drugom.U opereti je uvertira uvek u obliku potpurrija Drago mi je ipak da ste poslusali to sto sam napravio i odsvirao. Obrisacu i ostace samo "Zoranu", jer moj prijatelj to zasluzuje.Hvala na upozorenju.

Audio
Posts: 180
Joined: 27 Nov 2010, 10:56

Re: Gitaristi narodne muzike

Post by Audio » 16 Sep 2011, 21:40

Ja sam cepao narodnjake svojevremeno i bilo mi je ekstra. Para koliko hoces, alkohola, doooobrih muzicara itd.
Narodnjaci sa kojima sam ja svirao su bili profesionalci, svi bolji muzicari i stariji od mene i od njih sam naucio svasta.
Od dobrog zvuka pa do trilera, harmonije i pre svega dinamike same svirke. Naravno, Fender je uvek bio uz mene ali
sam imao i par svirki sa Jem 555 i mogu da vam kazem da sama gitara tera na divljanje nevidjeno. Secam se da sam
Nisku banju iskidao sa improvizacijom. Kako je to zvucalo !!! Improvizacija da besvesti a ozvucenje kiiiiiida kako je jako.
Jos kada je neko navikao da se muci sa distorzijom na Fenderu pa mu dodje u ruke Ibanez nabudzeni koji je sam po sebi
govno ali za distorziju ekstra , ma sjajno. Dobar je rock, nema sta ali i narodnjacka svirka moze da bude do jaja.
Na zalost, uvek su dobri muzicari sa kojima sam ja svirao bili narodnjaci. Zabavnjaci sve nesto polovicno. Ili znaju da sviraju
a nemaju iskustva, ili misle da znaju a nemaju pojma i sl. Vecito nesto kod njih fali, te nemaju prevoz, nemaju ozvucenje,
pozajmljuju mikrofone . . . da ti se smuci !!! Narodnjaci su puni opreme, para i svega i samim tim je opustenija i kvalitetnija svirka.
Da ne pricam o samoj amosferi medju muzicarima. Licno, volim pravu narodnu muziku i ova sranja Grand i slicno ne mogu da podnesem.
Pink sam izbrisao sa liste na TV-u ali ipak mislim da narodnjacka svirka moze da bude vrlo korisna svakom muzicaru i ne treba nikako
pricati o njoj u negativnom kontekstu. Ono sto znaju narodnjaci zabavnjaci nikada nece nauciti jer su, pobogu oni neki umetnici i to im je
ispod casti. Da ne pricamo o harmonijama koje zabavnjaci nemaju pojma. Posebno rockeri i bluzeri. Sve se svede na isto, isti akordi, isti fazoni.
Toga nema kod narodnjaka.Bar ne kod pravih, kvalitetnih muzicara. Svaki put se nesto izmislja na licu mesto i svede sa na improvizaciju.
Od dvojke, čočeka pa sve do orijentalnih ritmova. Posebno su gitaristi kvalitetni kada je u pitanju narodnjacka svirka jer je njima nekako
dosadno da sviraju pa izmisljaju svasta i ta ih dosada ustvari tera da budu kreativni u svakom segmentu svire, i ritam i solo.
Jbt, kada malo bolje razmislim odoh je opet u narodnjake.Ljudi bar znaju da sviraju.

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Gitaristi narodne muzike

Post by sezam » 17 Sep 2011, 00:11

Audio wrote:Ja sam cepao narodnjake svojevremeno i bilo mi je ekstra. Para koliko hoces, alkohola, doooobrih muzicara itd.
Narodnjaci sa kojima sam ja svirao su bili profesionalci, svi bolji muzicari i stariji od mene i od njih sam naucio svasta.
Od dobrog zvuka pa do trilera, harmonije i pre svega dinamike same svirke. Naravno, Fender je uvek bio uz mene ali
sam imao i par svirki sa Jem 555 i mogu da vam kazem da sama gitara tera na divljanje nevidjeno. Secam se da sam
Nisku banju iskidao sa improvizacijom. Kako je to zvucalo !!! Improvizacija da besvesti a ozvucenje kiiiiiida kako je jako.
Jos kada je neko navikao da se muci sa distorzijom na Fenderu pa mu dodje u ruke Ibanez nabudzeni koji je sam po sebi
govno ali za distorziju ekstra , ma sjajno. Dobar je rock, nema sta ali i narodnjacka svirka moze da bude do jaja.
Na zalost, uvek su dobri muzicari sa kojima sam ja svirao bili narodnjaci. Zabavnjaci sve nesto polovicno. Ili znaju da sviraju
a nemaju iskustva, ili misle da znaju a nemaju pojma i sl. Vecito nesto kod njih fali, te nemaju prevoz, nemaju ozvucenje,
pozajmljuju mikrofone . . . da ti se smuci !!! Narodnjaci su puni opreme, para i svega i samim tim je opustenija i kvalitetnija svirka.
Da ne pricam o samoj amosferi medju muzicarima. Licno, volim pravu narodnu muziku i ova sranja Grand i slicno ne mogu da podnesem.
Pink sam izbrisao sa liste na TV-u ali ipak mislim da narodnjacka svirka moze da bude vrlo korisna svakom muzicaru i ne treba nikako
pricati o njoj u negativnom kontekstu. Ono sto znaju narodnjaci zabavnjaci nikada nece nauciti jer su, pobogu oni neki umetnici i to im je
ispod casti. Da ne pricamo o harmonijama koje zabavnjaci nemaju pojma. Posebno rockeri i bluzeri. Sve se svede na isto, isti akordi, isti fazoni.
Toga nema kod narodnjaka.Bar ne kod pravih, kvalitetnih muzicara. Svaki put se nesto izmislja na licu mesto i svede sa na improvizaciju.
Od dvojke, čočeka pa sve do orijentalnih ritmova. Posebno su gitaristi kvalitetni kada je u pitanju narodnjacka svirka jer je njima neka
dosadno da sviraju pa izmisljaju svasta i ta ih dosada ustvari tera da budu kreativni u svakom segmentu svire, i ritam i solo.
Jbt, kada malo bolje razmislim odoh je opet u narodnjake.Ljudi bar znaju da sviraju.
Lepo receno, Balkan je cudo. Nucite balkansku muziku.Hvala na ovako lepom komnentaru.

Audio
Posts: 180
Joined: 27 Nov 2010, 10:56

Re: Gitaristi narodne muzike

Post by Audio » 17 Sep 2011, 15:47

Nema na cemu. Ako sam nekada napredovao to je bilo uz narodnjake i svakom muzicaru bih preporucio da proba.
Poznajem mnogo dobrog bluzera koji je sada u fazonu nekog eksperimentalnog dzeza. Zasto je promenio stil?
Zato sto ga je savladao, eto zato. Shvatio je da je tu vec sve receno i nema mesta za inovacije sto njega ubija
jer je veoma kreativan lik. Vise puta mi je priznao da mu je mnogo krivo sto ne zna narodnjake jer bi voleo da
i taj stil "ugura" nekako u dzez koji je, bar po meni bolestina nevidjena. Ne mogu to ni da slusam a kamoli da
sviram al nije ni bitno, covek STVARA muziku i to je ono cemu treba da tezimo svi. Stil je manje bitan u odnosu
na zelju da se nesto realizuje iz tvoje glave. Svako treba da proba da svira narodnjake a siguran sam
da vecina i jeste samo nece da prizna zato sto je to "seljacka" muzika. Mozda je seljacka ali je svakako ne moze
svirati svako ko zna par akorda, ima dobrog lampasa i palamudi o pedalama. Za narodnjacku svirku treba imati
mnogo veca muda nego sto se misli.

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Gitaristi narodne muzike

Post by sezam » 20 Sep 2011, 18:49

Audio wrote:Nema na cemu. Ako sam nekada napredovao to je bilo uz narodnjake i svakom muzicaru bih preporucio da proba.
Poznajem mnogo dobrog bluzera koji je sada u fazonu nekog eksperimentalnog dzeza. Zasto je promenio stil?
Zato sto ga je savladao, eto zato. Shvatio je da je tu vec sve receno i nema mesta za inovacije sto njega ubija
jer je veoma kreativan lik. Vise puta mi je priznao da mu je mnogo krivo sto ne zna narodnjake jer bi voleo da
i taj stil "ugura" nekako u dzez koji je, bar po meni bolestina nevidjena. Ne mogu to ni da slusam a kamoli da
sviram al nije ni bitno, covek STVARA muziku i to je ono cemu treba da tezimo svi. Stil je manje bitan u odnosu
na zelju da se nesto realizuje iz tvoje glave. Svako treba da proba da svira narodnjake a siguran sam
da vecina i jeste samo nece da prizna zato sto je to "seljacka" muzika. Mozda je seljacka ali je svakako ne moze
svirati svako ko zna par akorda, ima dobrog lampasa i palamudi o pedalama. Za narodnjacku svirku treba imati
mnogo veca muda nego sto se misli.
Znanje je potrebno, posebno o muzici. Danas se svet demokrtizovao, pa vidimo da na svim stranama sveta ima dobre muzike i dobrih izvodjaca. Dok je postojala gvozdena zavesa, mislili smo da je anglosanksonska muzika zakon za sve. Sad vidimo da bas i nije tako i da na drugim kontinentima i da drugi narodi imaju takodje dobru muziku. Ovde sam pisao o dzezu, kao proizvodu bluza, ali mi nisu jasni nasi nazovi dzezeri koji sviraju kao neki etno dzes Balkana. Glupost, ne mogu prihvatiti cinjenicu da su rodjeni na ovim prostrorima i da im je ova muzika deo njih samih. A nasa muzika daje toliko mnogo mogucnosti u stvaralastvu, ali su nazovi neki rokerasi ubedili sve kako su oni ""zakon". Pa se vade na raznorazne masine koje koriste, pojacala i kakve sve ne gluposti. Uostalom zar "Bitlisi" nisu svirali svoju muziku. Kukaju kako propada rok, pa zato sto je poznavanje muzike osnov dobrog roka, pa zar vam mnoge kompozicije koje sviraju rokeri ne lice na klasiku. Ogradjujem se od muzike pevaljki sa ibarske magistrale, jer to i nije neka muzika. To je neka domorodacka muzika koju samo oni znaju i kobajagi razumeju. A pevaca u Srbiji i na mostu i pod mostom. Sve sam pevac do pevaca. Na kraju muzika je teza od matematike i sa njom se ne moze svako baviti. To je dar Boga.

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Gitaristi narodne muzike

Post by sezam » 04 Oct 2011, 23:52

kalajdzijsko oro Bozidar Boza Djukic

Dodao sam jos jedana deo posle a-mola smatrajuci da ce biti veselije i razigranije. Inaced to je 3-ci deo od orginalnog ora, koji inace ima 5 delova.

User avatar
dragan88
Posts: 26
Joined: 08 Feb 2009, 19:11

Re: Gitaristi narodne muzike

Post by dragan88 » 11 Dec 2011, 23:46

Dragan Jovanovic Sanjika kralj gitare,Bako,Cakija,Kalimero,Gari, i tako sta znam,ima puno i anonimnih likova koji dobro svraju,zatim bass gitaristi Mrle,Stanisa,Crni iz Kragujevca itd isto ih ima dosta jos....Pozdrav


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest