Potrebna pomoc oko izbora zvucnika

Izrada, popravka... sve vezano za zvučnike.
User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Potrebna pomoc oko izbora zvucnika

Post by sirac-šunka » 11 Mar 2010, 23:56

Na zvučnike retko ko daje garanciju.

Teško će da nađeš dva ista polovna zvučnika od 18", mislim, čak i ako izgledaju isto...

Jedino što sam ja čuo za Martin, jeste da vredi za date pare. Dakle, završava poso, ali ništa spektakularno. Fane (link koji sam prethodno postavio) je jedino malo zvučnije ime, a trebalo bi i da ti pošalju šemu (preporučeni dizajn) za to što tebi treba (tako sam bar pročitao da su se negde ovim hvalili). Ako bi morao da kupim 18ku za bas bin i kada bi bio ograničen domaćim tržištem, odlučio bih se za ovaj Fane, tražio preporučeni dizajn i miran...

Rade031
Posts: 111
Joined: 16 Nov 2009, 22:32
Location: Uzice

Re: Potrebna pomoc oko izbora zvucnika

Post by Rade031 » 12 Mar 2010, 20:03

Jel moze neko malo da mi pojasni one dijagrame frekvencije za zvucnike ?
na primer za ovaj zvucnik http://www.player.rs/product.php?ID=1292
sta govori njegov dijagram ? moze li ovaj zvucnik da se koristi za bass bin ?

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Potrebna pomoc oko izbora zvucnika

Post by michabass » 13 Mar 2010, 16:22

Taj Martin Wisman je praćka. Teška korpa od livenog čelika što je samo po sebi presedan... 16kg čeličnog otpada...
Ovaj Fane je 25 puta bolji od Wismana, Njih je kupio Eminence i ovaj Fane više ni ne liči na stari Fane.

Za te pare nema šta da razmišljaš - Fane.

poz

Rade031
Posts: 111
Joined: 16 Nov 2009, 22:32
Location: Uzice

Re: Potrebna pomoc oko izbora zvucnika

Post by Rade031 » 13 Mar 2010, 16:38

Ok !
Jel moze neko da odgovori na moj predhodni post ?
Moze i zvucnici van nasih granica !

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Potrebna pomoc oko izbora zvucnika

Post by michabass » 13 Mar 2010, 17:19

Martin Wisman je zapravo Zomax - firma koja radi kopije a posle preprodavci samo lepe svoje etikete...
Ovaj grafikon Image je sasvim verovatno lažan jer je vrednost impedanse oko rezonantne frekvencije izuzetno niska, čime se ne mogu pohvaliti ni mnogo skuplji zvučnici. Primer RCFL18P300: Image Taj podatak ti govori koliko je zvučnik zahtevno opterećenje ka pojačalu. Sama frekventna kriva ti ne govori bog-zna-šta jer je i ona vrlo verovatno fake... opseg koji se prostire do skoro 2Khz je za jednu osamesticu izuzetno optimističan...to ti govori da je fake. Manje više frekvencija, niko od osamnestice ne očekuje da reprodukuje srednje, pa čak ni mid basove, ali ako su lagali za opseg lagali su i za nešto mnogo bitnije a to je osetljivost. Nazivna osetljivost je u ovom slučaju 98dB što je solidan podatak, ako je istinit. ja verujem da nije... T/S parametre neću ni da komentarišem jer pretpostavka je da ni grafikon nije tačan... Radije gledaj originalne proizvode kao što su RCF ( http://images.google.com/images?rlz=1C1 ... =en&tab=wi ), Electro voice, JBL, ili makar Eminence. Ovaj novi Fane je praktično Eminence tako da --- šta više da ti kažem...

Rade031
Posts: 111
Joined: 16 Nov 2009, 22:32
Location: Uzice

Re: Potrebna pomoc oko izbora zvucnika

Post by Rade031 » 13 Mar 2010, 20:16

Hvala na pomoci ! Skupljm za bolje zvucnike :)
Ali se dvoumim oko kutije ? sta mi preporucujete ?
Binove cu koristiti u kombinaciji sa rcf trosistemaca od po 600W i 2 satelita od po 300W
U pitanju su zurke, rodjendani,.. u zatvorenom prostoru, do 150 kvadrata !
Da li da pravim nesto poput http://www.audiotehnika.rs/RCF%2018%20rear ili http://www.audiotehnika.rs/rcf%2018%20sub%20reflex
Jesam malo skrenuo sa teme al jbg :ziveli:

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Potrebna pomoc oko izbora zvucnika

Post by michabass » 13 Mar 2010, 22:09

Kutija se uvek pravi po zvučniku koji se ugradjuje. Kad budeš nabavio zvučnik lako ćemo za kutiju... 8)
Ova prva varijanta koju si dao http://www.audiotehnika.rs/RCF%2018%20rear će ti dati jači kick ali nešto lošije najdublje basove, a druga obratno...pa ti vidi šta voliš...
pozdrav
:ziveli:

User avatar
coca
Posts: 395
Joined: 19 Sep 2009, 00:11
Location: Deep South/BGD/HN

Re: Potrebna pomoc oko izbora zvucnika

Post by coca » 14 Mar 2010, 18:20

Imam box (kabinet) u vintage stilu i u njega bi da ugradim neke dobre zvucnike, e sad dimenzije box-a su 60x40x22cm pa se razmisljam koje zvucnike da stavim, da li da stavim 1x12 ili da stavim 2x10(sto koliko sam vidio niko ne radi), pa da ne pametujem puno, ili da pokusam da stavim 2x12 u taj box ..., ovde se radi o tome da sam knap sa prostorom za 2x12, pa da ne bi akusticki "ubio" box da li da idem na 1x12 Celestion 50 ili neki drugi ili da pokusam da uradim 2x10 Celestion Tube 10??? Pozdrav,Coca!!!

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Potrebna pomoc oko izbora zvucnika

Post by sirac-šunka » 14 Mar 2010, 19:56

22cm je gadno plitka kutija. Mada ja to posmatram sa aspekta pa i bass zvucnika, za gitarski box bi mozda i odgovaralo. Generalno, koliko ja znam, veci zvucnik trazi vecu zapreminu kutije, i sve to znaci vise basa...

Ali ti nisi nista rekao, za sta ti treba, koji zvuk zelis...

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Potrebna pomoc oko izbora zvucnika

Post by guv'nor » 14 Mar 2010, 22:01

sirac-šunka wrote:22cm je gadno plitka kutija. Mada ja to posmatram sa aspekta pa i bass zvucnika, za gitarski box bi mozda i odgovaralo.
Pa i za gitarski box je malo plice no sto treba da bude. 30cm je neka prosecna dubina.
coca wrote:dimenzije box-a su 60x40x22cm pa se razmisljam koje zvucnike da stavim
Tesko da ce tu da legnu 2x12. Ja imam box 60x60x30 i nisam hteo da se igram sa pakovanjem dvanaestica, jer i ako bi stale ne bi valjalo.
Jesi li razmisljao o kombinaciji jedan 12" i jedan 10" zvucnik. Gibson je to cesto gurao u svoja pojacala, a nisam naleteo ni na koga(u virtuelnom svetu, naravno :mrgreen: ) ko je takvu kombinaciju napravio a da mu se nije dopalo kako radi.

User avatar
coca
Posts: 395
Joined: 19 Sep 2009, 00:11
Location: Deep South/BGD/HN

Re: Potrebna pomoc oko izbora zvucnika

Post by coca » 15 Mar 2010, 12:44

Mislim da dobijem nekakav vintage blues zvuk, zato sto sve to ide na lampasko pojacalo, sto se tice dubine kutije slazem se, ali posto svakako posedujem tu kutiju steta bi bilo da je ne probam kako radi... Inace radi se o pravljenju gitarskog kabineta..., siguran sam da necu da stavljam 2x12, a ideja o 1x12 + 1x10 mi se mnogo svidja, i nisam do sada razmisljao o tome, ali ima logike..., u slucaju da odlucim da radim 1x12+1x10 koje mi zvucnike preporucujetae do 50W snage 4, 8, 16 Ohm-a...., ako ko ima iskustva sa kabinetom 1x12+1x10 neka mi da koji savet... Hvala Vam svima, Coca!!!
P.S.: sto se tice dubine kutija tu ne postoji nekakvo prailo, bar ja nisam nasao, savuju se dimenzije od 20 pa do 40cm, a sto se tice generalno kutija u smislu kakav zvuk ces da dobijes tu ima vise faktora, iskustvo koje nije veliko moram da priznam mi je do sada pokazalo da povrsina membrane zvucnika ima veliku ulogu u kvalitetu zvuka naravno pored jos nekih faktora o kojim postoje mnoga diskutovanja, a to sto sam naveo je i sa stanovista fizike korektno... Pozdrav,Coca!!!

User avatar
coca
Posts: 395
Joined: 19 Sep 2009, 00:11
Location: Deep South/BGD/HN

Re: Potrebna pomoc oko izbora zvucnika

Post by coca » 19 Mar 2010, 22:14

Opet Ja, da li bi mogao u ovaj moj famozni kabinet da stavim sledece zvucnike(pravim kombinaciju 1x12 + 1x10): Celestion Tube 10 (10" 30W) i Celestion Rocket 50
(12" 50W), tako cu da ih spojim da dobijem 80W, samo pitam da li mogu ovu zvucnici da se upare... Trenutno mi budget dozvoljava 100E da potrosim na zvucnike, ako ko ima ideju za ove pare koju 12" i 10" da kupim neka javi koristilo bi mi!! Pozdrav, Coca!!!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest