Zvucna kutija

Izrada, popravka... sve vezano za zvučnike.
Post Reply
MrSm0g
Posts: 8
Joined: 13 Jun 2010, 11:22

Zvucna kutija

Post by MrSm0g » 23 Jun 2010, 22:22

Pozz svima..eh ovak bit cu kratak...zanima me koji je materijal najbolji za pravljenje zvucne kutije ??? Pozz x) :lol:

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Zvucna kutija

Post by sirac-šunka » 23 Jun 2010, 22:44

Već se pričalo o tome na više tema i u više navrata, generalno se koriste, plywood (šperploča, blažujka... 15mm i više), medijapan (MDF), iverica, puno drvo ili neka kombinacija navedenih materijala (prednja ploča MDF, ostalo puno drvo... isl.)...

MrSm0g
Posts: 8
Joined: 13 Jun 2010, 11:22

Re: Zvucna kutija

Post by MrSm0g » 24 Jun 2010, 00:32

Eo uradio sam na compu malo kao neki dizajn..pa komentarisite :D :D :D Image

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Zvucna kutija

Post by nenadnenad » 24 Jun 2010, 01:20

Image

User avatar
Stanko
Posts: 1559
Joined: 13 May 2009, 15:59
Location: Beograd

Re: Zvucna kutija

Post by Stanko » 24 Jun 2010, 09:02

Neprakticno, ruzno, ali verovatno se tako nesto trazi ako si na nekom industrijskom dizajnu? :)

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Zvucna kutija

Post by sirac-šunka » 24 Jun 2010, 10:29

Ako ćeš baš taj dizajn, onda je možda plastelin najbolje rešenje.

User avatar
pax404
Posts: 359
Joined: 13 May 2009, 17:51
Location: PO - BG

Re: Zvucna kutija

Post by pax404 » 24 Jun 2010, 14:21

Ne dozvoli da te zezaju ovi ovde, odma pici na http://www.hifi-forumi.com/forum/ i pitaj njih sta misle, ovi ovde nemaju pojma. Pa nam baci link do teme da vidimo sta su ti rekli.

Poz

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Zvucna kutija

Post by Tiki the Boyler » 25 Jun 2010, 01:39

Ako dizajn ostavimo po strani, ovde imaš jedan veliki problem.
Bass zvučnik ti se nalazi u kutiji jako male zapremine, dok je visokotonac u dijelu sa mnogo većom zapreminom, što je akustički nonsens, iliti besmislica; jer upravo veličina i oblik kutije radikalno utiču na reprodukciju bas opsega, dok su kod visokog praktično nebitni.
U ovome što si nacrtao teško da se može napraviti iole efikasan bas refleks. Jedino rješenje bi bio neki transmission line sistem, koji bi, doduše, u kutiji ovakvog oblika bio izuzetno komplikovan za napraviti a samim tim i jako skup.

Ako želiš da se baviš dizajnom zvučnih kutija, prvo moraš da proučiš osnovne fizičke postulate kada je zvuk u pitanju (jer kutije kupujemo da bi ih slušali a ne gledali), te da proučiš osnovne vrste zvučnih kutija. Tako ćeš steći uvid u to šta zvučna kutija MORA da ima da bi oko toga radio dizajn.

Pozdrav!

MrSm0g
Posts: 8
Joined: 13 Jun 2010, 11:22

Re: Zvucna kutija

Post by MrSm0g » 25 Jun 2010, 16:35

Tiki the Boyler wrote:Ako dizajn ostavimo po strani, ovde imaš jedan veliki problem.
Bass zvučnik ti se nalazi u kutiji jako male zapremine, dok je visokotonac u dijelu sa mnogo većom zapreminom, što je akustički nonsens, iliti besmislica; jer upravo veličina i oblik kutije radikalno utiču na reprodukciju bas opsega, dok su kod visokog praktično nebitni.
U ovome što si nacrtao teško da se može napraviti iole efikasan bas refleks. Jedino rješenje bi bio neki transmission line sistem, koji bi, doduše, u kutiji ovakvog oblika bio izuzetno komplikovan za napraviti a samim tim i jako skup.

Ako želiš da se baviš dizajnom zvučnih kutija, prvo moraš da proučiš osnovne fizičke postulate kada je zvuk u pitanju (jer kutije kupujemo da bi ih slušali a ne gledali), te da proučiš osnovne vrste zvučnih kutija. Tako ćeš steći uvid u to šta zvučna kutija MORA da ima da bi oko toga radio dizajn.

Pozdrav!
Hvala...za sada najj odg...gledao sam malo po netu...sad bar malo znam aa inace totalni nob sam za ovo...napravio sam neki novi dizajn pa polsije cu stavit da opet kritikujete x) heh..
Hvala jos jednom...
Lijep pozz

MrSm0g
Posts: 8
Joined: 13 Jun 2010, 11:22

Re: Zvucna kutija

Post by MrSm0g » 25 Jun 2010, 16:59

Promjenio sam dizajn...malo mjesta za bass a za visokotonce.....da ne pricam....to mi je rekao jedan lik :P :oops:

Evo vam slike novog dizajna pa komentarisite ..ovaj subwoffer u sredini je na brzinu odradjen pa i nije bas nest...


Image
Image
Image
Image
et to je to..
Savjeti su dobrodosli x)

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Zvucna kutija

Post by Tiki the Boyler » 25 Jun 2010, 17:13

btw. Višestruki visokotonci se u praksi izbjegavaju zbog interferencije i faznih problema koji su najizraženiji upravo u području visokih frekvencija.

MrSm0g
Posts: 8
Joined: 13 Jun 2010, 11:22

Re: Zvucna kutija

Post by MrSm0g » 25 Jun 2010, 17:23

Tiki the Boyler wrote:btw. Višestruki visokotonci se u praksi izbjegavaju zbog interferencije i faznih problema koji su najizraženiji upravo u području visokih frekvencija.
na ovoj vecoj kutiji ....ovaj najveci je onaj niskotonac kak se vec zove..za bas..ova 2 sto su ..oni su ono srednjo tonci ..i onaj na vrhu visokotonac.. x) waljda se kaze tako...xD

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Zvucna kutija

Post by Tiki the Boyler » 25 Jun 2010, 17:28

Ako te interesuje dizajn zvučnih kutija malo se baci na pregledanje postojećeg stanja...
Evo recimo... http://www.bang-olufsen.com/loudspeakers

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest