Kutija za zvucnike SAL SQP2030

Izrada, popravka... sve vezano za zvučnike.
Post Reply
digitalnisvet
Posts: 3
Joined: 16 Jul 2010, 17:20

Kutija za zvucnike SAL SQP2030

Post by digitalnisvet » 16 Jul 2010, 17:52

Niskotonski zvučnik SQP2030

Dimenzije: 200 mm
Snaga : 100/60 W
Frekventni opseg: 35 - 1500 Hz
Osetljivost: 90 dB
Kalem: 2 Inch , 4 sloja
Materijal špulne: Alu
Težina magneta: 40 Oz
Impedansa: 4 Ohm

http://www.elementa.rs/proizvodi_3.php? ... nivo4=1212

Ovo su njegove karakteristike kupljen je u elementi a ja sam ga dobio na poklon.Ja za njega hocu da napravim kutiju ali ne znam koliku kutiju trebam napraviti, skidao sam i puno programa za izracunavanje kutije ali nisam uspeo da se snadjem.Planiram da napravim kutiju i prodam zvucnik sa sve kutijom ali ako ga lepo napravim i ako0 se bude lepo culo necu ga prodavati.

Interesuje me i jos jedna stvar da li ja u tu kutiju trebam da ubacim i skretnicu posto planiram da to bude bas kutija nesto na foru pasivnog vufera ali se ne razumem puno u to pa me interesuje da li u njima ima sktretnice ili se one nalaze samo u vise sistemskih kutija.
http://www.elementa.rs/proizvodi_3.php? ... nivo4=1122

To mi nece biti prva kutija koju izradjujem prijatelju sam vec pravio kutiju od iverice ali on mi je doneo nacrte mere i zvucnike i rekao da to napravim.Sklopio sam ugradio zvucnike i skretnice napunio dumping materijalom i on je bio prezadovoljan.

Hvala vam unapred ako bi ste mi nasli neke nacrte kutija koje bi dosle u obzir bio bih vam jako zahvalan.I ako bi neko mogao da mi kaze odgovarajucu litrazu te kutije jer je koliko sam razumeo to naj bitnije kod izrade kutije za sub.A ne znam da li bi to trebalo da bude bas reflex ili kompresiona ili pak nesto trece.

Ja ne rece naj vaznije napisao sam za sal "zvucnike" ali ja imam samo 1 zvucnik za koji mi treba kutija.

digitalnisvet
Posts: 3
Joined: 16 Jul 2010, 17:20

Re: Kutija za zvucnike SAL SQP2030

Post by digitalnisvet » 17 Jul 2010, 12:59

Pa zar niko ne zna kakvu kutiju trebam napraviti.Koje zapremine to me naj vise intereuje >>>

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Kutija za zvucnike SAL SQP2030

Post by sirac-šunka » 17 Jul 2010, 15:44

Pa viš ovako. Dosta o ovome smo već pisali...

Skini WinISD, nađi small/thielle parametre za zvučnik koji imaš (to je mali problem, pošto https://www.sal.hu/ nije ni na jednom normalnom poznatom jeziku), ukucaj požljivo sve parametre u WinISD, a u opisu zvučnika svi normalni proizvođači stave i preporučenu litražu za refleks tip i za zatvoreni tip. Ti izabereš refleks, staviš broj i veličinu otvora kako ti se sviđa.
E sad u prinicipu pošto imaš samo jedan zvučnik imaš dve opcije. Prvo, da upariš taj zvučnik sa još jednim takvim, drugo, da uskoristiš taj jedan kao bas vufer u nekom 2.1 sistemu. To ti je po meni bolja varijanta, zato što bi u prvom slučaju morao da pazariš još jedan zvučnik, dva visokotonca i dve skretnice i ništa se na kraju ne bi ni malo isplatilo. Ako već imaš neke manje zvučnike koji mogu da budu sateliti, opet ti to ide u prilog drugoj varijanti.
U oba slučaju ti treba skretnica, ako praviš vuferče, nešto nalik ovome:
Image
Prostija varijanta skretnice, jedan kalem koji saseca visoke u ovom slučaju.

I na kraju, ne verujem da ima neke šanse da to prodaš, prvo, po nekima je Somogyl Audio Line firma koja danas pravi zvučnike čak i gore od nekadašnje EI Niš, drugo, ljudi su nešto sumnjičavi prema ručnim radovima i konačno, već si zayebo si se pa si već napiso:
digitalnisvet wrote:laniram da napravim kutiju i prodam zvucnik sa sve kutijom ali ako ga lepo napravim i ako0 se bude lepo culo necu ga prodavati.
, a ova strana i naše pisanije se lako može pronaći i putem jednog popularnog sajta www.google.com.

Aj pa nek je sa srećom! :ziveli:

digitalnisvet
Posts: 3
Joined: 16 Jul 2010, 17:20

Re: Kutija za zvucnike SAL SQP2030

Post by digitalnisvet » 17 Jul 2010, 22:33

Ha upravu si jesam se zeznuo :XD: Hvala na odgovoru

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest