Kabli za zvucnike....???

Izrada, popravka... sve vezano za zvučnike.
Post Reply
User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Kabli za zvucnike....???

Post by dejankuki » 20 Jul 2010, 16:39

Dakle, u Knjazevcu imam samo ove
Image

dakle dvozilni - providni tj. silikonski.. (manje bitno) promera 0.5 kvadrata i 0.75 kvadrata...


da li mogu njih da uzmem i napravim kablove za spajanje snagasa i zvucnika ili da ipak nekako dobavim klasicne oklopljene kablove .. tj nama poznatiji kao instrumentalni kabli..

Pitam jer sam ubedjen da su shilded oni koji su potrebni, a danas u potrazi saznah da su za zvucnike predvidjeni ovi.. ???? maltene kao obicni kabli za struju... cak i pise lepo kabli zazvucnike...


Eh da, da li da uzimam 0.5 ili ipak 0.75 jer 1.0 i jaci opet.. u KEnjazevcu NEMAaaaaa...


bem' ti sudbinu....

Eh, da.. da nisu predvidjeni za HI-FI uredjaje ovi dvozilni????

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Kabli za zvucnike....???

Post by guv'nor » 20 Jul 2010, 16:51

Ja sam sa takvijem kablovima ožičio celu kutiju (4x12 Orange) , a isto tako sam video dosta matorana koji su od tih kablova i nekih boljih džekova napravili zvučničke kabove koji im traju već preko 20 godina - tako bar oni pričaju. :)

Što se tiče debljine, meni su rekli da zemem što deblje mogu, sve dok mi ta debljina ne zasmeta u lemljenju oko džeka i sl, ali kada bi video čime su Marshall i Orange ožičavali svoje kutije, skapirao bi da su te dve debljine koje imaš na raspolaganju i više nego dovoljne za takve poduhvate. :mrgreen: :ziveli:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Kabli za zvucnike....???

Post by dejankuki » 20 Jul 2010, 17:59

Ma to za zvucne kutije je jasno, i ja imam neku paucinu u kabinetu.. :O.o:
pitao sam za razglasne zvucnike... i da li je promer dobar..

To da ce da traju, zasto ne bi.. nego da li su npr 0.75 dovoljni za 2X250W snagas da ide u dve kutije...

U svakom slucaju kupujem... jbga trebaju mi okvirno.. hitno.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Kabli za zvucnike....???

Post by sirac-šunka » 20 Jul 2010, 18:27

Mi koristimo baš takve kablove za povezivanje razglasnih zvučnika i snagaša, već godinama i sve radi ok. Ja imam baš tanacke, verovatno da su 0.7 ili čak možda 0.5, drugar iz benda ima malo deblje, verovatno 1.0. U svakom slučaju, rade i nismo primetili neke razlike.

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Kabli za zvucnike....???

Post by michabass » 20 Jul 2010, 23:28

Nikako mikrofonski kablovi za zvučnike! ali ni pod razno...

A što se tiče debljine - što deblji kabl to manje gubitke unosi.
Kabl od 0.5 i 0.7 može da prodje za manje dužine- tu do par metara... ali ako i treba 10m ili 20m obavezno barem 1,5 ili 2,5 pa čak i 4mm nije preterivanje kad su veće dužine kabla u igri. Zvučnik troši struju a za struju je potrebna debljina provodnika.

pozdrav!
:ziveli:

ps. imaš i oklopljene zvučničke kablove ali im je cena malo jača... to je za veoma zahtevne profi aplikacije gde postoji rizik od smetnji od rasvete i energetskih delova opreme koji zrače jaka elektromagnetna polja, koja su jelte štetna po audio signal, pa čak i jaki audio signal kakav je na izlazu iz pojačala do zvučnika...barem je to zvanična priča...
http://www.google.com/products?um=1&hl= ... CDAQrQQwAg

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Kabli za zvucnike....???

Post by Tiki the Boyler » 24 Jul 2010, 11:14

Za razglasne zvučnike se koristi klasični dvožilni kabl (nikakvo oklapanje) presjeka 1,5mm² pa na više. U praksi je to najčešće 2,5mm².

Svi moji zvučnici su povezani ovim kablom http://www.artist.ba/mex/artikal.php?art=3592

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest