Zvucnici - slusanje muzike sa PC-ja

Izrada, popravka... sve vezano za zvučnike.
Post Reply
soulfood
Posts: 8
Joined: 20 Jun 2007, 19:07
Location: BG

Zvucnici - slusanje muzike sa PC-ja

Post by soulfood » 20 Jun 2007, 20:35

kao prvo zdravo svima!!! od novog clana

pitam se vec duze vreme sta od zvucnika da uzmem, s obzirom da trenutno slusam muziku samo sa pc-ja. taman sam se odlucio za altec lansing mx5021, kad iscitavajuci ovdasnje postove, vidim da se puno govori o studijskim monitorima, neki priblizno istih cena kao pc zvucnici.

dobro bi mi dosao svaki savet po pitanjima: da li se onda vise isplati uzeti neke aktivne monitore i kako ih optimalno povezati. imam sb live zvucnu karticu, slusam razno: cd audio, internet radio, mp3 i sl. , ne igram igrice.

hvala unapred na savetima i miusljenjima 8)

User avatar
XtrmntR
Posts: 594
Joined: 02 Sep 2006, 14:59
Location: BG

Post by XtrmntR » 20 Jun 2007, 21:07

ja bih na tvom sluchaju uzeo 5.1 zvuchnike, jer ako se fino rasporede zvuche stravichno(ili sam se ja istripovao). Ja imam liniju povezanu na komp sa 2 x 60W i dugo mi je trebalo da provalim kako da ih razmestim da zvuchi dobro, ali odem kod frenda koji ima 5.1, i to josh neke low budzet, zvuche barem 3 puta bolje od moje linije, to svo okruzenje i sl.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 20 Jun 2007, 21:59

Ako muziku "slušaš", onda ti trebaju zvučnici. Dobri zvučnici će se postarati da ti se najviše dopadne ono što u tom trenutku slušaš. Monitori su za one koji muziku "stvaraju", pošto na njima muzika ne zvuči "super" nego sirovo, prilično mrtvo i ogoljeno. Najbolji zvučnici su svakako bolji od najgorih monitora, ali da ne širimo temu.

Može i ovakvo poređenje - za iste pare možeš da kupiš Iveko kombi i Folksvagen "Pasat".

Ako treba da pređeš od tačke A do tačke B u najvećoj udobnosti i uživajući, šta će ti kombi?

Ako treba da preneseš puno stvari od tačke A do tačke B i time (hopefuly) zaradiš za život, šta će ti "Pasat"?

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Post by toza » 21 Jun 2007, 09:06

Hoces da kazes da ima negde da se kupi Pasat za 12-13 soma dinara? :rlol:

Salim se....
U potpunosti se slazem sa ovim sto si rekao, i super ti je ovo sa kombijem i pasatom...
Sve u svemu, zvucnici=slusanje 'zike i zezancija, studijski monitori= stvaranje muzike. To ti je to...
Na tebi je odluka :D

soulfood
Posts: 8
Joined: 20 Jun 2007, 19:07
Location: BG

Post by soulfood » 21 Jun 2007, 09:29

Rocket Roll wrote: Najbolji zvučnici su svakako bolji od najgorih monitora, ali da ne širimo temu.
to sigurno vazi kada se radi o nekim hi fi zvucnicima. tj. kad se vec slusa sa pc-ja najbolje bi biko propisno ga povezati ga na hi fi pojacalo i zvucnike. ali za to treba imati i prostora i sredstava.
shvatam koje su prednosti i mane studijskih monitora ali me zanima da li tako zvuce i u kucnim (desktop) uslovima. naravno aktivni modeli sa d/a konverzijom
s druge strane 5.1 me ne zanima. sada imam par nekih plastikanera i zvuk koji podseca na one stare tranzistore koji mogu da uhvate dve ipo fm stanice. mislim da je za muziku dobro jedino 2. eventualno 2.1.
5.1 je za igrice i filmove


ps. pa sirenje teme i jeste valjda cilj diskusije 8)
after all sve nas ovde zanima sto bolje slusanje muzike

also plastika vs desktop monitoring?

User avatar
XtrmntR
Posts: 594
Joined: 02 Sep 2006, 14:59
Location: BG

Post by XtrmntR » 21 Jun 2007, 11:11

ne bih se slozio da je 5.1 samo za igrice i filmove, ali dobro, svako ima svoje mishljenje.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 21 Jun 2007, 11:51

U tom slučaju, o čemu konkretno pričamo - JBL, Mackie, Genelec? 2000, 1000, 500 po komadu? Altec Lansing mx5021 su 2.1 (a ne 5.1 sistem) i koštaju oko 150 evra, što je u cenovnoj klasi Behringer MS40. Lično mislim da takav tip zvučnika kakv je AL mx5021 ima "presitnu" zvučnu sliku, ali basovi pomeraju bubrege.

soulfood
Posts: 8
Joined: 20 Jun 2007, 19:07
Location: BG

Post by soulfood » 21 Jun 2007, 15:39

Rocket Roll wrote:U tom slučaju, o čemu konkretno pričamo - JBL, Mackie, Genelec? 2000, 1000, 500 po komadu? Altec Lansing mx5021 su 2.1 (a ne 5.1 sistem) i koštaju oko 150 evra, što je u cenovnoj klasi Behringer MS40. Lično mislim da takav tip zvučnika kakv je AL mx5021 ima "presitnu" zvučnu sliku, ali basovi pomeraju bubrege.
upravo o tome sta si naveo. meni svi pc zvucnici daju sitnu sliku, bas, kod svih 2.1 sistema koje sam slusao premda moze da bude snazan, nije mi dovoljno jasan

ili ako hoces vrlo konkretno; zanima me da li bi se nesto dobilo uzimanjem npr tog behringera u odnosu na pc zvucnike istog cenovnog ranga. imajuci u vidu sve sto si napisao u prgvom postu. naime suv ali jasan zvuk mi nikad nije smetao za razliku od previse ofarbanog ili mutnog.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 21 Jun 2007, 16:50

Da, dobilo bi se na masi i prisutnosti u zvučnoj slici, naravno, ne mogu dva tweeterčića spakovana u kutiju veličine konzervi od sardina nikada da pomere toliko vazduha kao dve 279 mm x 173 mm x 245 mm kutije. Mogu proizvođači PC zvučnih sistema da lažu koliko hoće, na "desktop vrištavce" se vraćam samo mrtav i dobrano ohlađen. Odem kod nekoga, sednem pred te... paklice cigareta od zvučnika i - uglavnom mi ostaje samo da se igram vrača-pogađača: "Čekaj, evo ih trube, ova mrlja od distorzije na 5 kHz... aha, subwoofer se raspada, to bi terbalo da bude početak sola na basu... a gde je ovde levo? Levo? A gde je ovde prostor? Bio sam ubeđen da ova pesma ima dosta reverba i paniranja..."

Koliko para toliko muzike, ali OčAjNi DiZaJn tih desktop (i nekih home theatre) prdavaca je međunarodna zavera bioskopdžija i vlasnika diskoteka da se ljudi izbace iz svojih kuća i nateraju da posete mesta na kojima je oprema em plaćena 1000 evra po kvadratu, em zvuči tako.

Naravno, ostaje ti i izbor dobrih hi-fi zvučnika, ali u tu tehnologiju (i cenovnik) se ne razumem (koje pojačalo, koje zvučničke kutije u to pojačalo). Imati dobar hi-fi sistem je skuuuup hobi.

soulfood
Posts: 8
Joined: 20 Jun 2007, 19:07
Location: BG

Post by soulfood » 22 Jun 2007, 16:24

dobro,
evo u mojim uslovima (mala soba, sto metar sa 50cm nabudzen u policu ispred) krecem dalje u smislu poboljsanja kvaliteta zvuka sa pc-ja i evo jedan mini experiment od danas:
iskopao sam negde u stanu neku staru sony mini (mixi, midi, mizlji, ishi... ne znam) linijud valjda pre 20+ godina. nema ni cd. al masina je masina. uklonio sam par altrix (citaj no name) zvucnika i povezao doticnu mini liniju.
razlika ogromna. odjednom slusanje sa pc-ja pocinje da biva zadovoljstvo a ne puko informisanje o muzici. dakle sigurno moze i jos bolje.
keep on keeping on 8)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 22 Jun 2007, 17:25

"Stare Sony mini linije" su zakon, naročito ako su u pitanju drvene kutije. Nekada su koštale oko dvesta evra, i to se čuje. Nyarlathotep, kolega sa foruma, radi pomoću jedne od tih i apsolutno nema šta da joj zameri (a vala ni ja). Tako da - ako je u pitanju jedna od onih fancy srebrnih sa zvučničkim kutijama zasebno, zapakovanim u svetlo drvo - slobodno možeš da prestaneš sa pretragom i štediš dalje, prema "300+ evra slušanju".

smoki186
Posts: 6
Joined: 15 Jun 2008, 01:10

Re: Zvucnici - slusanje muzike sa PC-ja

Post by smoki186 » 15 Jun 2008, 01:26

Cao svima
Imam jedno pitanje siguran sam da je vama jednostavno ali ja se stvarno ne razumem u zvucnike.

Imam altec lansing bxr1121 zvucnike za pc i posle nekih mesec dana je jedan od 2 zvucnika(onaj na kojem je kursor za pojacavanje) poceo da pucka. Zbog cega je to i dali je to moguce popraviti, i dali je skupo?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Zvucnici - slusanje muzike sa PC-ja

Post by Tiki the Boyler » 16 Jun 2008, 14:25

Izgleda da si malo pretjerao sa glasnoćom.
Sve se može popraviti samo je pitanje da li se isplati, ukoliko ćeš za servis dati 80% od cijene novog seta!
Živimo u potrošačkom svijetu, jel....

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest