DIY Box

Izrada, popravka... sve vezano za zvučnike.
nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: DIY Box

Post by nenadnenad » 01 Feb 2010, 17:43

Kao sto je vec receno, drugaciji su zahtevi za HiFi i instrumentalne i zvucnike za ozvucavanje.
Hifi zvucnici nisu konstruisani za stalno prenosenje, a osnovni zahtev je da kutija bude sto ''mrtvija''. Mediapan iliti MDF (medium density fibreboard) je za preporuku u tim konstrukcijama jer ima homogenu strukturu-a time i predvidiivo ponasanje, vazi za akusticki mrtav materijal a pritom je i lak za obradu. Jos ako se lepo furnira, ispadne prelepo i funkcionalno. Mnogi vrhunski HiFi zvucnici su napravljeni upravo od njega. Jefitnije resenje je particle fibreboard-kod nas iverica, ali ne ova uobicajena vec posebne namene, sa razlicitim gustinama, poprecno posmatrano. Po povrsinama gusca (tvrdja), sa sitnijim cesticama, a po sredini meksa, sa krupnijim cesticama. Najjeftinije resenje je obicna iverica. Nije ni ona tako losa, ali u samogradnji je mala razlika u ceni u odnosu na medijapan, pa je kao takvu ne treba ni razmatrati. Puno drvo se koristi vrlo retko, vise s namerom da se zadive kupci sa dubokim dzepom nego is akustickih razloga. Akusticki posmatrano, puno drvo je vrlo zivo, a struktura unidirekciona (sto je zapravo dijametralno suprotno od homogene strukture), sto je u suprotnosti sa zahtevom (kod HiFI) da kutija bude mrtva.
Isntrumentalni zvucnici su predvidjeni za stalno cimanje, prevozenje, cak i bacanje po kamionima, pa je jedan od znajcajnih kriterijuma izdrzljivost (durability). Zato u startu otpadaju iverica i medijapan (u svima izvedbama). Od noga sto ostaje, sperploca ima prednost jer se sastoji od vise unidirekcionih drvenih slojeva pod uglom od 90 stepeni, pa je krajni proizvod bidirekciona struktura. Ovo sperploci daje prednost u odnosu na puno drvo, kad su u pitanju mehanicke karakteristike. Jedino sto bi puritancima mozda zasmetalo ono malo lepka izmedju slojeva. Osim toga za iole upotrebljivu kutiju moracemo i puno drvo da spajamo, naravno lepkom. Iskusni stolari kazu da daska preko 10 cm mora da se lepi, odnosno da bude po sirini sastavljena iz lamela od po najvise 10 cm, jer ce inace najverovatnije da se krivi. Izuzetak su daske stare decenijama koje su se iskrivile koliko su htele, i dalje nece da mrdaju (kao spomenute crkvene).
A sad da predejemo na sustinu.
Gitasrki zvucnici su po konstrukciji najcesce tzv. openback, odnosno sa otvorenim ledjima. Pritisci unutar kutije nisu veliki (kao kod kompresionih kutija u HiFi), pa uticaj vrste drveta na zvuk bice zaista minimalan. Svaka cast onome ko ga cuje, narocito kad se nabudzi distorzija. Mnogo veci uticaj ima zvucnicki element. I mislim da ti je u ovom tenutku to mnogo veca briga. Kad bi mogao da probas sledeci eksperiment, bilo bi ti sve jasno: dve kutije i dva zvucnika. Jedna kutija "idealna" a druga od obicne iverice. Tvoj zvucnik u jednu pa u drugu, i razlike bi bile smesne. Drugo, bilo koja kutija, a dva zvucnika razlicitih karakteristika (recimo neki vintage i neki modern). Razlika, nebo i zemlja.
Ima tu jos jedan bitan detalj koi treba imati na umu. Naime, u HiFi oblasti, zahtevi su da zvuk u sobi bude neutralan, i to je najvaznije "pravilo".
Kod instrumentalnih pojacala, "pravilo" je da "nema pravila", ili bi bar tako trebalo biti.
Gitarsko pojacalo koje zvuci neutralno bi se verovatno "retko" kupovalo (retko zato sto ipak vazi da nema pravila).
Cilj je da pojacalo zvuci drugacije, da boji ton i da mu da sopstvenu notu. Najpopularnija gitarska pojacala imaju tonsku kontrolu kojom "ne moze" da se namesti linearan zvuk (kod HiFi, teznja je da zvuk bude linearan), vec su u svakoj kombinaciji srednji makar malo potisnuti. Tako posmatrano, dozvoljeno je probati sve sto vam padne na pamet ne biste li dobili tu dozu individualnosti koja je tako dobro cenjena u instrumentalnom svetu.
Zato bi moj savet bio sledeci: napravi izdrzljivu kutiju od cega oces (GK cak ima seriju metalnih kutija a, na primer, ja bi se ipak najlepse osecao oko srca kad bi moja kutija bila od kvalitetne sperploce, kao sto je to slucaj kod mnogih proizvodjaca) i eksperimentisi sa razlicitim zvucnickim elementima, velicinom i oblikom otvora pozadi, zatvorenom kutijom, ispunom i cime sve ti padne na pamet, samo ne zaboravi da svoje iskustvo podelis sa nama.
SRECNO!!!

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: DIY Box

Post by sirac-šunka » 01 Feb 2010, 17:54

Ko je autor ovog finog posta gore?

Sve sam to ovde i na sličnim mestima već pročitao, ali mi je sam tekst ipak nekako nepoznat... :O.o:

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: DIY Box

Post by nenadnenad » 01 Feb 2010, 18:04

To je iz teme o izgradnji boksa linkovano na prethodnoj strani.
Moguce je da sam citirao iz teme o wermoni, ne secam se i ne znam ko je autor.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest