Celestion Classic Lead?

Izrada, popravka... sve vezano za zvučnike.
Post Reply
User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Celestion Classic Lead?

Post by Mrav » 12 Jul 2010, 00:59

Nesto se u poslednje vreme mislim da zamenim zvucnik u zvucnoj kutiji. U pitanju je 1922 Marshall box sa 2x12 G12T-75. Problem koji imam sa njima je sto mi cesto zvuce previse 'resko', 'ostro' ili sto bi rekli ameri 'piercing', ali jos gori problem je sto mi zvuce malo 'suplje' pogotovu kad ustekam metalsku gitaru (da ne opisujem sad :D ), Sa rokerskom gitarom situacija je nesto bolja :P , takodje im po meni nedostaje malo vise 'topline', a posto neki to vole vruce .... 8) . Kutiju koristim sa Marshall DSL 50 glavom.

Sto se cene i nabavljivosti kod nas tice, u principu uzeo bih neki Celestion. Takodje zamenio bih za pocetak jedan zvucnik u 2x12 boxu da vidim kako ce popraviti utisak.

Elem, prva pomisao mi je bila da uzmem Vintage 30 zvucnik (hvaljeni high gain-metal dobrog low end-a zvucnik, svi ga sviraju itd.). Medjutim potrazim i pogledam malo detaljnije, i dolazim do zakljucka da bi za moj ukus i prilike mozda bio bolji Classic Lead 80. Po onome sto sam uspeo da saznam i pocujem po netu (a nema toga previse korisnog o ovom zvucniku) on bi mozda bio bolja kombinacija uz moje pojacalo, box i za ton kakav zelim. Zelim malo vise topline, ali i da ne izgubim previse u definiciji visokih, takodje zelim da se sve dobro 'razaznaje' u srednjem opsegu i dobar 'tight' low end, takodje mi ne prija 'nazalni' ton koji sada dobijam uz basswood mjetalsku gitaru i voleo bih bolje 'mesnatije' srednje nego sto ih sada dobijam.

Da li je neko od vas imao iskustva sa ovim zvucnikom i sta mislite kako bi mi se ukombinovao uz pojacalo i box (za sada zajedno sa jednom G12T-75)?
Znam da je V30 dobar izbor za high gain, ali istrazujem alternative, mislim da bi mi u ovom setapu mozda bilo previse srednjih, a i cini mi se da low end na V30 malo previse 'prdi' da se tako izrazim, a srednji su mozda i prejako izrazeni u odnosu na ono sto sam uspeo da cujem od Classic Lead. Uzdravlje :ziveli:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Celestion Classic Lead?

Post by Rocket Roll » 12 Jul 2010, 08:11

Mrav wrote: Da li je neko od vas imao iskustva sa ovim zvucnikom...
Ugradio sam dva u Yamahu G100-212ii: puno basa, vrlo "mesnat" zvuk, visoki nisu tako dominantni. Možda malo suviše HiFi, "generički" ton - nema tako izražen karakter kao neki drugi, slavni zvučnici - ali zvuči "skupo".

Jedino što me brine na njemu je to obilje basa koje lako može da pređe u mulj. Ta Yamaha je Twin-format, znači otvoreni kombo, pa je opet basa za izvoz, a da je kabinet još zatvoren - stvarno bi bilo suviše.

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Celestion Classic Lead?

Post by Mrav » 12 Jul 2010, 14:11

Hm, ni ovim G12T-75 nikako ne nedostaje basa, ali u zatvorenom boxu mi stvar ipak funkcionise sto se toga tice, verovatno zavisi dosta od pojacala, inace pojacalo ima bass boost dugmence, ali ga retko koristim. To meso je ono sto me zanima najvise, tome sam se i nadao, a takodje bih da zauzdam malo visoke.

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Celestion Classic Lead?

Post by Mrav » 17 Jul 2010, 20:43

Nema niko vise nista da kaze? :cry:

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Celestion Classic Lead?

Post by guv'nor » 17 Jul 2010, 21:22

Ja se sada kao nešto ložim da sklopim neku 2x12 kombinaciju, pa isto tako kao nešto čitam, slušam, gledam i sl.
Samo što je tebi mnogo lakše, jer ćeš na kutiju kačiti glavu od 50W, dok sam ga ja nagrabusio sa izborom za svoju stotku... :(
Po onome što sam do sada video, Classic Lead 80 je nešto što najviše podseća na G12H30, ali daleko od toga da su isti.
Zajedničko im je to što imaju čvršći bas i dosta tih niskih srednjih, tzv meso. Classic Lead 80 ima malo prijatnije (zaobljenije) visoke od G12H30.

G12T-75 definitivno u nekim aplikacijama hoće da zvuči šuplje i pomalo oštro, dok neki ljudi koji ih malo duže sviraju tvrde da pri krajnjem maltretu (čitaj pojačalo na max otpanju) zvuče veoma dobro i da se čak ponašaju najsličnije Celestionovim low wattage zvučnicima - M25 i H30.

Isto tako, najpopularnije MesaBoogie kombinacije su trenutno Celestioni ispečatirani za njih, a koji su ekvivalenti Vintage 30 i Classic Lead 80. Tako da, za koji god da se odlučiš nećeš se zeznuti, samo ćeš skratiti vreme čekajući onaj drugi. :mrgreen:

Što se tiče previše visokih, možeš da probaš da napraviš (možda i naručiš) neštokao Weber Beam Blocker:
Image
Image
Image

Jednostavna ideja, visoki dolaze iz samog centra zvučnika, a ti staviš nešto što će da ih upije/raširi - da ne cepaju ko laser. :) Npr, SRV je često lepio kvadratić izolir trake na grill, pravo ispred kalote. :ziveli:

Jesi li razmišljao o još nekim kombinacijama? Npr, G12M-25 je iste decibelaže kao i G12T-75, ok rešenje ako bi da zadržiš kutiju tihom. Isto tako može da posluži i G12-65 - prepun srednjih, ali neće da ode toliko brzo u izobljičenje kao što to radi G12M-25.

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Celestion Classic Lead?

Post by Mrav » 18 Jul 2010, 14:57

Ne brinem o tome da mi kutija bude tiha :XD:
Da, zvuci mi dobro to sto si saznao za classic lead, upravo ovi koje imam znaju da zvuce suplje, malo je bolja situacija kad se 'odpanjim', ali ja bih ipak da mi uvek zvuk zadovoljava (mislim, malo je preterano da moram glavu da pojacam bar na 4-5 da bi to zvucalo bas ok)

User avatar
Tasman
Posts: 86
Joined: 03 Dec 2008, 21:48
Location: Pancevo

Re: Celestion Classic Lead?

Post by Tasman » 24 Jul 2010, 20:51

Ja bih ti predložio da probaš da miksuješ zvučnike. Imam 1936 koji je isto išao sa G12-T75. Previše dark zvuči, a visokih u stvari nema, nego su to neki viši srednji koji dominiraju, i budu previše reski kad se pojača. Sam T75 ima tvrd breakup. U 4x12 bolje radi zbog višlje pozicije i nikad se ne opterećuju toliko koliko u 2X12.
Dobrih rezultata je bilo sa V30 koji je bogatiji u visokim i ima malo tvrdji bas, a mnogo bolje se ponaša na većim glasnoćama i dobiješ ujedno glasniji CAB pošto je i osetljiviji.. Možeš i T100 koji je nešto izmedju po karakteru i jeftin je.
CL80 je tonski sličan T75 (imaju istu membranu) ali sa krućim basom i bolje se ponaša kad je glasan. Nema toliko visokih kao V30.

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Celestion Classic Lead?

Post by Mrav » 24 Jul 2010, 22:35

Svakako cu u startu probati kombinaciju jedne t75 i onoga sto uzmem dodatno.

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Celestion Classic Lead?

Post by guv'nor » 04 Aug 2010, 16:13

Ako se još uvek nisi odlučio, evo jedan klip na kome može sasvim ok da se čuje gde je V30 a gde T75:
A little comparison between V30 and G12T-75. First is V30

Guitar is a cheap chinese Strat with Tesla VR-1 pickups.
Amp is a Marshall 1987X 50W "Plexi" reissue with Lar/Mar master volume.
No effects, straight into the amp. Volume at bedroom level


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest