Pomoc oko izbora zvucnika

Izrada, popravka... sve vezano za zvučnike.
Post Reply
User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Pomoc oko izbora zvucnika

Post by nikolic025 » 01 Sep 2010, 23:35

Pozdrav,imam gitarski box Marshall MC212 i sa lampaskom glavom mi daje jako tup ton,clean je dubok i bez veze,a dist metalski,sto nije slucaj ni sam Bass boxom koji imam (JCM800 1984.),na njemu je extra ton.

Mislim da su u njemu Super 65 Celestion,ali Designet for Marshall,pa bih ih verovatno prodao i kupio druge i sad mi treba strucna pomoc.Nikad nisam uporedjivao zvucnike,osim jednom kad sam na istom pojacalu (Laney neki Hard Core) u kome je,cini mi se bi Rocket 50 i imao sam Seventy 80 cisto da ga isprobam da li radi,ja sam prikopcao pojacalo i cini mi se da je 80 prilicno mocniji,ima vise basa i sta znam ima muda...Ali je to davno bilo.

Zanima me da koji bi mi zvucnici najbolje radili sa lampaskim pojacalom (Marshall). Ne bih bas davao neku ogromnu kintu.Razmisljao sam o G12T75,Vintage 30 (pise na sajtu da je jedan od 70W,pa mi malo nije jasno),Classic Lead,Seventy 80,Rocket...

A razmisljao sam i o Eminence Lady Luck (mislim da je tako)...

Pa ako moze neko strucan da mi kaze sta od ovoga ima najupotrebljiviji zvuk za rock,hard rock...itd...

Hvala

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Pomoc oko izbora zvucnika

Post by guv'nor » 02 Sep 2010, 01:11

nikolic025 wrote:Pa ako moze neko strucan da mi kaze
Ako misliš na nekoga sa diplomom, teško da ima takvih. :mrgreen:

Nego, kako se ono kaže, first things first:
- Koju gitaru koristiš, koje magnete?
- Koji je Marshall, koliko vati?
- Šta podrazumevaš pod Rock, HardRock, tj koji gitarista po tebi ima the sound?

Mislim da je ovo nešto najosnovnije što treba da znamo pre nego što ti bilo ko preporuči bilo šta. :ziveli:

User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Re: Pomoc oko izbora zvucnika

Post by nikolic025 » 02 Sep 2010, 14:07

Pa,to je vrlo neobicno pitanje,na koje ne znam ni ja da odgovorim.Pojacala vrlo cesto menjam,gitare jos cesce.Od TSL60 do JCM900,od Fender Deluxe do Ibanez Prestige...

U glavnom neki zvuk Whitesnake (Aldrich,Beach),Sambora,Slash...

U glavnom imam box sa tri G12H-100 i jednim G12T-75 (zbog ozvuke mikrofonom) i ima izuzetno prijatan ton,ali bih hteo drugi da sredim da bude upotrebljiv.Video sam na oglasima da neki lik prodaje G12T-75 i neku 100-ku i od 16Ohma su,pa bi mi to dobro leglo za neku varijantu da ubacim tu 100-ku u box,a da 75-ce gurnem u MC212...

Ne znam,zato i bitam nekog iskusnom (nemora strucnog sa diplomom:)

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Pomoc oko izbora zvucnika

Post by guv'nor » 02 Sep 2010, 15:13

http://professional.celestion.com/guitar/index.asp
nikolic025 wrote:Pa,to je vrlo neobicno pitanje,na koje ne znam ni ja da odgovorim.
:lol: Pitam jer, u principu, ne postoji loš zvučnik već samo loša aplikacija . :ziveli:

Doug Aldrich - Celestion G12M25 Greenback RI
Richie Sambora - Poslednjih desetak godina Fender Tone Master pojačala kroz 2x12/4x12 Celestion Vintage 30 (Sa Marshall-ima je ranije verovatno svirao Greeback-ove ili G12-65ice), mada ima taj šta hoćeš... :)
Slash - Celestion Vintage 30 (to je bar lako, taj je prodao toliko Vintage 30-ica i Duncan-ovih Alnico Pro II, da će obe firme do kraja postojanja morati da ga slave :mrgreen: )

Fora je u tome što sva trojica furaju zvuk prepun srednjih - G12T-75 je zvučnik koji baš i ne može da se pohvali takvim srednjim frekvencijama, ali - najbitnije - ako ti čuješ da on ok zvuči i da ako tebi to radi posao, ne vidim zašto ne bi uzeo još jedan G12T-75. Npr Malmsteen-a niko ne mož' da odgovori od njih cele karijere - to je ono što mu završava posao baš onako kako on želi. 8)

Snaga zvučnika (W) je bitna ako ćeš da koristiš bilo šta preko 50W, jer jedan Greenback u 2x12 kutiji automatski ograničava tu kutiju na ne preko 50W.

Evo, za kraj, jedan lep klipić, gde Doug priča o svojoj opremi:

Zvučnike spominje na 3:20. :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest