Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Izrada, popravka... sve vezano za zvučnike.
Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by Kristijan » 11 Feb 2011, 11:27

Spremam se da napravim otvoreni 2x12 kabinet, i sada se dosta mučim oko izbora zvučnika. Odnosno, bio sam ubeđen da sam doneo odluku, i da ću kupiti 2 Celestion G12T-75 zvučnika, ali sam u poslednjih par dana počeo da se premišljam, pa da vidim šta drugi misle...

Mislim da je bitno da pomenem kako bih ja to koristio. Kao prvo, sviram Telecaster, i sve i da nabavljam i neku drugu gitaru, najbitnije mi je da mi je čitava postavka takva da Telecaster zvuči onako kako ja želim. Drugo, ne sviram sa još nekim gitaristom u bendu, i nekako sam i sviranje tome prilagodio - nema maratonskih solo linija, mnogo sviram u dvozvucima da tokom solo deonice kompletan zvuk benda ne utanji previše, uglavnom sam chicken picker kad je tehnika desne ruke u pitanju, a kao pratnju dosta često sviram, upravo zahvaljujući tehnici desne ruke, beskrajna arpeđa, tako da mi je bitno da imam "razgovetan" zvuk, da nije sve smuljano. Uglavnom koristim clean boost ili overdrive, jako retko fuzz... čak toliko retko, da ne mogu da se setim da li sam ga i jednom nagazio u poslednja 3 meseca... Distorziju nikad ne koristim, cenim da nije dobra za moj stil sviranja, napravi mi "blato" od tona. Dakle nisam hi-gain gitarista, a nisam ni moderan gitarista. Uglavnom sviram sa sasvim otvorenim tone potom, ili ga srolam na pola, ali ama baš nikad ne sviram sa sasvim zatvorenim tone potom.

Kabinet pre svega pravim zbog lampaške glave, biće najverovatnije nešto na temu Vox AC30. I tu sam se lomio, mislio sam da će ipak biti nešto Fenderoliko, ali u poslenjde vreme mi se mnogo dopada kako Telecaster radi u paru sa Voxom. Istina, češće sam ga baš u poslednje vreme svirao kroz AC100, ali više volim starije koncepte, nešto što ima pored reverba i tremolo, da može i neki surf da se odvali. Sekundarna upotreba bi bila i kao dodatni kabinet za mog "kućnog ljubimca" Vox Pathfinder 15R.

E sad, šta me muči. Iako mi se generalno dopada kako G12T radi, gde god da sam zavirio u pojačalo i video ove zvučnike - bio sam sasvim zadovoljan zvukom, čini mi se da može da se desi da mi sa ovim zvučnicima ton bude malo više prašteći. Telecaster nikad nema problem da istera bistar ton, pa ne bih da se vežem za zvučnike koji samo to mogu da izbace, treba mi i malo masti. Baš zbog toga sam iz nekog mog prethodnog dvoumljenja izbacio iz priče Classic Lead. A na scenu se ušunjao Greenback. To me prilično iznenađuje, budući da dobro znam da me taj zvuk ranije nije baš gađao kako treba, ali sam u poslednje vreme u mnogo navrata svirao kroz ovaj zvučnik, i rekao bih da sa Teletom radi dosta fino. Istina, svirao sam samo kroz 1x12, pa nemam predstavu kakav je kao 2x12.

Dakle, da sumiram, G12T ili Greenback?

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by Cortex » 11 Feb 2011, 11:36



Celestion G12H30.
Ja sam izabrao taj.

:ziveli:

G12T, ne znam kako radi sad cu da vidim...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by Kristijan » 11 Feb 2011, 11:46

Neeeee, neeee opet troumljenja, zašto si mi to uradio? :XD:

E pa ne znam, nisam ih uživo nikad koristio, a nešto ne verujem ovim snimcima... Ako ti to imaš u posedu, rado bih testirao.

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by Cortex » 11 Feb 2011, 11:52

Pa nemam josh uvek, ali stizhe uskoro :)
Funkomat je stock zvuchnik svog Fender Blues Junior-a zamenio sa ovim g12h30, koliko vidim u poslednjem trenutku je baba slim takodje otpisao Greenback i uzeo g12h, guv'nor ga hvali na sva usta, Peca ga bash i ne voli, ali kapiram da je probao ganz nove dok se josh nisu razradili...cena je ista kao i Greenback-u, u Player-u ga kod nas zovu Celestion G12 Hendrix :lol:, eto, mislim da sam ti sumirao situaciju, vishe nema razloga da drugi ljudi postuju :P
Naravno da cesh probati chim meni stigne, i razmishljao sam da te zovnem, jer nikako da se vidimo na vopi-u. :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by Kristijan » 11 Feb 2011, 12:07

Hmmm, ne znam, na ovom snimku mi deluje da imamo malo napucanije srednje, više nego što ja volim... No da sačekamo taj živi test. Svakako znam da mi se na onom Rivera klipu više dopao G12T nego G12H, ali to je sve svirano na Les Paulu, i sa dosta drajva... Ne znam ni sam, velika muka...

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by Cortex » 11 Feb 2011, 12:08

U je, pa meni je Greenback sav u nekim srednjim i u basu koji se preliva preko celog spektra. :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by Kristijan » 11 Feb 2011, 12:25

Jeste, ali je njemu ton sasvim drugačiji, baš ono - drugi zvučnik načisto. A ovaj H mi je kao T samo sa zatvoreniji tonom, i to zatvorenijim na neki čudan način. I još me nešto tu buni... Vidiš, pretresao sam onaj Tone Selector na Celestion sajtu malopre, i stekao utisak da je H po njima preporučljiv za 4x12 kabinete. Naravno, kapiram da je to nebitno, nije to uklesano u kamenu, može to da se koristi kako god ko želi.

Za sada sam siguran da ne bih uzimao G12K-100, Vintage 30 i Classic Lead. I mada mi se nikad Grenback nije dopadao na youtube snimcima, uživo mi se veoma dopao, ali ostavljam prostora da grešim, i posebno me brine da se ne zaletim budući da nisam nikad imao prilike da čujem par Greenback zvučnika u otvorenom kabinetu.

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by Mrav » 11 Feb 2011, 12:50

Zanima me zašto si Classic Lead 80 izbacio iz kombinacije? Ja baš nameravam da nabavim jedan... Čisto informativno ako možeš da mi objasniš :ziveli:

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by andrej] » 11 Feb 2011, 12:55

meni je na ac30 kombou (sto implicira open back) koji sam svirao jedno vreme zakon bila kombinacija 2xgreenback (al ovo su vintage, iz 70ih bili) i to mi je mozda i najbolji ton za telca, na suvo. podebljavali su ton fino, sto je bilo super, al zbog toga pedale bas i nisu lezale. ono, klin skroz toplina, drajv takodje, upalis fuzz/dist/jaci od: muulj.

onda sam uzeo 1x12 closed back sa v30 od pece (uparen sa njegovim pojacalom, isto ac30 fora) i nacisto se odusevio kako prima pedale i kolko bistro zvuci. i znam ja sve to, alnico goldovi i keramicki greenbackovi su bili tradicionalni zvucnici na voxevima, pa jos imas telca, razumem brigu zbog visokih. al, ja imam skoro isti setap i NEMAM problema sa visokima (mislim, ac30 ima i hi i cut kontrole koje su savrsene da se namesti pravi ton na prakticno bilo cemu), v30ke odradjuju strashan posao kad je razgovetnost u pitanju, bolje od svih ostalih zvucnika koje sam probao, na svim pojacalima. savrsena definicija i na klinu i na drajvu i na fazu, a ni dist nije los (ja to slabo koristim). istina, kad ga odvrnes na 10, nece imati ono raspadanje zvucnika ko greenback (kazu da se goldovi tek raspadaju), al ti to i ne treba. za to sto si rekao, v30 je najbolje resenje, ako mene pitas. takodje, pitaj pecu, to isto preporucujem. i ne brini o visokima na v30. jedini je problem sto se oni valjda stavljaju u closed back kabinete (mislim na v30), a greenbackovi u open. greenbackovi muljaju dosta vise od v30 i nisu savrseni za razgovenog sviranja, iz mog iskustva. a v30 nisu suvi kolko ti se iz price moze uciniti: nikad nece biti one neprijatne, skoro kao semiacoustic, suvoce koja se moze cuti kod mese i hiwatta. ac30 ipak ima toplinu.

imao sam priliku da uporedim svoj kabinet (i sa mojim pojacalom i sa tiny terrorom) sa orange 1x12 cabom i sa orange OB 2x12 cabom. bolje zvucao od oba (mada su ovi orange, istina, bili novi), sa oba pojacala

ako oces, ja sam u bgd, da navrnes i probas (pecin rocket + 1x12 oversized closed-back kabinet sa v30), mada trenutno nemam gitaru (al se i ja sa telcima zajebavam, uglavnom).

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by Trooper » 11 Feb 2011, 13:02

:1: za V30 :D

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by Kristijan » 11 Feb 2011, 13:05

@Mrav: Pa stekao sam utisak da za Telecaster to nije baš najbolji izbor, jer Telecaster ima taj prodoran, oštar ton, i definitivno može da mu zafali dubljih tonova, odnosno može da ima viška visokih. Moj je utisak da je Classic Lead odličan da izvuče bistrinu kod humbucker magneta, ali da ne radi dobro sa Telecaster bridge singlom. Eto, mislim da za moju svirku i moju gitaru to nije idealan zvučnik.

@andrej]: OK, svakako vredi da se čuje, mada moram da kažem da ja nešto ne marim V30, bar do sada nisam imao prilike da čujem taj zvučnik u kombinaciji koja mi leži.

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by Mrav » 11 Feb 2011, 13:51

Hmmm, da. Ja imam box sa dve T-75 i mislim da ću malo ublažiti one neprijatne visoke sa Classic Lead, Doduše ja najviše sviram hamove i to na Marshallu tako da nije ni čudo da mislim da će mi ovo najbolje leći. Takođe sam skapirao gledajući po netu da Classic Lead ima malo utegnutiji low end (high low i low mid) od T-75ica, a ima sveukupno ujednačeniji response, sa vrlo malo break-up-a (što meni i odgovara, obzirom da prilično glasno cepam Marshall glavu od 50w u zvučnike, pa ne želim da mi preterani breakup ugrozi low end) :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by Kristijan » 11 Feb 2011, 19:42

E pakao je ovo kad čuješ više predloga, sad više nisam siguran u bilo šta... Sad sam se vratio sa kratke turneje, cimao sam ortake da teglimo pojačala da ih čujem u istoj prostoriji, bio po prodavnicama, preslušao još par klipova na youtube... I zaključak je sledeći. Neću uzimati Greenback, previše zatvoren ton, nije za moju svirku. Ali najverovatnije neću uzimati ni G12T, jer iako ima naglašenije visoke od Greenbacka, nema bolju definiciju tona, malkice mi je muljav ton. Odnosno, nešto je približniji onome što meni treba, ali nisam oduševljen. I dalje nisam čuo uživo G12H, ali jesam čuo V30 u 1x12 otvorenom kabinetu, i šta znam... Iskreno, nisam oduševljen, ali mi se mnogo više dopada og Greenback.

Dajte ljudi još neke predloge.

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by andrej] » 11 Feb 2011, 20:01

jel mora open back? preporucujem ti da probas v30 u zatvorenom. kod mene ili kod tylera, cini mi se da je i njegov homemade 2x12 sa v30kama zatvoren. meni je to kombinacija koja zvuci sa svime: i marshall i orange i vox, pa i fender.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by Kristijan » 11 Feb 2011, 20:45

Paaa, ovako... Bezbroj puta sam se uverio da kod opreme ne treba da zauzimam neke mnogo tvrde stavove, jer ima toliko varijabli... Što naravno ne znači da ne treba da se oslanjam na dosadašnja iskustva. I ja na osnovu dosadašnjih iskustava kažem da bih više voleo otovreni kabinet. Sva pojačala koja su ikad na mene ostavila dobar utisak su ili bila kombo pojačala sa otvorenim "leđima", ili su imala otvorene kabinete. Nekako mi tu zvuk više "diše".

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest