Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Izrada, popravka... sve vezano za zvučnike.
User avatar
sl0e
Posts: 1495
Joined: 17 Feb 2008, 03:00
Location: Beograd

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by sl0e » 11 Feb 2011, 20:53

Mozda Jensen neki? Sada sam upravo dosao sa prezentacije P&K pojacala, onaj Jive King od 20w ima Jensen zvucnik u sebi, mislim da je Peca pomenuo Jensen P12N. Zvuk je za pad vilice, narocito kombinacija clean + reverb. Svakako vredi poslusati.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by Baba Slim » 11 Feb 2011, 23:38

Pošto sam spomenut od strane uvaženog kolege Cortexa, rešio sam da dam svojmali doprinos ovoj temi... :) :ziveli:
Cortex wrote:Funkomat je stock zvuchnik svog Fender Blues Junior-a zamenio sa ovim g12h30, koliko vidim u poslednjem trenutku je baba slim takodje otpisao Greenback i uzeo g12h...
Istini za volju, nisam imao prilike da probam Greenback, ali sam razmišljao o tome da se nekako iscimam i da ga isprobam kod Nemanje Velimirovića (on je tada prodavao pomenutog Greenback-a), ali iskreno, mrzelo me je, a i bio sam se već odlučio za G12H30, jer sam u 2 navrata sa Funkomatom upoređivao kombinaciju mog pojačala sa tim zvučnikom, u uporednom testu sa V30 koji je tada fabrički još bio namontiran u Carvinov mali combo.

Glavni razlog za menjanje V30 u mom slučaju nije bio zato što je V30 loš zvučnik, nipošto. Jednostavno je zvučao jako ''kartonski'' u odnosu na G12H30, koji je izrazito prostoran i kristalniji, jako prijatan, bukvalno ti dođe kao veliko olakšanje kad pređeš na njega sa V30.
Ali sve to se moglo primetiti samo u uporednom direktnom testu, jedan pa drugi. Zvuk sa V30 je odličan sam za sebe, mora se priznati, ali je bio previše u srednjima (što i nije toliko loše jer se probijao u miksu benda bez najmanjih problema), najverovatnije zbog njegovog voicing-a u kombinaciji sa jako malim combom koji je openback, pa basa nigde, morao sam da pojačavam na 8 da bi ga bilo koliko treba, a opet ni to nije bilo to.

Promenom zvučnika sam dobio više basa, malo više visokih, i taj ''kutijast'' prizvuk je nestao u dobroj meri, ako ne i potpuno (nismo naknadno upoređivali Blues Jr.-a i Carvina)...

E sad, opisivanje nekih dubljih detalja i zvučnih karakteristika ova dva zvučnika ne bih mogao izvesti, i moje iskustvo sa različitim zvučnicima na jednom istom pojačalu je skromno. Znam da kada sam se obratio za pomoć Dr.Decibel-u, iz prve je preporučio G12H30, a istu preporuku je imao i hasserl, lik koji je razvio najpoznatiji niz modifikacija za moje pojačalo.

Mislim da samo treba da imaš na umu, da ako insistiraš na open back kabinetu, treba da znaš kakve zvučne posledice takva konstrukcija neminovno nosi, i sa tog aspekta da gledaš koji bi se zvučlnik najbolje uklopio.

Za kraj, evo mali klip, koji je ustvari stihijski demo Telecastera kojeg je pravio majtimika... Nažalost, nema puno čistog klina, bez ikakvih efekata, što bi ti moglo pomoći, ali eto bar neka okvirna informacija za Tele + Carvin Vintage 16 (5W mod) + G12H30... :ziveli:



EDIT: Moram samo još nešto da dodam:
one prezentacije na YT, definitivno pokazuju da razlika među zvučnicima itekako postoji, i možda mogu okvirno da pomognu da se suzi izbor na par modela, ali ja se lično ne bih usudio da na osnovu njih donosim odluku. Meni je isključivo prelomilo to što sam imao priliku da uživo detaljno uporedim zvučnike. Nisam rekao ništa novo, znam, ali možda treba ipak gledati da se iskombinuje isprobavanje uživo, bez žurbe, pa možda i da se uloži više vremena i strpljenja, ali to je možda jedini način da budeš potpuno siguran u svoj izbor.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by Kristijan » 12 Feb 2011, 11:04

OK, ovo je vrlo korisna informacija. E sad, budući da ću ja sam da pravim kabinet, mogu da napravim dimenziju kakva mi pasuje, tako da svakako ne bih imao problem da mi je kabinet suviše tesan ili tome slično. Šta više, potrudio bih se da napravim kabinet koji ima pozadi 3 panela, pa da gornji i donji stoje stalno na svom mestu, a da srednji imam za situacije kada je poželjno da sasvim zatvorim kabinet pozadi. Cenim da je to jaaaaako daleko, bavim se pre svega autorskom svirkom, i daleko su otvorene bine i rasipanje tona u nepovrat kroz otvoreni kabinet. A definitivno više volim otvorene kabinete, proverena stvar. U krajnjoj liniji, čitao sam da kod otovrenih kabineta pomaže ako se mikrofon stavi i iza kada je velika scena u pitanju. No da sada ne kasapim vola za jednu šniclu, kad su situacije gde bi zatvoreni kabinet imao neku prednost toliko daleko da nema ozbiljnije svrhe da o tome lupam glavu.

Šteta što nema na ovom tvom klipu samo nekog blagog kranča, da čujem malo starinskog twanga. I nema baš čistaka, to bi mi pomoglo. Opet, stvarno dobro zvuči ovaj tvoj Carvin sa ovim zvučnikom. Takođe bi bilo više nego zanimljivo da sam mogao da čujem isto to tvoje pojačalo sa V30 zvučnikom, da mogu da povučem paralele. Ipak, kako jesam čuo uživo V30, i kako sam na nekim klipovima čuo kako zvuče u uporednom testu V30 i G12H, za sada bih prednost dao G12H.

Čini mi se da nikad nisam svirao na pojačalu koje ima Jensen zvučnike, ili bar nisam znao da je u pitanju pojačalo s tim zvučnicima. Ne znam ni gde mogu da se nabave. Nešto se kroz maglu prisećam da je na nekoj forumskoj temi pominjano da negde na Novom Beogradu ima firma koja ih zastupa, ali može biti da grešim. Uzeću u razmatranje.

Hvala svima na predlozima. Korisno bi mi bilo da čujem i ako neko ima konkretnije iskustvo sa pomenutim modelima u 2x12 varijanti.

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by guv'nor » 12 Feb 2011, 13:59

Chicken Pickin' Guitar

Bues Guitar
[youtube]YtUVCzwLwJ4&feature=related[/youtube]
Plexi Style Rock Guitar
[youtube]6GkIrw99oeY&feature=related[/youtube]

Ovo su relativno noviji klipovi, ne znam da li si ih video. Nisu baš svi zvučnici koje tražiš, ali se nadam da se lepo čuje da svi Celestioni rade slično, a opet je svaki model dosta različit od drugog. To je taj tzv British Voiced zvučnik-smrad.

P.S. Sa'ću još malo da pišem, samo da još par puta pročitam temu, da ne ponovim nešto k'o nagluva baba. :mrgreen:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by Kristijan » 12 Feb 2011, 14:37

OK, čekam dodatni komentar sa nestrpljenjem.

Preslušao ova 3 klipa. Šta znam, nemi se od ova 4 najviše dopao G12-65, ali me nije bacio u nesvest. V30 ima prisutan, drčan ton, i kapiram da pleni na prvu, ali isto tako kapiram da bi me smorio posle pola sata sviranja. Greenback je dobar za "punjenje", ali mi se čini da mu fali ta razgovetnost koja meni treba za "čupkanje" desnom rukom. Alnico Gold je hvaljen i skup, ali to je neka totalno druga priča, ne nalazim se ja tu ni malo. G12-65 je vrlo, vrlo blizu onoga što mene zanima, ali mu fali that little something... Što naravno može da bude i do pojačala, i svakojakog drugog podešavanja tona.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by Kristijan » 12 Feb 2011, 15:13

U stvari... Nije G12-65 to što tražim. Preslušao sam sada sve ponovo, preslušao sve po nekoliko puta... i nema tu onoga što mene baš-baš zanima. Još mi od svega što sam samo preslušao sa youtube najbolji utisak ostavlja G12H, ali eto - do sada ga nisam koristio, pa ne bih da donosim brze zaključke.

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by guv'nor » 12 Feb 2011, 16:10

Kristijan wrote:OK, čekam dodatni komentar sa nestrpljenjem.
Nemam šta mnogo pametno da kažem, nego sam napomenuo da ću još da pišem da ne ispadne da sam samo okačio par klipova i ćao. :)

Vox će uvek raditi kao Vox, zvučnici mu samo daju šmek po želji, kao što kažu npr ovde:http://tone-lizard.com/Vox_Myths.htm

G12H30 je manje-više default zvučnik za bilo šta. Kada nisi tačno siguran šta ćeš, uvek met'eš njega. Mnogo je čvršći i brži od zemljaka slične vataže - G12M25 (aka Greenback-a) i Alnico Blue-a, a opet dovoljno slab da krene da diše zajedno sa pojačalom ako se cela priča malo namunji, na nekoj većoj bini i sl. Niski i visoki su mu prisutni i lepo definisani. I ako nema izraženi taj mid-hump i dalje ima potpis British voice-a (kvržica u visokim srednjim), mnogo manje od V30, ali opet je daleko od scoop-a koji ima G12T-75. Kao što sam već napisao, što se više pojačava, pored toga što sve više radi, tako mu se i javljaju oni lepi srednji. I ako možda izgleda (po opisu) da je jack of all trades, master of none, nije! :mrgreen:
Vintage 30 - o njemu je već dosta pisano. Meni se ne sviđa kako radi u otvorenom kabinetu 1x12, u situaciji 2x12 je malo bolja priča (ali i dalje manjka definicija u basu, nekako je previše sunđerast, mada možda je to samo do mog pojačala), dok u oversized closed back kabinetu ima zvuk dobrog, starog, pošteno razrađenog G12H30. Imao sam Orange-a sa Blackaback G12H30 iz 75-76 i, manje-više, to je to.
G12T-75 je kao što već i sam znaš, dosta oštar zvučnik isečenih srednjih, koji je pošteno korišćen od strane pro gitaroša, ne ovih naših :lol: - već onih preko okeana. I svi tvrde da, kada se namunji u 4x12 kabinetu, zvuči kao Greenback na ster(e)oidima. Izgleda da se i njemu javljaju ti srednji kada im se isporuči poštena vataža, a i dalje imaju čvrći i jasniji spektar viokih i niskih. Nemam nikakva iskustva sa ovim zvučnikom, pa ne bih mnogo dužio.
Classic Lead 80 je negde na sredini između Celestion-a i Electro Voice-a. Veoma čvrst i jasan (iskren) zvuk, ali i dalje sa tom neizbežnom notom koju svaki Celestion ima.
G12M25 (Greenback) nije toliko basovit zvučnik koliko se ljudima čini. Više je mekan i bukvalno odmah ulazi u neko svoje izobličenje, da se stvarno čini da mu je svaka živa frekvencija umočena u bas. Ne preterano jasan zvučnik koji, kako si i sam rekao, ti ne bi nešto odgovarao ako tražiš jasnoću i definiciju. Odličan zvučnik za isporuku drveta tonu. Da se vratim na prvu rečenicu o G12M25 - upravo zvog tog nedefinisanog a ogromnog basa, koji radi samo u zatvorenim kabinetima, ljudi ga u otvorenim kabinetima mixuju sa G12H30, sem ako ne žele ono mangupsko raspadanje malih Tweed Fendera.
G12-65 je manje više vel'ki Greenback. Sve je puta 10 - visoki, srednji i niski. Mnogo je jasniji i definisaniji.

Ako već praviš 2x12 kabinet, možda treba da razmotriš i miksovanje zvučnika. Jes' da malo više boli glava :lol: , ali je to veoma uobičajena i česta stvar radi dobijanja željenog soničnog mixa. :mrgreen:

Zvučnici koji forsiraju srednje (G12M25, V30, G12-65) se odlično slažu sa zvučnicima koji imaju dobar bass i treble (G12H30, G12T-75 i CL80). Treba samo malo paziti na vatažu - apsolutno je bespotrebno mežati CL80 i G12M25 npr i decibelažu. Sa druge strane neslaganje decibelaže možda može da bude i zanimljivo - G12M od 98dB može sasvim lepo, iz pozadine, da boji i daje 3D sliku G12H30-ici koja će biti u prvom planu.

U svakom slučaju, imaš moj kabinet (P&K 2x12, koji ima leđa upravo onakva kakva ti spominješ) uvek na raspolaganju.
U njemu su 2xV30, pa možemo da se nađemo kada god i gde god to tebi odgovara i vadimo i stavljamo u njega koji god zvučnik ti padne na pameti, a verujem da ima ljudi kojima neće biti frka da izvade po komad iz svog pojačala zarad takvog eksperimenta. :ziveli:

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by ssmc » 12 Feb 2011, 16:23

guv'nor wrote:......a verujem da ima ljudi kojima neće biti frka da izvade po komad iz svog pojačala zarad takvog eksperimenta. :ziveli:
Modže modže :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Savet za 2x12 kabinet za gitarsko pojačalo

Post by Kristijan » 12 Feb 2011, 16:58

Odlično. Vrlo korisno, vrlo detaljno. Za sada mi ova priča sa stavljanjem 2 različita zvučnika deluje kao dobitna kombinacija. Hvala svima!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest