Kad je već i Faks otvorio temu, a i ja bi menjao zvučnik :P

Izrada, popravka... sve vezano za zvučnike.
User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Kad je već i Faks otvorio temu, a i ja bi menjao zvučnik :P

Post by sirac-šunka » 27 Dec 2011, 00:00

Dakle, idemo u novi poduhvat operacije "zajednička kupovina šper-ploče", onaj faks se prsi sa svojim novim idejama, pa, eto, oću i ja :P

Posedujem ovaj zvučnik:

Image
http://audiotehnika.rs/pdf/mb12g301.pdf
Koristio sam ga ponekad za bas, ali ipak češće kao monitor na svirkama. Sve to u ne baš proračunatom boksu, skockanom na brzaka, ali nije to loše radilo i tako.
Sada mi za te potrebe to ne treba.
Treba mi jedan manji boks za bas gitaru koji bi koristio za probe i poluakustične svirke, dakle bez nekog većeg opterećenja pa mi je tih 400w mnogo.

Razmišljam se da prodam taj RCF i uzmem ovaj Eminence Beta-12LTA:
http://audiotehnika.rs/pdf/beta_12lt.pdf
Pre svega zbog toga što mi ne treba za njega tviter, rekao bih, zatim ima generalno dosta širi frequency response, dosta se brže penje do 100Hz, vrlo sam zadovoljan Eminencom i mislim da bi mi za ove potrebe to bilo bolje rešenje...

Evo grafikona za brzo upoređivanje:
RCF:
Image

Eminence:
Image
Ostale karakteristike se mogu videti iz priloženih .pdf-ova.

Otprilike bih mogao za stari RCF (nov košta 125 evra) da dobijem novi ovaj Eminence (košta svega 55). Možda nešto i ostane :)
Da li da se upuštam u takav poduhvat ili da lepo iskoristim to što imam...?

Edit: Sad primetih da se ovi grafikoni ipak nešto razlikuju od onih iz postavljenih pdf-ova... :?

User avatar
faks
Badmotorfinger
Posts: 1322
Joined: 21 Jan 2009, 23:23
Location: raskrsnica

Re: Kad je već i Faks otvorio temu, a i ja bi menjao zvučnik

Post by faks » 27 Dec 2011, 04:02

:ziveli:
imam aneks dogovora za djoranje onih zvucnika..
ostaje mi box, onaj sto sam radio..
koliko tebi treba litara zapremine za taj koji hoces duznes?
a i taj sto sad imas?

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Kad je već i Faks otvorio temu, a i ja bi menjao zvučnik

Post by sirac-šunka » 27 Dec 2011, 09:26

Pa ja bi se uklopio u taj neki preporučeni minimum, nekih 50-60 litara :hide:
Nego ajd ti baci malo pogled na ove .pdf-ove, i ti si buljio u te parametre, pa ćeš videti moći da li ova moja ideja ima nekog smisla... :O.o:

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Kad je već i Faks otvorio temu, a i ja bi menjao zvučnik

Post by Cope » 28 Dec 2011, 10:11

Dvanaestica je savršenstvo za bas, zapravo u paru, to je moje iskustvo...

Desetke brze, petnaja masTna, al dvanaja - to je to! Sve svira.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Kad je već i Faks otvorio temu, a i ja bi menjao zvučnik

Post by sirac-šunka » 28 Dec 2011, 12:10

Pošto ga nema Michabass, a od vas slaba vajda...
Malo sam čačko po Mićinim postovima:
Michabass wrote:Membrana što lakša, induktivnost zavojnice što manja, frekventni opseg što širi nagore, kriva impedanse što ravnija i nepisano pravilo zavojnica oko 2" - 50mm (maksimalno do 2,5" iliti 64mm!) *za 12''
Uzmi recimo tri ili četiri zvučnika za koja misliš da će ti odgovarati za bas gitaru (recimo svi sa 2" špulnom), otvori njihove pdf-ove naporedo i uporedi ove parametre koje sam ti dao. Onaj koji ima najbolje sve od toga (ili najbolji prosek) biće najbolji za bas gitaru, naravno ima i tu ponekad izuzetaka jer membrana ne sme da bude previše tanka - raspašće se od niskih tonova... i tako dalje... ali to je već stvar iskustva, dovoljno buljenja u parametre i znaćeš i sam da odabereš dobar zvučnik...
Michabass wrote:Treba gledati uvek da zvučnik ima što veću osetljivost u dB, da ima solidan power handling u W, da nema pretešku membranu i da ima malu induktivnost zavojnice. Te podatke svaki iole ozbiljan proizvodjač štampa u pdf specifikacijama. Nije nuklearna fizika provaliti šta bi moglo da odgovara za bas. Eminence Deltalite recimo nije projektovan striktno za bass gitaru ali je za nju izuzetan! Kako Eminence i masa drugih proizvođača tako i B&C ima "stock" zvučnike koje samo malo "našminka i natjunira" i nalepi druge nalepnice i prodaje kao instrumentalne... To su insider fore koje nećete baš naći svugde na internetu- ali zato imate mene da vam otvorim oči...

pa sastavih ovu tabelu:
Image

Zaključak jeste da je Beta12LTA bolji zvučnik za bas po svim parametrima osim po induktivnosti zavojnice i ako zanemarimo slabiju osetljivost za 0,3 db.
A košta više nego duplo manje... :grummel_2:
Pretpostavljam da je to zbog enormne snage koju trpi RCF, zbog toga što je njegova zavojnica od aluminijumske žice, pa to utiče na "otvorenost" tona, kako neki tvrde i sl... A i meni je u početku RCF bio više potreban za PA upotrebu, sad mi treba nešto drugo...

Ako sam nešto propustio ili loše protumačio, molim da me ispravite...

User avatar
faks
Badmotorfinger
Posts: 1322
Joined: 21 Jan 2009, 23:23
Location: raskrsnica

Re: Kad je već i Faks otvorio temu, a i ja bi menjao zvučnik

Post by faks » 28 Dec 2011, 17:33

e brate. skinuo sam bass box 6 pro ali jos uvek se machujem kako da ga upetrebim.. videcu kasnije tutoriale na y.t.
(sad sam jako umoran, odoh da zabodem krevet)
pa cu onda moci da izracunam i sebi i tebi.
cenim da ti je ok box oko 100 litara zapremine ?
a sta mislis da uzmes onaj moj sto sam pravio ? on je tu negde oko 100 litara (97 ako se dobro secam).
platis samo materijal. dobijes tapaciran sa onom mrezicom sto si rekao da ti se svidja (podrazumeva se da necu da skidam coskove,nogare,rucke..)
ako treba da se prekroji, mogu da odem do brata on ima ekstra alat pa da smanjimo na potrebnu zapreminu. ali to bi onda potrajalo mozda i 15ak dana
ae pa se cujemo ako ti tako odgovara
:cao:
Last edited by faks on 28 Dec 2011, 17:46, edited 1 time in total.

User avatar
faks
Badmotorfinger
Posts: 1322
Joined: 21 Jan 2009, 23:23
Location: raskrsnica

Re: Kad je već i Faks otvorio temu, a i ja bi menjao zvučnik

Post by faks » 28 Dec 2011, 17:42

nisam ni stavio reflex cevi. ok mi je radilo u sobi. samo tu sam i svirao. inace ima dva otvora precnika 75mm

odmeri da li ti prednja strana odgovara da prosiris jedan od otvora za zvucnik. onda bi naravno morao drugi da zatvoris (lepak i sper.. a mislim da mi je ostalo jedno parce spera od tog otvora ;)) dobijes i skaj za celu stranu,kad zagitujes da se ne vidi
eto :)
laku noc

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Kad je već i Faks otvorio temu, a i ja bi menjao zvučnik

Post by sirac-šunka » 28 Dec 2011, 18:33

BassBox Pro 6 nisam koristio, a skinuo sam ga još poodavno... :hide:
Valjda bi trebalo da radi po principu WinISD, a to sam koristio... Radi tako što nađeš svoj zvučnik iz baze samog programa, ili ukucaš sam sve Small-Thiele parametre, zatim ukucaš željenu litražu, izabereš tip boksa, debljinu materijala koji koristiš za izradu, klikćeš next, next, next... :P i dobiješ preporučene dimenzije!

E pa ja bih sad tako... krenuo od nule, ipak, jbg... :( Hvala na ponudi, ali mi je više i fora da sam uđem u sve probleme dizajna zvučnika. Ovaj prvi boks mi je donekle i bilo toliko teško da ga sastavim jer nisam to mogao odmah dobro da vizualiziram od samog starta, pored toga što mi je sve krenulo naopako oko nabavke drajvera i sl... A spomenuo sam i da bih što manji box 50-60 l. Poenta mi je da napravim nešto malo portabilno za probe i manje poluakustične svirke.

A što ti lepo ne sačuvaš tu kutijcu, tvog prvenca kojeg si lično kreirao? :wink:
Iskoristiš hardver sa njega, a kasnije nekad uvek možeš da ubaciš neke zanimljive drajvere, pa kad zatreba...

Molopre sam slučajno naišao na ove prejeftine: http://www.thomann.de/gb/celestion_bl10 ... c5b698c488
Image
Ipak su kao Celestion neki, idu čak do 6,5 kHz, 100w nije ni malo, 96 dB za Celestion od 10" je ok, špulna nije maljušna kao na onom Fane-u od 125w što smo razmatrali u tvojoj ranijoj temi (Eminence Beta 10, kako se beše zvala), rade se u verzijama od 8 i 16 oma, a znam i lika koji može da donese uz neveliku proviziju... :wink:
I onda recimo imaš taj boks sa dva Celestiona od 100w i ovaj novi sa RCF petnajom. Ako se prisetimo one distribucije snage kako nam je Mića pripovedao, pa čak i imajući u vidu da optimistične procene snage zvučnika od strane njihovih proizvođača, trebalo bi to fino da radi i uz tvoj Ampeg V4 od 100w. Beše taj?

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Kad je već i Faks otvorio temu, a i ja bi menjao zvučnik

Post by sirac-šunka » 28 Dec 2011, 19:10

Sad nešto gledam ovaj grafikon za ovaj moj Beta-12LTA malo bolje, a ovde se i mnogo bolje vidi:
http://www.eminence.com/curves/curves.p ... &width=580
pa... malo me sekira što je toliko razuđen... :( Posebno onaj gap između 3,4kHz i 4,5kHz. Kada bih uzimao neki tviter mogao bih da sečem sve što ide iz basa preko tih 3,4 kHz, ali ja sam hteo bez tvitera/visokotonca...
Šta da radim, šta da radim... :roll:

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Kad je već i Faks otvorio temu, a i ja bi menjao zvučnik

Post by Cope » 28 Dec 2011, 23:55

Sirac, samo šmekeri furaju fullrange - dakle dinamička horna sa potom, i nema dalje 8) a može kasnije da posluži i kao monitor, za neku žurku, itd ...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Kad je već i Faks otvorio temu, a i ja bi menjao zvučnik

Post by sirac-šunka » 29 Dec 2011, 00:09

Hm... izgleda da sam ja jedan od onih što ne vole hornu i ne brijaju jaja, dakle vintidž... :lol:

Ne, zezam se, volim hornu, ali mi u situacijama u kojima bih koristio ovu Betu, horna neće trebati previše. A stvarno ide dosta visoko ova Beta LTA, nisam naišao ni na jedan drajver bilo 12'', bilo 10'' koji ide do tih 8 kHz. Na kraju krajeva, mogu uvek da je ugradim...


Uglavnom...
Rešio sam, menjam RCF za Eminence, šaljem sutra, ako se AKS smiluje da pokupi paket.
Još jednom sam se za trenutak pokolebao kada sam otvorio box i skinuo RCF, dakle, ne mogu da vam opišem kakav masivan i stvarno kvalitetno urađen zvučnik!!! Na slici to ne može da se vidi.
Ali eto... to je to, it must go...

User avatar
faks
Badmotorfinger
Posts: 1322
Joined: 21 Jan 2009, 23:23
Location: raskrsnica

Re: Kad je već i Faks otvorio temu, a i ja bi menjao zvučnik

Post by faks » 29 Dec 2011, 02:32

sirac-šunka wrote: A što ti lepo ne sačuvaš tu kutijcu, tvog prvenca kojeg si lično kreirao? :wink:
Iskoristiš hardver sa njega, a kasnije nekad uvek možeš da ubaciš neke zanimljive drajvere, pa kad zatreba...
pa sacuvacu ga ali ne kao externi box nego cu ga verovatno ostaviti kod bubnjara gde vezbamo ili ce mi ostati u sobi za fast plugging :D
hteo sam da ti pomognem drugarski. a i meni je to zanimljivo da radim, kao i efekte ;)
necu ga koristiti kao externi za taj 1x15 + 2x10 jer mi se ne uklapaju dimenzije. napravicu drugi za to (po dimenzijama buduceg 1x15)
ma hardver sam uzeo jeftiniji.. nije vredno pomena ni cimanja da skidam to sad..
sirac-šunka wrote: Ako se prisetimo one distribucije snage kako nam je Mića pripovedao, pa čak i imajući u vidu da optimistične procene snage zvučnika od strane njihovih proizvođača, trebalo bi to fino da radi i uz tvoj Ampeg V4 od 100w. Beše taj?
jeste taj.. malo je i nabudzen (KT88 na izlazu i jos neke stvarcice.. ima i clean i sa somange)
taj box jeste super,posluzice mi sigurno. nego rekoh ti hteo sam da ti pomognem. a verovatno je i tebi OTO bio jedan od omiljenih predmeta u osnovnoj :XD:

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Kad je već i Faks otvorio temu, a i ja bi menjao zvučnik

Post by Cope » 29 Dec 2011, 03:18

Sirac, ako baš oćeš wintage, imam za tebe jednu Goodmans 15" :)

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Kad je već i Faks otvorio temu, a i ja bi menjao zvučnik

Post by sirac-šunka » 29 Dec 2011, 10:51

faks wrote:nego rekoh ti hteo sam da ti pomognem. a verovatno je i tebi OTO bio jedan od omiljenih predmeta u osnovnoj
OTO forever!!! :cao:
Cope wrote:Sirac, ako baš oćeš wintage, imam za tebe jednu Goodmans 15" :)
Hm...
A Celestion G-15B-100 ili 200?

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Kad je već i Faks otvorio temu, a i ja bi menjao zvučnik

Post by Cope » 29 Dec 2011, 13:10

sirac-šunka wrote:
faks wrote:nego rekoh ti hteo sam da ti pomognem. a verovatno je i tebi OTO bio jedan od omiljenih predmeta u osnovnoj
OTO forever!!! :cao:
Cope wrote:Sirac, ako baš oćeš wintage, imam za tebe jednu Goodmans 15" :)
Hm...
A Celestion G-15B-100 ili 200?
Nisam imao iskustva sa bas Selešnicima, na gitarske kolko znam seku vene.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest