Patent Dragica Dragicevica

Izrada, popravka... sve vezano za zvučnike.
Usred Zala
Posts: 251
Joined: 28 Mar 2012, 10:52

Re: Patent Dragica Dragicevica

Post by Usred Zala » 09 Sep 2012, 10:08

Dersu Uzala wrote:Kako vam se svidzaju Mileta Nestorovica zvucnjaci, bilo u teoriji bilo u praksi? :?:
Dersu Uzala wrote:I 'Red Acoustics' Borjana Kostica?
Nestorović, Bradač solidni za svoje vreme, ali ništa revolucionarno ni tada.
Red je već bio napredak, ali nisu dorasli hi-fi reprodukciji pa čak se ni u disko klubovima nisu proslavili. Uglavnom su sjajno radili kao teatarski zvučnici.

Za Dragića znam jako dugo, ali ne pratim novitete tako da je čitav ovaj tekst za mene novost koju sa zadovoljstvom pratim. On se uvek trudio da bude nov i drukčiji, a upevao je u manjoj ili većoj meri. Sećam se jedne prezentacije kada je doneo neke ploče otvorene pozadi sa Ei zvučnicima. Mislio sam da od tooga nema ništa i već krenuo ka izlazu kada sam začuo prve tonove, zastao i vratio se da odslušam do kraja. To je zvučalo veoma dobro i u konkurenciji velikih zvučnih imena ni malo se nije obrukalo, naprotiv. Šteta što taj čovek nema prateći tim i novac za razvoj, ideje mu očigledno ne manjkaju.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Patent Dragica Dragicevica

Post by Dersu Uzala » 09 Sep 2012, 10:50

Mile je daleko vise dogurao od bilo kog navedenog. A Borjan je svojerucno sagradio Studio B lemilicom, i magnetofone im je licno napravio, o mixing konzolama i pojacalima da i ne pricamo. :ziveli:

Usred Zala
Posts: 251
Joined: 28 Mar 2012, 10:52

Re: Patent Dragica Dragicevica

Post by Usred Zala » 09 Sep 2012, 11:16

Dersu Uzala wrote:Mile je daleko vise dogurao od bilo kog navedenog. A Borjan je svojerucno sagradio Studio B lemilicom, i magnetofone im je licno napravio, o mixing konzolama i pojacalima da i ne pricamo. :ziveli:
Ne znam šta je Mile radio poslednjih 20-ak godina, jednostano ne pratim više tu oblast, ali verujem ti na reč. Za Borjana je opše poznato ko je i šta je radio, s tim što mu je inostrana karijera mnogo duža od one u Studiju B. Lično sam ga upoznao kada je odvojio vreme i prilikom jednog boravka u Beogradu došao kod drugara da lično vidi zašto Redovi bruje. Divan čovek, nema šta. Poslednje što znam o njemu je da živi u bogatom delu Londona i vozi dobra kola, ali ne znam šta konkretno radi. Red projekat je napušten koliko znam. Na ovim prostorima po onome što čujem Dragić je još uvek u materiji i ima novosti kao što se ovde i vidi pa zato kako kako sam već rekao rado pratim rubriku..

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Patent Dragica Dragicevica

Post by Dersu Uzala » 09 Sep 2012, 11:22

Mile je nazalost preminuo prosle godine, ili pretprosle, nemoj da me drzis za rec, slab sam sa datumima. Ali u skorijoj proslosti. Ostao je legenda do kraja. Kako to sad ista nabaviti. Mada, nemam ja para za te marifetluke, kutije od 15,000$. :mrgreen:

Borjana nisam video otkako je otisao, doduse bio sam klinac. Bio je dosao par puta na one hi-fi sajmove da prezentira Red, bese valjda u Sava Centru ali daaavno, kad se to sagradilo (bilo je sjajnih show-ova tada oko kraja 70-tih recimo.

Moj pokojni ujak je dugo godina bio Borjanov sef, pa sam tako i poznao coveka od malena. Znamo neku istu ekipu maltene :bambi: .

Da, RED je davno napusten bio. On je te kutije nudio Ei Nisu za proizvodnju ali ovi ni da cuju. U ono vreme su te kutije bile prilicno sokantne (nisu to hi-fi kutije, namena im je za profi razglase) volumom (zapreminom) koji je bio smesno mali i nasuprot tome snagom (150w mada se ne secam impedanse). Nije ni bitna doduse, obzirom da su aktivne jel kutije.

BeoStruja
Posts: 1
Joined: 09 Sep 2012, 15:07

Re: Patent Dragica Dragicevica

Post by BeoStruja » 09 Sep 2012, 15:20

Dobar dan citajuci ovaj deo foruma jako sam se zainteresirao za gospodina Dragica pa me interesuje gde se on tacno nalazi i kontakt....
Hvala u napred!!

pecamuzicar
Posts: 5
Joined: 05 Sep 2012, 13:15

Re: Patent Dragica Dragicevica

Post by pecamuzicar » 11 Sep 2012, 23:40

Zdravo michabass i ostali, dobro vas naš'o! :ziveli:
michabass wrote: Koja je debljina izolacione trake koja ide izmedju namotaja? Koliki je procentualno udeo izloacije u odnosu na bakar (tj aluminijum) ? Da li je postignuto nešto što je superiorno u odnosu na klasične zvučnike? Da li je zaista procep u magnetu više ispunjen bakrom nego kod klasičnih zvučnika motanih okruglom žicom??
Ja sam video u njegovim namotajima tanak papir impregniran lakom, nisam merio ali je sigurno deblji od ultratanke aluminijumske kuhinjske folije. U svakom slučaju slaganje namotaja je dobro, a rasprostiranje i odvođenje toplote mnogo bolje nego kod okrugle žice. Komercijalni kretni kalemovi se ponekad motaju Al ili eventualno Cu žicom pravougaonog preseka gde je postignuto slično ali ne u toj meri rekao bih.
michabass wrote: Molim te pojasni mi ovo. Ne slaže se za mojim poimanjem fizičkih zakona i realnosti uopšte.... ako kalem izadje van magnetnog polja onda je on van magnetnog polja. Tačka. Struja koja prolazi kroz deo kalema koji je van magnetnog polja je zauvek izgubljena tj ostaje neiskorišćena
Kod klasičnog kalema motanog žicom je najjače magnetno polje koje on ostvaruje prilikom protoka struje - upravo po sredini visine kalema što ne bi trebalo da je slučaj kod Dragićevih, jer je to magnetno polje podjednako celom visinom njegovog kalema kako on tvrdi. Mada kad je kalem uveden u gvozdeni magnetni procep stalnog magneta koncentracija tog polja se menja. Po priči Dragića sledi logika da njegovi kalemovi ne ispadaju puno iz magnetnog polja stalnog magneta, što je meni lično prilično sumnjivo zbog drugih stvari u vezi sa uticajem vrtložnih struja koje sam pomenuo i koje upravo kočeći kalem čine da se to u dobroj meri i dešava i što nikako ne može biti povoljno.
Već odavno postoji koncept "Underhung voice coil" gde je kretni kalem uveden u veoma visok magnetni procep tako da vrlo teško ispada, ali takve konstrukcije stalnih magneta za zvučnike su tek u zadnje vreme počele da se ostvaruju zbog pojave neodijum magneta koji su u stanju da obezbede dovoljno snažno i homogeno magnetno polje celom visinom takvog magnetnog procepa, a što je teško bilo ostvarljivo sa keramičkim magnetima. Mislim da je budućnost kvalitetnih dinamičkih zvučnika upravo u takvim konstrukcijama.
michabass wrote:Linearnost čega? Frekv opsega? Impedanse? nećčeg trećeg? Molim te pojasni...
Usled velikog broja slojeva trakastog provodnika u Dragićevim kalemovima i prethodno navedene osobine, sila kojom taj kalem pokreće membranu je veoma definisana dovedenim signalom iz pojačala tako da je rezultat u linearnom frekventnom odzivu, a takođe i u konstantnoj impedansi zvučnika kako navodi Dragić.

michabass wrote: Na koju foru si ovo uspeo? Pod uslovom da si koristio isti presek žice i namotaj je iste veličine kao originalni...?
Pa ukratko, moja prerada kretnog kalema se pre svega odnosi na bas zvučnike pri čemu NE koristim žicu istog preseka već naravno deblju koju uspevam da složim preciznom tehnikom namotavanja, ali ne menjajući osnovnu visinu kalema bar ne u većoj meri, tako da na taj način samo gornji deo frekventne karakteristike neznatno opadne, dok se donji deo frekventne karakteristike u jednoj meri poboljša. Taj gornji deo frekventne karakteristike bas zvučnika se skretnicom ionako iseče tako da je praktično nebitan, dok ovaj donji naravno nastojim da poboljšam i u izmeni svih mogućih (standardnih) detalja u celoj konstrukciji zvučnika što je veoma povoljno kod HI-FI i razglasnih bas zvučnika, naravno ne menjajući pritom magnetni procep. Ovo je slučaj kod kojeg je povećana „količina bakra“ u magnetnom procepu kako si ti pomenuo.
michabass wrote: Donekle se slažem sa ovim .... pojava poznata kao "power compression" ništa novo, važi i za klasične zvučnike kao i za bilo koji drugi elektromagnetni uredjaj. Gubici u bakru. A postoje i gubici u gvoždju, gubici u ovome u onome... zvučnik je sam po sebi jedna nesavršena sprava!
Vrtložne struje se javljaju u svakom komadu metala koje se uvodi u magnetno polje. Pošto je žica kod klasičnih kretnih kalemova relativno tanka vrtložne struje su zanemarljive, dok kod široke trake kojom su motani Dragićevi kalemovi uopšte nisu, kao i u određenoj meri kod aluminijumskog tela na kome su često motani klasični kretni kalemovi. Ovo možeš lako da isprobaš ako imaš neki magnet od zvučnika i uneseš u njegov magnetni procep aluminijumski prsten isečen od npr. limenke koka kole. Probaj da pomeraš taj prsten kroz magnetni procep pa ćeš jasno osetiti i pod prstima ovo o čemu pričam. „Power compression“ je pojava povećanog otpora zvučnika kod većih opterećenja usled grejanja kretnog kalema, pa se zato zvučnik tada čuje nešto slabije nego što bi trebalo kao kad ne bi došlo do zagrevanja.

Za mišljenja trećih osoba ne bih da ovde iznosim ni citiram jer bi to onda moglo da bude rekla – kazala ili ogovaranje, pa je najbolje u vezi toga pitati Dragića direktno, a naravno i o mnogim stvarima u vezi njegovih kretnih kalemova. Pre nekog vremena sam od prijatelja eto čuo da je čovek nedavno imao tešku porodičnu tragediju tako da posebno zato bi to bilo neumesno.
michabass wrote: Voleo bih da naučim nešto više o zvučnicima.... :bambi: Pomozi mi.
Tu smo brate za sve što se može!:-)

Pozdrav! :ziveli:

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Patent Dragica Dragicevica

Post by michabass » 12 Sep 2012, 17:49

Disipacija kalema ja najbolja kad je jednoslojan, lošija kad je dvoslojan, još lošija kad je četvroroslojan i tako dalje..... kako možeš da izvedeš zaključak da je bolje hladjenje kad je u pitanju više slojeva? To je pogrešno. Može on koliko oćeš dobro da ih pakuje kad namotaji idu jedan preko drugog, kapiraš? lošije se hladi namotaj. hlade se lepo spoljni slojevi a šta je sa onima unutra tj ispod?
Nisi razjasnio kolika je procentualno ispuna magnetnog procepa bakrom (ili aluminijumom ...svejedno) u odnosu na izolator koji onda neminovno mora da ide izmedju slojeva folije? Ako je folija debela 0.1mm a izolacija 0.05 recimo onda je odnos namotaji/izolacija 2 prema 1, tačnije neuporedivo mnogo lošije nego sa klasičnim namotajem žicom... ako pretpostavimo da je folija debela 0.2mm a izolacija recimo 0.02mm onda je odnos ispune 10 prema 1, što je i dalje lošije od klasičnih namotaja. Nemoguće je da je bolja disipacija toplote nego kod klasičnih namotaja. Ajde ako imaš konkretne podatke napiši ih ovde. Ako je debljina folije 0.006 a izolacije 0.05 onda mu dodje više izolacije nego bakra tj aluminijuma??? tu nešto ne štima...

Magnetno polje magneta ne menja puno svoju jačinu u zavisnosti od kalema koji se nalazi u njemu, ono je odredjeno snagom magneta i dimenzijama polnih nastavaka. Žica kroz koju teče struja generiše elektromagnetno polje varijabilne jačine i naravno da postoji jako kompleksna interakcija izmedju ta dva polja ali objašnjenje koje si dao mi ne pije vodu nimalo. Razumem što si i ti skeptičan... To što je široka folija u pitanju ne znači da će ona nekim čudom sve vreme biti u magnetnom polju. Deo folije koji je van magnetnog procepa nije pod uticajem stalnog magnetnog polja magneta te je i energija tj struja koja teče tim delom folije protraćena.
Dobro mi je poznat underhung i overhung koncept i razlike medju njima... ovde je to ne primenjivo, ne znam što pominješ to? DD uzme farbički zvučnik koji je u većini slučajeva overhung i umesto postojećeg namotaja od bakarne žice namota foliju. To nije underhung da bi namotaj sve vreme bio u magnetnom procepu.

Linearnost koju si pomenuo i dalje nije objašnjena. Naslućujem da misliš na damping faktor pojačala ali nije jasno na šta misliš...

Što se tiče ovog tvog "poboljšanja"..... druže, ako motaš debljom žicom a ostaju iste dimenzije namotaja onda opada impedansa tj otpor namotaja! Efektivno to može da znači da od zvučnika od 8oma ti praviš 6 ili 4 oma... I tu praviš gešku pretpostavljajući da gornji opseg kod bas zvučnika "nije bitan" već samo donji. I te kako je bitan, naročito ako pričamo o nekoj vernosti reprodukcije. Smanjivanjem otpora zvučnika dobijaš možda izdržljiviji namotaj (jer je motan debljom žicom jelte) ali smanjuješ iskoristljivost zvučnika i efikasnost (jer je manji broj namotaja koje se kreće u magnetnom polju tj procepu magneta) a takođe povećavaš masu kretnog sistema kao što i sam kažeš - više bakra, što nikako nije dobro. Što manja masa kretnog sistema to bolje za vernu reprodukciju... Takođe induktivnost kalema ide gore, pa je lošija prenosna karakteristika i skaču izobličenja. To baš i nije neko poboljšanje....

Vrtložne struje ili eddy current i te kako utiču na grejanje namotaja, ne radi se samo o termogenom otporu žice. Progooglaj malo tu tematiku.

Deder ovo mi objasni, morao sam da citiram :O.o: :
pecamuzicar wrote:...Ovo možeš lako da isprobaš ako imaš neki magnet od zvučnika i uneseš u njegov magnetni procep aluminijumski prsten isečen od npr. limenke koka kole. Probaj da pomeraš taj prsten kroz magnetni procep pa ćeš jasno osetiti i pod prstima ovo o čemu pričam...
Aluminijim nije magnetni materijal i njegovim unošenjem u magnetni procep se ama baš ništa ne dešava. Ako si probao da impliciraš da će magnetno polje imati neki uticaj na njega moram da te razočaram... nema nikakvog uticaja. naravno ako kroz isti ne teče struja....
pecamuzicar wrote:
michabass wrote: Voleo bih da naučim nešto više o zvučnicima.... :bambi: Pomozi mi.
Tu smo brate za sve što se može!:-)
Pozdrav! :ziveli:
Šali se malo čika Mića.... ne treba meni lekcija iz poznavanja zvučnika, bavim se servisom istih preko 17 godina i premotao sam ih na hiljade... ali nikad nije loše čuti neko novo mišljenje i upoznati nove ljude... drago bi mi bilo da se uživo vidimo i popričamo ovako preko foruma je suvoparno a može neko i da pomisli da se ubedjujemo.... :mrgreen:

aj u zdravlje!
:ziveli:

pipi
Posts: 44
Joined: 27 Nov 2011, 03:09
Location: Alibunar okolina Panceva

Re: Patent Dragica Dragicevica

Post by pipi » 16 Sep 2012, 15:40

BeoStruja wrote:Dobar dan citajuci ovaj deo foruma jako sam se zainteresirao za gospodina Dragica pa me interesuje gde se on tacno nalazi i kontakt....
Hvala u napred!!
koliko sam ja upoznat on je iz beograda.
evo njegov br tel:064/127-9770 ako ga nije menjao.PS javi ako si se cuo sa njim

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest