Hajde da uparimo zvucnike

Izrada, popravka... sve vezano za zvučnike.
Post Reply
neznalica
Posts: 6
Joined: 16 Oct 2013, 20:26

Hajde da uparimo zvucnike

Post by neznalica » 16 Oct 2013, 22:13

Molim preporuku koje low freq. drivere da nabavim. U pitanju su 2-way 12" plasticne kutije u kojima se vec nalazi HF driveri Eminence ASD1001 koji rade odlicno. http://www.eminence.com/speakers/driver ... l=ASD1001S

Kutije se koriste sa aktivnom miksetom za manje rock live svirke (mikrofon, 2 el. gitare, bubnjevi, bas gitara samo ako mora inace izbegavamo). Ne postoji mogucnost koristenja bass binova dodatno pa molim da Vas predlog podrazumeva sto vecu mogucnost niskih tonova sa ovim 2-way plastikanerima, u stvari to mi je najveci problem. Razmisljao sam o Eminence Delta 12LFA ali imaju nisku osetljivost.

Za pristojnu sumu ovde se mogu nabaviti Eminence pa neka to bude na umu kod predloga. pozz.

neznalica
Posts: 6
Joined: 16 Oct 2013, 20:26

Re: Hajde da uparimo zvucnike

Post by neznalica » 18 Oct 2013, 11:48

Obzirom na ogromno interesovanje za ovu temu hajde da preformulisem pitanje. Molim clanove da mi kazu svoje misljenje o kombinaciji pomenutog HF drivera ASD1001 i Eminence Kappa 15LFA (nije greska 15") u jednoj plasticnoj kutiji, bez bas binova.

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Hajde da uparimo zvucnike

Post by michabass » 18 Oct 2013, 18:00

15LFA je samo za bas binove tj woofere... faliće srednjih tonova.
Bolje Delta ili da ubaciš i neku 6icu kao srednji ako ima mogućnosti.

neznalica
Posts: 6
Joined: 16 Oct 2013, 20:26

Re: Hajde da uparimo zvucnike

Post by neznalica » 18 Oct 2013, 18:55

Kao sto rekoh u pitanju su dve 2-way plasticne kutije i nema mesta za treci zvucnik. Isto tako, da ne objasnjavam, ne postoji mogucnost da se dodaju i prikljuce bas binovi. Jasno mi je da pokusavamo nemoguce, da u ove 2 kutije spakujemo citav frekventni opseg. A posto je to nemoguce, molim savet da se barem u nekoj meri tome priblizimo i da "zahvatimo" sto vise zvuka, narocito u donjem delu spektra jer su mi tu ovi zvucnici "tanki". Visoki rade OK.

Sto se tice Kappa 15LFA vidim da ide do 2,7Khz a visokotonac krece od 2,5Khz pa sam mislio da ce ta kombinacija odgovarati. Osim toga osetljivost je 99dB a kod Delta 15LFA je 96dB.

michabass hvala na predlogu i ostala misljenja su dobrodosla.

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Hajde da uparimo zvucnike

Post by michabass » 19 Oct 2013, 16:10

Dal stvarno misliš da za razglas možeš tu hornicu da teraš već od 2.5KHz?

Kappa LF je mnogo "mutna" neće lepo raditi u kombinaciji s hornicom - treba joj "dedicated" srednjak.

Ako ćeš ipak da radiš dvosistemac bolje ti je da ideš s deltom. Ako ipak ideš s Kapom faliće ti srednjih, čuće se neprirodna rupa u opsegu. Tačno tamo gde su vokali, gitare... tj svi instrumenti koji se oslanjaju na razgovetne srednje.... maltene sve osim bas gitare.... ! Tajna bilo kog dobrog razglasa je u tome koliko su verno i kvalitetno preneseni srednji tonovi. Lako je nagruvati basove pa čak i viskoe tonove, tajna je u srednjim.... isto važi i za HiFi sisteme....

Pogledaj frekventne krive a ne samo šta je napisano u specifikacijama. Rezultati se malo šminkaju da bi bolje izgledali ali kriva ne laže. Sve ti piše na grafikonu.

pozzzz

neznalica
Posts: 6
Joined: 16 Oct 2013, 20:26

Re: Hajde da uparimo zvucnike

Post by neznalica » 19 Oct 2013, 18:36

U stvari ovo sto ste napisali je sustina mog pitanja. Nisam vam ja strucnjak sa tim grafikonima ali mislite li da bi Deltinih 3,2kHz moglo da se uklopi sa pomenutim visokotoncem ASD1001 kome je preporuceno 2,5kHz/18dB (pa da odaberem neku do 3,2kHz), obzirom na ovo sto ste napisali? Dosadasnja kombinacija sa obicnom Deltom 12A bila je izuzetno losa sto se tice niskih tonova. (nemojte da vas zbunjuje ovo cas 12", cas 15", kutije su predvidjene da se mogu ugraditi obe dimenzije po potrebi sa prstenovima).

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Hajde da uparimo zvucnike

Post by michabass » 19 Oct 2013, 22:37

pa da

neznalica
Posts: 6
Joined: 16 Oct 2013, 20:26

Re: Hajde da uparimo zvucnike

Post by neznalica » 22 Oct 2013, 11:55

Nesto mi kilavo ide sa ovim skretnicama. Sve na papiru lepo odradjeno ali kada se primeni u praksi nisam zadovoljan nikako. Pitanje: moze li test audio cd neke audio kuce sa wav primerima odredjenih frekvenci da posluzi kao neka vrsta signal generatora?

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Hajde da uparimo zvucnike

Post by michabass » 23 Oct 2013, 15:16

Ne treba ti to. Nadji Sound Forge i generiši svoje signale do mile volje. A ako nisi siguran kako potraži na You tube instrukciju. Ili jednostavno na YT pronadji test signale.

Ali osnovno pitanje je: zašto nisi zadovoljan? Šta ne valja?

neznalica
Posts: 6
Joined: 16 Oct 2013, 20:26

Re: Hajde da uparimo zvucnike

Post by neznalica » 23 Oct 2013, 21:09

Pokusacu rečima, visoki ok, srednjih ponajvise ali se lepo kontrolisu, u niskom podrucju totalno bez definicije i nekako plitko. Kutija je dampirana po uputstvima Eminence, skretnica 2 Way 400W prepravljana i prilagodjavana ali slab rezultat. Ne mogu neko bolje poredjenje da nadjem ali recimo kao iz gitarskog pojacala kada bi slusali cd. Nekako kantasto zvuci, nema onog udara u dijafragmu ni kod bas papuce na bubnju (sm57 pa u mixetu), niti ako se slusa muzika (ovo samo radi probe). Slusao sam nekoliko pari plasticnih kutija sa dvanaesticama pa čak i desetke, definitivno bolje rade, pri tom nisu to JBL, RCF vec sklepani sistemi (nekima je cak ostećena membrana). Sada mi se kao resenje namece da ubacim 15" (posto konstrukcija dozvoljava) i mnogi bez njih ne smatraju kutije razglasnim. Tu mi treba pomoc oko onog Kappa, Delta, LFA, Pro... Specifikacije i TS parametre zvucnika donekle razumem ali iz grafikona ne znam da odredim osobine i tacke preseka frekvencija da bih precizno porucio izradu skretnice.

Edit: Hvala na predlogu za generator signala.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest