Prerada trosistem kutije u bas+satelit

Izrada, popravka... sve vezano za zvučnike.
Post Reply
kasperx
Posts: 3
Joined: 07 Jun 2014, 15:52

Prerada trosistem kutije u bas+satelit

Post by kasperx » 07 Jun 2014, 16:04

Pozdrav za ekipu

Imam kutije EMINENCE trosistem u kojima je KAPPA 15A,8MRA,APT150 i odradjivale su posao
Skoro sam kupio dva zvucnika DELTA 10A i razmisljao sam da ih ubacim u kutije tj da zamijenim osmice ali problem treba se preradjivati skretnica u kutiji ..itd..

Posto vec imam slejv (LEM 2X650W) razmisljao sam da u kutije ubacim DELTE ali da odvojim u samoj kutiji ulaz za bas 15ku + ulaz za 10ku i drajver tako da bi preko akt.skretnice jednom stranom slejva tjerao 15ke a drugom stranom sredu i visoke. U principu bi to bilo kao BASBIN+SATELIT ali u jednoj kutiji.

dali je pametno da ovo radim. mislim da bi ovako odvojeno preko aktivne skretnice bio bolji sound iz te kutije nego sa pasivnim skretnicama.
Ili ipak da se bacim na preradu postojece pas. skretnice u kutiji da je prilagodim za 10ku deltu.

E sada ako bi se upustio u to zamolio bi vas za malo pomoci kroz savjete

1.dali postojeca dva bas reflexa na kutiji mogu ostati ili treba prosiriti rupe

2.cime da napravim kuciste/kutiju za 10ku dali od drveta ili neki mi predlazu obicnu plasticnu zdjelu iznutra pricvstiti / bojim se koliko bi plastika uticala na zvuk. Pozdrav

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Prerada trosistem kutije u bas+satelit

Post by michabass » 09 Jun 2014, 21:01

Pre nego dodješ to toga pozabavi se izborom drajvera.
Evo zašto: 8MRA se mnogo bolje slaže sa APT nego što bi to radila Delta. Delta je bas/midbas a ne srednjak. Sa Deltom bi morao da staviš neki visokotonski drajver koji može niže da dohvati od APT-a (npr PSD2002) da ne bi imao rupu u gornjim srednjim.
Iz toga proizilazi drugi problem: ako budeš terao gornju kutiju (tj satelit u kome bi bila delta i APT) direktno snagašem napajanim iz aktivne skretnice vrisnuće ti APT ko od šale jer nije uparen po snazi sa Deltom ni približno. APT je odlično uparen sa 8MRA. Mnogo bolji izbor za uparivanje sa APTom bi bila neka Eminence beta recimo 10 ili 12LTA.

Kutiju za bas ne bi morao da menjaš jer se kutija projektuje prema bas zvučniku: ako ne menjaš 15icu ne moraš da menjaš zapreminu i otvore na kutiji.

Podpitanje: Ako imaš aktivnu skretnicu i planiraš da ganjaš basbin odvojeno od satelita trebaju ti dva snagaša zar ne? Treba ti ukupno dva puta po dva izlazna kanala a Lem ima samo dva.

pozzzz

kasperx
Posts: 3
Joined: 07 Jun 2014, 15:52

Re: Prerada trosistem kutije u bas+satelit

Post by kasperx » 10 Jun 2014, 00:23

Hvala ti od srca...... dugo sam cekao da mi neko malo pojasni sta se slaze a sta ne.

Sve si 100% u pravu

Danas sam deltu 10a i apt ubacio u drugu kutijicu i postavio pored ove trosisit. sa koje sam direkt povezao SAMO kapu 15a na slejv , skretnicom preko slejva jednom stranom potjerao tu 15ku a drugom stranom deltu i apt. Pustio sam mp3 muziku i to odlicno radi ali kada sam isprobao mikrofon sm58 previse je sve u basu.
Na mikseru sam sa mikrofona morao da smanjim bas do kraja i cak i midlove ali brate opet sve zaguseno . Vidio sam da mi tu treba neki extreman drajver,tako da za sada odustajem od kombinacije sa deltama a poslusacu te pa cu sutra da pozajmim od prijatelja 8 Betu da nju cujem. Javicu utiske

Pozdrav drug

kasperx
Posts: 3
Joined: 07 Jun 2014, 15:52

Re: Prerada trosistem kutije u bas+satelit

Post by kasperx » 17 Jun 2014, 23:44

Evo danas sam u jednu kutiju umjesto ALPHA ubacio BETA 8. Prijatelj mi je malo preradio na skretnici tj.stavio vecu spulnu i dodao jos 3 kondenzatora... Kada sam uporedio zvuk na dvije trosistemke nije mi neka derasticna razlika u cjelokupnom sundu izmedju kutija. (volio bi i BETA 10 probati ali nemam je gdje naci)


Danas sam ponovo odlucio da spakujem dva satelita u koje cu da smjestim DELTA 10 i nabavim PSD 2002 a onda vremenom kupicu i dva bas bina 15ke.

michabass
Predlozio si mi PSD 2002
Dali ce mi u satelitima PSD 2002 kvalitetno parirat uz delte ili ima nesto bolje su slicnom cjenovnom rangu ?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest