pomoc oko izrade skretnice i kutije

Izrada, popravka... sve vezano za zvučnike.
Post Reply
zoksima
Posts: 1
Joined: 28 Jan 2015, 19:58

pomoc oko izrade skretnice i kutije

Post by zoksima » 28 Jan 2015, 20:29

Pozdrav nabavio sam dva suba od specifikacija sam jedino naso
► Subwoofer 38 cm simple bobina 4 Ohmios
► Cajón de tipo Bass-reflex
► Diámetro: 38 cm / 15"
► Potencia Máxima: 900 Watts
► Potencia Rms: 450 Watts
► Impedancia: simple bobina 4 Ohmios
► Respuesta de frecuencia: 22 Hz - 1.2 kHz
► Sensibilidad: 95 dB
► Dimensiones (A x AL x P): 64 x 45 x 32 cm
Od njih bi radio dvosistemsku kutiju. Dolje bi bio taj bas a gore bi ubacio hornu. Skretnicu bi radio treceg stupnja jer kolega ima motalicu pa bi radio zavojnicu i sve... Sad me zanima koliko litara da napravim kutiju. I na kolko herca da ogranicim sub a na kolko hornu. Kutija bi bila u kuci spajala se na kucno pojacalo

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: pomoc oko izrade skretnice i kutije

Post by michabass » 31 Jan 2015, 15:06

Koje marke je taj bas? Daj sliku, i ako imaš link na netu -to bi bilo najbolje...
18dB skretnice mnogo štroje zvuk. One se prvenstveno ugradjuju gde je potrebna velika strmina reza npr HiFi ili razgl. visokotonske hornice. Ako ti je ovo 15ica najbolje da pustiš full range ili eventualno odsečeš tek nešto malo ako ima neki pik na gornjim srednjim...ali nikako tom strminom reza od 18dB, ubićeš ga skroz-..pogotovu ako ideš bez srednjaka tj neke 10ke i slično...
U principu visokotonski drajver i njegov rez će ti odrediti gde možeeš da sečeš bas. Npr ako je najniži preporučeni rez horne 1KHz režeš ga oktavu više tj na 2KHz sa 12 do 18dB a tu režeš i bas...nema mnogo filozofije.
Što se tiče zapremine kutije to bez TS parametara se teško računa da bude tačno... postoji mogućnost da ti kutija ne radi kako treba ako samo odokativno ubaciš u 80 litara i staviš dve cevi prečnika 75mm dubine 100mm ... npr... ;)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest