5.1 sistem

Izrada, popravka... sve vezano za zvučnike.
Post Reply
Vedran
Posts: 2
Joined: 03 May 2016, 10:57

5.1 sistem

Post by Vedran » 03 May 2016, 11:01

Pozdrav.

Ne znam dal postoji ova tema. iskreno nisam ni pretrazivao.
Ali treba mi pomoc posto se ja licno oko elektronike i ne razumem toliko

Elem vec neko vreme ramizljam da izmedju vufera i ostalih 5 zvucnika stavim potenciometre da moze svaki zvucnik nezavisno da se pojacava i smanjuje ne znam da li to moze pa reko da postavim temu ovako ako neko moze/zna da mi pomogne/posavetuje. dal treba jos nesto osim potenciometara ili ne.
Hvala unapred

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: 5.1 sistem

Post by bancika » 03 May 2016, 14:35

ne moze tek tako. Ako hoces da menjas glasnocu izmedju pojacala i zvucnika mnogo je komplikovanije nego ako menjas glasnocu pre pojacala. Prvo, treba potenciometar da bude dovoljno velike snage da se ne rastopi (cca duplo vise nego sto je snaga zvucnika, ako hoces da budes siguran), a drugo, trebalo bi koristiti attenuator, ne obican potenciometar. Ako obican pot spustis na 0, prespojio si + i - i mozes da unistis pojacalo ako nema short protection. Eventualno da metes ove L-pad attenuatore na svaki zvucnik, oni odrzavaju impedansu koliko-toliko konstantnom, u sebi imaju dva potenciometra koji se okrecu sinhronizovano...samo jbg kostaju mnogo vise od obicnog pota.

Image

Ako ti je bas stalo, mozes da kasapis pojacalo i tu umetnes potove...to nije skupo, ali je zaebancija.

Vedran
Posts: 2
Joined: 03 May 2016, 10:57

Re: 5.1 sistem

Post by Vedran » 03 May 2016, 16:55

U sustini nije mi toliko stalo i hitno to nego volim da cackam i pravim nesto..
ajmo reci kao neki hobi ali nemam bas znanja oko toga pa za sad samo istrazujem.
doduse razmisljao sam da nadjem nesto pa da prespojim. da ne moram sve iz pocetka da pravim i skupljam..
sto znaci u sustini postoji mogucnost samo je malo cimanje..
ali u svakom slucaju hvala na ovome. pomoglo mi.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: 5.1 sistem

Post by Cope » 06 May 2016, 12:17

Nemaš druga posla... Šta će ti to?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest