Break-In Period zvučnika / pojačala - istina ili mit?

Izrada, popravka... sve vezano za zvučnike.
User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Break-In Period zvučnika / pojačala - istina ili mit?

Post by sirac-šunka » 28 Nov 2008, 03:07

Verovatno ste culi za Break in period?

Koliko sam ja razumeo, prema nekim uputstvima za upotrebu koje sam skinuo sa neta i pazljivo procitao, radi se o preporuci proizvodjaca (za mnoge combo-e i cabinet-e) da se pre regularne upotrebe u punoj snazi (pod punim opterecenjem) uredjaja, krene sa "usviravanjem" na niskim i srednjim jacinama. Preporucuje se 10 sati, ali nije lose da to ipak bude izmedju 25 i 50. Najjednostavnije je pustiti cd player preko pojacala (i zvucne kutije).
Obicno se i pravi poredjenje sa novim automobilom, koji bi, navodno zarad razradjivanja motora trebalo da se prvo vozi na malim i srednjim brzinama, pa tek kasnije u punoj brzini.

Ovo sve deluje jednostavno. Kupis novo pojacalo ili samo zvucnu kutiju, i zasto da ne, prosibas 30-tak sati muzike koju bi i inace slusao i tek tada poneses pojacalo (kutiju) na zakazanu tezgu (svirku).
Ali! Sta je sa proizvodima koji came i po godinu dana i vise u nekoj prodavnici? Koliko puta su oni probani i na razlicitim jacinama, otpanjivanji, cisto da se cuje raskos?

Da li ste i vi usviravali svoje nove zvucnike i pojacala?
Koliko smatrate da je ovo uopste bitno? Da li "usvirani" zvucnici stvarno bolje rade posle, npr. 10-15 godina?

User avatar
malisha
MF veteran
Posts: 311
Joined: 07 Jul 2007, 20:12
Location: Beograd
Contact:

Re: Break in Period - Istina ili mit

Post by malisha » 25 Dec 2008, 18:54

Totalno tacna stvar... srecom u radnji se proba obicno na manjim jacinama... obicno. Zvucnicima je definitivno potrebno vremena da se razrade. imam pravi primer toga sta se desava u slucaju da se to ne uradi.

Jedan studio u koji ja idem - studio Chainsaw ima Warwick profet 3.2 glavu i Behringer kabinet 4x10. O kvalitetu doticnog necemo govoriti, u svakom slucaju, brzo su produvali zvucnici. ubrzo su zvucnici zamenjeni, i umesto aluminijumskih, stavljeni su obicni, papirni. Odmah su ga ubacili u studio i jedna od desetki je vrlo brzo proprdela... Kad kazem vrlo brzo, mislim u roku od nedelju dana (za one koji ne znaju studio Chainsaw ima prejaka pojacala i svira se na nehumanoidnim jacinama :grummel_2: ).

Ja sam mog starog Behringera BXL 450 koristio jedno kratko vreme i za pustanje muzike, bas iz ovog razloga, i do momenta kada sam ga prodao, nije prdeo, pa makar bio Behringer i tri puta...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Break-In Period zvučnika / pojačala - istina ili mit?

Post by sirac-šunka » 26 Dec 2008, 01:03

Pa i ja sam na novom Nemesis-u danima pustao ziku sa kompa... Jedino me brinulo to sto sam skoro siguran da je ovo pojacalo stajalo u radnji minimum od maja meseca ove godine, a verovatno i vise, i sigurno se nekoliko puta naslo u otpanjenom modu. Ali, sigurno nije nista strasno. Sad sam i sam poceo da ga otpanjujem i nisam primetio bilo kakvo izboblicenje. Valjda je break in period uspesno prosao :)

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Break-In Period zvučnika / pojačala - istina ili mit?

Post by Sava » 26 Dec 2008, 10:46

sirac-šunka wrote:Verovatno ste culi za Break in period?

Koliko sam ja razumeo, prema nekim uputstvima za upotrebu koje sam skinuo sa neta i pazljivo procitao, radi se o preporuci proizvodjaca (za mnoge combo-e i cabinet-e) da se pre regularne upotrebe u punoj snazi (pod punim opterecenjem) uredjaja, krene sa "usviravanjem" na niskim i srednjim jacinama. Preporucuje se 10 sati, ali nije lose da to ipak bude izmedju 25 i 50. Najjednostavnije je pustiti cd player preko pojacala (i zvucne kutije).
Obicno se i pravi poredjenje sa novim automobilom, koji bi, navodno zarad razradjivanja motora trebalo da se prvo vozi na malim i srednjim brzinama, pa tek kasnije u punoj brzini.

Ovo sve deluje jednostavno. Kupis novo pojacalo ili samo zvucnu kutiju, i zasto da ne, prosibas 30-tak sati muzike koju bi i inace slusao i tek tada poneses pojacalo (kutiju) na zakazanu tezgu (svirku).
Ali! Sta je sa proizvodima koji came i po godinu dana i vise u nekoj prodavnici? Koliko puta su oni probani i na razlicitim jacinama, otpanjivanji, cisto da se cuje raskos?

Da li ste i vi usviravali svoje nove zvucnike i pojacala?
Koliko smatrate da je ovo uopste bitno? Da li "usvirani" zvucnici stvarno bolje rade posle, npr. 10-15 godina?
I ja sam ranije pisao o ovoj temi. Manje klopaj sirac i šunku i koristi pretragu :D!
Jeste, zvučnici su na "elastici" pa im treba vremena da sve legne na svoje mesto. Pusti ih tiho par dana i noći, par dana na malo glasnijoj svirci i onda udri. Zvuči teško, ali nije. Uključi recimo tuner na zvučnike i slušaj radio/miziku par dana, ostavi uključeno i kada izađeš iz kuće (kod mene je tako mnogo godina unazad) i završićeš usviravanje za nekoliko dana.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Break-In Period zvučnika / pojačala - istina ili mit?

Post by sirac-šunka » 26 Dec 2008, 11:13

Sava wrote:I ja sam ranije pisao o ovoj temi. Manje klopaj sirac i šunku i koristi pretragu :D!
E JBG, ali stvarno sam trazio... :(
Mozda nije bilo u posebnoj temi, mora da si negde usput pomenuo...

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Break-In Period zvučnika / pojačala - istina ili mit?

Post by Sava » 26 Dec 2008, 17:21

sirac-šunka wrote:
Sava wrote:I ja sam ranije pisao o ovoj temi. Manje klopaj sirac i šunku i koristi pretragu :D!
E JBG, ali stvarno sam trazio... :(
Mozda nije bilo u posebnoj temi, mora da si negde usput pomenuo...
Ma ne uzimaj to preozbiljno, malo sam se našalio (pokušao), a ne sećam se u kojoj je temi bilo. U svakom slučaju usviraj zvučnike nekoliko dana, dobro je i duže. Primetićeš posle izvesnog vremena da jednostavno rade bolje, a dobro je i za trajnost.

User avatar
Tufli
Posts: 411
Joined: 28 Jun 2008, 15:48
Location: Zr
Contact:

Re: Break-In Period zvučnika / pojačala - istina ili mit?

Post by Tufli » 18 Jan 2009, 23:47

Evo kako to neko radi:

[youtube]fIRffx48KVc&NR=1[/youtube]

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Break-In Period zvučnika / pojačala - istina ili mit?

Post by Cope » 08 Feb 2009, 20:30

Vešanje samog zvučnika bolje radi kada omeša posle izvesnog vremena razgibavanja tokom sviranja, ali zvuk i sve to dolazi do izražaja pri suptilnoj svirci na malim sangama.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Break-In Period zvučnika / pojačala - istina ili mit?

Post by sirac-šunka » 21 Dec 2011, 17:21

Pomaže li ako pustim ovaj snimak:

Onako srednje glasno i izađem iz sobe (zato što ne mogu ovo da slušam sat i dvaes minuta, naravno :mrgreen: )

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Break-In Period zvučnika / pojačala - istina ili mit?

Post by Cortex » 21 Dec 2011, 17:39

Meni su isto govorili, Ljuba :mrgreen: , da zvuchnjaci rade mnogo bolje kad se razgaze, i da ce se visoki iz mog Celestion G12H zaobliti posle nekog kraceg vremena. [mada meni nisu bili neprijatni ni na pochetku]
Ovaj zvuchnik je Peca bogami ganjao prilichno otpanjeno u radnji, bio sam i ja tamo, potom je radio kod mene, na sobnoj glasnoci, pa na sobnoj +1 glasnoci, a onda smo ga ganjali do kraja na telecaster samitu No 1, a sad ga ganjam onako, povremeno i malo jache nego na sobnoj glasnoci, takav mi je trenutni stan, mogu.

I nisam primetio neke bitne razlike u tonu, nikakve shtavishe. Vishe sam primetio razliku kad sam preshao sa solid state na cevno ispravljanje [bash u oblini i mekoci visokih tonova] nego od razrade zvuchnika.

Moje skromno iskustvo. :ziveli:

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Break-In Period zvučnika / pojačala - istina ili mit?

Post by sirac-šunka » 21 Dec 2011, 17:53

A mene me još zanima da li može da se desi nešto loše, ako nov zvučnjak iz radnje poneseš na hevi metal svirku i otpanjiš do kraja...? A mislim ipak do granica tog zvučnjaka, naravno...

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Break-In Period zvučnika / pojačala - istina ili mit?

Post by Cope » 21 Dec 2011, 23:05

To sa "razgazivanjem" zvučnika i razlika u zvuku se primećuje više kod bas svučnika kada radi na malim ili velikim snagama, i zaista treba neko vreme rada da popusti centrator i vešanje.

Ja sve svoje zvučnike razrađujem sa transformatorom za zvonce (3-5V / 50Hz) , povežem i pustim preko noći da rade, naravno van kutije da me komšije ne bi roknule. Sutradan zvučnik topao i mek kao duša.

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Break-In Period zvučnika / pojačala - istina ili mit?

Post by michabass » 22 Dec 2011, 00:19

Heh a može i na desetak minuta sa 20 do 30Hz sinusoidom generisanom u sond forge-u na nekih 5-6V izmerenih na zvučniku.... 8)
Naravno za bas zvučnike.... za gitarske nešto viša frekvencija --- 50-60Hz

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Break-In Period zvučnika / pojačala - istina ili mit?

Post by sirac-šunka » 22 Dec 2011, 01:13

Znači ovako nešto, bolje kažeš...


Liiiii!!!! Da znaš da jeste!!!
Trese membrana ko luda, a uopšte nije glasno! I plus ne moram da slušam deep house!!!

Jeeeeij!!! Hvala ti Miča!

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Break-In Period zvučnika / pojačala - istina ili mit?

Post by Cope » 22 Dec 2011, 03:05

sirac-šunka wrote: Trese membrana ko luda, a uopšte nije glasno!
Xexexex, to pitaj komšiju ne jedan - nego dva sprata iznad tebe :metal:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest