Rifovi u Srbistanu :)

Muzika, tekstovi, cover art i ostale kreacije.

Moderators: dejankuki, Trooper, muki17

Post Reply
User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Rifovi u Srbistanu :)

Post by Dushan S » 13 Feb 2012, 14:51

Ljubazni ljudi sa Time Machine Music sajta su mi ponudili da napišem ponešto za njih... Ovo je prvo u nizu mojih literarnih zlodela pisanih sa ciljem da se deci, omladini, penzionerima i uopšte svim neupućenima predstave i pojasne različiti aspekti rok muzičke scene na ovim prostorima :) Dakle, serija članaka "Rifovi u Srbistanu":
http://www.timemachinemusic.org/2012/02 ... stvarnost/
Biće još nastavaka, a za početak jedan pomalo šaljiv osvrt na Srbiju iz paralelnog univerzuma :muzicar: Članak obrađuje kako se snalaze siroti narodnjaci u Srbiji u kojoj je nakon khm demokratskih khm promena rock ideologija postala mainstream, i time naravno mnogo više govori o ovoj Srbiji ovde, u našem univerzumu :meshuggah:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Rifovi u Srbistanu :)

Post by sinisake » 13 Feb 2012, 15:13

Dakle, rokeri, ujedinite se! :bambi:

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Rifovi u Srbistanu :)

Post by nebojsak » 13 Feb 2012, 15:36

3+, 4-.

Okej si lik bio do sad, i pravopis je na mestu.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Rifovi u Srbistanu :)

Post by Dushan S » 13 Feb 2012, 15:45

nebojsak wrote:3+, 4-.

Okej si lik bio do sad, i pravopis je na mestu.
3+ za to kakav sam lik bio do sad, a 4- za pravopis? :lol:
Dakle, rokeri, ujedinite se!
Ne mogu da se ujedine, nemaju vremena, zauzeti su kritičkim stavovima i internet raspravama! :)

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Rifovi u Srbistanu :)

Post by nebojsak » 13 Feb 2012, 16:03

Ne ne, sveukupno :)

Jbg, objavio si tekst na internetu, valjda je podložan raspravi i kritičkom stavu. U krajnjoj liniji, potrošio si određeno vreme da ga sastaviš.

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Rifovi u Srbistanu :)

Post by MetalFunk » 13 Feb 2012, 16:23

Pardon na offu. :

Image

Image

Please continue. :ziveli:

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Rifovi u Srbistanu :)

Post by Dushan S » 13 Feb 2012, 16:24

MetalFunk wrote:Pardon na offu. :

Please continue. :ziveli:
Jbg, provalio si me odakle kradem imidž! :cry:

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Rifovi u Srbistanu :)

Post by Cortex » 13 Feb 2012, 17:12

moram da priznam da sam na ovom forumu prochitao mnogo boljih tekstova [izvini ali onoliki postovi se moraju nazvati tekstovima :D] nego shto je ovaj koji si objavio. i stilski i sadrzhajno i nastup, rezonovanje, prosto ne mogu da verujem da si ti ovo napisao, ne ide mi uz tebe nikako [bar imajuci u vidu kako si pisao ovde, na ovom forumu]
:ziveli:

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Rifovi u Srbistanu :)

Post by dweezil » 13 Feb 2012, 17:16

rock and roll nikada a ne bi ni trebalo da u srbiji bude institucionalizovan, mada i sam pojam kao rock and roll i Srbija, rock zvezde, sve je to smeshno. PO meni je mnogo pogubnija po psihu i mentalni razvoj klianaca ovde losa rock musica nego narodna muzika, jer klinci ako i slusaju zvezde granda mozda ce jednog dana pronaci Tomu Zdravkovica ili nesto sto je stvarno vredno. A ako slsuaju Van Gogh ili Neverne Bebe, onda ono..., al nije to samo fenomen Srbije, ono muzika vise globalno ne znaci ljudima toliko koliko im je znacila nekada. Evo da pogledate sta se vrti i po Americi na GAC-u, CMT ili Great American Country, odavno to vise nije taj zvuk, zato se i radjaju mnogi nezavisni labeli i pokreti, jedonstavno neka generacija koja je znala sta je kvalitetna muzika je ostarila, klinci slusaju ono sto im se servira. a muzicka industrija je postala mnogo vise biznis nego sto je bila ikada. Neam pojma, e sad ono sto je mozda isto fenomen ovde u Srbiji, da nikada nisi imao vise nacina da saznas sta je to dobra muzika, a nikada se ona manje nije slusala.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Rifovi u Srbistanu :)

Post by Dushan S » 13 Feb 2012, 18:29

Cortex wrote:moram da priznam da sam na ovom forumu prochitao mnogo boljih tekstova [izvini ali onoliki postovi se moraju nazvati tekstovima :D] nego shto je ovaj koji si objavio. i stilski i sadrzhajno i nastup, rezonovanje, prosto ne mogu da verujem da si ti ovo napisao, ne ide mi uz tebe nikako [bar imajuci u vidu kako si pisao ovde, na ovom forumu]
:ziveli:
Prvo, brineš me malo, jer dobijam utisak da ne kapiraš o čemu je tekst i kome je namenjen. A to bi bilo malo porazno po moju želju da tekst bude šaljiv i pitak uprkos jako teškoj temi, jer sam se ipak trudio da iako se sprdam bude jasno o čemu se radi. Drugo, ako misliš da je stilski "lagan", to je namerno. Ne mislim da bi prvi tekst u nizu trebao biti isuviše intelektualno nastrojen. Sledeći tekst koji sam već spremio je osvrt na današnje rok novinarstvo, koji će možda biti više po tvom ukusu (ako uopšte kapiram tvoj ukus) ali će njega 50% ljudi kojima je ovaj tekst sada interesantan pročitati do pola i ići dalje. Oni koji žele čitati takve tekstove kupuju Nin Politiku, šta već, ne čitaju tekstove po web sajtovima. U svakom slučaju, voleo bih da mi kažeš o čemu ti misliš da je tekst, ako te ta molba ne vređa? :ziveli:
rock and roll nikada a ne bi ni trebalo da u srbiji bude institucionalizovan, mada i sam pojam kao rock and roll i Srbija, rock zvezde, sve je to smeshno. PO meni je mnogo pogubnija po psihu i mentalni razvoj klianaca ovde losa rock musica nego narodna muzika, jer klinci ako i slusaju zvezde granda mozda ce jednog dana pronaci Tomu Zdravkovica ili nesto sto je stvarno vredno. A ako slsuaju Van Gogh ili Neverne Bebe, onda ono..., al nije to samo fenomen Srbije, ono muzika vise globalno ne znaci ljudima toliko koliko im je znacila nekada. Evo da pogledate sta se vrti i po Americi na GAC-u, CMT ili Great American Country, odavno to vise nije taj zvuk, zato se i radjaju mnogi nezavisni labeli i pokreti, jedonstavno neka generacija koja je znala sta je kvalitetna muzika je ostarila, klinci slusaju ono sto im se servira. a muzicka industrija je postala mnogo vise biznis nego sto je bila ikada. Neam pojma, e sad ono sto je mozda isto fenomen ovde u Srbiji, da nikada nisi imao vise nacina da saznas sta je to dobra muzika, a nikada se ona manje nije slusala.
U principu se slažem, nego, na kapiram baš konkretnu vezu sa napisanim člankom :)

User avatar
doyle777
Posts: 1209
Joined: 01 Jan 2010, 23:30
Location: Čačak
Contact:

Re: Rifovi u Srbistanu :)

Post by doyle777 » 13 Feb 2012, 18:32

dweezil wrote:PO meni je mnogo pogubnija po psihu i mentalni razvoj klianaca ovde losa rock musica nego narodna muzika
Zaista ću morati da odreagujem, a upotrebiću jednu "rock" pesmu koju zaista, iz dna duše, mrzim (kao i ceo bend) i jednu "narodnu", je l' tako, tj. turbo-folk pesmu.


Galija je jedna od najslušanijih "rock" grupa na ovim prostorima, sranje su, ali to nije pitanje sad, pitanje je šta bih voleo da moje dete sluša, recimo da imam ćerku... Ubio bih je od batina kada bih čuo da sluša ovu seljanku, a onda bih našao ovu seljanku i nju bih ubio od batina. A da sluša Galiju zamolio bih je da sluša nešto pametnije i... Ma bolelo bi me uvo, samo da ne sluša... ono.
Ili da uporedimo ove dve:


Nebitno, bilo šta da se uporedi, za mentalni razvoj klinaca je bolja rock muzika, ne želim da mi ćerka bude fuxa/sponzoruša, a sin derpe:
Image
Image

Izvinjavam se što nema veze sa člankom, ali ono. :mrgreen:

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Rifovi u Srbistanu :)

Post by Dushan S » 13 Feb 2012, 18:41

doyle777 wrote: Izvinjavam se što nema veze sa člankom, ali ono. :mrgreen:
Znaš, koren problema ovde nije u muzici, već u nečemu drugom. Kada društvo doživi slom u svakom smislu, od finansijskog do moralnog, muzika je samo odraz toga kakvo je društvo i kakve su potrebe ljudi u njemu. Nije neki narodnjak koji je smeće popularan jer je to neko silom nametnuo ljudima, već je on popularan jer je to postala potreba i želja prosečnog čoveka na ovim prostorima. To ti je istovremeno i proizvod te dugo priželjkivane demokratije - sloboda da se izabere ono što želiš. U SFRJ si imao cenzuru koja nije dozvoljavala da "Krk u bulju kroz najlon košulju" bude na radio talasima ili TV-u, ali takve pesme su svejedno bile singlovi koji su se prodavali u zastrašujućim brojevima. Znači postoji privid da se narod promenio pod uticajem medija, a zapravo, samo je narod dobio priliku da pokaže šta zaista voli. Prebacivanje celokupne odgovornosti na medije i državu je samo odbijanje da se suočimo sa time da smo zemlja seljačina na brdovitom balkanu i da je naš narod primitivan. Sa druge strane sa time kakva je produkcija trenutno popularna planetarno, pa eto i na tom zapadu, postavlja se pitanje da li su i oni išta bolji. Tj, doba interneta i razvijenog kapitalizma je sa slobodom izbora donelo i to da ljudi od ukusa i znanja više nisu filter koji određuje šta može biti emitovano, tako da smo dobili literarnu poplavu zvučnih govana.

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Rifovi u Srbistanu :)

Post by dweezil » 13 Feb 2012, 18:43

a brate u Srbiji nije zatrt samo rock and roll, zatrto je sve sto ima veze sa civilizovanim, urbanim, gradjanskim, zapadnjackim, pa aho hoces i beogradskim, novosadskim, il kojim vec...a unistavano je godinama, Shoder liste, bijelo dugme, hari mata hari, plavi orkestri, djino banane ku.ci palci, razne chobanije su se izredjale tu, ovo o cemu sad pricate su posledice, ali ocigledno da mladi vise ne prepoznaju rock and roll kao svoju muziku. Jednostavno zatrta je zdrava srednja klasa koja mislim svojom glavom i ne j zivu silu. Danas svi furaju odela i kravate pa opet nema gospode, fali nam malo te protestantske zapadne kur.evitosti, znaci brate farmerke i karirana kosulja i svoj stav...al ono ovo je Evropa, ovde je sve nalickano.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Rifovi u Srbistanu :)

Post by Dushan S » 13 Feb 2012, 18:47

dweezil wrote:a brate u Srbiji nije zatrt samo rock and roll, zatrto je sve sto ima veze sa civilizovanim, urbanim, gradjanskim, zapadnjackim, pa aho hoces i beogradskim, novosadskim, il kojim vec...a unistavano je godinama, Shoder liste, bijelo dugme, hari mata hari, plavi orkestri, djino banane ku.ci palci, razne chobanije su se izredjale tu, ovo o cemu sad pricate su posledice, ali ocigledno da mladi vise ne prepoznaju rock and roll kao svoju muziku. Jednostavno zatrta je zdrava srednja klasa koja mislim svojom glavom i ne j zivu silu. Danas svi furaju odela i kravate pa opet nema gospode, fali nam malo te protestantske zapadne kur.evitosti, znaci brate farmerke i karirana kosulja i svoj stav...al ono ovo je Evropa, ovde je sve nalickano.
Mislim da si ti u zabludi. Vezano za "zapadno", mislim da ne pratiš sadržaj svetskih top lista, i ne slušaš tekstualni sadržaj tih pesama, a po pitanju nekog "građanskog" nasleđa ovde, mislim da je ono pomalo proizvod mašte, i da je naknadno stvoreno - posledica bolećivosti nekih ljudi koji su bili deo uskog kruga koji bi se mogao nazvati urbanim, u sedamdesetim i osamdesetim, kao i njihovog odbijanja da se suoče sa realnošću oko sebe. Informiši se o tiražima u bivšoj jugoslaviji, uporedi tiraže Lepe Brene, Mice Trofrtaljke, Merlina, pa onda vidi tiraže Ekv-a ili šta god ti podrazumevaš kao urbano, pa će ti se samo kasti.

User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Re: Rifovi u Srbistanu :)

Post by Kole man » 13 Feb 2012, 18:50

Narod voli turbo folk.
Sad da li su im pomagali politicari ili ne kome je to bitno vise.
Ako sviras bilo sta alternativno neces imati preteranog (komercijalnog) uspeha.
Ako ti trebaju pare sviraj narodnjake.
Zbog tog kompleksa mesije koji imaju vecina domacih "rok" bednova mi i dodje da slusam narodnjake.

@Dweezil
Da da u tvoje vreme muzika je znacila nest.Sada se sve vrtio oko para cak iako bendovi zaradjuju duplo manje nego u "tvoje vreme"
Nekad se slusala dobra muzika kao parni valjak,plavi orkestar i bjelo dugme.Eh to su bile godine...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest