"Masked And Anonymous" - Film

Cd, dvd...

Moderator: muki17

Post Reply
User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

"Masked And Anonymous" - Film

Post by Rocket Roll » 12 Sep 2007, 19:37

Image

Stražar: Fate? lzlaziš, Jack. Netko te je oslobodio.

Jack Fate: Moj sretan dan. Tko bi to učinio?

- Zacijelo su se neki anđeli zauzeli za tebe. Možda su neki ljudi skupili svoju ušteđevinu.

- Ne znam. Dugo se nisam osjećao slobodnim.

- Držati ljude neslobodnima velik je posao.

- lmat ću to na pameti.

Image



Stranac: Dolazim iz malenog sela na planini. Nemamo ni doktora. Pa sam se pridružio pobunjenicima. Nisam znao odgovore. Još uvijek ih ne znam. Samo sam znao da se moramo opredijeliti.

Propatio sam bolesti i ranjavanja. Vlastita se obitelj okrenula protiv mene. Odrekli su me se. Pokušavao sam objasniti, ali... Nisu me htjeli saslušati.

Ubrzo sam shvatio da je pobunjenički pokret korumpiran. Vođe su lagale. Htjeli su staru vladu zamijeniti novom koja je bila jednako loša. Otimali su ljudima novac. Obećavali su bez namjere da ispune obećanja.

Onda je malena vojska kontrarevolucionara krenula u borbu protiv pobunjenika na planinama gdje su vladine snage bile nedjelotvorne. Promijenio sam stranu. Nitko nije primetio.

Taj novi pokret borio se za istinu u koju su pobunjenici navodno vjerovali, ali zapravo nisu. Onda sam shvatio da taj pokret plaća ista vlada koju sam htio srušiti. U tom trenutku sam shvatio da ne želim da padne vlada. Tada bi zavladala anarhija. Počeo sam vjerovati u očuvanje republike. Pa sam se pridružio vladinim snagama. Hrabro sam se borio.

Jednoga dana zbrisali smo seoce. Rekli su nam da su se tu ubacili pobunjenici. Lagali su. Svi muškarci bili su mrtvi ili starci. Ostale su samo žene i djeca.

Bilo je to moje selo.


Image

Predsednikov usvojeni sin: Da su doveli neku veliku zvijezdu, morao bih nešto poduzeti. Ali nisu. Njima je ovdje preopasno. Velike zvijezde vole dobrotvorne koncerte, ali samo na mjestima gdje se ne puca. Jesi li ikada upoznao neku veliku zvijezdu koja ima muda? Koja ima petlju, pamet i karizmu? Velike zvijezde vole biti sigurne. Ne vole riskirati život zbog razloga koje ne razumiju. A tko voli?

Image

Jack Fate: Neki od nas jure za savršenstvom. Ako imamo sreće, dostići ćemo to. Ali ne može se juriti za srećom. Ona dođe ili ne dođe. Možemo reći: „kad bi samo...“ Ali, „kad bi...“ je samo stanje uma u koje padamo kad se osjećamo lišeni nečega. U svijetu Mog Oca ne uzimamo ono što je njegovo. Ni njegovo zlato, ni srebro, ni ženu.

Mislio sam da to radim za svoju majku. Za svoju zemlju. lpak, znao sam da to radim za sebe. Na kraju, najjača ruka nateže luk.

Image

Propovednik: Jedinu moć koju vlada ima jest da hvata zločince. Ako nema dovoljno zločinaca, sami ih stvorite. Toliko toga proglasite zločinom da postane nemoguće živjeti a da ne kršite zakon. Stvore zle kršitelje zakona i onda ih proglase krivima. To je sustav, to je igra. Kad to jednom shvatite, mnogo ćete lakše spavati.

Upamtite, zločin je kao vožnja u taksiju. Iako stojite, taksimetar otkucava.

Image

Ljubitelj životinja: ...Živimo u strahu. Jer znamo da ćemo umrijeti. Životinje to ne znaju. One nemaju straha. Prožive zadovoljno svaki trenutak. Zadržava nas. Spoznaja o smrti. To je velika milost.

Reći ću ti još nešto. Drevne kulture, civilizacije... Žrtvovale su životinje. Stoku, zečeve, koze. Umjesto ljudi. Danas činimo obrnuto. Žrtvujemo ljude. Poput lnka, Azteka, velikih korporacija. Baš milostivo.

Image

Tom Friend (novinar): Što je s „Mothers of Invention“, Jack? Zappa? Taj je bio tip koji nije prihvaćao negativan odgovor. Snimio je onaj film, „Uncle Meat“. Dug 16 sati. Nemontiran. Sve im je rekao, zar ne? ...

„Town Without Pity?“ Sjećaš se toga? Grad u kojemu te zatvaraju za nešto što nisi ni pomislio učiniti. To je prilično usamljen svijet, zar ne?

A Hendrix? Sjećaš se Hendrixa na Woodstocku? Bio si ondje? Nisi bio tamo s Hendrixom. Zašto? Gdje si bio? Trebao si ga vidjeti onda. Znao je svoj posao. Nije miješao posao sa zadovoljstvom. Svirao je „Star Spangled Banner“, sa dva ušljiva zvučnika, za pola milijuna ljudi u blatu. Kakav je to krik bio! Krik koji je tražio još. Očajnički krik za slobodom. O čemu je govorio, Jack? O čemu je govorila ta pjesma? O revoluciji? Ne bih rekao. Čuju se suze. Kako ju je svirao, govorio je, „Voli me. Voli me! Nisam izdajica. Ja sam domoljub.“ Uzeo je tu veličanstvenu himnu i bacio bombe droge na nju. Čuo se taj krik diljem svijeta: „Hej, ja sam Amerikanac!“ Obraćao se precima, hodočasnicima. Njima nisu trebale smrdljive putovnice. Zar ne?

Hendrix je bio posljednji preživjeli u borbi. Ponos i čast. O tome se radi. No, nisu ga čuli. Tužan krik samilosti. U „gradu bez samilosti“. Što ti misliš o tome? Bi li pomogao čovjeku koji se utapa? Ili misliš da bi te mogao povući za sobom dok to radiš?

Postavit ću ti nekoliko pitanja. Tko zarađuje od ovog koncerta? Čija lisnica je u pitanju?

Sjećaš se Janice Joplin? Judy Garland rock 'n' rolla? Ona je išla do kraja. Bože, a samo je htjela „Mercedes“. A iz koje lule moći ti pušiš? Reci mi, ti znaš sve odgovore. Koji ti je motiv? Voliš da ti padaju na koljena? Ja to ne radim. Zato ti nisam drag. Koliko ti plaćaju?

Što je s kraljem seksualne revolucije? Haffner. Sin onog baptista? Kako se taj tip uklapa u ovo? Trebao bi znati sve odgovore. Seksualnost je revolucionarnija od svih ideologija. Znaš to.

Misliš da su dobro i zlo nevažni? Reci mi zašto. Tko ti je iskrena družica? Tko ti život čini lakšim? Možeš mi odgovoriti barem na to?

Bio si nedavno u Engleskoj? Više nisi takav Englez. Imperija je gotova. l dalje imaju Big Ben, ali to je sada samo zabavni park. A sve je počelo ondje. Kako se osjećaš zbog toga?


Image


Jack Fate (dok devojčica peva „Times They Are A-Changin’“): Ako ništa drugo, jedno znam. A to je da je tajna u običnim stvarima u životu. Kažu ti da je sve besmislica: zakoni prirode, gravitacija... Da veze ne postoje. Poslovi ne postoje. Sve je otimačina i nema ideala. Htjeli bi da u to vjerujete.

Može se reći da sam gurnut nizbrdo, ali moj Pad iz Milosti nije završio na dnu tih stepenica. Nastavio se. I kao da vječno traje. „Očekuj najgore i dobit ćeš to“: samo tomu me naučio.

Svi mi na neki način pokušavamo ubiti vrijeme. Ali na kraju, vrijeme ubije nas.


Image


Džekov prijatelj: Zajebi ovaj koncert, Jack. Ovi tipovi samo su ovisnici o svjetlima i zvuku. Pođimo nekamo odakle možemo vidjeti zemlju i nebo. Pođimo na južna mora. Pođimo kamo je pošao Gauguin.


Image


(Komentari dok Jack Fate svira ->„Drifter’s Escape“<-: )

- Dobar je. Sjajan. Volim njegove pjesme jer nisu... jasne. Posve su otvorene za interpretaciju.

- lmaš li pojma o čemu je ova pjesma?

- Da. O pokušaju da se dođe u Raj. Moraš znati put prije nego što kreneš.

- Nema veze s tim. Ovoj pjesmi te privlači „Džekil i Hajd“ kvaliteta. Pjesma je napisana s Hajdova gledišta. To se tebi sviđa: da činiš zlo i pokušaš ubiti podsvijest, ako možeš. Nije kao ostale pjesme o nevjernim ženama, cugi, bordelima i okrutnosti društva. Nije takva. Ova više odgovara tebi. O činjenju dobra manipulirajući silama zla. Baš kao ti.



Image


Oscar Vogel: Zdravo, Jack. Znaš me? Bio sam zvijezda ovdje. Jedna od najvećih. Nekoć sam tvome Ocu bio najdraži izvođač. Bilo je sjajno sve dok si držao jezik za zubima. Ali tvoj Otac je činio pogrešne stvari. Njegova želja za osvetom bila je prejaka. Samo sam ja mogao nešto reći. Ostali su se previše bojali. lmao sam svoj šou. Zato sam progovorio. „Nije važno što ulazi u usta, nego što izlazi iz njih.“

Rekli su da je to bio nesretan slučaj. Neki su čak govorili da je bilo samoubojstvo.

Neki ljudi biraju razne načine da umru. Neki skoče sa zgrade i još prerežu zapešća dok padaju. Neki padnu na vlastiti mač.

Ja sam otvorio usta.


Image



Novi Predsednik (dok Jack svira ->„Cold Irons Bound“<-): Trenutačno ljudima dajemo novi identitet. Brišemo kolektivno pamćenje. Ponovno pišemo povijest. Našem predsjedniku ništa nije bilo važnije od povratka mira u ovu ratom razrušenu zemlju. Dugotrajnog mira. Moj prvi korak, kao novog predsjednika i vođe ove nove vlade i novog režima, bit će postrojavanje jedinica u južnom području. Nastavit ćemo bombardiranje u džungli. Neće više biti nasilja u organiziranim medijima. Prekinut ćemo nasilje. Zauzet ćemo mjesta koja proizvode nasilje.

Ispraznit ćemo zatvore. Gradit ćemo nogometne stadione. Zločince iz zatvora pregazit će slonovi. Zakon će im provoditi medvjedi a čuvati će ih vrišteći orlovi. Kroz naše odbore upozorit ćemo vođe pobunjenika da nema pregovora. Više neće biti kompromisa ni izuzetaka. Samo potpuni red. Oni koji se neće predati, naučit će vrijednu lekciju: naš narod ne vodi male ratove.

Neće više biti gluposti. Niti pogrešaka. Novi je dan. Neka vam Bog svima pomogne.

Image


Jack Fate (dok ga ponovo vode u zatvor: ) Ja sam uvijek bio pjevač. I možda ne više od toga. Ponekad nije dovoljno znati značenje stvari. Ponekad moramo znati i što stvari NE znače. Kao što znači ne znati za što je osoba koju voliš sposobna.

Stvari se raspadaju. Posebice skladni poredak pravila i zakona. Način na koji gledamo na svijet, je ono što doista jesmo. Gledajući iz lijepog vrta sve izgleda veselo. Popnite se na viši plato i vidjet ćete pljačku i umorstvo. Istina i ljepota u oku su promatrača.

Odavno sam prestao pokušavati shvatiti sve.

Image

--------------------------------------------------------------------------------

Velika muzika je ona muzika koja poboljšava međuljudske odnose (politiku). Dozvolite da vam ovaj film kaže više o tome, na jedan veoma neobičan način.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest