David Gilmour - "Remember That Night" (Live@RAH)

Cd, dvd...

Moderator: muki17

Post Reply
User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

David Gilmour - "Remember That Night" (Live@RAH)

Post by Rocket Roll » 03 Oct 2007, 21:08

Kratak pregled koncerta iz Royal Albert Halla (maj 2006).

6) On An Island: Dejvid peva sa Dejvidom Krozbijem i Grejemom Nešom. Dejvidov glas nije izgubio ništa - to je još uvek taj "smoky" tenor sa mrvicom "oštrine" - ali su Krozbi i Neš prenisko u miksu, što je šteta, znajući da su oni najveći "anđeli" roka kada dođe do pevanja...

Image

Onda dolazi Dejvov solo. Danas sam baš razmišljao sa čim bih ga uporedio u drugim umetnostima i palo mi je na pamet: da je Andrić bio gitarista, svirao bi kao Dejvid. Neprimetan stil (organski uklopljen u "predmet pripovedanja"), ali - kada obratite pažnju na mikrodetalje - remek-delo.

Image

Kraj drugog sola je naročito impresivan jer bas svira vrlo visoko (Krozbi i Neš se smeše basisti) a Dejv svira pomalo netipične fraze.

7) The Blue: Odlična pesma kada dođe vreme da zagrlite vašu devojku/ vašeg momka i otpočnete sa duuugim poljupcima. "Division Bell" ste slobodno mogli da puštate (da parafraziram Bregovića) "i na svadbama i na sahranama" - toliko je to nenapadan album - a isto važi i za većinu pesama sa "On an Island" (napomena mladim muzičarima: nemojte se buniti da ste alternativa i da niko neće da objavi vaš album ako vam barem tri pesme ne liče na "The Blue" - većina radio-stanica pre 22.00 h ne pušta "teškoće" tipa Slayer).

Image

Zanimljivo je da samo Dejv (koliko ja znam) koristi Whammy za ono za šta je Whammy originalno i napravljen: uhvatite notu, zadržite je za trenutak, a onda je potiskom pedale pošaljete da "otklizi" oktavu ili dve naviše / naniže. Pri tom kod Dejva to zvuči vrlo organski, skoro da ne primećujete šta se dešava ako ne slušate pažljivo. "Ni manje nota, ni većeg majstora" (Piter Klejton, o Kauntu Bejziju).

Image

9) This Heaven: Ironija pesme se ne oseća samo u svakom stihu ("So break the bread and pour the wine / I need no blessings but I'm counting mine") nego i u ritmičkim frazama. Kontrabas na sceni, Rick Wright svira "klasičnu" Hammond / Leslie kombinaciju, tu je i klavir...

Image

Još jedan dokaz da Dejv na svakoj gitari zvuči kao Dejv: svira Les Pola iz 1956 (najverovatnije onog na kojem je svirao "Comfortably Numb" solo, mada ne znam sigurno), a zvuči skoro identično kao da svira svog Strata.

Image

11) Smile: Akustični set. Zanimljiv je slide solo, pošto Dejv svira malo više "regtajma" nego obično. Svejedno, solo ponovo pokazuje onu tako retku osobinu kod gitarista - da solo grade oko melodijske linije, umesto da "drndaju" skale i drže se generalnog tonaliteta... Možda će ta osobina umreti s njim, pošto ni pokojni Džordž Harison nije imao kome da je prenese?

(Zanimljivost za vas - u intervjuu u pauzi koncerta, na pitanje "U kojem ste bendu još želeli da svirate, pored 'Pink Floyda'?" Dejvid odgovara: "U Bitlsima.")

Image

15) Shine On You Crazy Diamond: Nikad neću zaboraviti predstavu "Wish You Were Here" u Vajmarskom planetarijumu - najstariji planetarijum modernog tipa u Evropi, međutim sa najmodernijim laserima koji trenutno postoje. Među ostalim predstavama su nudili i Pink Floyd: između ostalog, kada probiju prve gitarske note "Wish You Were Here", Mlečni Put se nad vama zaustavlja.

Ne morate do Vajmara zbog tog efekta - samo nađite snimak "P.U.L.S.E." turneje.

Image

Dejv ponovo svira "crvenog Strata" (onog sa EMGima), zvuk je isti kao sa "P.U.L.S.E.".

Image

Kažu da je bilo mnogo iznenađenih pogleda kada je Dik Peri izašao da svira solo ovako opremljen:

Image

16) Fat Old Sun: "Summer, sunday, and a year." Sećate se? Ako imate samo akustičnu gitaru, eto pesme da je naučite.

Image

Nažalost, naučićete je do sredine - jako je teško skinuti solo ako nemate Telekaster i britansko pojačalo. Ko se pita "šta je to Telekaster i kako to zvuči", evo mu odličnog primera. "Hullo, Rock City, hullo, Chopsville!"

Image

17) Coming Back To Life: Odnosno pesma čije reči možete da razumete tek posle dvadeset četvrte godine. "Where were you when I was burned and broken?" Delay na glasu, Noflerovski prisutna gitara, zeleni laseri, Rik se smeši...

Image

20) Wish You Were Here: Laserski šou sličan "P.U.L.S.E." turneji, nema grešaka i nema ubrzavanja (Pink Floyd je jedan od retkih bendova koji nikada na sceni nije ubrzavao pesme, kako bi više ložili publiku). Dejv i dalje bez greške "gađa" iste note glasom i gitarom.

Image

22) Arnold Layne: Iznenađenje večeri, pošto je ta pesma vrlo retko svirana uživo posle sedamdesete. Još veće čudo je kada na scenu, da bi pevao lead, izlazi - Dejvid Bouvi! Konačno! (Ko zna o čemu govori pesma "Arnold Layne", shvatiće zašto kažem da Dejvid Bouvi "konačno" peva tu pesmu.) Bouvi nije smršao, nije ostario (verovatno se jeste operisao)...

Image

-------------------------------------
Last edited by Rocket Roll on 04 Oct 2007, 00:30, edited 1 time in total.

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Post by Mithrandir » 03 Oct 2007, 23:57

Neckao sam se vec nedelju dana da skidam ovo... I ne sto mi zao prostora, nego ne znam. Ali, sad definitivno uzimam!!!
Hvala Rocket na iscrpnom i pre svega zanimljivom reviewu.

Long live David Gilmour!!! :D

P.S. Ako neko zna kako dodji do DVD izdanja P*U*L*S*E...definitivno najbolji koncert koji sam ja (nazalost ne uzivo) video!

Off: Reci Rocket kakav je Comfortably Numb solo u PULSE. Sve sa onom shiny disco ball :D

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 04 Oct 2007, 00:00

Nigde ali nigde nisam video ovakav review.


Rocket kapa dole... (veeeliko postovanje s moje strane )

User avatar
XtrmntR
Posts: 594
Joined: 02 Sep 2006, 14:59
Location: BG

Post by XtrmntR » 04 Oct 2007, 00:21

Jbt, ja sam se najezio dok sam chitao ovo. Svaka chast Rocket.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 04 Oct 2007, 00:29

E, hvala puno... Bjern (urednik "gilmourisha") je bio na oba koncerta (uzeo čovek neplaćeno odsustvo, zapalio za London, puk'o gomilu para da nabavi karte za obe večeri) i napisao je odličan (možda malo previše tehnički) review (uglavnom se bavio pojačalima i efektima, što je njegov fah) - pa sam ja pomislio: ako se on toliko trudi, što da ja ne napišem makar deseti deo njegovog teksta? Tim pre što ima o čemu da se piše, zar ne.

P.U.L.S.E. može da se oficijelno nađe u IPSovim prodavnicama (Mamut Megastore, IPS ispod BeoIzloga) ili da se preko njih poruči, ali unapred drhtim zbog cene... I uzeo bih ga baš zbog tog "Comfortably Numb" sola i zbog "Shine On" - da ga gledamo kako treba.

"Remember That Night" će u novembru izaći i na Blu-Ray disku. Nije da ću požuriti da ga kupim, ali.

User avatar
Keef
Posts: 21
Joined: 19 Oct 2007, 16:21
Location: A Million Miles Away

Post by Keef » 24 Oct 2007, 19:42

Stvarno briljantan "review". Svaka čast.

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: David Gilmour - "Remember That Night" (Live@RAH)

Post by Mithrandir » 19 Jan 2009, 00:57

Rocket, i ostali, ovo morate da vidite na BluRayu!

Za sada, sam samo preleteo. Kada ugrabim vremena, gledacu ga ponovo celog uporedo sa tvojim reviewom.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: David Gilmour - "Remember That Night" (Live@RAH)

Post by Duane » 19 Jan 2009, 02:41

Mithrandir wrote:Rocket, i ostali, ovo morate da vidite na BluRayu!

Za sada, sam samo preleteo. Kada ugrabim vremena, gledacu ga ponovo celog uporedo sa tvojim reviewom.
jel kvalitet ubiva? dje si nabavio to?

rip wright, barett... morao sam jbg, kad sam video slike :(

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: David Gilmour - "Remember That Night" (Live@RAH)

Post by Mithrandir » 19 Jan 2009, 02:46

Ako mi verujes, meni dan-danas krenu suze na oci kad vidim Richarda... :(

User avatar
Fat Old Sun
Posts: 57
Joined: 23 Jul 2008, 13:26
Location: Beograd

Re: David Gilmour - "Remember That Night" (Live@RAH)

Post by Fat Old Sun » 22 Jan 2009, 23:00

Da pogledao sam i remember a pre neku nedelju sam nabavio i "Live in Gdansk" i odusevio se.

P.S
E i ja kad vidim Wright-a ne bude mi svejedno.A tek mi nije bilo svejedno kada sam posle "live in Gdansk" upalio "Live in Pompei" i video ih onako mlade.A onda sam se setio pesme "time" i ovih recenica i pustio koju suzu:
"And then one day you find ten years have got behind you
No one told you when to run, you missed the starting gun."

nenadsuperzmaj
Posts: 2
Joined: 24 Mar 2009, 15:39

Re: David Gilmour - "Remember That Night" (Live@RAH)

Post by nenadsuperzmaj » 24 Mar 2009, 15:48

Retko (ili možda čak nikad) se nije desilo da se registrujem na neki forum samo da bih odgovorio na postavljenu temu, ali sada sam osetio neodoljivu potrebu da to uradim.

Način na koji je opisana emocija koju izaziva gitara Dejva Gilmora me baš "gađa"i podseća na ono što i sam osećam kada slušam/gledam Live at Pompeii ili P-U-L-S-E...

I ja verujem da bi ovako nekako Andrić svirao... Mnogo mi se svidela ta rečenica...

Autoru hvala na divnoj recenziji (upravo ide download, jedva čekam) i puno pozdrava svim poštovaocima Pink Floyda, posebno Gilmora!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest