Seljačka Buna - Buna je Počela (2011)

Cd, dvd...

Moderator: muki17

Post Reply
Kristiko
Posts: 777
Joined: 31 Jan 2009, 02:43
Location: Beograd, Srbija
Contact:

Seljačka Buna - Buna je Počela (2011)

Post by Kristiko » 18 Dec 2011, 22:07

Dakle, bend Seljačka Buna je, nakon nekoliko godina postojanja u raznim vidovima, tokom 2010-te i 2011-te rešio da ubaci u drugu i zaista digne raju na ustanak protiv dušmana. Konačan proizvod je njihov zvaničan debi album "Buna je Počela", koji bih odmah od starta mogao vrlo pozitivno da prikažem kao jedno, za mene, osvežavajuće izdanje. Iako smo u prethodnim godinama imali bendove sa sličnim karakterom u smislu vrlo humorističnog (smešno jer je i istina, je l'), ironičnog teksta i generalno jednog koncepta parodiranja već starih muzičkih i liričkih ideja (pa i same neke ideologije, mada lično ne volim da posmatram muziku na taj način) i rok/metal kulture, kao i onoga što poznajemo kao turbo-folk, i mnogi drugi poznatiji žanrovi (Pero Defformero, Mortal Kombat). "Bunaši" sebe nazivaju "agro-metalcima", ekipom koja kombinuje MJETAL zvuk sa uticajima tradicionalnog rok zvuka u stilu benda The Animals (neki od momenata na albumu me podsećaju na "House of the Rising Sun"), bluza, etno zvuka, kao i još mnogih drugih.
Zaista je zanimljivo slušati ovaj album. Kao što je svojevremeno Majk Peton (Mike Patton) govorio za Faith No More kako većina ideja za pesme nastaju najčešće iz neke spontane šale, kod "Bune" je takođe upravo tako, koju god od ideja da čujem i koja deluje kao obično neozbiljno zezanje, ideja da sami sebe ne shvataju previše ozbiljno a opet da žele da odsviraju svoju muziku pristojno im omogućava da otvore svoj um u potpunosti i da je svaka ideja, koliko god možda smešno delovala, upotrebljiva ako dobro zvuči. Rezultat je raznolikost pesama, različiti vokalni pristupi, instrumentalni takođe, tekstovi koji su možda i najviše vezani za svakodnevni život mlađe generacije ljudi rođene 80-tih, pa i 90-tih, samim tim se ljudi mogu prepoznati u nekim od ovih poetskih tekstova, da se tako akademski izrazim (Bravo ja, je l'!). To, naravno, ne znači da su sve teme strane i starijima (možda čak i mlađima, nikad se ne zna). Od skitova, koji su jako lepo ritmički osmišljeni ("Upijev" je u maniru a capella "Užičko kolo") i prave finu sponu sa narednom pesmom, preko agro-apokaliptične mjetal pesme "Ponovni Dolazak Isusa Hrista" (moj lični favorit, odličan harmonski tok u 0:59 kada gitare sviraju E-Gis-G, zatim A-F-Gis-E, dok u vokalima imamo dvoglas: oktava e-e1, zatim redom kvinte gis-dis1 – g-d1 – e-h – d-a i terca e-gis – jako dobro zvuči i jako dobro osmišljeno u kontekstu pesme, doprinosi još mračnijoj atmosferi), balada “Nije Htela” (kako emotivno doživljen i otpevan tekst, k’o bi rek’o da je tematika ne tako očekivana), obrada pesme “Devojka sa Čardaš Nogama” Đorđa Balaševića uz “Buninu” verziju teksta (“Devojka sa Gotik Nogama”), “Mi smo Drvoseče” (2:13 – apsolutna pobeda sa krajiškom pesmom). Uzgred, treba pomenuti da su vokali na ovom albumu možda i ključna tačka. Kontrola i boja glasova, vokalne harmonije i melodije, izgovor teksta (možda smešno deluje da ovo pominjem al’ ima ne tako mali broj onih koji ne znaju ni sa sopstvenim jezikom da se izraze kako valja u pesmi a kamoli na stranom), sve je na vrlo zadovoljavajućem nivou. Sve je to začinjeno sa zanimljivim sitnicama u smislu nekih replika koje su ubačene u nekim pauzama.
Iskreno govoreći, ja zaista nisam naišao na neke mane albuma u bilo kom smislu. Stvar je ukusa, da li volite ovakav pristup muzici ili ne. U svakom slučaju, mislim da je ovo jedan vrlo prijatan debi sa prikazanom raznovrsnošću ideja i zvukova koje će kreativno evoluirati u budućnosti u još bolje sledbenike. Zato, kuke i motike u ruke i na posao, buna je počela!

sharkeynoyz
Posts: 22
Joined: 15 Jun 2009, 00:56
Location: Нови Београд
Contact:

Re: Seljačka Buna - Buna je Počela (2011)

Post by sharkeynoyz » 19 Dec 2011, 12:03

Немам шта да кажем на ово, било би сувишно. :) Хвала на овако исцрпној рецензији!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest