Muzičke novine

Cd, dvd...

Moderator: muki17

Post Reply
ljerka
Posts: 5
Joined: 28 Jan 2016, 13:14

Muzičke novine

Post by ljerka » 07 Feb 2016, 11:38

Možda ovo nije pravo mjesto za ovu temu, ali ne daju mi u "čekaonicu":(((
Čitam ove naše muzičke e-novine i mislim se kako ti ljudi prežive na tom nivou egzistencije. Jako puno takvih novina, pa i tiskanih izdanja, je neslavno propalo.
Isti ti ljudi bez mozga pokreču nova izdanja i opet propadnu pa onda opet isto.
Nazivaju se "muzičkim kritičarima" i u svojim novinama kopiraju, pastiraju, netočno prevode, pa čak i koji put nešto stvarno poslušaju i kritikuju. Nisu to izdanja nekakvih nepoznatih izvođača, već isključivo top topova na svjetskom i/ili našem nivou.
Valjda misle da će to ljude zainteresirati za njihove baljezgarije, kad već oni sami nisu vrijedni spomena valjda će ljudi "kliknuti" na ime izvođača...
Za to vrijeme (zadnjih 26 godina) nitko ne šljivi "mlade nade", izvođače koji se nude na sve strane i nemaju nikakvih pristupa medijima, upravo zbog takvih "kritičara" bez mozga i autoriteta. Oni stariji će se sjetiti "Poleta", lista koji su pisali studenti i srednjoškolci, i koji je pokrenuo "novi val" u Yu muzici i svemu ostalom. Zašto je taj list uspjevao gdje ostali nisu, iako nije imao nijedno poznato novinarsko ime? Zato jer su ga radili sa guštom, bez profiterskih ideja, i zato jer su pisali o "mladim nadama" iz prve ruke. Njihovim postojanjem se pokazalo da slika sa koncerta nekakvog banda za koji niko nikad nije čuo, iz neke vuko*bine, prodaje toliko primjeraka koliko je ljudi na slici, dok slika sa koncerta neke svjetske zvijezde ne prodaje ništa ako nije u obliku postera za cijeli zid. A tad se prodavalo "Poleta" u tolikim količinama da nijedan naš današnji list godišnje ne dosegne njihovu dnevnu tiražu.
Valjda će ovo pročitati koji vlasnik novina kod nas i malo razmisliti.
Ljerka

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Muzičke novine

Post by fattwang » 07 Feb 2016, 16:34

Stanje u društvu od pre trideset godina uzeti kao uzor za današnje vreme nije moguće. Tada je muzika bila oblast naveće važnosti za mlade ljude. Muzički ukus određivao je položaj u društvu. Pre pojave Poleta, časopis Džuboks je imao astronomske tiraže a pisao je o mainstream izvođačima. Danas je muzika nešto usput, samo jedna od aktivnosti u multimedijalnom oblaku koji okružuje mlađu populaciju. Nema tu pomoći, sadašnja pažnja se raspoređuje na društvene mreže, mobilne telefone i računare, kompjuterske igre, desetine TV kanala, video.... Ništa od toga nije postojalo onda.

nenadg
Posts: 159
Joined: 06 Dec 2013, 15:42

Re: Muzičke novine

Post by nenadg » 07 Feb 2016, 17:01

Свака част. Никад боље објашњено.

Препоручујем да прочитате књигу -дневник Ивана Ивачковића "Писма из тајног града" и "Приче на 45 обртаја" Дејана Цукића. Ту може да се доста наслути од ове атмосфере из претходног поста.

ljerka
Posts: 5
Joined: 28 Jan 2016, 13:14

Re: Muzičke novine

Post by ljerka » 07 Feb 2016, 17:20

Razlika je velika ali su odnosi isti. Muzika nije izgubila na važnosti zbog multimedijalnog oblaka. Isto bi bilo tvrditi da ne treba plaćati reklame na TV-u već ih samo plasirati preko društvenih mreža. Malo je koristi od toga. Osamdesetih su prihodi od muzike u Yu bili veći od prihoda cjelokupnog turizma. Desetljećima je muzika bila naj jači izvozni proizvod kod Britanaca, a radi se o razvijenoj industrijskoj zemlji.
Nema razloga zašto toga nebi bilo i danas iako se radi o globalnom trendu. Problem je nastao u prodaji glazbe. Veliki globalni izdavači su postali previše pohlepni i sve manje ulagali u reklamu i "herojiziranje" svojih klijenata. Potakla ih je poplava MTv klonova na svim razinama, a koja se nakon vrlo kratkog vremena pretvorila u žutilo i reality TV. Tu je došlo do kraha biznisa i naglog pada prodaje. Za to se optuživao internet i zbog toga zabranjivala i uništavala svaka distribucija putem istog. I tako desetljećima. Proizvodili su CD-e desetljećima nakon prestanka proizvodnje CD reproduktora. Sad, kad je sve išlo kvragu su se sjetili onoga što je trebalo napraviti 1995. Za to vrijeme se prodavalo samo ono što je steklo ime do 1990. i nije uništeno reality TV-ima. Nova mlada lica nisu imala nikakve šanse jer niko nije htio ulagati u marketing zbog potencijalno loše prodaje. Došli smo do toga da su te i takve zvijezde počele umirati od starosti a nema ih tko zamijeniti. Ili će početi reklamirati i prodavati mlade ili će cijela industrija propasti na globalnom nivou. Multimedijalni oblak je idealan za nekakav novi Polet. Još jedino to ostaje jer je žutila već svima dosta.
Ljerka

ljerka
Posts: 5
Joined: 28 Jan 2016, 13:14

Re: Muzičke novine

Post by ljerka » 07 Feb 2016, 19:11

Re. nenadg
Ne radi se o retro atmosferi već o reklamiranju "mladih"(od kojih neki imaju i preko 50:), novih nada u muzici bilo kojeg žanra. Koji nam je to kapitalizam kad ne želimo zarađivati od ljudi koji sve sami financiraju. Izdavanje albuma 20000 kuna, snimanje spota od 7000 do 35000 kuna, nastup na festivalu od 10000 do 25000 kuna...
Ko od toga može živjeti? Zašto im ne dati publicitet kad već toliko troše, uz neku sitnu nadoknadu a možda i "besplatno". Zašto se ne ukrcati u taj vlak koji je očito krcat parama kad to sve funkcionira i ovako.
Ljerka

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Muzičke novine

Post by pisac » 07 Feb 2016, 21:14

Odrastao sam uz Dzuboks,Melody Maker,NON,ITD,i ostale casopise.I uz radio.Ploca je bila avantura,koncert spektakl.Gitara gotovo pa raritet-narocito elektricna.Nije je bilo u prodaji,a danas...danas ploce niko ne kupuje,koncerte i guitar lesson imate na you tube-u,casopisi ne postoje,a gitare imate svuda u svakom gradu,a mozete da narucite i iz fotelje...onda,gde je problem?
Prvo,ono sto je Fatwang vec naveo u svom postu,kao potpuno tacnu opservaciju.Drugo-rok muzika je energija i bunt,a to je danas neprihvatljivo.Pank?Ma koji pank?Malo reperi galame,ali to nema odjeka,nadujes balon pa ga izduvas,posto je policija dobro opremljena,a narod nadgledan u potpunosti-sve je pod kontrolom.U zlatnoj eri rok muzike,mnogi su bojili svoje tekstove politickim parolama,bili su politicki angazovani.Sada toga nema.Cak su pravili i dobrotvorne koncerte globalnog znacaja,kao Live Aid i slicno,ali danas vise toga,opet,nema.Uprkos pretnjama po svetski mir,uprkos evidentnom krsenju svih ljudskih i pravnih normi u dogadjajima na Bliskom istoku,recimo,uprkos ucestalim rasnim nemirima u SAD,sto se tice rasne segregacije i nepravde,uprkos muckama na berzama koje nekom donose katastrofu a nekom bilione dolara-uprkos svemu,uprkos nezaposlenosti,uprkos milionima izbeglica i milionima mrtvih,svi cute.Nema nikog ni da komentarise to,a kamoli da organizuje peticije,proteste,koncerte,humanitarnu pomoc...U danasnje vreme svi cute,sviruckaju pomalo,i paze da se ne zamere nekom.Inace...zavrse kao Majkl.
Sve izdavacke kuce,novinarske,medijske,televizijske,sve je u rukama male grupe ljudi koje nazivamo oligarsima.Vrh vrhova,tesko je shvatiti koji su ciji interesi i cija je koja kompanija.U svakom slucaju,niko ne pravi televizijske programe namenjene muzici,niti podrzava mlade stvaraoce(osim u Zvezde Granda i Ja imam talenat,sto i rade u krajnjoj liniji samo zbog svoje dobiti i gledanosti,a ne zbog zalaganja u oblasti kulture).Niko ne stampa nesto poput Dzuboksa,koji je od korica do korica bio ispunjen vestima,recenzijama,intervjuima,koji je zaista bio casopis za respekt.Stampaju se casopisi za ljubitelje ribolova,kuhinje,strikanja i pletenja,za ljubitelje oldtajmera,numizmaticare,za majstore,za hiljadu i jednu stvar,samo za muziku nema mesta.Mislite li da je to slucajno?
Da nije you tube-a,i barova i kafica gde je ziva svirka,mogli bi da kazemo da je rok ireverzibilno usmrcen sa namerom da ne talasa siroke narodne mase.
Oni koji uspevaju,koji su popularni,najcesce jesu to sto jesu jer su na neki nacin ,,na pravom putu NSP'',sire takve ideje koje su pogodne za nekog gore,i jednostavno-njima ne samo da je dozvoljeno,vec i omoguceno da napreduju.Neki,pak,buntovnici,iznenada su presli na tamnu stranu Sile,kao U2,i propagiraju neke sasvim razlicite stvari od onih iza kojih su stajali na pocetku karijere.Naravno da novi Brus Springstin ne bi mogao da egzistira na takvom podrucju,niti novi Bob Dilan,posebno ne Seks Pistols-ne budite ih,pustite ljude da spavaju,pustite radnicku klasu da radi,gleda tv,i cuti.Everything its all right.
A nije.

User avatar
SiskoMarcetic
Posts: 286
Joined: 02 Jan 2010, 14:05
Location: Stublenica

Re: Muzičke novine

Post by SiskoMarcetic » 07 Feb 2016, 22:30

evo jedne propale
Image

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Muzičke novine

Post by MIKI-DJORDJE » 07 Aug 2017, 04:20

Novine ništa neće rešiti ili bilo koji organizovan prostor da se bavi maldima, jer je ta ciljna gupa koju to interesuje u odnosu na kraj 80ih je neuporedivo manja.
Nemam ja ništa protiv da ti ili bilo ko započne novinu, sajt itd. No problem je u sledećem - potkultura je mrtva u Srbiji a koliko sam vidio ni tu ( iz Hrvatske si ?) nije ništa bolja...Ili da budemo tačni ta potkultura je kič na ovim prostorima,...
Kritičari barem kod nas su ti uvjek bili totalno propali pokušaj muzičara, ili pak nekih književnika, umjetnika nazovi ih kako želiš ali ono propali je što ih objedinjuje :bambi: Nije stvar mobilnih telefona, neta drugačijeg stila življenja na globalnom nivou, mladi su svuda živahni na zapadu baš po tom pitanju, ne smeta im t promjena i OK je da se svet mjenja.
Da ti kažem iskreno ja sam se šokirao koliko su tu popularne ove naše narikače, i obrnuto narikače odatle ovdje. Danas ti 99% mladih sluša takvu muziku, ja da doprinosim bilo čemu što se bavi takvim kičem ne želim. Da li je to Beograd, Niš, Zagreb, Pula, Split itd ako gostuje neka ''Jami'', ''Lepa Ljaljanka'' i sl. ( nisam spominjao imena pravih izvođača jel je forum i ima ljudi koji na moju žalost to slušaju a forum im dozvoljava da o tome pišu)..Shvataš? Ako ti dozvoliš da se takav kič nazove muzikom i daješ im prostora u svemu pa da li se može išta bolje očekivati? :bambi:
Nekada prije tih 26 god jel je bilo nezamislivo da mlađa populacija ili gradska djeca, omladina itd sluša takav šund. Nemože mi niko reči da je normlano da ti kao pratiš scenu a ovamo voliš tu ''zabavnu'' .
Ta zabavna muzika taj kič postoji u svakom društvu, ali populacija koja to sluša nije u većini kao kod nas (tih frapantnih 99% verujem) . Hajd pusti nekog obučenog u Gothic fazonu kroz Zagreb ili BG pa svi se okreću , istući će ga/je neko. Tada ranije si mogao da ideš kako želiš, danas u svetu možeš da ideš kako želiš i dolaziš na posao, ovde no no- može ako je u Pink fazonu. Sve te novine sam čitao i ja , i Pop Rock, i Ćao koji su došli posle...Zaostajale su sve te novine za stranom štapom ali ne puno a često su bile u istoj ravni.
Sećam se da sam na Kiosku negde 1994 video ponovo kao časopis Ćao i pomislio super, uzmem da vidim i na naslovnoj strani su bili Ivan 200 na sat, Željko gori more tope se slanine i joše neki takav ja sam ostao bez teksta....Ceo časpois u tom fazonu :O.o:
do pre 3 godine je naslovnici bila Metallica,Happy Mondays itd... Raspad sistema prati muzika, bilo i biće...samo je problem Balkna što se nije oporavio od toga a plašim se da je prošlo suviše puno da bi se i mogao oporaviti...
I ono najvižnije ako neko pristupa muzici zbog novca to više nije art već biznis. Nije izmislio rupu na saksiji ali je u pravu

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest