Nova srpska scena: "Jutro će promeniti sve?" (2007)

Cd, dvd...

Moderator: muki17

Post Reply
User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Nova srpska scena: "Jutro će promeniti sve?" (2007)

Post by frkadela » 20 Apr 2009, 05:11

Kod mene se sinoć opet javila želja da pišem (bilo šta, nebitno da li će to biti dobro ili ne, da li ću udaviti ljude... bitno je da pišem... to je bolest... :(). Niko ovaj užasni tekst ne mora da čita, ali bih volio da bar neko nabavi ovaj disk.

Iako je izašao prije dvije godine, nije zgoreg osvježiti pamćenje. Jutro će promeniti sve? Hm... Neke promjene je definitivno donijelo.

Ova kompilacija je jako dobra stvar. Kada je jednom ubaciš u svoj plejer, tada sve počinje; preslušavaćeš je iznova i iznova, vraćaćeš joj se i kad ne budeš htio da je slušaš. Google će se usijati od tvojih silnih pokušaja da saznaš ko stoji iza svega ovoga i ko je, for f*uck’s sake!, kriv što su najtalentovaniji i najbolji bendovi i pojedinci ostali bez snimljenog albuma, dok su drugi, manje talentovani, promovisani do besvijesti?!

No, idemo redom...


1. Mint – Comin’ Out Of Jail

Chill out... Sjajan Intro za ovaj album. Može da posluži i kao podloga za neku reklamu. Recimo: ’australiski surfer’ aka. Zgodni-plavi-dečko-sa-blistavo-belim-zubima sjedi na plaži izdvojen od društva sa bolnim izrazom na licu. Po njega dolaze dva policajca i odvode ga (on se, naravno, osvrće se iza sebe, ali ga ne primjećuje niko osim njegove djevojke koja nerado ide za njima). U narednoj sceni, on izlazi iz zatvora, a ispred ga čeka ’smorena plavušica’ a la P. H. (neću stavljati puno ime ove osobe da Google ne bi usmjeravao slučajne prolaznike koji tamo ukucaju njeno ime na ovaj forum... to nam ne treba, zar ne?) kojoj osmijeh obasjava lice kada ga ugleda. Nakon te scene, opet su na plaži gdje ih, oko vatre, čekaju prijatelji i oni nastavljaju sa žurkom; ispod svega toga ide natpis: „Ne dozvolite da vam zatvor uništi dobar provod!“ Znamo na šta je sve spremna marketinška mašinerija (od reklama za uloške ne mogu da ručam), tako da se ne iznenađujte ako i ovo vidite.

Sve u svemu, prijatna i jako kratka (traje svega 50-tak sekundi) tema; rado sam je preslušao više puta.


2. Endorgin – Deset hiljada izvinjenja

Kada sam pročitao naslov, odmah sam znao o čemu se radi. Nakon čudno sročenog uvodnog strumming-a na gitari, a sve to u prvih 13 sekundi pjesme, lik nevjerovatno nježnim (da ne upotrijebim težu riječ) glasom priznaje: „Ja sam na burbonu i lakim kolačićima...“ Naravno, odmah mi na pamet pada Tom Waits (i njegova sjajna uloga u još boljem filmu „Down By Law“) koji svojim đavolski čistim glasom reži: „I’m full of bourbon, I can’t stand up!!!“ Nakon što sam se slatko nasmijao na račun pjevača Endofrina i njegove hrabrosti, nastavio sam sa preslušavanjem pjesme. Prvo slušanje je ovako izgledao: prva 2 min sam jedva čekao da se završi i da pređem na sledeću, a poslednji minut pjesme sam jedva čekao da je opet pustim.

Tekst nema neku poentu, muzika nije pretjerano inspirativna, glas je mlak, ali pjesma djeluje. Ostao sam bez teksta... Probajte ovo kod kuće.


3. Pionir 10 – Le Lun

Pjesma je kao na francuskom ili nekom srodnom jeziku. Nijednu jedinu riječ nisam razumio... :O.o: Ipak sam pjesmu preslušao više puta. Jako je iritantna. Neka neko drugi odradi ovo umjesto mene. :)


4. Ika – Bubble
Ika? Ivana Smolović... Čoveče, gdje je do sad bila?! Prvo poređenje koje sam imao je Duffy. Eventualno Adele. Ne, još bolje – ona je naša Marie Digby!

(Šta? Kako ko je Marie?! Ma znate je sigurno. Ona djevojka japanskog porijekla koja je, nakon što je objavila najbolji cover Rijaninog „Kišobrana“ (N. Čuturilo/Jay Z) koji sam do sad čuo i još neke covere, stekla neviđenu popularnost na Jutjubu, počela stidljivo da radi na svojim pjesmama i postala prava Jutjub zvijezda. Onda je izdala svoj album, sad pravi turneje po Americi i povremeno se obrati nama, do groba vjernim Jutjub-fanovima. Anđeo... Evo i linka: http://www.youtube.com/watch?v=589Mvlz6LWE.)

Nevjerovatan glas uz prijatnu gitaru (koju svira izvjesni Darko Živić)... Sjajno! Definitivno pjesma koju ću najviše slušati. :bow:


5. The Mothership Orchestra – Then She Kissed Him

Lazar Šijak nam prepričava jednu jako staru knjigu koju je pročitao; to je klasična ljubavna priča o mladom čovjeku i nešto starijoj momi. Sve ide onako kako je očekivano: leže u travi, ona mu šapuće na uho, on sanja kako joj provlači ruku kroz kosu, i onda je ona njega poljubila! Ne vrijedi više da vam prepričavam, preslušajte sami.

Jedina zamjerka koju imam je tekst na engleskom, ali je tako dobro uklopljen da mi ni to ne smeta. :) Lazar to objašnjava time što je pjesma nastala u Engleskoj, pa je logično da tekst bude na tom jeziku. Ok... Ali on planira da napravi karijeru u inostranstvu. „Srećno!“, je sve što mogu da mu kažem. Zaslužio je.


6. Nežni Dalibor – Značajan događaj

„Ovo je nju vejv?! Ozbiljno?! Hm... Moguće... Čekaj, hoću još jednom da preslušam!“, rekao sam drugu kad je rekao da je našao jednu nju vejv grupu i zanima ga da li će mu se svidjeti. Poslao mi je ovu pjesmu. Tada nisam znao da je i ona na ovoj kompilaciji (koju sam prvi put preslušao prije nekih 2-3 mjeseca).

Da, Nežni Dalibor je nju vejv... Jako loš nju vejv. (Da napomenem, nisam još preslušao njihov album, sudim na osnovu ove pjesme.) Melodiju sam sto puta čuo kod raznih izvođača, tekst je jako, jako glup, vokal je, kažu moje uši, pravi užas...

Nežni Dalibor je, na žalost, nju vejv...


7. Ilija Ludvig – Mikonos

Tipična pjesma za restorane na plaži... Jedna od najboljih na albumu. Ilija je odradio posao kakav niko dugo vremena nije. Bravo!


8. Horkeškart - Jedem ti malter

Hor, igra riječi, sjajna muzička podloga... Treba li prosječnom srpskom muzičkom konzumentu još nešto? Ovo mi je najdraža pjesma na albumu. Najzad nešto veselo... Dokle bre tragedija & melanholija?! Hoćemo nešto što možemo da pjevamo kada gazda objavi fajront i isključi muziku, kada popizdimo jer neće da nam donese još jednu turu tamnog, jer nam uključi svijetlo za koje zna da će nas otjerati u neki drugi mrak; hoćemo da izlazimo iz lokala i pjevamo: „Ooooooo, jedem ti malter!“ :D

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Re: Nova srpska scena: "Jutro će promeniti sve?" (2007)

Post by frkadela » 20 Apr 2009, 05:14

9. Shiroko – Crazy

Kada na početku počnu da me bombarduju nekim efektim, a onda se uključi ženski vokal, to ne može da izađe na dobro do kraja pjesme. Previše elektronski za moj ukus, definitivno neću požuriti da kupim njihov disk.


10. Repetitor – Ja

Da li postoji pravilo da se nju vejv javlja svakih 30-tak godina? Ako je tako, onda je ovo sjajno!

Uvod na basu, ne baš upečatljiv. Na to se nadovezuje ne pretjerano kreativn solo na gitari. Takođe ne pretjerano upečatljiv vokal, ali mi se dopada. Tekst je loše sročen, ali ima poentu. Klasika... Ipak je ovo pjesma koju sam ubejdljivo najviše slušao.

Što se tiče Repetitora, ne mogu da kažem ni da su dobri ni da su loši. Neću reći da mi se dopadaju, ali neću to ni poreći. Jednostavno, drugačiji su. Kao Šarlo, na primjer... Ili kao Disciplina. Da, potpuno isto. Znači, nisam do sada slušao nekog kao što su oni. Repetitor, Šarlo i Disciplina! Nešto potpuno novo kod nas, nešto što još nismo čuli! Prije Šarla... Neponovljivi su! Kao Šarlo... I Disciplina... Mislim, kapirate poentu... :)

Ali su mi simpatični! To ne mogu i neću negirati. Najsimpatičniji mi je, zvučaće nevjerovatno, upravo Boris. Da, da... I pored dva ženska člana! Ljudi moji, kakvu harizmu taj dečko ima! Kao da živi u nekom vakuumu u kom ništa ne može do njega da dopre niti da mu naudi! U čitavom projektu zvanom „Repetitor“, da sumiram, najviše mi se dopada to što Boris nema pojma ni o čemu. Zbog toga i zvuče onako kako zvuče i zbog toga ću nastaviti da ih slušam. ;)


11. Neverhood - Tešik = Izvol’te

Metal... Sepultura like (ne pitajte me kako znam!). Kažu da su dobri, provjerite.


12. Goribor – Čujem bluz

Čoveče... Goribor... Sjećam se kad sam prv i put čuo njihove pjesme... „Ne očekujte da ćete u ovoj muzici uživati – ona nije tome namenjena. Naprotiv, može vam se dogoditi opasna munja samospoznaje“, rekao je Vladimir Krakov iz Presinga. U tu rečenicu je stao kompletan njihov opus. Kada ih jednom čujete, poželjećete da u prvi leksikom koji vam dođe u ruke napišete da su vam baš oni omiljena grupa.

Aleksandrov krik, ritam mašina i silovit napad smisla. Nije za svačiji stomak. Ne slušajte pred spavanje!


13. Petar Rudić featuring Zoe Kidah - And More

Trip-hop u Srbiji?! Wtf?! :O.o: :vomit:


14. Graf – Mlad čovek

Violina i gitara su osovina grupe. Pomalo napeto, nervozno (valjda zbog violine?), uplašeno (zbog glasa?), nije baš prijatno iskustvo. Posve originalno, što je vrlo bitno! Topla preporuka...


15. Stuka – Lord

Jako bučno, na engleskom i mračno... Punk-trash metal, valjda. Nemam pojma... Na mene nije ostavilo nikakav utisak, samim tim ne znam šta još da napišem. :?


16. Superstudio – Unazad

Čim sam čuo prvi takt pomislio sam na Kristale. Moram priznati da mi naša pop muzika ponekad jako prija, vrlo rado pustim Evu Braun i Kristale kad naletim na njih u Winamp-u, ovi momci imaju potencijala i jako bih volio da uspiju. Kada ih čujete, zapitajte se šta se desilo sa srpskim popom.


17. Pionir 10 – Da da da

Opet oni?! Pa šta sad hoće, već su uspjeli da me zbune?! Ajde, ovo je poslednja pjesma na albumu, preslušaću i nju.

Hm... Uvod mi se dopada! :) Lagana gitara, posle par sekundi zagrmi i bas, nešto kasnije dolazi i druga gitara, a onda i usna harmonika... I tako nastaje kvalitetna pop pjesma kod Slovena!

Tu su ti magični stihovi: „I dalje mislim jutro će promeniti sve...“ i, u stilu Bitlsa, „da da da, da, da, da...“ Sjajno!

Još ako mi objasne šta su htjeli da kažu trećom pjesmom na ovoj kompilaciji, sve im je oprošteno. ;)




Kompletan utisak je jako pozitivan! Jako je dobar osjećaj preslušati album i u onih par sekundi dok je muzika još uvijek u vazduhu biti srećan što živiš u istoj zemlji sa svim ovim talentovanim ljudima. A onda se sjetiš da za većinu njih nikad nisi vidio reklamu, poster, a o albumu da ne govorimo. I onda sve ispočetka... Opet slušaš iste pjesme, uz iste pjesme ideš na spavanje i nadaš se da će jutro promijeniti sve.

:ziveli:

User avatar
muki17
Urednik
Posts: 1472
Joined: 16 Apr 2007, 17:59
Location: Bg

Re: Nova srpska scena: "Jutro će promeniti sve?" (2007)

Post by muki17 » 20 Apr 2009, 20:59

dosadno mi je bilo,tako da sam ceo procitao... :D :D :ziveli: :bravo:

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Re: Nova srpska scena: "Jutro će promeniti sve?" (2007)

Post by frkadela » 20 Apr 2009, 21:21

muki17 wrote:dosadno mi je bilo,tako da sam ceo procitao... :D :D :ziveli: :bravo:
Hvala ti i svaka ti čast! :D :ziveli:

Ako preslušaš album, baci i neki komentar. Čisto da vidim kakvo je mišljenje o njemu na ovom forumu. ;)

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Nova srpska scena: "Jutro će promeniti sve?" (2007)

Post by cccira » 20 Apr 2009, 23:13

Ev preslusah, onako, na brzaka ovu kompilaciju. Od svega ovoga ja bih izdvojio samo:
8. Horkeškart - Jedem ti malter
Verovatno najzanimljivija stvar na kompilaciji, ima mnoogo dobar vibe

14. Graf – Mlad čovek
Kupise me harme i glitchovana violina, moram priznati :mrgreen:

11. Neverhood - Tešik = Izvol’te
Tona muuuuuda i jako fino isproducirano :metal:

Ostalo mi je il' dosadno il' odvratno

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest