Fado

Ostali muzicki pravci

Moderator: Trooper

Post Reply
User avatar
Nastasja
Posts: 5
Joined: 21 Aug 2007, 18:24

Fado

Post by Nastasja » 21 Aug 2007, 20:52

Sta mislite o ovom muzickom zanru?
Po meni-sjajno, jako kvalitetno, snazno i efektno. samo...bas zahtevan pravac, kako glasovima pevaca i instrumentalima, tako i tekstovima pesama i nastupima. Za pocetnike, predlazem da prvo poslusaju sjajnu Marizu i njene albume, za prvo slusanje dopadljivije od npr. albuma Dulce Pontes ili Amalie Rodriguez. Svejedno, za nekoga iole muzikalnog i muzicki obrazovanog, fado je muzika iz koje se izvuci lako nece.. :wink:

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 22 Aug 2007, 13:16

Nikad cuo :S sta je "fado" ?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 22 Aug 2007, 22:10

Meni je prvi susret bio sa možda najmekšom varijantom, "Madredeus" u filmu "Lisabonska priča". E onda sam krenuo u istraživanje... Imam utisak da je to retko autentičan izraz, gotovo da nema šanse da neko na drugom kraju globusa odluči da kopira tu atmosferu, taj specifičan zvuk. Nikad ne bih u listi 10 najuticajnijih izvođala stavio i nekog fadistu (u stvari fadišta je autentičnije!), ali sam veeeeeeeliki poštovalac!

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 22 Aug 2007, 22:39

auh, imam ristekpa, ali nikako ne mogu da svarim, jako tesko mogu da se naviknem i na obican latino trip, osim ako nije nesto fensi, pa je slusljivo...
a fado-mazo tek nema sanse:)

User avatar
Nastasja
Posts: 5
Joined: 21 Aug 2007, 18:24

Post by Nastasja » 23 Aug 2007, 09:33

Da, vrlo autenticno, verno oslikava kulturu i mentalitet jedne divne, osecajne zemlje kao sto je Portugal. Mariza i Dulce Pontes ne prestaju da me ocaravaju, vrte mi se na play listi svakodnevno vec, evo, godinu dana, i ne mogu da ih se zasitim-fenomenalne su. Dopada mi se bol i jacina u njihovom glasu, nacin na koji dozivljavaju pesmu i prenose emociju.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 23 Aug 2007, 09:52

zolideathmetal wrote:Nikad cuo :S sta je "fado" ?
Pa ono što bi za Francuze bila šansona, za Špance flamenko, za italijane kancona - to je za Portugalce fado, ali nije ni nalik na šansonu, kanconu i flamenko. Znam da ti nisam mnogo pomogao, ali fado je jako teško ilustrovati rečima. Oseća se nešto od mediteranskog uticaja, ali ima tu još koječega. Pevanje ima neku... hmm... oporost, nalik na flamenko, ali harmonijski nije srodno. Sam jezik dosta oblikuje melodiku, a ono čudno "ž" i "š" iz portugalskog daje rečima ritmiku koju mora i muzika da prati. Kad mala zemlja ima tradiciju moreplovaca, onda se na malom prostoru skupe toliki uticaji sa svih strana da je nemoguće na jednostavan način objasniti kako zvuči derivat svega toga.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest