World music - analiza. .

Ostali muzicki pravci

Moderator: Trooper

User avatar
decades07
Posts: 138
Joined: 14 Jan 2010, 00:42
Location: Novi Sad

World music - analiza. .

Post by decades07 » 01 Apr 2010, 10:31

Pozdrav svima!

Biću kratak; već par meseci pišem rad na temu "muzike sveta", i nisam pametan kako da drugačije sprovedem anketu(?), osim da se ista dogodi preko neta; metodološki koncept u tom slučaju nimalo ne trpi, obzirom da je veći deo literature spakovan pod "elektronske izvore" :)

Dakle - opušteno; kome šta padne pod ruku, bilo kakav interesantan nalaz ili vlastiti stav o, pre svega, društvenom značaju (tj. ne-značaju, efimernosti, "nakaradnosti") World music-a kao marketinškog koncepta nastalog polovinom 1980-ih. Istorijski momenti koji prethode zvaničnom "žanrovskom" utemeljenju su takođe dobro došli.

Hvala + + +

petrucci
MF veteran
Posts: 209
Joined: 22 Jan 2008, 17:01

Re: World music - analiza. .

Post by petrucci » 01 Apr 2010, 16:02

Mislim da world music nije zanr ili stil, to prosto znaci tradicionalana muzika raznih zemalja, uglavnom treceg sveta :)
Tako da ima raznih. Ja licno gotivim recimo brazilsku muziku, nesto malo indijsku, i balkansku(Rumunija, Bugarska).
Recimo ima jedan bend iz Rumunije, Taraf d Haidouks, neverovatno su popularni, dobijali su razna priznanja itd, a sviraju bas ono.... "klasicnu" Rumusku muziku, razna kola, George Zamfirove kompozicije itd. Gledao sam jedan dokumentarac o njima, i iznenadilo me je to da oni nisu spontano nastali, nego su neki likovi iz velike francuske muzicke kuce bukvalno napravili taj bend. U fazonu, "E, ajde da sastavimo jedan takav i takav bend, koji ce da svira to i to, da skupimo muzicare, i snimamo albume. I bukvalno su otisli u jedno selo Clejani, skupili loklane muzicare, koji vrhunski sviraju, i napravili bend. Ima ih 10-ak, 2 harmonike, 2 duvacka instrumetna, 2 violine, trube, kontrabas, svasta. I bas rasturaju. Isto je i sa bendom Balkan horses, gde je Vlatko svirao. Taj neki lik iz te i te izdavacke kuce dobije je zadatak da napravi projekat, iscimao ljude iz raznih krajeva Balkana, Srbije, Makedonije, Hrvatske, Bugarske Grcke, i to je to.
Tako da, world music postaje neverovatno popularan, izgleda cak i profitabilan...
Najbolja "world" muzika dolazi iz najsiromasnijih zemalja, Afrika, Brazil, Indija... A izgleda se Ameri najvise loze na to...

User avatar
decades07
Posts: 138
Joined: 14 Jan 2010, 00:42
Location: Novi Sad

Re: World music - analiza. .

Post by decades07 » 01 Apr 2010, 20:51

petrucci wrote:Taraf d Haidouks... jedan dokumentarac o njima
TO!!! Ako nekim čudom možeš da mi proslediš link za taj film - extra zahval :mrgreen:
(mada, kontam da se nešto može iščačkati na Y.Tube-u)

Btw, ne lože se samo Ameri; koncept je nazivom novijeg datuma, ali je sam fenomen veoma star.. .

Kakogod - hvala!

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: World music - analiza. .

Post by Dersu Uzala » 01 Apr 2010, 20:58

Mislim da je termin world music, ili konkretno world fusion, ako ne smisljen a ono najvise popularisan sedamdesetih i pocetkom osamdesetih kad se pricalo o bendu Ancient Future. Njih navodno prve promovisase u tu kategoriju. Danas su oni apsolutni doajeni scene, bave se time evo vec vise od 30 godina. A muzika? Fantazija. Meni verovatno najomiljenija grupa izvodjaca ikada.

User avatar
decades07
Posts: 138
Joined: 14 Jan 2010, 00:42
Location: Novi Sad

Re: World music - analiza. .

Post by decades07 » 01 Apr 2010, 21:07

Da znaš samo da je - citiraću sebe - "prvi put uveden 1940-ih godina, 'kao manje zastrašujući sinonim za etnomuzikologiju'. Akademici su ranih 1960-ih promovisali naučne studije muzičke različitosti, kada se termin 'muzike sveta' (ponovo) javlja kao 'optimističan' pojam. Kao i etnomuzikologija, world music je imao akademsku liberalnu misiju suprotstavljanja dominantnoj tendenciji muzičkih institucija i javnosti poistovećivanja muzike sa zapadnoevropskom umetničkom muzikom."
Ali, ide se i dalje od toga u prošlost - čak do XVI veka, kad se grupa firentinskih muzičara (la camerata fiorentina), inspirisana antičkom Grčkom, usprotivila neumerenosti renesansne polifone muzike. Rezultat je nastanak opere.. .

Svakako, :1: za input!

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: World music - analiza. .

Post by Dersu Uzala » 01 Apr 2010, 21:17

Kul, nisam se ja bas najsrecnije izrazio. Termin je u mojoj glavi vise world fusion, ali onda ne mislimo na istu stvar. Na zapadu kad kazes world music, to najcesce ne znaci muzika iz nekog regiona, vec izvodjac koji se bavi muzikom koja uklapa stilove (muziku) iz nekoliko regiona. U jednoj kompoziciji, sto ce reci. tako da, ignorisi moj post onda :ziveli: .

A, ako te naprotiv zanima 'world fusion music', ondaK:

http://www.ancient-future.com/links/worldfusion.html

User avatar
decades07
Posts: 138
Joined: 14 Jan 2010, 00:42
Location: Novi Sad

Re: World music - analiza. .

Post by decades07 » 01 Apr 2010, 21:26

:) Nema potrebe za tolkom autokritikom - SVAKI mogući trip, podatak, kont, igra reči.. s-v-e mi znači; ovo nije formalizovani upitnik, nego davanje prednosti narodskoj kulturi kontanja. Nauka se menja, ja uživam u tome :kokice:

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: World music - analiza. .

Post by Dersu Uzala » 01 Apr 2010, 21:33

Pa upravo ovi momci Ancient Future su jako puni radili na propagiranju etnicke muzike i uklapali (fusion) sve to u neki zajednicki izrazaj. Kazem, meni verovatno jedna od najomiljenijih grupa muzicara, toplo preporucujem svakome sa pulsom :ziveli: .

A ovo oko sopstvene (tj. moje) samokritike, you just made everybody's day :mrgreen: . Drugari ce sad da se pokidaju od smeha. Samokritika je koncept meni licno relativno nepoznat :hide:.

User avatar
decades07
Posts: 138
Joined: 14 Jan 2010, 00:42
Location: Novi Sad

Re: World music - analiza. .

Post by decades07 » 01 Apr 2010, 22:03

Dersu Uzala wrote: Drugari ce sad da se pokidaju od smeha. Samokritika je koncept meni licno relativno nepoznat :hide:.
Ma, ne.. Sve je opravdano originalnošću "metodološkog koncepta" :ziveli:

Btw, izguglao sam neki pdf o Ancient Future, i jako je dobra priča! Thnx :1:

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: World music - analiza. .

Post by Dersu Uzala » 01 Apr 2010, 22:07

Dadoh ti gore link ka njihovom sajtu (Ancient Future).

User avatar
decades07
Posts: 138
Joined: 14 Jan 2010, 00:42
Location: Novi Sad

Re: World music - analiza. .

Post by decades07 » 01 Apr 2010, 22:18

Skontao, zaštekao, puno hvala + + +

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: World music - analiza. .

Post by Bozha » 02 Apr 2010, 02:01

A jel za tu world muziku moze da se primeni jedan nas pristojan izraz - narodna!? Petrucci primetio da je to sve muzika siromasnog "treceg sveta". Al ne zato sto sirotinja lepse svira, nego sto je ostala zavucena po budzacima i prepustena sama sebi i ono malo sto ima. Uvrnuta, cudna i zaostala za ostatkom civilizacije, uskracena da prati trendove. Za to vreme, zapadna kultura je odsvirala i izkonzumirala sve sto je mogla da smisli, ostatke podgrevala, mlela, pravila vodenu kashu, sad je valjda neka faza reciklaze otpada... Uglavnom, novih ideja sve manje. Kriza! Doslo vreme za narodnu! Vidi sto su kul lokalni cudaci iz nekog mesta kom ne mozes ni ime da izgovoris! Naspram ustaljenih zapadnih sablona, njihova muzika uzbudljiva i puna zivota. Mene samo brine sta ce biti kad se i ti preostali neobnovljivi resursi istrose i utope u globalno sivilo? Nije zaebancija, vidi sta se desilo sa kubancima... Vidi nasu narodnu!

(Nego, da ti nisi onaj Pedja gitarista?)

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: World music - analiza. .

Post by Dersu Uzala » 02 Apr 2010, 03:04

Bozho brate, ocigledno nisi prostudirao onaj link sto sam postavio. Temeljno to da prostudiras, i sve implikacije recene tamo (tojes' ocvirane) i bice ti jasno da je tu buducnos' a ne proslos'. Naravno :ziveli:

petrucci
MF veteran
Posts: 209
Joined: 22 Jan 2008, 17:01

Re: World music - analiza. .

Post by petrucci » 02 Apr 2010, 03:44

decades07 wrote:
petrucci wrote:Taraf d Haidouks... jedan dokumentarac o njima
TO!!! Ako nekim čudom možeš da mi proslediš link za taj film - extra zahval :mrgreen:
(mada, kontam da se nešto može iščačkati na Y.Tube-u)

Btw, ne lože se samo Ameri; koncept je nazivom novijeg datuma, ali je sam fenomen veoma star.. .

Kakogod - hvala!
Ma nema to na netu, ja sam taj DVD nabavio jos odavno. Ako hoces narezacu ti, kad ih bas gotivis! :)

petrucci
MF veteran
Posts: 209
Joined: 22 Jan 2008, 17:01

Re: World music - analiza. .

Post by petrucci » 02 Apr 2010, 03:48

Dersu Uzala wrote:Kul, nisam se ja bas najsrecnije izrazio. Termin je u mojoj glavi vise world fusion, ali onda ne mislimo na istu stvar. Na zapadu kad kazes world music, to najcesce ne znaci muzika iz nekog regiona, vec izvodjac koji se bavi muzikom koja uklapa stilove (muziku) iz nekoliko regiona. U jednoj kompoziciji, sto ce reci. tako da, ignorisi moj post onda :ziveli: .

A, ako te naprotiv zanima 'world fusion music', ondaK:

http://www.ancient-future.com/links/worldfusion.html
Pa da, i ja razmilsljam, da li je world music ono sto ja mislim, ili je world music ustvari world fusion.
Posto izgleda da moje shvatenje,"lokalna muzika koja se probila globalno", nije bas dobro.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest