World music - analiza. .

Ostali muzicki pravci

Moderator: Trooper

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: World music - analiza. .

Post by Dersu Uzala » 02 Apr 2010, 04:11

petrucci wrote:
Dersu Uzala wrote:Kul, nisam se ja bas najsrecnije izrazio. Termin je u mojoj glavi vise world fusion, ali onda ne mislimo na istu stvar. Na zapadu kad kazes world music, to najcesce ne znaci muzika iz nekog regiona, vec izvodjac koji se bavi muzikom koja uklapa stilove (muziku) iz nekoliko regiona. U jednoj kompoziciji, sto ce reci. tako da, ignorisi moj post onda :ziveli: .

A, ako te naprotiv zanima 'world fusion music', ondaK:

http://www.ancient-future.com/links/worldfusion.html
Pa da, i ja razmilsljam, da li je world music ono sto ja mislim, ili je world music ustvari world fusion.
Posto izgleda da moje shvatenje,"lokalna muzika koja se probila globalno", nije bas dobro.
Razmisljas pravilno, ja bih rekao. Alikazem, ovi su bastardizovali to na zapadu, pa ne znam na sta konkretno misle. Ako ne kazu 'world fusion'. A, onda drugi padez, sto bi rek'o moj pokojni cale. I jedno i drugo je izvrsno, sjajno (Copyright @1991 - "Top Listatea Nadrealistanea". All rights reserved.).


Nije sad tu ni Ancient Future kao neki "big bang" u smislu 'eto tad i tu se desilo'. Sta su bre onda radili McOvajStoSeSmeska (McLaughlin) i Harrison pre njega? I nebrojeni drugi...

(Dj)elem (dj)elem, super je ta fuzija. Iz celog sveta. Bio je jedan indijski bend krajem osamdesetih godina verovatno osnovan neko vreme ranije. Drali su. Mislim, ja sam ostajao bez teksta. Nije to shredovanje u smislu nabrajanja nota, ali su shredovali u smislu kolicine zgoda, emocija i uzbudjenja u svojoj epskoj jazziani. I ne mogu da se setim kako se zovu, prema tome ne mogu da ih nadjem vec 20 godina. Muka mi pripada :roll: .

Nesto najbolje sto sam u zivotu cuo.

User avatar
decades07
Posts: 138
Joined: 14 Jan 2010, 00:42
Location: Novi Sad

Re: World music - analiza. .

Post by decades07 » 02 Apr 2010, 10:38

Bozha wrote: (Nego, da ti nisi onaj Pedja gitarista?)
Ja... jesam :)
Božo, da to nisi ti???

User avatar
decades07
Posts: 138
Joined: 14 Jan 2010, 00:42
Location: Novi Sad

Re: World music - analiza. .

Post by decades07 » 02 Apr 2010, 10:57

Nego, terminološka zbrka je aktuelna od onog momenta kad su se zvanični predstavnici s-muzikom-povezanih-industrija (sektora snimanja, menadžmenta, izdavaštva, medija) našli s idejom kreiranja novog žanra, tj. kategorije, tj. žanrovskog tržišta, sa ciljem lakše distribucije muzike iz svih područja Afrike, istočne Evrope, Azije, Južne i Srednje Amerike i Kariba.
Nijedan muzički žanr u istoriji popularne mjuze nije na taj način (tako usiljeno) integrisan. Među predloženim nazivima za "muziku s folklornim osobinama" u manjini su ostali "world beat", "roots" i "ethnic" – termin koji je u tom trenutku okarakterisan kao "suviše akademski". Kako je vremenom pojam "etnički" sve više prelazio u informativni i svakodnevni diskurs, termin etno je postao uobičajena alternativa za već "osveštanu" etnomuzikološku kategoriju World music.

petrucci
MF veteran
Posts: 209
Joined: 22 Jan 2008, 17:01

Re: World music - analiza. .

Post by petrucci » 02 Apr 2010, 14:11

@Dersu Uzala
E vidis meni to ide na zivce strasno! Mora neki zapadnjak da dodje, drpi tu muziku, i onda kao on je neki "pioneer'. Koji crni pionir, druze, moras da zivis u toj zemlji da bi to svirao.
A pazi, nije fora da on sad to nesto kao super svira, nego eto, setio se covek, iskoristio globalizaciju, i dominantni polozaj zapada, i sad ispada on bolje svira od lokalaca, koji jedva sastavljaju kraj sa krajem. Dobro si napomenuo ovo.
Imao je pravo dedades7, ima tu nesto trulo!
Izgleda da eksploatacija nije samo finansijska nego i kulturna.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: World music - analiza. .

Post by Dersu Uzala » 02 Apr 2010, 23:15

petrucci wrote:@Dersu Uzala
E vidis meni to ide na zivce strasno! Mora neki zapadnjak da dodje, drpi tu muziku, i onda kao on je neki "pioneer'. Koji crni pionir, druze, moras da zivis u toj zemlji da bi to svirao.
A pazi, nije fora da on sad to nesto kao super svira, nego eto, setio se covek, iskoristio globalizaciju, i dominantni polozaj zapada, i sad ispada on bolje svira od lokalaca, koji jedva sastavljaju kraj sa krajem. Dobro si napomenuo ovo.
Imao je pravo dedades7, ima tu nesto trulo!
Izgleda da eksploatacija nije samo finansijska nego i kulturna.
Ja ne mislim da ovi bitni likovi sa zapada idu da 'kradu'. Sto se tice pionira i pionirskih marama, verovatno oni sami sebe ni ne nazivaju pionirima, ali ti mediji onda prikace to ime. A mediji su donekle u pravu, ako nekoga zoves pionirom zato sto donese u lokalnu kulturu (na zapadu) neke stvari iz drugih lokalnih kultura koje u stvari masa retko kad ima prilike da cuje, pogotovo u izvornoj formi. Mada naravno ima putujucih ansambala iz raznih zemalja i statijaznam. Stavise, jedna od najboljih svetskih skola te etno i world muzike i muzike generalno se nalazi bas u mom gradu, i apsolutna je fantazija pohadjati je. Jednog dana, kad napunim budjelar za sva vremena, ima da upisem tu skolu iz uzitka, makar bio senior citizen. Ekipa i muzika koja je tamo na uvidu i okupu, pa to je...sta reci...mislim ono, raj na zemlji.

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: World music - analiza. .

Post by Bozha » 03 Apr 2010, 02:46

Dersu Uzala wrote:Bozho brate, ocigledno nisi prostudirao onaj link sto sam postavio. Temeljno to da prostudiras, i sve implikacije recene tamo (tojes' ocvirane) i bice ti jasno da je tu buducnos' a ne proslos'. Naravno :ziveli:
Jashta je buducnos', to i ja kazem... Nego meni ono sve obojadisano nekakvom pretencioznom hipi ideologijom. I OK, i lepo je, al mu fali ono duse. Meni s godinama sve blizi ovakav fjuzhn...



Aj' zhiveli! ^^

Kristiko
Posts: 777
Joined: 31 Jan 2009, 02:43
Location: Beograd, Srbija
Contact:

Re: World music - analiza. .

Post by Kristiko » 19 Mar 2014, 19:24

http://balkanrock.com/vladan-vuckovic-p ... dije-2014/

Recenzija novog izdanja jednog od naših World music izvođača.

Pablo
Posts: 146
Joined: 04 Nov 2008, 15:58
Location: kragujevac `79 Субјекат или субјект означава о коме или чему се у реченици говори. Субјектом се озна

Re: World music - analiza. .

Post by Pablo » 13 Aug 2014, 11:08

Sadržajan, kraći tekst o temi: http://www.worldmusic.org.rs/potencijal_world_music.pdf
Izdvojio bih nekoliko ključnih momenata:
Razlog zašto publika iz zemalja razvijenog sveta dobro prihvata našu i ostale tradicionalne muzike iz ostatka sveta je u tome što u njima vide nešto potpuno drugačije od onoga što oni poseduju u muzici svojih država, zato što je za njih ova „nova” muzika egzotična, iskonska, mitska, čak i ezoterična i primitivna. Umetnici iz Srbije, svakako, ne treba da se bave ovim razlogom koji je banalan, već jedino da budu posvećeni tome da muziku svojih predaka predstave u najboljem svetlu – njenu originalnost, raskoš, poetiku i poruku koju nosi.
Poznati muzičar irskog porekla Ros Dejli, uočio je pogrešan pristup konzumenata sa Zapada muzici koja dolazi iz Trećeg sveta kada ističe da smo „veoma daleko od onoga što neki zamišljaju da pojam ‘world music’ predstavlja”, i to ovako obrazlaže:
„Viđao sam ljubitelje ‘world music’ okružene stotinama diskova koji nekoliko minuta slušaju muziku Zapadne Afrike, zatim pređu na japansku koto muziku, pa na bengalsku; a kada im nešto ispričaš o onome što slušaju, shvatiš da uopšte ne razumeju ni tu muziku, ni njenu kulturu, ni ljudsku pozadinu...
„World music” u Srbiji začeo je otprilike u vreme kada i u ostatku sveta. Pojavom ovog muzičkog poližanra, 1980-ih godina, interesovanje za tradicionalnim muzikama je poraslo s obzirom da „world music” zastupa ideju da je tradicionalna izvorna muzika svakog naroda na svetu globalnog karaktera i da pripada globalnom nasleđu celokupnog čovečanstva. Ovo je značilo da tradicionalne muzike neće ostati predmet interesovanja samo lokalnih zajednica i etnomuzikologa, već da će se nosači zvuka sa muzičkim folklorom, prevashodno iz zemalja Trećeg sveta, preko noći naći na policama u razvijenom Zapadu. Međutim, nagla ekspanzija i globalna pomama za „muzikom sveta” na Zapadu, proizveli su i negativne reakcije i pojave: od kritičkih stavova u vezi samog pojma „world music” do nečeg ozbiljnijeg – pogrešnih postupaka u tretiranju tradicionalne muzike i njene degradacije.
Greške su u osnovi moguće na dva načina – nazvali smo ih: „metod ruske salate” i „selotejp nadgradnja”, a proizvodi ovih postupaka su neorganske tvorevine diskutabilne umetničke vrednosti.
„Metod ruske salate” podrazumeva upotrebu mnoštva izvora zvukova – od najrazličitijih tradicionalnih instrumenata (koji ne potiču sa jednog geografskog područja) do električnih instrumenata, zatim ljudske glasove, terenske snimke, semplove i sve ostalo što muzičari požele. Umetnici koji pribegavaju ovom metodu u postupku stvaranja muzike, bukvalno shvataju pojam „muzika sveta” kao proizvod koji treba sve da sadrži i slabo poznaju muzičku baštinu.
U „selotejp nadgradnji” koja je najčešće prisutna u etno-džezu, umetnici (često muzički obrazovani) u svoje kompozicije dodaju sekvence iz tradicionalne muzike, odnosno koriste folklorne teme na koje su „nalepljene” potpuno autentične džez improvizacije, ritam i harmonija, što je takođe neprirodno i nepotrebno.
Kompozitor Miloš Petrović nam govori o nekim lošim primerima ove vrste:
„Ono što ja užasno ne volim to je kada, a mislim da postoji čak jedan trend kod nas, recimo, stavite na kubanski ritam našu narodnu pesmu... Ako se postavi baza nekog kubanskog ritma, ili salse, recimo, onda se najčešće uzme neka naša popularna narodna pesma za temu, što sve još i nije tako strašno. Međutim, strašno je kada ljudi sviraju solo preko toga koji je vezan za bi-bap, i tako nastaje jedan potpuno neshvatljiv hibrid. Ako ljudi žele da sviraju prava džez sola, zašto onda koriste narodne teme? Oni narodne teme ne koriste kao materijal za gradnju, da bi se izrazili na taj način, i onda ne shvatam koja je uopšte svrha svirati neku svima nama poznatu narodnu pesmu, a onda svirati preko toga solo kao Oskar Piterson ili Čarli Parker. Meni je to nejasna želja i taj stil mi je potpuno neshvatljiv. On ne služi ničemu, nije etno-džez, nije džez, to je jednostavno ništa.”

kraki
Posts: 16
Joined: 28 Mar 2014, 10:26
Location: Kragujevac

Re: World music - analiza. .

Post by kraki » 17 Nov 2014, 14:17

[quote="Pablo"]Sadržajan, kraći tekst o temi: http://www.worldmusic.org.rs/potencijal_world_music.pdf

Lepo sistematizovano ono što znamo i ono što ne znamo.
Uvek čovek može nešto pametno da nauči.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: World music - analiza. .

Post by Dersu Uzala » 20 Nov 2014, 10:22

Ajde!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest