The Death of High Fidelity (.mp3 i Ostatak Dig. Revolucije)

Ostali muzicki pravci

Moderator: Trooper

Post Reply
User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

The Death of High Fidelity (.mp3 i Ostatak Dig. Revolucije)

Post by Rocket Roll » 01 Jan 2008, 16:51

->Rolling Stone Magazine: Smrt HiFija, Odnosno "Muzičko Umetničko Delo U Doba Digitalne Reprodukcije"<-

Na stranu uopštene tvrdnje i kukanje "prducenata" koji više ne zarađuju milijarde (bu-hu-hu, baš mi ih je žao!), u članku ćete videti:

1) Da se većina novih albuma producira za konverziju u .mp3 - svaki efekat se pomalo "pretera" kako bi se čuo i u .mp3 kompresiji koja "odseca" dinamiku i deo zvučnog spektra;

2) Da postoji lepa knjiga Danijela Levitina, This Is Your Brain on Music: The Science of a Human Obsession, u kojoj možete naći par vrlo zanimljivih podataka pisanih sa stanovišta nekog ko nije "prducent" koji kuka za nestalim milijardama;

3) Kako je nekada izgledao "jezivo glasan" snimak i kako on danas izgleda.

Nirvana, "Smells Like Teen Spirit":

Image

Arctic Monkeys, "I Bet You Look Good on the Dancefloor":

Image

User avatar
Cilal Najed
Posts: 283
Joined: 24 Apr 2008, 19:47
Location: Beograd

Re: The Death of High Fidelity (.mp3 i Ostatak Dig. Revolucije)

Post by Cilal Najed » 18 Jun 2008, 09:31

Mislim da bi jos ekstremniji primer bio Rammstein (bilo koja pesma), to bi izgledalo kao dve plave, debele crte...
Kao muzicar koji iza sebe ima 5 albuma, na svojoj kozi sam osetio kako umire prodaja i kako pobedjuje mp3 + torent. Da zanemarimo razliku u kvalitetu reprodukcije, mp3 je naneo ogromnu stetu muzici, a torenti autorima. Kod nas nikada nije prodaja bila na tom nivou da sada pisemo knjige o tome, ali je prodavano dovoljna primeraka da izdavac moze da plati studio, dva, tri spota, neku skromniju reklamu. E, sada toga nema, jer nema odakle...
E, sad ide poenta. Kako ce neki klinac koji pocinje da izda album? Kakva mu je perspektiva kada ni "vukovi" vise ne mogu da opstanu?

p.s. izvini ako je "malo" OT, ali mislim da je uzasno povezano

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest