Nauka u pokretu: Kvantna muzika

Ostali muzicki pravci

Moderator: Trooper

Post Reply
User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Nauka u pokretu: Kvantna muzika

Post by zwelj » 26 Dec 2017, 11:08

U kakvoj su vezi muzika i kvantna fizika, šta je to hibridni klavir i kako zvuči muzika atoma - odgoneta nova epizoda serijala "Nauka u pokretu". U nesvakidašnju naučno-umetničku avanturu konstruisanja prvog kvantnog instrumenta, te pisanja i izvođenja kompozicije novog muzičkog žanra upustili su se teorijski fizičari, inženjeri, programeri i umetnici iz Srbije, Danske, Slovenije, Velike Britanije i Holandije, sve do Singapura.

Ideja da se kvantna fizika dočara široj publici kroz muzičko-scenski spektakl uobličena je u projektu "Kvantna muzika" čiji je nosilac Muzikološki institut Srpske akademije nauka i umetnosti a koji finansira Evropska komisija u okviru programa "Kreativna Evropa".

Kroz priču o kvantnoj muzici gledaoce vode pijanisti Sonja Lončar i Andrija Pavlović, poznatiji kao LP duo, te profesor kvantne fizike na Univerzitetu Oksford Vlatko Vedral i njegov prijatelj iz detinjstva elektroinženjer, specijalista za akustiku profesor Dragan Novković.


User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Nauka u pokretu: Kvantna muzika

Post by Overdrive » 26 Dec 2017, 11:48

hhieebiga ništa ti ja ovde ne kapiram..

ko tu šta svira i kake veze to ima sa atomima :O.o:

zvuk će svakako da dolazi iz nekih zvučnika? Valjda..i šta sad, ja pritisnem dirku i čačnuo sam neke atome? Koje atome?
Hoće li taj zvuk da se deformiše? Ja odsviram notu C na (modifikovanom) klaviru, a ono se čuje nešto ko zna šta..? I onda su to kao atomi "preveli" notu C u nešto drugo ?

Malo mi cela stvar dismr na uzimanje love od kojekakvih organizacija koje plaćaju "projekte" za ovo i za ono..

howyesno
Posts: 73
Joined: 21 Mar 2012, 15:14

Re: Nauka u pokretu: Kvantna muzika

Post by howyesno » 26 Dec 2017, 12:39

Zvelj ne prestaje da edukuje.

Zvelj, samo rokaj :ziveli:

User avatar
Bili D Kid
Posts: 138
Joined: 13 Mar 2012, 18:27

Re: Nauka u pokretu: Kvantna muzika

Post by Bili D Kid » 26 Dec 2017, 21:25

zwelj wrote:
26 Dec 2017, 11:08
U kakvoj su vezi muzika i kvantna fizika, šta je to hibridni klavir i kako zvuči muzika atoma - odgoneta nova epizoda serijala "Nauka u pokretu". U nesvakidašnju naučno-umetničku avanturu konstruisanja prvog kvantnog instrumenta, te pisanja i izvođenja kompozicije novog muzičkog žanra upustili su se teorijski fizičari, inženjeri, programeri i umetnici iz Srbije, Danske, Slovenije, Velike Britanije i Holandije, sve do Singapura.

Ideja da se kvantna fizika dočara široj publici kroz muzičko-scenski spektakl uobličena je u projektu "Kvantna muzika" čiji je nosilac Muzikološki institut Srpske akademije nauka i umetnosti a koji finansira Evropska komisija u okviru programa "Kreativna Evropa".

Kroz priču o kvantnoj muzici gledaoce vode pijanisti Sonja Lončar i Andrija Pavlović, poznatiji kao LP duo, te profesor kvantne fizike na Univerzitetu Oksford Vlatko Vedral i njegov prijatelj iz detinjstva elektroinženjer, specijalista za akustiku profesor Dragan Novković.

Šta god odsvirali i kako god odsvirali to će opet biti samo muzika. Čuj, kvantna muzika? :D teoretisanje u prazno i mlaćenje prazne slame. Iz dokoni valjda ili zbog publiciteta. Toliko muzičkih eksperimenata na svetu ima od kad postoji muzika, da su ovi samo jedni u nizu... i da... liči mi na konceptualnu umetnost, a to je ono što najviše mrzim, jer nema u od umetnosti... to ti je ono: napišeš neku priču, pljuneš i ljudi se dive pljuvačci.... neka hvala...
Lepo je što si postavio ovaj video, samo nisam mogao da ga odgledam više od 4 minuta...

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Nauka u pokretu: Kvantna muzika

Post by Overdrive » 26 Dec 2017, 21:34

negde sa slažem sa ovim prethodo napisanim, mada opet..ja bih dao šansu kvantnim tim zezalicama.

To je ozbiljna priča.
S druge strane, muzika onakva kakvu je znamo, negde kao da je dostigla svoj apsurd.
Izgubilo se nešto "organsko", živimo u vreme elektronske muzike koja istina, donosi nove tonove (informacije) ali ne donosi nove osećaje, a to se mnogo više pika.

Imam poznanike koji mlate praznu slamu na neke druge teme, i za to od raznih "organizacija" dobijaju ogromantnu lovu

I sve su to kao neki "projekti" međutim, sve to ostane da se vrti u krugovima samo tih ljudi koji se time bave. Van tih krugova to nikoga ne zanima ko teška bolest.

Ne znam to za kvantno..To otvara mnoga pitanja,a jedno od njih je svakako paralelna realnost.
Možda ćemo uskoro saznati (ne verujem i osetiti) kakva se muzika sluša posle smrta 8)

metalstringer
Posts: 852
Joined: 26 Apr 2015, 22:25
Location: Zajecar

Re: Nauka u pokretu: Kvantna muzika

Post by metalstringer » 27 Dec 2017, 09:40

kakva se muzika sluša posle smrta 8)
Neorganska :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest