Bob Marley - rege pa rege evo vam rege!!!

Ostali muzicki pravci

Moderator: Trooper

User avatar
faks
Badmotorfinger
Posts: 1322
Joined: 21 Jan 2009, 23:23
Location: raskrsnica

Re: Bob Marly - rege pa rege evo vam rege!!!

Post by faks » 17 Sep 2009, 22:44

ne bih zele da me prozivate zbog ovog sto cu reci.... samo bi da iznesem svoje misljenje, postujuci svaicije drugo
meni je taj rege kao nasa ciganska muzika... ali totalno isto

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Re: Bob Marly - rege pa rege evo vam rege!!!

Post by frkadela » 17 Sep 2009, 23:01

faks wrote:ne bih zele da me prozivate zbog ovog sto cu reci.... samo bi da iznesem svoje misljenje, postujuci svaicije drugo
meni je taj rege kao nasa ciganska muzika... ali totalno isto
Nije. Ja volim našu cigansku muziku, a rege generalno ne volim. Nekako mi je ta muzika... Ne znam... Naivna? Ne u muzičkom smislu, naravno; rege je mnogo kvalitetna muzika. Nego fora je da u svakoj trećoj pjesmi pomeneš Vavilon, u svakoj drugoj gandžu... Dalje, ta neka spiritualna tematika koja mi nikako nije bliska . Tu je i Rastafarijanstvo... Nisu svi raste, znam, ali opet toliko se na tome potencira, da je počelo da me smara.

Ne leži mi rege i to je to. Mada volim primjese regea u drugim pravcima, onako diskretno i umjereno. Zna da zvuči super (a i volim eksperimente ;)). Ska mogu da čujem; ne uvijek, ali dosta često. On mi je nekako najprihvatljiviji.

Ali Marli za mene ostaje čist narodnjak, tu nema diskusije. :D

Poštujem, ali ne slušam. :ziveli: :)

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Bob Marley - rege pa rege evo vam rege!!!

Post by Nyarlathotep » 18 Sep 2009, 09:41

Marley i jeste uzasno blizak folk muzici - dosao je iz naroda i upucen je narodu. obicnom narodu bez ikakve muzicke industrijske klasifikacije.
ti tekstovi, ako vec generalno pricamo, su nacin na koji se jedan narod borio za slobodu i negovao svoje korene. a lepota muzike i snaga njene poruke je univerzalna i beskrajna. ja slusma rege ne toliko puno ko dab, ali postoji desetak imena klasicne ruts scene za ciju muziku ne postoji nikakva substitucija na planeti.

Marley je ljudsko bice koje je svoje ime uklesalo u zvezde, pored najvecih ljudi, humanista, umetnika, knjizevnika, muzicara, naucnika covecanstva. Bob Marley ce se uvek slusati.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Bob Marley - rege pa rege evo vam rege!!!

Post by sinisake » 18 Sep 2009, 14:33

Au, Nyarla, sad si se bas prosr'o, ko na poslu... :mrgreen: Pa nije ti ovo reklamna kampanja, bre! :) :ziveli:
ti tekstovi, ako vec generalno pricamo, su nacin na koji se jedan narod borio za slobodu i negovao svoje korene.
:wink:

Ne slusam bas mnogo taj vas rege, ali ova numera mi se mlogo svidja:


User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Bob Marley - rege pa rege evo vam rege!!!

Post by Nyarlathotep » 18 Sep 2009, 14:44

sinisake wrote:Au, Nyarla, sad si se bas prosr'o, ko na poslu... :mrgreen: Pa nije ti ovo reklamna kampanja, bre! :) :ziveli:
ti tekstovi, ako vec generalno pricamo, su nacin na koji se jedan narod borio za slobodu i negovao svoje korene.
:wink:

matori, ne mesaj advertajzing i zivot, tj. muziku. hehehehe
to je sveto pravilo. advertajzing je nuzno zlo za preziveti, a muzika je zivot van tih okova. barme meni.

meni Marley, Spear i jos par likova puni srce kao nista drugo na svetu. nije kenjaza, nije prazna prica. iza tekstova i cele price stoji dugacka i kompleksna pozadina i neverovatna snaga... a ovo negovao svoje korene nema nista istinitije od toga. jbg, em sto volim, em sam procitao par enciklopedija o rege muzici, par ozbiljnih postkolonijalistickih kulturoloskih studija na ovu temu, neke ozbiljne studije o rastafarijanstvu, i ludacku istoriju dab i ruts muzike koju redovno iscitavam zbog nekih prezanimljivih detalja. nikako nije prazna prica. sem rege revolucije u muzici koja je uticala na gomilu zanrova (na pank pogotovo), desilo se tu jos mnogo bitnih stvari okolo u drustvu, sto u Africi, karibskim ostrvima ili Engleskoj...

jbg, niko ne mora nista da voli, ali ovo je sve samo ne advertajzing kenjaza....

:ziveli:

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Re: Bob Marley - rege pa rege evo vam rege!!!

Post by frkadela » 18 Sep 2009, 16:35

I ja sam se u jednom trenutku jako zainteresovao za rege i njegovu pozadinu, pa sam nabavljao raznu literaturu o tome (od klasičnih biografija nekih izvođača, do socioloških studija tog pokreta). Onda sam shvatio da me sve to uopšte ne dotiče, da se u toj muzici ne pronalazim (naravno, ne osporavam njen kvalitet) i da mi se ne dopadaju tekstovi (smatrao sam da bi to moglo da bude malo ozbiljnije) i eto. Prestao sam da slušam taj "rut rege", ali ponekad pustim dab ili ska i mogu da mi prijaju.

Stvarno mi je drago kada vidim da neko određenoj muzici (žanru, kako god) prilazi kao Nyarlathotep regeu, kada neko prepozna njenu poruku i protumači je na pravi način. Meni se to desilo sa pankom i zbog toga znam o čemu Nyarlathotep govori. Iako sam se danas već udaljio od tog "root pank"-a (kad već govorimo o "root reggae"-u ;)), ideja je i dalje prisutna.

Što se tiče uticaja regea na pank, na to sam i mislio kada sam rekao da volim eksperimente i rege u manjim količinama. :) A kad sam rekao da je Marli "čist narodnjak", nisam ništa loše mislio. Marli je narodnjak isto kao i, recimo, Dilan, s tim što mi je ovaj drugi neobično drag, dok mi senzibilitet ovog prvog jednostavno ne odgovara. Kulturološke razlike, zatim žanrovska i druga određenja su ono što ih dijeli, ali svi oni nose, ako ne istu, onda sličnu poruku. A "ne slušati nekog" ne znači "ne poštovati ga", to je najbitnije u svoj ovoj priči.

Poštujem Marlija,nekad volim i da odsviram neku njegovu pjesmicu (ovde bih trebao ispadnem frajer i da kažem nešto u fazonu: "kad ima dobre trave" ili nešto slično, ali ne duvam, jbg... :D ), ali ne uživam u njegovoj muzici i tačka.

:ziveli:

User avatar
Haralampije
Posts: 1312
Joined: 04 Sep 2009, 15:00

Re: Bob Marley - rege pa rege evo vam rege!!!

Post by Haralampije » 15 Jan 2011, 16:29

Bila emisija na historiju o Bobi sinoc,pa se lepo poCetih dana kad sam bio iskljucivo u toj rasta fazi,...Naravno Boba iliti Nesta Robert Marley(kada je s kevom otisao u Ameriku kao klinja,u pasosu su mu obrnuli pa je postao Robert Nesta Marley) je smeker za nas i zbog toga sto je umro kao pravoslavac,ako neko nije znao,krstio se u jednoj pravpslavnoj crkvi u Njujorku i sa'ranjen je po pravoslavnim obicajima...nazalost i njegov cuveni Les Paul je sahranjen s njim(ono sto je izlozeno u muzeju je replika,pravi je u sanduku s vlasnikom,koji u jednoj ruci drzi bibliju u drugoj omiljenu mu gitaru)

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Bob Marley - rege pa rege evo vam rege!!!

Post by nemanjavelimirovic » 15 Jan 2011, 16:46

Haralampije wrote:Les Paul je sahranjen s njim(ono sto je izlozeno u muzeju je replika,pravi je u sanduku s vlasnikom,koji u jednoj ruci drzi bibliju u drugoj omiljenu mu gitaru)
Eto i Bob je voleo P90 magnete.... :ziveli: :D

User avatar
Haralampije
Posts: 1312
Joined: 04 Sep 2009, 15:00

Re: Bob Marley - rege pa rege evo vam rege!!!

Post by Haralampije » 15 Jan 2011, 17:18

nemanjavelimirovic wrote:
Haralampije wrote:Les Paul je sahranjen s njim(ono sto je izlozeno u muzeju je replika,pravi je u sanduku s vlasnikom,koji u jednoj ruci drzi bibliju u drugoj omiljenu mu gitaru)
Eto i Bob je voleo P90 magnete.... :ziveli: :D
To je zato sto tada nije bilo EMG 81 i 89. :lol:

Ludi ZlOcko
Posts: 6
Joined: 12 Apr 2011, 15:37

Re: Bob Marley - rege pa rege evo vam rege!!!

Post by Ludi ZlOcko » 19 Apr 2011, 20:24


User avatar
Randy
Posts: 987
Joined: 31 May 2010, 00:01
Location: Novi Sad

Re: Bob Marley - rege pa rege evo vam rege!!!

Post by Randy » 23 Apr 2011, 16:45

frkadela wrote: Marli je narodnjak isto kao i, recimo, Dilan
Marli bio pravolsavac ,a Dilan nema sta nije bio al je svirao folk muziku :D
pre sam bio u tom rege tripu ,al je ipak drazi

User avatar
Cakana
Posts: 104
Joined: 01 Aug 2011, 16:45

Re: Bob Marley - rege pa rege evo vam rege!!!

Post by Cakana » 02 Aug 2011, 12:02

Metalci zalutali u ovoj temi... :) Reggae da podseca na cigansku muziku? Ih... Zanimljivo ^^
Citala sam sve o Bobu, biografije i trista cuda, i mogu reci da nenormalno postujem tog coveka. Obozavam reggae muziku, obozavam Bob Marlija i sve ono sto je taj covek stvorio.
U raspravu ne zelim da ulazim, ali mogu da kazem da metalac nikada nece shvatiti sustinu ove muzike. Mozda je tozbog mog krhog karaktera, pa me reggae opusta... Jbg, nikada nisam mogla da budem zesci metalac, dusa mi ne dozvoljava :D

reggaenerick
Posts: 10
Joined: 22 Nov 2012, 23:19
Location: Beograd
Contact:

Re: Bob Marley - rege pa rege evo vam rege!!!

Post by reggaenerick » 08 Mar 2013, 14:35

Najbolje bi bilo da odgledate ovaj film iz 2012e u kome je zakaceno dosta Marlijevih poglavlja iz zivota. Film je skroz dobar. Ako imate problem sa dzamejkanskim naglaskom - nadjite fim na nekom drugom sajtu kao sto je filmovizija, ili gde god...Pozz :)

http://www.youtube.com/watch?v=hwSu4TzSSXc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest