90-te

Ostali muzicki pravci

Moderator: Trooper

Post Reply
Tool24Bg
Posts: 9
Joined: 10 Feb 2010, 00:12

Re: 90-te

Post by Tool24Bg » 10 Feb 2010, 00:36

Te devesete...

Ne znam., donijele su prema nekom mom misljenju sve ono najgore sto ste tice muzike. Znaci najveci dance-trash sa Zapada i najgore folk-smeca sa Istoka. Mi se jos od svega toga nismo do kraja, konacno, barem ne, oporavili. Eho tog vremena ostao je u vidu PINK televizije i izdavacke kuce CITY RECORDS i naravno GRAND PRODUKCIJE. Ne vjeujem da ce se sta bitnije mijenjati na tom polju, jer....jer mi i danas imamo 'vaskrs' grupe kao sto je DOKTOR IGI i mutacije grupa kao sto su DJOGANI FANTASTIKO i FANKI DZI. Cak se tu pojavljuju, iznenada i iznebuha uvijek Ivan Gavrlilovic i kompanije/ armije/ nekih pjevaca za koje nismo ni znali na koju su se caku i foru tu zadesili, jer ti ljudi nisu znali ni da krsteno pjevaju. Sjecam se jednog pljuvackog clanka u magazinu CKM, koji je dobro opisao kao vrijeme najvece dizelaske sabanerije kod nas. I to i dalje traje, samo sto su danas sitni ulicni krimosi kupili fina odijela, i vise ne nose farmerke i gornji trenerke uvucene u iste, dok im se nizovi debelih kajli nizhu i njisu na nabijenim vratinama. Najbolje je to vrijeme, cini mi se, opisao Srdjan Dragojevic u jednom od svojih boljih filmova. Ono sto je doslo posle LEPIH SELA, bile su RANE, koje su odlicno pokazale sve to, u kakvoj hipokriziji ne da zivimo, vec smo naviknuti da zivimo. Najlakse bi bilo reci kao Djole Balasevic 'ma jebite se devedesete, tuzne i nesretne', istina, ali i one su dio nekog naseg odrastanja i istorije, na kraju konca, i ne mozemo to izbjeci. Iste one generacije koje su se hvalile da su imale 'fenomenalne osamdesete' , moraju se suociti da su devedesete bile nesto poput njihovog negativa. Sad, kada sve zberemo, ispada da smo prosli kroz raj i pakao, ali nikakve katarze, zapravo, i nema. Vuci su siti i ovce su mirne. Na PINKU imamo ZVEZDE GRANDA a na B92 imamo JELEN TOP DESET sa pseudo-rock-alternativnim bendovima. Pa ko voli, neka samo izvoli.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: 90-te

Post by Doolio » 10 Feb 2010, 06:45

da, ali uvek je najpopularnija muzika takva. ja samo mogu da kazem da je devedesetih ta muzika bila ista kao i okolo, dakle juro dens tres, pa sad, kakva je takva je. dr alban ili dr igi isto sranje drugo pakovanje. a sad nemamo rihanu nego seku aleksic. takodje, ne palim tv, ali imam utisak da siti rekordsa i nema nesto, a da je sve otislo na grand koji je dostigao u medjuvremenu neslucene visine end dubine, pa tako bi se cak i vaskrsli knele cudio prostoti tekstova i agresivnosti matrica danasnjeg turbo folka u odnosu na isti devedesetih. jedino sto mi je tu kul je ona armija vlado georgijev klonova koji barem pevaju taj neki "jebacki" kulturniji festivalski pop, pa kao drze neku pop vagu kolko tolko.
taj jelen top10 je tako trebalo da izgleda pre petnes godina i to bi onda bilo u redu i ti bendovi bi se razvijali, a ne bi servirali neku kvazi urbanost i alternativu sumnjive iskrenosti i kvaliteta sada kad je to drmanje davno proslo. u tom smislu su ti pavijani devedesetih barem pratili sopstveni zanr i dovlacili nove fazone i obradjivali ili bili inspirisani talasanjem sa tog nekog zapada, a ovi danas rade to isto samo kasne petnes godina:)

ali da, generalno nam je muzika u kurcu poslednjih sto godina, ali to je zbog drugih stvari po meni, a ne zbog ovih nabrojanih. ljudi koji ovlas slusaju muziku ce uvek slusati ono sto se slusa i sto je najpristupacnije, ljudi koji se bave muzikom i oni koji malo 'bolje' slusaju istu, ce malo istrazivati i to je uvek tako. vecina bendova ciji clanovi su godista pinkija i svabe upravo ne sviraju ni turbo folk ni juro tres, pa ni ja iako sam se obreo u tom vremenu u najneznijim godinama:) u jednoj od najburnijih sredina u beogradu. jedino sto mi je ostalo je to da mogu da pocujem dens devedesetih kao nostalgicni triger i to je to i imam na hardu brdo tih pesama i vezujem ih za razne dogadjaje, ali cak i pored toga nikad nisam pozeleo da napravim takvu pesmu ili da zapravo slusam tu muziku. tako da mislim da, sto se tice populacije koja predstavlja potencijal umetnika/publike nista nije unisteno ni osamdesetim ni devedesetim ni dveiljaditim muzikama, vec da su tu neke druge stvari u pitanju kao sto su malo trziste, neposvecenost producenata, nepostojanje producenata, neke izdavacke kulture itd.
ako rihana proda neke tamo milione cedeova, neki alternativniji americki bend ce prodati sto iljada cedeova ako je solidno popularan u svom zanru i to je super (pretpostavimo da ce i ona i taj bend prodati isto toliko karata za turneju). ovde, posto nas, je li, ima toliko malo i pritom smo siromasni, neka nasa rihana (ceca ili ko god) ce da proda dvaes iljada cedeova i doci ce joj par desetina iljada ljudi na koncert i to je to. lako je zakljuciti da ce onda neki taj pandan ovom alternativnom bendu prodati sto cedeova i doci ce mu osamsto ljudi na koncert:)

Hater
Posts: 17
Joined: 09 Feb 2010, 01:18

Re: 90-te

Post by Hater » 10 Feb 2010, 09:27

Ovo je svakako bilo bolje od danasnje Grand muzike:

Dee Monk-Samo zelim da znam (1996)



Energija-Suze (1999)


Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: 90-te

Post by Boogie Woogie » 10 Feb 2010, 09:55

ovo je svakako gore i od grand i od svajke druge muzike.
Jer onaj što bi i da čuje nešto drugo osim tog granda, kada čuje ovo, može samo da kaže "ejebiga..stvarno nema ništa drugo da se sluša.."

Šta hoću da kažem, hoću da kažem da tom "Grandu" treba snažna, zanimljiva, uzbudljiva protivteža, koja će ljude bez ikakve dvojbe da odvuče na tu neku drugu "kvalitetniju" stranu. A ovo? ovo je neka "sad smo mi kao neki bend aj da vidimo šta će da ispadne" - muzika..Ovo je neko daj šta daš sranje, neka elegiata na muško ženskite odnosi..loše bre. Jako loše.Ne znaš u stvari šta je gore..

Hater
Posts: 17
Joined: 09 Feb 2010, 01:18

Re: 90-te

Post by Hater » 10 Feb 2010, 10:11

Barem ove pesme ne nose poruku fazona: Ne znam gde su mi gacice( Goga Sekulic), Dodji Taji, nece Taja da zataji(JK),Vrela mi je pica (Ksenija Pajcin), Da li si za sex (Stoja), Votka i Dzin (Neki Neso),Aspirin(Seka Aleksic) i jos neke pesme danasnjice koje sa spotovima sa nekim ribama sto vrte guzice i tresu sise dok folker zavija Ima se moze se.I eto to slusa danasnja omladina u vecini.Raspale silikonske folkerke cije se pesme vrte oko sexa,ludovanja u disko klubu gde se devojka ne seca sa kime je spavala i ima glavobolju od vina a nigde aspirina. :povrac:

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: 90-te

Post by Boogie Woogie » 10 Feb 2010, 10:16

batice mnogo si ti to sve pobrko nešto..

Neke od najvećih svetskih hitova, vrte se upravo oko sexa i ludovanja u disko klubu, nego, prouči ti to malo dublje.. 8)

Hater
Posts: 17
Joined: 09 Feb 2010, 01:18

Re: 90-te

Post by Hater » 10 Feb 2010, 10:19

Izmedju ostalog 90-ih je bilo mnogo vise razlicitijih zanrova muzike pa si mogao da biras a danas samo jedan, dva.

357-Cigane (1997)


Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: 90-te

Post by Boogie Woogie » 10 Feb 2010, 10:26

aa, sad kapiram..ti spadaš u one što im nema pomoći.. :mrgreen:

Hater
Posts: 17
Joined: 09 Feb 2010, 01:18

Re: 90-te

Post by Hater » 10 Feb 2010, 11:12

A svakako je ovaj dance trash sa zapada kako ga nazivate bio bolji od turbo folka koji nam je dolazio sa istoka 90-ih i taj turbo folk je ojacao i opstao kod nas a dance je nestao:

DJ Bobo-Somebody dance with me (1992)


Haddaway-What is love (1993)

User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: 90-te

Post by Шмајсер » 10 Feb 2010, 11:56

денс деведесетих је сабијао, али углавном страни. домаћи су били махом плагијати.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: 90-te

Post by Kristijan » 10 Feb 2010, 12:04

Hater, muzika devedesetih koju ti ovde propagiraš je samo drugačija od aktuelnih srpskih hitova, ali definitivno nije bolja, i definitivno nije pravljena za prefinjeniju publiku. OK, ti to više voliš, i ja to poštujem, ali je neozbiljno imati tok misli IF (ja najbolje obožavam) THEN (mora da je mnogo kvalitetno). Realno, za taj dance devedesetih verovatno postoji neki template, pa se sve štancuje na istu foru, i neki program koji radi lyrics shufflin' i ćao...

Vidi, volim ja svakakvu muzku, ali za neku najotvorenije kažem da je bezveze, samo eto - radi me ponekad... ili stalno... Moraš to malo strožije da razdvojiš. Da, naravno da je bezveze ovo što izbacuje Grand, ali ako ništa drugo - tu je neko potenciometar odpanjio do kraja, to je manifest jedne dekadentne ideologije, koju možeš da ne prihvataš, i možeš da ignorišeš, i preporučljivo je da je izbegavaš, ali je neko stavio karte na sto, nema ništa smuljano i sakriveno - od prostaka za prostake, bez pardona, bez stida. I ima prođu zbog toga. A ovi dance hitići... Šta je to? S kim to komunicira? Nemoj samo da mi kažeš da to obrađuje neke suptilne emocije i odnose na visokom nivou. Ili da je sama muzika za primer. To ti je "kao ono... mislim... u fazonu..." Ni tamo ni ovamo, hajde da probamo da budemo na ničijoj zemlji, da probamo i da zaradimo neke parice, i kao da budemo fini. Mlako.

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: 90-te

Post by Bluesko » 10 Feb 2010, 12:08













:ziveli:

Hater
Posts: 17
Joined: 09 Feb 2010, 01:18

Re: 90-te

Post by Hater » 10 Feb 2010, 13:44

Kristijan wrote:Hater, muzika devedesetih koju ti ovde propagiraš je samo drugačija od aktuelnih srpskih hitova, ali definitivno nije bolja, i definitivno nije pravljena za prefinjeniju publiku. OK, ti to više voliš, i ja to poštujem, ali je neozbiljno imati tok misli IF (ja najbolje obožavam) THEN (mora da je mnogo kvalitetno). Realno, za taj dance devedesetih verovatno postoji neki template, pa se sve štancuje na istu foru, i neki program koji radi lyrics shufflin' i ćao...

Vidi, volim ja svakakvu muzku, ali za neku najotvorenije kažem da je bezveze, samo eto - radi me ponekad... ili stalno... Moraš to malo strožije da razdvojiš. Da, naravno da je bezveze ovo što izbacuje Grand, ali ako ništa drugo - tu je neko potenciometar odpanjio do kraja, to je manifest jedne dekadentne ideologije, koju možeš da ne prihvataš, i možeš da ignorišeš, i preporučljivo je da je izbegavaš, ali je neko stavio karte na sto, nema ništa smuljano i sakriveno - od prostaka za prostake, bez pardona, bez stida. I ima prođu zbog toga. A ovi dance hitići... Šta je to? S kim to komunicira? Nemoj samo da mi kažeš da to obrađuje neke suptilne emocije i odnose na visokom nivou. Ili da je sama muzika za primer. To ti je "kao ono... mislim... u fazonu..." Ni tamo ni ovamo, hajde da probamo da budemo na ničijoj zemlji, da probamo i da zaradimo neke parice, i kao da budemo fini. Mlako.
Sta podrazumevas pod tim prefinjena publika?Koju to muziku slusaju prefinjeni?Ja ni u jednom trenutku nisam rekao da ono sto se meni svidi mora biti 100% kvalitetno.Ja slusam pop,rock, tehno dance, house,hip hop, u svemu nalazim nesto sto je dobro meni.Svaki zanr u muzici ima kvalitet i nekvalitet ali opet nesto sto ja smatram nekvalitetnim nekome moze biti kvalitetno.Ono sto definitivno ne mogu da razumem je taj danasnji turbo folk Granda koji mnogi ljudi slusaju na ovim prostorima i sto je on na 1 mestu.Ostali muzicki zanrovi kod nas jenjavaju.Meni je zao sto kod nas nema vise tih razlicitih zanrova pa da mozes birati sto je recimo bilo 80-ih i 90-ih godina i sto je trenutno hit pesma Insomnia JK.Cinjenica je takodje da verovatno i postoje ti ljudi tj. razni bendovi i grupe i pevaci rock, pop, elektronske muzike,hip hop koji ne mogu da dodju do izrazaja i pokazu svoj talenat koliko bi trebalo.Takodje mnogi slusaju tu Grand muziku jer nista drugo na ovim prostorima nije pristupacnije i dostupnije od nje.Sto se tice tehno dance muzike naravno da ona ne ide u neku dubinu i u velike emocije ali ono sto se meni svidja kod nje je ta dinamicnost i efektivnost, ali opet ukusi su razliciti i treba ih postovati sem kad je folk u pitanju.I velika je razlika izmedju tehno dance i folk muzike kako u muzici tako i u recima.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: 90-te

Post by Boogie Woogie » 10 Feb 2010, 13:49

Hater wrote:

Sta podrazumevas pod tim prefinjena publika?Koju to muziku slusaju prefinjeni?Ja ni u jednom trenutku nisam rekao da ono sto se meni svidi mora biti 100% kvalitetno.
..vidi, jes da pitanje nije meni upućeno, ali evo da ne lutaš.
Dakle, 100% kvalitetna muzika je samo ona muzika koja se sviđa MENI!
Ja sam veoma prefinjen, pa samo slušaj ono što i ja slušam i nema da zalutaš.

Hater
Posts: 17
Joined: 09 Feb 2010, 01:18

Re: 90-te

Post by Hater » 10 Feb 2010, 13:53

Boogie Woogie wrote:
Hater wrote:

Sta podrazumevas pod tim prefinjena publika?Koju to muziku slusaju prefinjeni?Ja ni u jednom trenutku nisam rekao da ono sto se meni svidi mora biti 100% kvalitetno.
..vidi, jes da pitanje nije meni upućeno, ali evo da ne lutaš.
Dakle, 100% kvalitetna muzika je samo ona muzika koja se sviđa MENI!
Ja sam veoma prefinjen, pa samo slušaj ono što i ja slušam i nema da zalutaš.
Ajde postavi neku pesmu pa da vidim ja sta je to prefinjeno.Prosvetli me molim te.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest