Koje lampe koristite u pretpojačalu?

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Margos
Posts: 672
Joined: 28 Oct 2009, 22:57

Re: Koje lampe koristite u pretpojačalu?

Post by Margos » 10 May 2010, 18:16

Sava wrote:ECC83.

Od onoga što sam probao stare Philipsove su vrlo ubedljive, tople i analitične, apsolutno najbolje što sam probao. Trenutno koristim Ei Niš koje su dobre, velikog su gaina, ali umeju da budu i mikrofonične. Nije čudo da ih je Marshall stavljao za prvu ugradnju. Od novijih dopale su mi se Tungsol, dobar odnos gaina i topline tona. Electroharmonix su strahovito tvrde, doduše ne znam da li im se karakter menja kada malo ostare. Takvo je moje skromno iskustvo.
EI Nis su odlicne lampe :bow:

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Koje lampe koristite u pretpojačalu?

Post by Sava » 10 May 2010, 18:18

guv'nor wrote:@Sava,
Da li je bezbedno igrati se sa ECC81 i ECC82, ako je po šemi predviđeno da sve tri budu ECC83?
Ako jeste, u kojim pozicijama se čuju najekstremnije razlike, u v1, v2 ili v3?
Sve te lampe su pin-to-pin kompatibilne, naponski odgovaraju i možeš da ih međusobno menjaš do mile volje. Razlikuju se po pojačanju. Prva lampa je uvek neobično važna tako da je ponekad dobro malo smanjiti pojačanje stavljanjem neke ECC81 npr., u reverbu uvek možeš da se poigraš i sa drugim lampama. Ta prva je bitna i za ukupan šum i toplinu pojačala.
ognjen93 wrote:Izvinjavam se na off-u
Se proizvode jos uvek Ei nis lampe?
Koliko znam ne. Poslednji put kada sam ih zvao radili su nešto za Marshalla sa sirovinom koju su Englezi isporučili, ali to je bilo davno. Ja sam napisao svoje iskustvo, a šta sve može da se nabavi ne znam, ima ljudi koji se bave hi-fi i gitarskom tehnikom pa često može kod takvih da se pazare i Philips i Ei lampe.
Rocket Roll wrote:
Sava wrote:Electroharmonix su strahovito tvrde, doduše ne znam da li im se karakter menja kada malo ostare.
Moje iskustvo kaže - ne, ostaju tvrde do daljnjeg. Tom tonu mogu da nađem primenu (vrlo suv, vrlo pank ton) ali mi je jasno zašto nekima smeta.
Ne znam, ja sam mojih 5 komada skinuo sa pojačala samo nakon par sati rada, no kada mi sadašnji komplet strada verovatno ću biti prinuđen da ubacim njih. Zapravo sve hoću dve da bacim na reverb i pričuvam Ei, ali lenjost čini svoje - treba odšrafiti gomilu šrafova!

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Koje lampe koristite u pretpojačalu?

Post by Dersu Uzala » 10 May 2010, 23:02

guv'nor wrote:
Dersu Uzala wrote:
guv'nor wrote: Da li je neko možda stigao do toga da za određena pojačala/zvuk ima neke favorite koji ne rade toliko dobro u nekoj drugoj aplikaciji?
Naravno. :ziveli:
:lol: :ziveli: Slobodno dodaj još koju kada budu vreme/raspoloženje/volja dozvolili. :)
Fora je u tome sto je to igranka bez prestanka ko menjanje zica ili magneta. Na zapadu lampe nisu preterano skupe pa mogu da se akumuliraju za neko vreme i onda se igras sa pozicijama, tipovima lampi i proizvodjacima letnji dan do podne. Prestanes da sviras prakticno. Jurnjava za 'tonom', te fore. Glupo je uopste davati savete nekom ko ne moze da tresne par stotina dolara na sto samo lampama da se igra. Drugo, licno vec duze vreme koristim samo Mesa Boogie pojacala, bar kad se pitam ili kad pazarim. A Mesa prodaje svoje lampe koje su iako daleko od najboljih, specificno izabrane za Boogie pojacala. Inace, to su obicne kineske i ruske lampe samo sa Mesa model number i logo-om. Kad cackam mecku pa nesto hocu da menjam, obicno jurim JJ/Tesla lampe. Ovi Boogiji koje sviram nisu rectifier-i, ali imaju high-gain kanale tako da obicno ubacujem 12AX7 (sto ce reci ECC83) u predpojacalu. Na svim pozicijama. Uzgred, V1,V2,V3,V4,V5 ti ne znaci nista ako ne znas shemu pojacala. to ne znaci da signal putuje kroz sve lampe. Naravno, to je fizicki redosled a ne elektricni, ali ako imas recimo 5 predpojacavackih lanpi unutra (to je u stvari 10 trioda), ako zamenis recimo V3 moras da znas u kom delu kola su ukljucene i jedna i druga trioda u toj lanpi.

Primer: recimo u ovom jednom Bugishi postoji 5 predpojacavackih lampi. V1 do V5. Ako promenis V3, menjas kaskadni gain stage 3 i 4 na kanalima 2 i 3 (orange and red). Ali ako promenis lanpu V4, iako je lanpa oznacena visom oznakom, nalazi se u stvari ispred V3. Jedna strana sluzi za pojacanje drugog stepena kaskadnog gain stage-a na gore opisanim kanalima 2 i 3 a druga strana sluzi za pojacanje FX return signala. V1 kod ovog Bugishe (pricamo o Nomadu konkretno) je paralelni ulazni stepen. Ali kod Mk IIc+, V1 nije paralelni ulazni stepen recimo nego je jedna strana ulazni stepen a druga koriguje signal posle tonskih kontrola.

Tako da je tesko pricati o pozicijama napamet, pogotovu sluzeci se samo gornjim oznakama (V1...Vn). Kazem, sad zamisli da se igras sa koeficijentom pojacanja sto rece sava (40%,60%, 80% full shred 100%) a u zavisnosti od proizvodjaca i sa tonskim karakteristikama. Mada, stajaznam, svega 5 fabrika u svetu trenutno rade lampe tog tipa, ove sto koristimo u opste namene. tu racunam i Ei Nis, ako uopste rade. Sve ostalo je ili samo prepakovano ili je staro ili je staro/novo (NOS), znaci staro ali nekorisceno. :ziveli:

Ja svojim ortacima koji sviraju cover-e ili sviraju Fendere preko Fendera (stradze/tele preko raznih Fender baziranih pojacala) cesto sugerisem da uzmu 12AT7 ili cak 12AV7/12AU7 za ove ekstremne bluzere. Nekima ne treba previse distorzije tojest gaina, a neki su u fazonu kad im zatreba dodace se na pedali or something. Sto ljudi sto cudi. Vecina muzicara slabo experimentise sa time, gubljenje vremena. Njima sve to tehnicari odrade, pa se oni onda zale ili se oduseve. Onda se promeni ako treba. Ali ti tehnicari obicno znaju znanje a znaju i sta im klijent gotivi (nes ti Taliki uvaliti 12AU7 u ludilu, oni ne jure taj zvuk).

I naravno, sto rece Sava, V1 je kriticna. U smislu, prva lampa koju signal 'vidi' kad 'sidje' iz gitare.

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Koje lampe koristite u pretpojačalu?

Post by guv'nor » 10 May 2010, 23:16

Da, izvini Dersu, zaboravio sam da naglasim, v1 v2 v3, se odnosilo na tipičnu Marshall Super tonsku sekciju. Kasno stiglo iz pedua do glave. :mrgreen: :hide:
Dersu Uzala wrote:Glupo je uopste davati savete nekom ko ne moze da tresne par stotina dolara na sto samo lampama da se igra.
Zbog toga sam i zabranio sebi da gledam NOS lampe, nego samo novu proizvodnju, od 10-20 dolara. :D

Hvala na share-ovanom iskustvu u svakom slučaju. :ziveli:

Btw, ima li neko neka iskustva sa 5751, sem da pada između 12ax7 i 12at7 gledajući gain factor?

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Koje lampe koristite u pretpojačalu?

Post by Dersu Uzala » 11 May 2010, 00:09

5751 je 12AX7 (po dizajnu) radjena prema vojnim specifikacijama (milspec). Da ne izmisljam rupu na saksiji:

"This is the "milspec" version of the 12AX7, but is also slightly different. The 5751 has the same plate resistance as the 12AX7, but the gain factor is only 70 compared to 100 for the 12AX7. The 12AT7 also has a gain factor of 70, but since the plate resistance is different, the 5751 is closer to the 12AX7. The older "real" 5751's have extra thick mica spacers and extra support rods to minimize microphonic response. 5751's also have matched triode units. Late versions produced by Philips/ECG don't have the extra support and don't perform as well as the older 5751's."

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Koje lampe koristite u pretpojačalu?

Post by guv'nor » 13 May 2010, 23:40

Mali update od mene - nabavio sam "lampe za po kući" - Sovtek 12AX7WC.
Stare dame konačno mogu malo da se odmore
Image
jer su stigle workhorse zamene.
Image
:)

Evo, čisto koga interesuje, fizičke razlike:
Image

Na internetu o njima kažu ovo:
The Sovtek 12AX7WC is the same valve as the WA/WB versions but it is factory selected for Fender for low noise , low hum. This is the valve that you see with the Groove tube print on in modern Fender amps. The factory selection is for low microphonics and low hum.
The newest (2004) Sovtek 12AX7WC looks the same to the eye but is a VERY different tube than the WA. The WC has all the “proper numbers”. It’s gain, current, and transconductance are right on original NOS 12AX7 spec. A job well done by Sovtek on this tube.
Ja sam za sada, ipak je kasno za glasniju svirku, čuo samo da su Sovtek malo bistrije i za nijansu tanje od Mullard-a, pogotovo na malo jačem sviranju/izvijanju najtanje dve žice. Sutra ću moći, pri kulturnom otpanju da malo bolje oslušnem situaciju. :)

ognjen93
Posts: 601
Joined: 02 May 2009, 16:44
Location: Pensacola FL

Re: Koje lampe koristite u pretpojačalu?

Post by ognjen93 » 14 May 2010, 12:28

Kazite dragicka, malopre zvao Ei nis....
Ne prave nista vec 2 godine...
Ali .....
Ostalo im je nesto sto nije proslo kontrolu kvaliteta, kod nekog lika, koji to moze da iskontrolise ...
A cene od 200-400 dinara.. :D
I trebalo bi da krenu sa proizvodnjom u skorije vreme, za nekih 6 meseci konacno nesto dobro i ovde da se desi, jedino sto ce proizvoditi za neke amere pa ce cena biti znatno veca, ali jbga

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Koje lampe koristite u pretpojačalu?

Post by guv'nor » 14 May 2010, 12:36

To Ogi, gigante! :ziveli:
ognjen93 wrote: jedino sto ce proizvoditi za neke amere pa ce cena biti znatno veca, ali jbga
Zato predlažem da sada, dok je još vreme, Forumski Oci stupe u kontakt i iskombinuju neki dil, reklama - nabavka ispod žita, ili bar nešto povoljnije, čim krene ta nova proizvodnja. :D

Biće posle kasno kada krenu da prave i izvoze najbolje svetske replike starih Mullard, TungSol, Telefunken, Phillips, RCA i sl laNpi! Mark my words! :deda:

ognjen93
Posts: 601
Joined: 02 May 2009, 16:44
Location: Pensacola FL

Re: Koje lampe koristite u pretpojačalu?

Post by ognjen93 » 14 May 2010, 12:47

guv'nor wrote:To Ogi, gigante! :ziveli:
ognjen93 wrote: jedino sto ce proizvoditi za neke amere pa ce cena biti znatno veca, ali jbga
Zato predlažem da sada, dok je još vreme, Forumski Oci stupe u kontakt i iskombinuju neki dil, reklama - nabavka ispod žita, ili bar nešto povoljnije, čim krene ta nova proizvodnja. :D

Biće posle kasno kada krenu da prave i izvoze najbolje svetske replike starih Mullard, TungSol, Telefunken, Phillips, RCA i sl laNpi! Mark my words! :deda:
Pazi ovako taj lik sto im vrsi naknadnu kontrolu kvaliteta, ce mi se javiti ove nedelje, pa cu vam proslediti njegov broj....

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Koje lampe koristite u pretpojačalu?

Post by ssmc » 14 May 2010, 16:49

Svaka čast Ognjene,ja kada sam zvao prošle godine javio mi se čuvar uz reči:"Ovde nikog nema,sam sam i plašim se da me neko ne ubije :twisted: "

Will be interested :!:

ognjen93
Posts: 601
Joined: 02 May 2009, 16:44
Location: Pensacola FL

Re: Koje lampe koristite u pretpojačalu?

Post by ognjen93 » 14 May 2010, 20:03

ssmc wrote:Svaka čast Ognjene,ja kada sam zvao prošle godine javio mi se čuvar uz reči:"Ovde nikog nema,sam sam i plašim se da me neko ne ubije :twisted: "

Will be interested :!:
Pozovi opet pre podne, ja zvao oko 12, javio se neki lik , bas se raspricao, izgleda retko ko zove ovaj broj :|

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Koje lampe koristite u pretpojačalu?

Post by ssmc » 14 May 2010, 20:51

Pošlji mi broj na PP.Zvao sam i EI odsek za računarsku tehniku,čisto da vidim ima li uopte koga tamo,pošto mi se jedno vreme niko nije javljao.

A ti ameri su verovatno New Sensor corp.

User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: Koje lampe koristite u pretpojačalu?

Post by Z*Z*Z » 15 May 2010, 02:37

Ja jos uvek rabim iste lanpe u Voxu - evo ovih dana mi kolega iz benda kaze da je veoma verovatno da su tung sol...Zadovoljan sam trajanjem i dobrim tonom/jasnocom koju dobijam ovim kineskim Voxom...uvrnuto...

User avatar
Tufli
Posts: 411
Joined: 28 Jun 2008, 15:48
Location: Zr
Contact:

Re: Koje lampe koristite u pretpojačalu?

Post by Tufli » 15 May 2010, 03:26

Ako nekog zanima BIAS-ing pojachala ovde moze prochitati i pogledati video o tome.


http://www.eurotubes.com/euro-video.htm

ognjen93
Posts: 601
Joined: 02 May 2009, 16:44
Location: Pensacola FL

Re: Koje lampe koristite u pretpojačalu?

Post by ognjen93 » 15 May 2010, 10:40

ssmc wrote:Pošlji mi broj na PP.Zvao sam i EI odsek za računarsku tehniku,čisto da vidim ima li uopte koga tamo,pošto mi se jedno vreme niko nije javljao.

A ti ameri su verovatno New Sensor corp.
Tako nesto zaboravio sam tacan naziv...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest