Izbor lampasa - pomoc

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Izbor lampasa - pomoc

Post by Baba Slim » 12 Dec 2013, 10:30

Trzalice, svjetski-mega-care, tvoje nemanje pojma o zivotu sad vec dostize epske razmere. Cestitam, samo nastavi. :ziveli:

@Akordeonista: Kolega, toplo preporucujem da odes u radnju i da probas lampase od najmanje snage (1w, mada oni obicno idu sa premalim zvucnicima i bancika je tu u pravu - zvucnik jeste jako bitan za sveukupni dozivljaj) pa i do pomenute Bugere V22, cisto da steknes utisak o samoj glasnoci. Sto se kvarenja tice, sve moze a i ne mora da se pokvari. Meni ni jedan komad opreme nije crkao do sad, sto naravno ne znaci nista, ali eto, to je moje dosadasnje iskustvo sa pojacalima i ostalom opremom.

To sto se Trzalica lozi strogo na sve sto je preko 50W, i tvrdi da je svako pojacalo manje snage puko bacanje para i vredno nipodastavanja svom snagom, to je njegov problem u potpunosti i to vise govori o njemu a ne o opremi koju pljuje. Voleo bih samo da vidim na kojoj glasnoci on svira kod kuce, ako uopste svira. :?:

Koliko ja vidim, a trazio sam sinoc po netu, Laney Cub 10 se po svemu uklapa u tvoje uslove:
- ulazi u budzet
- ima 10" zvucnik, dakle nece biti kao tranzistorcic
- ima odvojene Gain i Volume kontrole (Cub 8 nema, samo Volume) sto ti omogucava da dobijes njegov drajv pojacavanjem gaina, a da pri tome mozes posebno da regulises glasnocu
- mali je, kompaktan, i lagan, ako neces da se petljas sa "glava + kabinet" kombinacijama
- i pre svega sam trebao napisati - zvuk mu je i vise nego ok, jeste da sam ga probao davno, ali znam da mi je ostavio dobar utisak; za te novce mislim da prosto ne moze bolje, ako bas hoces striktno lampasa, ja bih na tvom mestu sa tim prohtevima ozbiljno razmotrio to pojacalo, a koliko vidim ima ga i na oglasima po nesto nizoj ceni...

Naravno, ako ima jos predloga, raspalite. :ziveli:

nesharm
Posts: 520
Joined: 15 Feb 2011, 01:05
Location: Beograd

Re: Izbor lampasa - pomoc

Post by nesharm » 12 Dec 2013, 11:02

Probaj da nadjes nesto uzmedju Bugere V5, Vox AC4TV, Vox AC4C1-BL, Laney Cub 8 i 10, Fender Champion 600, Blackstar HT-1, i dva Peaveya Nano Valve, i Valve King Royal 8. Jurio sam 5W lampe pre par meseci, na kraju zavrsio sa najskupljim od svih navedenih AC4C1-BL. Ove sve modele ti navodim jer ih je bilo u radnjama i cene su se kretale do 150-280 evra.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Izbor lampasa - pomoc

Post by bancika » 12 Dec 2013, 11:31

Taj laney cub 10 dobro zvuci na papiru jer je push-pull (ja vise gotivim nego single-end, pogotovo 6V6) i ima veci zvucnik. Gledajuci slike, bugera mi deluje bolje napravljena od tih laney-a, al i od ostalih. Nema SMD komponenti i nekako je layout bolji i smisleniji. Ne izgleda kao da su ga dizajnirali na isti nacin kao stampanu plocu za frizider. Ne znam samo da li ima dovoljno mesta u V5 da se nekad stavi 10" zvucnik...deluje na prvi pogled da ima.
Spoiler:
Image

Image

Akordeonista
Posts: 36
Joined: 17 Jun 2008, 00:35

Re: Izbor lampasa - pomoc

Post by Akordeonista » 12 Dec 2013, 13:09

Pre svega, hvala vam svima na odgovorima!
Kao sto rece Fattwang - "Ovde se govori o boji i karakteru zvuka a ne o glasnoći". Interesuje me pre svega dobar Clean zvuk koji moze da "radi" na maloj snazi jer najcesce sviram uvece a tada se najvise cuje i smeta komsijama! Crunch, Overdrive i ostalo mi nije bitno.
Pogledacu pojacala koja ste preporucili. Ne bezim ni od varijanti glava + box, mada mi je bliza kupovina Combo pojacala manjih dimenzija (koliko je moguce), desava se da pojacalo smeta pa moram da ga premestam tamo-vamo po stanu.
Jedno off topic pitanje, citao sam po forumu da je neko pisao o Harley Benton - American Truetone pedalama koje simuliraju lampaska pojacala. Ova pedala konkretno simulira neki Fender lampas, moze li njom da se dobije dobar Clean zvuk lampe na tranzistorskom pojacalu?

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Izbor lampasa - pomoc

Post by Baba Slim » 12 Dec 2013, 13:48

Ja sam pisao o tome, evo je tema ovde...

viewtopic.php?f=43&t=20300&start=30

Znas kako, ja sam je jako malo, odnosno skoro uopste nisam koristio kao redovnu pedalu u lancu, vec sam je koristio na kraju lanca da iz nje idem direktno u miksetu, i tom namenom sam bio zaista zadovoljan. Jednom sam samo u stanu probao da je koristim kao redovnu pedalu, "ispred" pojacala odn. da iz te pedale idem u input pojacala, i prijatno sam se iznenadio. Posto na njoj postoji kompletan EQ i ostale kontrole, moze da se podesi da bude clean boost koji pri tome doda taj neki Fender smek postojecem zvuku pojacala, a moze i da se koristi kao redovan overdrive, i cak to uopste ne radi lose, stavise.

E sad, koliko ta pedala moze da pruzi ono sto ti zamisljas po "lampaskim klinom" kad se spoji na tranzistorsko pojacalo, to zaista ne bih znao da ti kazem.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Izbor lampasa - pomoc

Post by bancika » 12 Dec 2013, 14:00

sta ce ti pedala koja simulira clean tone? Ako nema prljavstine onda od simulacije ostaje jedino EQ, pa ti je bolje da uzmes neku EQ pedalu, moze da se koristi za razne stvari :) Pristojan lampas ti je dobra osnova na kojoj mozes da gradis dalje ako pozelis, cini mi se da ti je to pametnija investicija.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Izbor lampasa - pomoc

Post by Baba Slim » 12 Dec 2013, 14:03

bancika wrote:Pristojan lampas ti je dobra osnova na kojoj mozes da gradis dalje ako pozelis, cini mi se da ti je to pametnija investicija.
:1: :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Izbor lampasa - pomoc

Post by bancika » 12 Dec 2013, 18:04

Inace bih odoleo repliciranju na jeftin trol, ali moze biti korisno coveku koji trazi informacije. 5W u dobar efikasan zvucnik je preglasno za stan, ako pokusavas da budes korektan komsija. U cilju nalazenja optimalne jacine za stan u zgradi sam pravio lampase od 30mW (da, 30mW), 0.5W, 3W (i SE i PP), 5W i 6W. Isprobavao sam ih na efikasnim gitarskim zvucnicima od 8, 10 i 12". Jedino mi je ovaj od 30mW bio nedovoljan da pogura vazduh, cuje se otprilike kao tisi televizor. Svi ostali su vise nego sposobni da zatresu prozore na suprotnoj strani sobe koliko su glasni.

Ako ima iole naznaka da ces svirati sa nekim bendom, uzmi jace pojacalo...ako ne, za sobu ce bilo koja snaga zavrsiti posao.

User avatar
Trzalica
Posts: 525
Joined: 08 Nov 2009, 21:14

Re: Izbor lampasa - pomoc

Post by Trzalica » 12 Dec 2013, 18:27

Ne bih ni ja da repliciram na ovakve trolovske navlakuše, ali uzimajući u obzir da su kod naših preprodavaca muzičke opreme u ponudi ovakva mala pojačala, NEKOME moraju biti prodata, samim tim, evo kandidata.
bancika wrote:Inace bih odoleo repliciranju na jeftin trol, ali moze biti korisno coveku koji trazi informacije. 5W u dobar efikasan zvucnik je preglasno za stan, ako pokusavas da budes korektan komsija.
Onda ne gine čoveku da pukne 200€ u Mitrosu, Sky, Mix-u i sl. radnjama i kupi lampaša od 5W jer će to da mu "zatrese prozore" u stanu, i da svira ne smetajući komšijama. :bravo:

Zanima me samo kako će se osećati kada kod kolege u stanu isproba neko jače pojačalo :!: Da li kao veverica ili kao magarac, no to je neko drugo pitanje za neki drugi forum. Možda bi nakon kupovine "lampaša" od 5W :roll: mogao da ovde referira ali iskreno, baš me zanima šta će reći!

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Izbor lampasa - pomoc

Post by bancika » 12 Dec 2013, 18:35

znaci, volis da trolujes i komsije, ne samo nas ovde...samo cepaj :ziveli:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Izbor lampasa - pomoc

Post by dejankuki » 12 Dec 2013, 18:41






Eh, da.. moj favorit u klasi do 20W.. nije lampas ali, ima 12" zvucnik, 15W... reverb... i boje koje su upotrebljive bez pedala... sve to za 99€ u Srbiji... naravno.. ako ti se svidza.


User avatar
Trzalica
Posts: 525
Joined: 08 Nov 2009, 21:14

Re: Izbor lampasa - pomoc

Post by Trzalica » 12 Dec 2013, 18:54



285€ u Europi: http://www.thomann.de/gb/bugera_v22.htm

Polovnih bilo često na KP, ... za 250€ polovno (u Srbiji na žalost) nema bolji lampaš!!!

nesharm
Posts: 520
Joined: 15 Feb 2011, 01:05
Location: Beograd

Re: Izbor lampasa - pomoc

Post by nesharm » 12 Dec 2013, 19:02

Kao ponosni vlasnik 4W pojacala, pojacalo mi je pojacano na recimo 7/10 na volume i 1.5/10 na gain, i to je solidno glasno za sobu od 20kvm i relativno dobre zidove. I da, vrlo sam hepi njegovom snagom i ponasanjem zvucnika na takvoj snazi.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Izbor lampasa - pomoc

Post by Dersu Uzala » 12 Dec 2013, 19:11

The ultimate practice amp:

Image

User avatar
Avlijaner
Posts: 259
Joined: 04 Nov 2010, 21:51
Location: Mladenovac
Contact:

Re: Izbor lampasa - pomoc

Post by Avlijaner » 12 Dec 2013, 19:18

Meni Bugere ne ulivaju nikakvo poverenje... jbga... ali svasta se prodaje, svasta ljudi placaju... njihove pare, pa kako im volja...
Jeftina pojacala (nebitna snaga) imaju jad i beda zvucnike... nikad nisam Bugeru probao na pristojnoj kutiji, mozda bi to i radilo, ali ako promenis zvucnik u tom pojacalu ulazi se u cenovni rang malo boljih stvari...

Glede malih pojacala sam vec pisao negde da sam posle detaljnih isprobavanja pazario AC4 i to onaj sa 6.5 inca zvucnikom... Sjajno radi za po kuci, super je za snimanja, ganja kutiju sa dva greenbacka bez muke, jedino nema snage za neko rokanje pored glasnog bubnjara, ali za to imam druga pojacala... Ta 4w su u stanu vrlo glasna, cesce mi je u kuci to pojacalo prebaceno na 1 ili 1/10w i super se zabavljam... Ima samo volume i tone pot pa to moze biti nekome smor, ali ako su efekti potrebni u ampu za male pare su bolji Line6ovi ili nesto slicno, meni je boja i karakter ovog pojacala super...

Od cetiri varijante AC4 jedino mi se nije svideo kombo sa 8" zvucnikom, tu mi falilo malo dna... ostali su kul... aj :ziveli: i nemojte da se ljutite na mene n e prodajem nista :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest